Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Lista neagră - termopane și nu numai

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
661 replies to this topic

Poll: Despre utilitatea listei (283 member(s) have cast votes)

Dorim să vă consultăm opinia în privința utilității/inutilității acestui topic. Si chiar mai mult decat atât.

  1. Da, il consider util. (211 votes [71.53%])

    Percentage of vote: 71.53%

  2. Nu, nu il consider util. (10 votes [3.39%])

    Percentage of vote: 3.39%

  3. Da, il consider util si doresc sa primeasca atributul de IMPORTANT. (72 votes [24.41%])

    Percentage of vote: 24.41%

  4. Il consider revoltător, poate sa decada in uitare. (2 votes [0.68%])

    Percentage of vote: 0.68%

Vote Guests cannot vote

#631
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View PostIuliana2022, on 14 august 2022 - 07:35, said:

Ii adaug la lista de experiente neplacute pe cei de la Almaterm Constanta!

Nu le iau apararea dar cred ca adevarul este undeva la mijloc.
Trebuie rezolvat pe cale amiabila, altfel nu rezolvi nimic, ai semnat fisa de masuratori, iti asumi.



#632
SkipMe

SkipMe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.11.2022

View Posttoteudinnou, on 28 februarie 2023 - 02:37, said:



Nu le iau apararea dar cred ca adevarul este undeva la mijloc.
Trebuie rezolvat pe cale amiabila, altfel nu rezolvi nimic, ai semnat fisa de masuratori, iti asumi.
Pun un .

#633
g_aly

g_aly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 31.05.2008
Salut!

Mă puteți ajuta cu o părere despre firma 'La ferestre Arad Grup'

Am primit o oferta buna de la această firma și nu știu dacă este de încredere,vad că au recenzii foarte bune.

Ce mă face puțin reticent este că nu vor să spună  unde se asamblează sticla și profilele.

Au zis că îmi spun după ce dau accept la oferta 😁

Daca este cineva care a lucrat cu ei va rog să îmi lăsați un feedback.

Mulțumesc frumos!

#634
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Pe Google Maps au 5 stele din 5... par sa fie ce trebuie. Poate stiu colegii din zona mai multe despre ei.

#635
thelostlover

thelostlover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 14.09.2004
ca o nesimtire, de ce se cere avans peste 50 % din lucrare, sau 100 %, chiar asa de lacomi sunt firmele de termopane ????????

Am vorbit cu o firma si i-am zis, nene vii montezi termopanul si ai x lei atunci + 10 % in plus daca sunt multumit,ea nu ca sa dau 75 % din lucrare inainte si vine dupa 1,2 luni .......

de ce sa ma risc ?  am auzit atatea tepe,,,mai ales un prieten care a ramas cu banii dati

Edited by thelostlover, 21 December 2023 - 14:22.


#636
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Eu am platit toata fereastra dar a venit (+ montatorii) peste 1 luna cand am fost programat. Dar este o firma veche, sediu vechi, mai lucrasem cu ei pentru chestii mai micute (jaluzele, plase de tantari). Nici nu am intrebat daca se plateste un avans inainte sau ceva... am platit tot ca sa scap de o grija.

Edited by Maskatu, 21 December 2023 - 14:38.


#637
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007

View Postthelostlover, on 21 decembrie 2023 - 14:21, said:

ca o nesimtire, de ce se cere avans peste 50 % din lucrare, sau 100 %, chiar asa de lacomi sunt firmele de termopane ????????
Pentru că și clienții dau țeapă.

Ferestrele sunt un produs personalizat până la ultimul detaliu. Au exact dimensiunile necesare ție, au culorile dorite la interior și exterior, configurația de sticlă dorită, etc, etc.
De ce ar trebui să cumpere cineva materialele tale, să le taie, să le facă exact pentru nevoile tale, ca apoi tu să nu vrei să le plătești din motive obscure?

Nu mai are nimeni ce face cu ele dacă nu nu vrei să le mai plătești. Du-te în vest și comandă de acolo. Acolo se merge numai pe avans 100%.

#638
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Pentru ca termopanistii nu sunt banci, sa crediteze ei pe orice perioada o cheltuiala a beneficiarului.

#639
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007
Ce zice Digix e plauzibil, corect.
Dar...majoritatea firmelor care instaleaza tamplarie cu termopane nu au linii de productie serioase, sunt firme mici care comanda sticlele si/sau profilele la producatori., aia doi-trei mari.
Pentru ei o teapa de la un client nehotarat/prost informat/rau intentionat poate sa insemne inchiderea tarabei.
Daca ar avea capacitati de productie si putere economica n-ar mai trebui sa "crediteze"

#640
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Eu cunosc doi termopanisti care te crediteaza cu oricat, poti sa ai lucrare de 30000 de euro si sa dai avans “cat ai la tine” 2000-3000. Ei au o siguranta ca isi vor primi banii, indiferent daca exista nemultumiri din partea clientului, indiferent daca nemultumirile sunt justificate sau nu, amandoi au legaturi cu lumea interlopa si cu politicul local + administratie. Firmele lor nu sunt mari, unul din ei nu are nici macar magazin de prezentare, are o hala de cateva zeci mp pentru depozitare si executare plase de tantari, celalalt are o hala mai mare un pic in care produce ceea ce vinde dar nu se poate spune ca investitia este foarte mare.
Firmele mari insa, cu investitii mari si sute de angajati de ce crezi ca lucreaza prin firmele mici? Unul dintre motive este si acesta, sa nu crediteze ei clientul final si sa elimine riscul de neplata. Motive sunt mai multe, insa din acest punct de vedere, firmele mari decat sa aiba bani blocati in creditarea clientilor prefera sa aiba bani blocati in stocuri, ceea ce este bine pentru toata lumea.

#641
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Nu am dat țeapă nimănui în viața mea. De luat am luat, nu prea mult, dar am pățit-o și eu.

Am și eu clienți pentru care cuvântul lor e chitanță. Am dat și în rate și fără avans, dar am primit de fiecare dată plata. Contează persoana. Nu poți să faci asta cu primul venit de pe stradă, chiar dacă e de încredere, nu ai cum să cunoști asta de la început.

Am amici are au luat țeapă și așa. Au dat pe datorie, clienții au plătit mereu, până în momentul când valoarea a devenit mare, ca și nejustificata încredere în respectivul, hop și țeapa, că nu au mai plătit! Mai există și varianta unor clienți recomandați de către oameni de încredere, care clienți s-au dovedit că nu sunt de încredere în final.

De aceea, banii vorbesc!

#642
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View PostDigix, on 23 decembrie 2023 - 21:27, said:

Nu am dat țeapă nimănui în viața mea. De luat am luat, nu prea mult, dar am pățit-o și eu.

Am și eu clienți pentru care cuvântul lor e chitanță. Am dat și în rate și fără avans, dar am primit de fiecare dată plata. Contează persoana. Nu poți să faci asta cu primul venit de pe stradă, chiar dacă e de încredere, nu ai cum să cunoști asta de la început.

Am amici are au luat țeapă și așa. Au dat pe datorie, clienții au plătit mereu, până în momentul când valoarea a devenit mare, ca și nejustificata încredere în respectivul, hop și țeapa, că nu au mai plătit! Mai există și varianta unor clienți recomandați de către oameni de încredere, care clienți s-au dovedit că nu sunt de încredere în final.

De aceea, banii vorbesc!
tot pățitul e priceput🤕,cred că nu există nimeni în branșă sa nu fi luat cel puțin o țeapă🤔( mai mare sau mai mică),odată ce te-ai fript cu ciorba sufli și în lapte acru😁

#643
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Buna seara
Doresc sa adaug pe lista neagra, firma: MAGNET LUX SRL din constanta.
Administratotul firmei este colegul nostru de forum cu user-ul: bogumilandia (Iulian este numele lui)
Am apelat la el dupa ce am primit recomandari din partea altor colegi de pe forum.
L-am sunat pe Iulian cand casa era in constructie (la rosu) si ne-am inteles bine, mi-a inspiriat incredere si dupa ce a venit sa ia masurile, i-am dat in avans banii pentru jumatate din lucrare. Am ales geam tripan 4 seazon cu feronerie Roto si profilul Salamander 82.
Nu peste mult timp m-a sunat si m-a rugat daca ii pot da si diferenta de bani. Motivul invocat: "am primit multa marfa si trebuie sa o achit, etc..."Nu am ezitat nici macar o secunda, m-am dus personal si i-am dat banii; Motivul: am fost la el in atelier de cateva ori si am discutat ca intre amici, il sunam periodic si vorbeam, practic mi-a castigat increderea.
Sa trecem si la probleme:
Montajul a fost facut chiar de el si m-a asigurat ca totul este in regula si ca toate problemele semnalate se vor remedia "la reglaj". TImpul a trecut si nu mi-a mai raspuns la telefon, am fost si acasa la el si am inteles ca este plecat din tara.
M-am ales cu o tamplarie premium, montata in bataie de joc (pot sa atasez poze daca este cazul) si cu sticla gresita (in loc de 48 mm au pus de 44).
Am chemat 3 firme sa isi dea cu parerea si raspunsul a fost acelasi:
1. schimbam doar sticla + feroneria (care a fost taiata, montata si ajustata gresit prin artificii greu de inteles, adaptari care nu functioneaza corespunzator) dar nu garanteaza nimeni ca o iasa traba buna din pricina dimensiunilor atipice. Geamurile sunt foarte mari: 1900 x 1240
2. schimbam tot (tamplarie + sticla) dar cu niste costuri enorme (stric pereti, glafurile din granit, sper ca nu si fatada)
Despre usi numai are rost sa va povestesc, acolo nici macar nu s-a obosit sa mai aduca sticla. Le-a lasat cu un panel albastru si cu promisiunea ca revine.
Atasez si o poza facuta astazi cu o fereastra care a fost data jos pentru inspectie:
Attached File  20240122_121803.jpg   91.08K   39 downloads
Attached File  20240124_125436.jpg   116.82K   41 downloads
Initial ma gandeam ca nu trebuie sa schimb sticla chiar la toate geamurile dar fiind de 44 mm in loc de 48, bagheta nu se aseaza bine si sufla vantul plus ca pe timp de iarna, 7 dintre geamuri au o pata albastra pe aproape toata suprafata.

#644
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.02.2009
Vad ca ai postat tabloul pe alt topic, eu raman la prima varianta schimbat sticla +feroneria.

#645
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Ar fi ideal pentru ca nu stric glafurile si pervazul. Cam greu sa gasesc pe cineva in Constanta dispus sa schimbe feroneria + sticla.
Am gasit o singura firma dar ma costa aproximativ 1200 lei/bucata:
Cost feronerie : 200 lei
Inlocuit sticla fereastra 885 Lei  (sticla + manopera)
Manopera montat demontat feronerie si mutat balamale: 150 ron
Daca inmultesc cu numarul de ferestre ajung la un pret destul de mare (aproape cat tamplaria noua)

#646
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.02.2009

View PostY0samiteSam, on 25 ianuarie 2024 - 23:35, said:

Ar fi ideal pentru ca nu stric glafurile si pervazul. Cam greu sa gasesc pe cineva in Constanta dispus sa schimbe feroneria + sticla.
Am gasit o singura firma dar ma costa aproximativ 1200 lei/bucata:
Cost feronerie : 200 lei
Inlocuit sticla fereastra 885 Lei  (sticla + manopera)
Manopera montat demontat feronerie si mutat balamale: 150 ron
Daca inmultesc cu numarul de ferestre ajung la un pret destul de mare (aproape cat tamplaria noua)

Daca folosesti acelasi model de feronerie nu ai ce demonta balamalele de pe toc, balama inf toc si balama sup toc raman acolo , daca e aceeasi feronerie  coltare transmisie raman aceleasi, inchideri suplimentare aceleasi, nu inteleg ce vrei sa spui ca la feronerie a folosit tot felul de artificii si a taiat-o gresit si ca nu e ajustata , e mai usor sa schimbi totul decat sa schimbi piesa defecta dintr-un sistem. Ai scris ca ai cerut pachet de 48 si ai primit pachet de 44 , joaca sticla in ccv? Adevarat ca sunt greseli in lucrare neterminata si nu e bine asta, Eu sunt sigur ca nu e necesara schimbarea totala a tamplariei .

#647
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Nu lucrez in domeniu și nu mă pot exprima tehnic dar astăzi o să fac un scurt video și sper să mă fac înțeles.
Am înțeles că balamalele trebuiesc repozitionate pentru că după ajustare, cerceveaua tot freacă de tocul tâmplăriei.
Fereastra este maxim poziționată din balama și totuși atinge tocul și nu o pot închide decât prin apăsare cu forță.
Au măsurat tocul și pare OK, este mai mare decât cerceveaua și totuși atinge după ce s-a încercat reglajul pe înălțime și pe lățime.
Feroneria a fost tăiată prea scurtă în partea de sus (brațul) și am văzut că este cumva inădita (o să încerc să prezint aspectul acesta în video)

#648
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Nici eu nu cred ca trebuie sa schimbi tot. Daca ramele sunt executate in cote, armate cu 2mm si inclin sa cred ca asa este, atunci nu vad nici un motiv pentru inlocuirea completa. Cred ca trebuie doar sa gasesti un meserias care vine cu o trusa completa la el si foloseste mai multe scule din aceasta decat un singur imbus de 4mm, apoi se pune sa-l barfeasca pe cel care a facut tamplaria ca nu a pus pachet de 48 si a pus de 44. Faza cu baghete de 48 si sticla de 44 nu o cred, deocamdata. Iar la feronerie cel mai probabil nu a gasit foarfeca (nu brat, ala n-ai cum sa-l prelungesti) pe dimensiune si a folosit prelungitor de foarfeca, ce sa vezi, se poate si asa si este ok daca este dedicat, debitat si montat corect.
Oricum, atat timp cat colegul Bogu’ nu intervine, avem doar “plangerea” ta, din punctul meu de vedere “nu tot ce zboara se mananca”. Adica sunt sigur ca si colegul Bogu’ are lucruri de spus. Adica, avem plangeri pe alte topicuri la adresa colegilor Conu si Digix, nu sunt la fel de mari (nu se pune problema schimbarii in intregime a tamplariei), dar ele exista si se vor rezolva. Sa vedem cum evolueaza asta.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 26 January 2024 - 16:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate