Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

usi glisante interior

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
crisstinnaE

crisstinnaE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.07.2009
Salutare, as dori sa  sparg perete dintre bucatarie si hol, pentru a crea un spatiu mai mare si luminos, insa as vrea sa am posibilitatea sa inchid cumva atunci cand gatesc. M am gandit la niste usi glisante, dar nu stiu de unde as putea achizitiona asa ceva, si la ce pret, si nici daca arata ok . Si a pus cineva asa ceva? Atasez niste poze ca sa vedeti la ce m am gandit eu. Astept sugestii, ms!

Attached Files



#2
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 24.05.2007
Avem la serviciu ceva foarte asemanator cu poza 1, este facuta ( usa ) de firma de termopane. Singura problema ar putea fi la partea de jos ( noi avem sina deasupra pardoselii ) dar sunt convins ca se poate usor "ingropa". In rest.... este foarte fiabila, se foloseste intens, are si niste perii la partile laterale...etc,
sau vezi aici :
http://www.mesteruld...ge=usi-glisante  daca am gresit cu link-ul rog stergere.

Acuma vad ca sunt o gramada de firme care fac asa ceva : suna...mergi la vizionare...chiar nu ai gasit nimic la
o simpla googaleala ?

Edited by caralumba, 29 October 2012 - 09:52.


#3
crisstinnaE

crisstinnaE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.07.2009

View Postcaralumba, on 29 octombrie 2012 - 09:40, said:

Avem la serviciu ceva foarte asemanator cu poza 1, este facuta ( usa ) de firma de termopane. Singura problema ar putea fi la partea de jos ( noi avem sina deasupra pardoselii ) dar sunt convins ca se poate usor "ingropa". In rest.... este foarte fiabila, se foloseste intens, are si niste perii la partile laterale...etc,
sau vezi aici :
http://www.mesteruld...ge=usi-glisante  daca am gresit cu link-ul rog stergere.

Acuma vad ca sunt o gramada de firme care fac asa ceva : suna...mergi la vizionare...chiar nu ai gasit nimic la
o simpla googaleala ?

Ma interesa daca arata ok puse in apartament, ca asa la sedii de firma, etc , probabil ca merg. Am intrebat doar la 2 magazine de termopane(in Craiova) si nu au asa ceva,  mai avem mult pana sa ajungem la montatul usilor glisante, dar o sa reiau cautarile cat de curand. Eu as vrea fara sina pe jos, in pozele atasate de mine sunt fara:)
Si-a pus cineva in apartament/ casa? Sau nu sunt potrivite?

Edited by crisstinnaE, 29 October 2012 - 10:06.


#4
mihalake_m

mihalake_m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 09.07.2010
sal
dute la sediul Alumil din craiova si roaga-i sa te ajute ei.
sunt cateva serii de culisante.

#5
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Da nu iesi mai ieftin, estetic si curat daca iei o hota mai puternica?

#6
crisstinnaE

crisstinnaE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.07.2009

View PostSuper Chief, on 29 octombrie 2012 - 15:05, said:

Da nu iesi mai ieftin, estetic si curat daca iei o hota mai puternica?

Hota o sa pun cu siguranta, dar tot se va duce mirosul. Vreau sa pun usi care sa nu se vada atunci cand nu se gateste:) sa fie spatiu deschis, mare si luminos:)

#7
crisstinnaE

crisstinnaE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.07.2009
Nimeni nu si a pus usi glisante?:( O sa fiu prima?

#8
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Aia care si-au pus nu stau pe forum sa explice ce si cum. La asta te-ai gandit?

#9
crisstinnaE

crisstinnaE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.07.2009

View PostSuper Chief, on 30 octombrie 2012 - 22:19, said:

Aia care si-au pus nu stau pe forum sa explice ce si cum. La asta te-ai gandit?
M am gandit si la asta, dar poate se gaseste cineva pana la urma:) Tu te ai gandit si la asta?

Edited by crisstinnaE, 02 November 2012 - 17:02.


#10
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

View PostcrisstinnaE, on 30 octombrie 2012 - 14:39, said:

Nimeni nu si a pus usi glisante?Posted Image O sa fiu prima?

eu mi-am pus glisante intre bucătărie şi living. Posted Image in porţiunea de jos, peste gresie, se distinge un profil pe care se realizează glisarea.

tot glisantă am la o anexă, separând bucătăria de baie.

am montat glisante dins sticlă, fără prag, ce separau bucătăria de living. glisarea se realiza in totalitate în porţiunea de sus.

şi in fine, mai există varianta uşilor armonice, care necesită in porţiunea de jos un profil, dar care este ingropat aproape in totalitate, astfel că se simte vag dacă păşeşti peste el.

ăăă...caut şi poze să putem vorbi pe ele despre ce soluţie constructivă s-ar preta la tine.

Edited by euribiontuL, 02 November 2012 - 19:46.


#11
florinmihai_73

florinmihai_73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 02.05.2008
ce cauti tu gasesti la o cunoscuta firma  porta doors ,chiar ieri am fost la ei pt o sua glisanta ,sant ceva mai scumpe decat  usa normala ,pt usa deschidere 90cm pretul era de 980 lei plus ca se mai adauga pretul la toc care difera in fuctia de grosimea zidului ,sistem de culisare este in partea de sus ,eu am vasut la un vecin si arata super tare.

#12
crisstinnaE

crisstinnaE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.07.2009

View PosteuribiontuL, on 02 noiembrie 2012 - 19:43, said:

eu mi-am pus glisante intre bucătărie şi living. Posted Image in porţiunea de jos, peste gresie, se distinge un profil pe care se realizează glisarea.

tot glisantă am la o anexă, separând bucătăria de baie.

am montat glisante dins sticlă, fără prag, ce separau bucătăria de living. glisarea se realiza in totalitate în porţiunea de sus.

şi in fine, mai există varianta uşilor armonice, care necesită in porţiunea de jos un profil, dar care este ingropat aproape in totalitate, astfel că se simte vag dacă păşeşti peste el.

ăăă...caut şi poze să putem vorbi pe ele despre ce soluţie constructivă s-ar preta la tine.
Mersi frumos de raspuns, vreau sa vad poze ptr ca nu mi dau seama cum va arata, sau daca va arata bine. la mine usa va separa holul de bucatarie. peretele pe care vreau sa l desfiintez are 2.85 m, as vrea sa pun 2 usi  de cate 70 cm care sa se uneasca la mijloc si sa gliseze in peretii de pe margine. Credeti ca e ok?

View Postflorinmihai_73, on 03 noiembrie 2012 - 03:46, said:

ce cauti tu gasesti la o cunoscuta firma  porta doors ,chiar ieri am fost la ei pt o sua glisanta ,sant ceva mai scumpe decat  usa normala ,pt usa deschidere 90cm pretul era de 980 lei plus ca se mai adauga pretul la toc care difera in fuctia de grosimea zidului ,sistem de culisare este in partea de sus ,eu am vasut la un vecin si arata super tare.

Zici ca cei de la porta doors au sistem de glisare in partea de sus? Interesant, sa vad unde ii gasesc in craiova.Mersi frumos!

#13
raduadrian75

raduadrian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.10.2012
Usi culisante am vazut de curnad la bricostore. 7milioane kitul si 4 mil foaia de usa. Din sticla mata. Nu ai precizat ce gol  de usa ai sau vrei sa faci: usa simpla sau dubla culisanta? In ambele cazuri, pentru un aspect elegant,iti recomand construirea unui perete de rigips la o distanta de 10 - 12 cm - depinde de sistemul de culisare. In felul acesta nu se va vedea nici kitul ( sina pe care culiseaza usile si tot sitemul)  Iti pot spune ca arata mult mai elegant ca usile sa culiseze in golul creeat  decat sa lasi toata feroneria la vedere

#14
crisstinnaE

crisstinnaE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.07.2009

View Postraduadrian75, on 10 noiembrie 2012 - 10:50, said:

Usi culisante am vazut de curnad la bricostore. 7milioane kitul si 4 mil foaia de usa. Din sticla mata. Nu ai precizat ce gol  de usa ai sau vrei sa faci: usa simpla sau dubla culisanta? In ambele cazuri, pentru un aspect elegant,iti recomand construirea unui perete de rigips la o distanta de 10 - 12 cm - depinde de sistemul de culisare. In felul acesta nu se va vedea nici kitul ( sina pe care culiseaza usile si tot sitemul)  Iti pot spune ca arata mult mai elegant ca usile sa culiseze in golul creeat  decat sa lasi toata feroneria la vedere

Peretele pe care intentionez sa il sparg are 2.80  m, eu ma gandeam la 2 usi care sa se uneasca la mijloc si care sa culiseze in pereti din rigips pe care ii vom construi pe fiecare margine. va fi asa : perete rigips 70 cm + usa 70 cm+ usa 70cm + perete rigips. crezi k arata ok in apartament asa ceva?:)

#15
raduadrian75

raduadrian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.10.2012
Arata superb. Am fost mai devreme la magazinul mai sus amintintit si am vazut ca au si usi culisante duble, integral din sticla satinata de 6 mm. Inca nu am descarcat pozele. Felul in care trebuie sa procedezi e urmatorul. Sparge peretele si fa golul de usa. Atentie, fa golul de usa, inaltime si latimea doar daca ai cotele usilor.  Sa nu faci golul fara a avea usile ca te poti trezi ca va trebui sa-l refaci. Daca vrei usi duble culisante, 70 cm +70 - 140. Daca usile vor fi din sticla, prin urmare fara rama, toc, captuseala, tu trebuie sa creezi  latimea golului de 130, cu 10 cm mai mica. Ceea ce inseamna ca atunci cand vei privi pe langa marginea golului,  se va vedea  sticla si nu gol.. Sper ca m-ai inteles. Peretele de rigips trebuie sa fie identic cu primul. E ca si cum vrei a plachezi primul perete cu rigips doar ca lasi un gol intre pereti

#16
raduadrian75

raduadrian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.10.2012
revin. 130 e o latime cam mica ptr usi duble culisante, In locul tau, as face golul de 140 . Ceea ce inseamna ca  iti va  mai ramane din 280, 140 = 70 de cm  de fiecare parte a golului de usa..  Latime foilor de usa trebuie sa fie de 75 de cm.   Tinand cont ca latura ramasa pentru ca usa sa culiseze pe langa ea, este de 70 de cm , insa usa nu va culisa in intregime ci pana in dreptul manerului, e  ok

#17
crisstinnaE

crisstinnaE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.07.2009

View Postraduadrian75, on 10 noiembrie 2012 - 16:22, said:

Arata superb. Am fost mai devreme la magazinul mai sus amintintit si am vazut ca au si usi culisante duble, integral din sticla satinata de 6 mm. Inca nu am descarcat pozele. Felul in care trebuie sa procedezi e urmatorul. Sparge peretele si fa golul de usa. Atentie, fa golul de usa, inaltime si latimea doar daca ai cotele usilor.  Sa nu faci golul fara a avea usile ca te poti trezi ca va trebui sa-l refaci. Daca vrei usi duble culisante, 70 cm +70 - 140. Daca usile vor fi din sticla, prin urmare fara rama, toc, captuseala, tu trebuie sa creezi  latimea golului de 130, cu 10 cm mai mica. Ceea ce inseamna ca atunci cand vei privi pe langa marginea golului,  se va vedea  sticla si nu gol.. Sper ca m-ai inteles. Peretele de rigips trebuie sa fie identic cu primul. E ca si cum vrei a plachezi primul perete cu rigips doar ca lasi un gol intre pereti
Vreau si eu pozele:) Ms!

#18
raduadrian75

raduadrian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.10.2012
[ http://i1277.photobucket.com/albums/y500/montajmobilier/IMG_0297.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Revin cu pozele  si cu scuzele de rigoare ptr intarziere. Pozele le-am facut mai pe  ascuns dar iti poti face o idee
[ http://i1277.photobucket.com/albums/y500/montajmobilier/IMG_0298.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate