Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Evenimente care vor cutremura lumea, conform Scripturii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
414 replies to this topic

#379
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

View PostDude_2nd, on 22 decembrie 2013 - 13:09, said:

Tano,
pentru ca pamantul sa fie nou, nu e necesar sa fie un nou Big-Bang. Posted Image

e necesar sa fie adus la forma lui originala:"pamantul era fara forma si gol; si intuneric era peste toata fata pamantului".
iar pana la aceasta forma, nu e greu de ajuns.
gandeste-te ca omul dezlantuit, lasat singur, ar reusi sa-l aduca in aceasta stare prin capacitatile nucleare posedate in prezent...

big-bang?
ce faci dom le te aliezi cu dusmanul?
nu avem detalii
fiecare este liber sa inteleaga dupa bunul plac,
dar eu concluzionez ca este mai mult decat edificator
"pamantul dintai pierise"

#380
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Posttanoit, on 22 decembrie 2013 - 13:21, said:

"pamantul dintai pierise"
poate avea si alt inteles decit pamintul fizic. se poate referi la un pamint pe care va fi un alt sistem social si o alta moralitate.

#381
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

View Postcirus6, on 22 decembrie 2013 - 13:26, said:

poate avea si alt inteles decit pamintul fizic. se poate referi la un pamint pe care va fi un alt sistem social si o alta moralitate.

atat timp cat versetul apartine cartii Apocalipsului,este discutabil
distrus in totalitate sau nu,cert este ca va fi diferit

#382
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Postcirus6, on 22 decembrie 2013 - 13:26, said:

poate avea si alt inteles decit pamintul fizic. se poate referi la un pamint pe care va fi un alt sistem social si o alta moralitate.

Pai spunea: "Cer nou si pamant nou" amu,  cerul cu ce a gresit.

#383
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
Fratilor , pt a deslusi daca e inteles literal sau metaforic treb. studiat in VT dacâ viata realitatile pamantene dupa urgie sint o ramasita cu urme ale devastarilor catastrofei , supravietuitori, necesitatea refaceri vegetatiei, padurilor, repopularea unor locuri prin migrare de populatie , etc. De la Isaia la Maleahi se intalnesc astfel de amanunte, cat si faptul ca pamantul nu ramane fara oameni ci cu sfinti si alesi. 24 de contexte. Apoi alte minim 18 din care reiese in mod necesar discret ca vom vedea intrupate cel putin 2 veniri divine .  Dintre ele majoritatea celor ce ar vb. doar de Odrasla, Fiu, indica aparitia Sa dupa necaz si urgie iar din celelalte majoritatea inainte, fiind de 5 ori mai numeroase.

#384
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Posttanoit, on 22 decembrie 2013 - 13:21, said:

dar eu concluzionez ca este mai mult decat edificator
"pamantul dintai pierise"
dar ce intelegi tu prin:
"Tot pamantul avea o singura limba si aceleasi cuvinte. (Fac.11:1)"

se poate lua in calcul si asta?

View PostAMAN_SER, on 22 decembrie 2013 - 13:46, said:

Pai spunea: "Cer nou si pamant nou" amu,  cerul cu ce a gresit.
buna observatie !!!
si tocmai aici e indicatia ca nu cerul fizic e problema ci:
"Caci noi n-avem de luptat impotriva carnii si sangelui, ci impotriva capeteniilor, impotriva domniilor, impotriva stapanitorilor intunericului acestui veac, impotriva duhurilor rautatii care sunt in locurile ceresti. (Efes.6:12)"

acesta e cerul care trebuie sa dispara odata cu Judecata oamenilor si a ingerilor.

View Posttanoit, on 22 decembrie 2013 - 13:21, said:

big-bang?
ce faci dom le te aliezi cu dusmanul?
stai pe loc...
nu ma aliez cu nici un dusman; era doar o vorbire figurativa...

#385
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

View PostDude_2nd, on 22 decembrie 2013 - 15:20, said:

dar ce intelegi tu prin:
"Tot pamantul avea o singura limba si aceleasi cuvinte. (Fac.11:1)"

nimic special
Posted Image

#386
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View PostDude_2nd, on 22 decembrie 2013 - 15:20, said:

buna observatie !!!
si tocmai aici e indicatia ca nu cerul fizic e problema ci:
"Caci noi n-avem de luptat impotriva carnii si sangelui, ci impotriva capeteniilor, impotriva domniilor, impotriva stapanitorilor intunericului acestui veac, impotriva duhurilor rautatii care sunt in locurile ceresti. (Efes.6:12)"

Cum s-ar traduce asta dupa tine sau ma rog care e concluzia generala. Mi se pare un pic dubios sa spui "duhurilor rautatii care sunt in locurile ceresti"  dupa ce lucifer a fost izgonit.

#387
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostAMAN_SER, on 22 decembrie 2013 - 15:57, said:

Cum s-ar traduce asta dupa tine sau ma rog care e concluzia generala. Mi se pare un pic dubios sa spui "duhurilor rautatii care sunt in locurile ceresti"  dupa ce lucifer a fost izgonit.

Diavolul inca nu a fost inchis in Adanc.

#388
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Postnovember_soul, on 22 decembrie 2013 - 16:11, said:

Diavolul inca nu a fost inchis in Adanc.

Din cate am inteles eu la geneza Lucifer a fost alungat din imparatia cerurilor.

Daca nu ma insel capeteniile si domniile sunt cete ingeresti??

#389
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostAMAN_SER, on 22 decembrie 2013 - 16:15, said:

Din cate am inteles eu la geneza Lucifer a fost alungat din imparatia cerurilor
Nu ai citit in Iov ca satana se amesteca printre fiii lui Dumnezeu si lua parte la "sedinte"?

#390
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostAMAN_SER, on 22 decembrie 2013 - 15:57, said:

Cum s-ar traduce asta dupa tine sau ma rog care e concluzia generala. Mi se pare un pic dubios sa spui "duhurilor rautatii care sunt in locurile ceresti"  dupa ce lucifer a fost izgonit.
de unde stim ca a fost izgonit?
abia in Apoc. ni se reveleaza ca undeva, in viitor, Diavolul si ingerii sai vor fi aruncati jos pe Terra.
insa aici vor fi liberi pentru putin timp, pana la judecata finala si aruncarea lor in iazul de foc.

#391
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Postnovember_soul, on 22 decembrie 2013 - 16:24, said:

Nu ai citit in Iov ca satana se amesteca printre fiii lui Dumnezeu si lua parte la "sedinte"?

Nu ma pune sa imi aduc aminte ce am citit acum 10 ani Posted Image . Imi aduc aminte scenariul cu Iov si in speta cum Satana se vaita ca toate bune si frumoase la Iov pana da cu fundul de greu si cred ca asa a inceput toata povestea.

In principiu da asa este,  era liber daca s-a infatisat lui Dumnezeu.

View PostDude_2nd, on 22 decembrie 2013 - 16:32, said:

de unde stim ca a fost izgonit?
abia in Apoc. ni se reveleaza ca undeva, in viitor, Diavolul si ingerii sai vor fi aruncati jos pe Terra.
insa aici vor fi liberi pentru putin timp, pana la judecata finala si aruncarea lor in iazul de foc.

Asa este, ceea ce demonstreaza ca Iadul crestin este oarecum invalidat ( cel popular).

Edited by AMAN_SER, 22 December 2013 - 16:45.


#392
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostAMAN_SER, on 22 decembrie 2013 - 16:46, said:

Asa este, ceea ce demonstreaza ca Iadul crestin este oarecum invalidat ( cel popular).
corect!
adica invalidat de tot, nu asa putin... :D

in iadul ortocatolic, Satan si demonii sai, sunt sefii.
ei hotarasc pe cine in ce cazan cu smoala sa introduca.
si totodata hotarasc si cum sa ii chinuie.
Apocalipsa insa, arata limpede ca departe de a fi sefi, iazul de foc a fost pregatit pentru "chinuirea" lor...
si tot acolo ajung si oamenii ce se alatura lor

#393
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View PostDude_2nd, on 22 decembrie 2013 - 16:50, said:

corect!
adica invalidat de tot, nu asa putin... Posted Image

in iadul ortocatolic, Satan si demonii sai, sunt sefii.
ei hotarasc pe cine in ce cazan cu smoala sa introduca.
si totodata hotarasc si cum sa ii chinuie.
Apocalipsa insa, arata limpede ca departe de a fi sefi, iazul de foc a fost pregatit pentru "chinuirea" lor...
si tot acolo ajung si oamenii ce se alatura lor

Cred ca si raiul daca e sa fim corecti. Mai este o scena tot in apocalipsa unde se spunea ca sub tron sunt sufletele celor morti sau ceva de genul asta posibil sa ma insel.

#394
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostAMAN_SER, on 22 decembrie 2013 - 17:10, said:

Cred ca si raiul daca e sa fim corecti. Mai este o scena tot in apocalipsa unde se spunea ca sub tron sunt sufletele celor morti sau ceva de genul asta posibil sa ma insel.
nu sub tron, ci sub altar.
sufletele ce striga de sub altar, reliefeaza aceeasi idee ca si in cazul când "sangele fratelui tau Abel striga din pamant la Mine..."

este o dovada de netagaduit ca treaba asta cu sufletele e o hiperbola, nu o intamplare reala.

deci sa ne gândim.
cat timp au fost pe Pamant, acesti martiri au fost "painea lui Dumnezeu".
pana acolo incat, când i se lua viata, Stefan striga:"doamne, nu le tine in seama acest pacat"
daca ar fi sa luam adliteram treaba cu sufletele de sub altar care se roaga, ar insemna sa credem ca Raiul e un loc care il face mai rau pe om; mai rau decat fusese inainte in trup, când era chinuit si omorat de locuitorii pamantului.
cum poti sa Il rogi pe Dumnezeu sa pedepseasca pe locuitorii pamantului, tu suflete de sub altar, daca atunci când erai in trup chinuit si omorat Il rugai sa ii ierte si sa nu le tina acest pacat in seama?

iata deci, ca avem de-a face cu o vorbire alegorica. ca si in cazul sângelui lui Abel care striga din pamant la Domnul...

#395
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View PostDude_2nd, on 22 decembrie 2013 - 17:17, said:

nu sub tron, ci sub altar.
sufletele ce striga de sub altar, reliefeaza aceeasi idee ca si in cazul când "sangele fratelui tau Abel striga din pamant la Mine..."

este o dovada de netagaduit ca treaba asta cu sufletele e o hiperbola, nu o intamplare reala.

deci sa ne gândim.
cat timp au fost pe Pamant, acesti martiri au fost "painea lui Dumnezeu".
pana acolo incat, când i se lua viata, Stefan striga:"doamne, nu le tine in seama acest pacat"
daca ar fi sa luam adliteram treaba cu sufletele de sub altar care se roaga, ar insemna sa credem ca Raiul e un loc care il face mai rau pe om; mai rau decat fusese inainte in trup, când era chinuit si omorat de locuitorii pamantului.
cum poti sa Il rogi pe Dumnezeu sa pedepseasca pe locuitorii pamantului, tu suflete de sub altar, daca atunci când erai in trup chinuit si omorat Il rugai sa ii ierte si sa nu le tina acest pacat in seama?

iata deci, ca avem de-a face cu o vorbire alegorica. ca si in cazul sângelui lui Abel care striga din pamant la Domnul...

Am recitit pana la urma apocalipsa si am  gasit scena numai ca era "glasul din tron" nu sufletele. Posted Image

#396
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostAMAN_SER, on 22 decembrie 2013 - 18:41, said:

Am recitit pana la urma apocalipsa si am  gasit scena numai ca era "glasul din tron" nu sufletele. Posted Image
"Cand a rupt Mielul pecetea a cincea, am vazut sub altar sufletele celor ce fusesera injunghiati din pricina Cuvantului lui Dumnezeu si din pricina marturisirii pe care o tinusera.Ei strigau cu glas tare si ziceau: "Pana cand, Stapane, Tu, care esti sfant si adevarat, zabovesti sa judeci si sa razbuni sangele nostru asupra locuitorilor pamantului?"" Apoc.6

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate