Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Coxartroza se poate vindeca?

  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
goran5

goran5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.10.2012
Am 47 de ani si o coxartroza la soldul drept. Secundara mi s-a spus fiindca stangul arata mult mai bine.Mai nou simt intepaturi si la stangul.
Am descoperit-o prin durere din 2009, crezusem initial ca e o ruptura musculara sau hernie mai mica pt. ca ma durea mai ales in zona inghinala. Desi am o munca intelectuala am facut exercitii fizice grele si sport neincalizit suficient. Deci posibil un accident minor cu efecte in timp.
Mi s-a propus proteza de vreo doi ani dar cautand in tot feluri de surse am aflat ca proteza nu este nicodata o urgenta, ca exista un foarte mic procent de operatii nereusite si un altul de proteze luxate si ca se pun doar de 2 ori in viata si ar fi bine sa o fac mai la batranete.
Am facut tratamente cu DONA, Artrostop, infiltratii cu Sinovial, fizioterapie, terapie Bowen. Poate au facut bine din punct de veder al durerii dar merg mai rau. Am uitat sa mentionez. Mi-e foarte greu sa slabesc, am. 100 de kg.(am avut 109) si 1, 75 m. Dar in studentie ( 1986 am urcat cu  un sac de 140 de kg in spate 10 etaje.Posibil mic accident de atunci...). Acum mi-e greu sa urc singur orice scari!
Nu mai pot alerga deloc si desi mananc mai putin nu slabesc. Daca mananc prea putin nu pot sa lucrez. Pare o problema ridicola, comica, dar pentru mine are conotatii dramatice. Unii poate stiu...
Am deja puncte de atingere in articulatie si calcifieri. Acum am inceput Ozonoterapie. Cunoasteti cazuri de vindecari minune in coxartroza. Poate Ozonoterapia(infiltratii in sold) sa vindece? Ce spun cei care au facut ozonoterapie sau altfel de tratamente? Exista cazuri vindecabile sau ameliorate substantial de coxartroza?
Multumesc !

#2
jallon

jallon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 22.06.2009
tatal meu a incercat 2 ani sa stopeze coxartroza pe care a avut-o la soldul drept cu aproape tot ce a auzit sau citit prin "Asul verde" sau alte publicatii . In final tot la operatie a ajuns . Acum a implinit 1 an de la operatie de proteza totala de sold si se simte foarte bine . Doctorul care l-a operat ne-a spus ca nu exista deocamdata niciun tratament,verificat si adoptat,  capabil sa stopeze sau sa incetineasca coxartroza . De aici poti trage concluzii .

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 goran5, on 30 octombrie 2012 - 14:58, said:

Exista cazuri vindecabile sau ameliorate substantial de coxartroza?
Nu, suprafetele articulare si arhitectura osului nu se mai refac.

#4
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 goran5, on 30 octombrie 2012 - 14:58, said:

Am 47 de ani si o coxartroza la soldul drept. Secundara mi s-a spus fiindca stangul arata mult mai bine.Mai nou simt intepaturi si la stangul.
Am descoperit-o prin durere din 2009, crezusem initial ca e o ruptura musculara sau hernie mai mica pt. ca ma durea mai ales in zona inghinala. Desi am o munca intelectuala am facut exercitii fizice grele si sport neincalizit suficient. Deci posibil un accident minor cu efecte in timp.
Mi s-a propus proteza de vreo doi ani dar cautand in tot feluri de surse am aflat ca proteza nu este nicodata o urgenta, ca exista un foarte mic procent de operatii nereusite si un altul de proteze luxate si ca se pun doar de 2 ori in viata si ar fi bine sa o fac mai la batranete.
Am facut tratamente cu DONA, Artrostop, infiltratii cu Sinovial, fizioterapie, terapie Bowen. Poate au facut bine din punct de veder al durerii dar merg mai rau. Am uitat sa mentionez. Mi-e foarte greu sa slabesc, am. 100 de kg.(am avut 109) si 1, 75 m. Dar in studentie ( 1986 am urcat cu  un sac de 140 de kg in spate 10 etaje.Posibil mic accident de atunci...). Acum mi-e greu sa urc singur orice scari!
Nu mai pot alerga deloc si desi mananc mai putin nu slabesc. Daca mananc prea putin nu pot sa lucrez. Pare o problema ridicola, comica, dar pentru mine are conotatii dramatice. Unii poate stiu...
Am deja puncte de atingere in articulatie si calcifieri. Acum am inceput Ozonoterapie. Cunoasteti cazuri de vindecari minune in coxartroza. Poate Ozonoterapia(infiltratii in sold) sa vindece? Ce spun cei care au facut ozonoterapie sau altfel de tratamente? Exista cazuri vindecabile sau ameliorate substantial de coxartroza?
Multumesc !

du-te linistit si opereaza-te, si maica-mea s-a operat acu 1 an tot la sold, i-a pus proteza, si acu n-are nicio pb, poate sa alerge, sa coboare scarile repede etc
la 55 ani s-a operat si i-a pus nu stiu ce proteza, care cica se inglobeaza in picior

#5
mihaiSDLC

mihaiSDLC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 01.07.2008
Din cate stiu eu, nu se vindeca in niciun mod, decat prin proteza. Bunicul meu are proteze la ambele picioare puse la 3 ani diferenta (la spitalul de la foisor). Pe el il doare din cand in cand, zice ca e de la reumatism, dar e si din cauza ca este supraponderal. Incearca sa mai slabesti, ma gandesc ca fiecare kg in minus inseamna mai putina durere.

Din cate stiu eu, nu se vindeca in niciun mod, decat prin proteza, asa ca multa sanatate!

#6
frangeti

frangeti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.11.2012
pentru goran5.. am 43 de ani si proteza la ambele. in 2010 am pus-o pe prima la bucuresti si acum 3 saptamani pe cea de-a doua la constanta. in constanta s-ar putea face oxigenoterapie, in barocamera. sincer nu am incercat pentru ca stiam sigur ca imi trebuie proteza si la al doilea. se spune ca ajuta mult, dar daca este sigura boala, tot la operatie ajungi. apropo eu am avut necroza aseptica de cap femural bilateral, deci o forma avansata de coxartroza. trage de ea cat poti, dar tot la operatie ajungi. daca vrei mai multe sfaturi iti stau la dispozitie.o seara buna

#7
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
incearca oxigenare hiperbara.Eu am vindecat necroza aseptica de cap femural, astfel

#8
frangeti

frangeti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.11.2012
inseamna ca erai la debutul acesteia. bine ca ai luat-o din timp. sanatate multa

#9
danbargan11

danbargan11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.01.2014
ajungeti la protezare sold..din cauza medicilor...medici care nu au habar de absolut nimic in bolile reumatice. eu am spondilita anchilozanta grad r adica forma finala a bolii...si pana sa ajung in forma finala am trecut prin toate etapele! asadar stiu cu ce se mananca boala...si stiu si de ce medicina se inseala...iar pacientii cu reumatism ajung la protezare sold! medicina spune ca reumatismul se ocupa cu durerile de oase...ceea ce e fals..oasele nu dor...oasele sunt niste chestiii precum sunt unghiile de la maini sau piciore...prin urmare nu au cum sa doara....ai vazut operatie pe coloana ...cand iti da gauri in os apoi prinde cu suruburi o sarma groza de jumatate de deget sa.ti tina pozitia dreapta? ei asadar oasele nu dor. in reumatism dor muschii...medicina niciodata nu vorbeste de ei ..asadar ce se intimpla in cazul unui reumatic de ajunge sa.si distruga coxitele...e simplu. osul femural e prins de pelvis prin niste muschi....in momentul in care ai reumatism...adica o inflamatie in corp..ea afecteaza acei muschi...muschii afectati ...nu se mai compota ca niste muschi normali...asadar acei muschi atinsi de reumatism...vor strange....strangand....trag de osul femural....care nu mai calca corect in locasul sau...si atnci incepe sa calce rau...calcand rau....incepe sa se manance...distrugand practic cartilajul..distrugand cartilajul apare durerea...iar in timp ...ajungi la protezare sold! asadar mi.a trebuit cinsprezeceani de teste pe mine zi de zi sa trec prin toate etapele...ca sa inteleg cum lucreaza reumatismul...ceea ce am scris eu aici nu vei mai intalni in alta parte...de ce? pentru ca sunt primul om...din lume...care a avut spondilita in forma sa finala....si a reusit s.o invinga.....medicina spune ca nu e posibil...dar anul asta voi vorbi cu cei de la discovery sau national geographic pentrua face un documentar pe tema asta...pentru ca nu se poate ca o planeta intreaga de doctori si cercetatori sa mearga de ani de zile pe o pista falsa...cautand la oase cand problema e in alta parte!

#10
Man-Of-Steel

Man-Of-Steel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 18.10.2013

 danbargan11, on 05 ianuarie 2014 - 03:22, said:

ajungeti la protezare sold..din cauza medicilor...medici care nu au habar de absolut nimic in bolile reumatice. eu am spondilita anchilozanta grad r adica forma finala a bolii...si pana sa ajung in forma finala am trecut prin toate etapele! asadar stiu cu ce se mananca boala...si stiu si de ce medicina se inseala...iar pacientii cu reumatism ajung la protezare sold! medicina spune ca reumatismul se ocupa cu durerile de oase...ceea ce e fals..oasele nu dor...oasele sunt niste chestiii precum sunt unghiile de la maini sau piciore...prin urmare nu au cum sa doara....ai vazut operatie pe coloana ...cand iti da gauri in os apoi prinde cu suruburi o sarma groza de jumatate de deget sa.ti tina pozitia dreapta? ei asadar oasele nu dor. in reumatism dor muschii...medicina niciodata nu vorbeste de ei ..asadar ce se intimpla in cazul unui reumatic de ajunge sa.si distruga coxitele...e simplu. osul femural e prins de pelvis prin niste muschi....in momentul in care ai reumatism...adica o inflamatie in corp..ea afecteaza acei muschi...muschii afectati ...nu se mai compota ca niste muschi normali...asadar acei muschi atinsi de reumatism...vor strange....strangand....trag de osul femural....care nu mai calca corect in locasul sau...si atnci incepe sa calce rau...calcand rau....incepe sa se manance...distrugand practic cartilajul..distrugand cartilajul apare durerea...iar in timp ...ajungi la protezare sold! asadar mi.a trebuit cinsprezeceani de teste pe mine zi de zi sa trec prin toate etapele...ca sa inteleg cum lucreaza reumatismul...ceea ce am scris eu aici nu vei mai intalni in alta parte...de ce? pentru ca sunt primul om...din lume...care a avut spondilita in forma sa finala....si a reusit s.o invinga.....medicina spune ca nu e posibil...dar anul asta voi vorbi cu cei de la discovery sau national geographic pentrua face un documentar pe tema asta...pentru ca nu se poate ca o planeta intreaga de doctori si cercetatori sa mearga de ani de zile pe o pista falsa...cautand la oase cand problema e in alta parte!

Cum ai reusit sa o invingi?

#11
danbargan11

danbargan11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.01.2014
e mult  de povestit..dar daca esti interesat...cauta pe yahoo groups..la spondilita forum si vei gasi acolo tot ce trebuie sa faci ca sa o poti invinge...postarile mele sunt sub nick.ul craig nelson!

#12
Sorin-Mateescu

Sorin-Mateescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.01.2014
Buna ziua, as vrea sa va impartasesc o experienta de-a mea. Am 42 de ani, sunt putator de cuvant la Politie si de 4 ani viata mea a devenit un calvar pentru sufar de coxartroza dr si gonartroza la ambii genunchi. Nu ma puteam incalta, nu puteam sa imi iau pantaloni, nu puteam sa iau ceva de jos, nu puteam sa mai stau la birou, un calvar. In urma cu 3 luni mi-am pus proteza de sold, in Bucuresti la spitalul Floresca, la dr Andrei Ioan Bogdan si dnul dr Badica. Echipa este exceptionala, medicii foarte amabili, seriosi. Ma simt excelent, nu mai am dureri, pot sa ma aplec acum. Dr Andrei mi-a facut injectii si la genunchi si sunt foarte bine. Va multumesc.

#13
adriangrecu

adriangrecu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.01.2014
Buna ziua,  am 22 ani si la varsta de 13 ani am fost diagnosticat initial, cu necroza septica cap femural drept si ulterior cu coxartroza cap femural drept. Problemele mele de sanatate s-au instalat la un an dupa ce am fost operat de epifizioliza. Am dureri acute in articulatie si mobilitatea acesteia este limitata, de fapt miscarea spre exterior este complet blocata. Protezarea soldului este o solutie pentru mine? Am fost la o consultatie la Dr Andrei Ioan Bogdan si am ramas impresionat de sinceritatea si profesionalismul dlui, dar mi-a spus ca operatia este cu esec programat, pentru ca la un moment dat proteza trebuie schimbata si trebuie sa ma operez din nou. Nu stiu ce sa fac...

#14
danbargan11

danbargan11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.01.2014
de ce  nu citesti articolul meu...sa vezi de ce ai coxartroza... ai dureri articulare in zona inghinala...din cauza ca muschii sunt inflamati in acea zona...si trag de femur....din cauza ca trag de femur...capul femural...nu mai sta corect in locasul lui....din cauza ca nu mai sta corect in locasul lui....se freaca de pereti si se uzeaza...ca sa nu se mai frece de pereti....trebuie sa reduci inflamatia ...si pentru asta ai nevoie de cateva lucruri... pastila antiinflamatoare, si mers...daca nu vei incerca sa mergi ...muschii vor strange si mai tare pe zi ce trece....iti vei pierde mobilitatea de tot...cauta sa porti sosete groaze in picioare...sa.ti fie cald....sa iei pastila...si sa mergi...altfel ajungi la cutit...chiar daca te doare....invata sa treci peste durere si mergi . acei muschi sunt inflamati...adica sunt lezati....cand stai in pat ...nu se oxigeneaza cu sange....strang si dor.....ca sa numai stranga trebuie sa stai in picioare...astfel sangele ajunge si la iei...altfel nu!

#15
floriniliescu

floriniliescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.01.2014
Buna ziua. Numele meu este Florin, am 32 de ani si in urma cu 3 ani am fost diagnosticat cu NACF (necroza cap femural) stadiu I-II. Initial am fost la o consulatie la Foisor si mi-au dat sa fac un RMN. La RMN a reiesit diagnosticul, apoi a inceput un calvat pentru ca am fost la Foisor si mi-au spus: proteza, la Municipal: proteza, la CFR: proteza, la Floresca: foraje decompresive, celule STEM din cresta iliaca (dr Andrei Ioan Bogdan). Nu stiam pe cine sa cred si ce sa fac si m-am decis sa merg in Austria unde am primit aceeasi rezolvare ca la Floresca. M-am operat in Austria si apoi am fost la medicul de la Floresca sa ii multumesc pentru sfaturile corecte si am ramas la dlui sa ma urmareasca. Am facut 4 RMN de atunci, sunt bine, si ii multumesc pe aceasta cale pentru ca este un profesionist foarte bun pentru ca este foarte informat despre cele mai bune tratamente.

#16
doinaapetre

doinaapetre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.01.2014
Mama s-a operat la dr Andrei Ioan Bogdan, are proteza de sold, are 3 saptamani de la operatie. Este bine, chiar foarte bine dar vrem un kinetoterapeut cu care sa lucreze acasa. Stiti pe cineva amabil si priceput care merge la pacienti acasa?

#17
ioanamatache

ioanamatache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.02.2014
Mama mea a fost operata de coxartroza la dr Andrei Bogdan, are proteza cimentata de titan. Operatia a mers bine, medicul foarte amabil si serios, iar conditiile de la spitalul Floreasca...nu la fel de bune ca medicul, dar acceptabile, iar cel mai important lucru este faptul ca spitalul ne-a dat proteza gratuit. Acum are 2 ani de la operatie si mergem sa il operam si pe celelalt.

#18
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 12.11.2008

 danbargan11, on 20 ianuarie 2014 - 15:11, said:

de ce  nu citesti articolul meu...sa vezi de ce ai coxartroza...

Interesant punct de vedere. Dar unde e articolul ca sa-l citim?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate