Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Lista neagră - termopane și nu numai

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
661 replies to this topic

Poll: Despre utilitatea listei (283 member(s) have cast votes)

Dorim să vă consultăm opinia în privința utilității/inutilității acestui topic. Si chiar mai mult decat atât.

  1. Da, il consider util. (211 votes [71.53%])

    Percentage of vote: 71.53%

  2. Nu, nu il consider util. (10 votes [3.39%])

    Percentage of vote: 3.39%

  3. Da, il consider util si doresc sa primeasca atributul de IMPORTANT. (72 votes [24.41%])

    Percentage of vote: 24.41%

  4. Il consider revoltător, poate sa decada in uitare. (2 votes [0.68%])

    Percentage of vote: 0.68%

Vote Guests cannot vote

#559
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Problema este la geamurile cu arcada, pe care sunt sigur ca fie nu le-au comandat din timp ( sau i-ai presat cu termenul), fie erau prea scumpe la Cristal Brad, si au facut economie.

Daca in contract este trecut furnizorul de sticla (desi ma indoiesc), poti sa ceri inlocuirea lor.
daca nu le-ai dat deja banii.

Daca ai achitat integral.............................

#560
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
la Cristal Brad sticla iese la un pret mare iar termenul de executie este la fel de mare. vorba lui fastcojo, au incercat sa faca un ban

si iti mai spun un secret: sunt aproape sigur ca daca iesi in afara casei si te uiti la sticla patru anotimpuri va arata diferit la cele doua firme, de aia toata sticla de pe ferestre se face la aceeasi firma

#561
mobutu123

mobutu123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.06.2007
Termenul a fost 6 saptamani. Au montat sticlele pe arcada in prima zi lucratoare dupa expirarea termenului. Nu i-am presat, mai ales ca imi adusesera tocurile si puteam lucra la glafuri.
Este asa cum m-am asteptat, au vrut sa faca profit cat mai mare si au folosit un furnizor mai ieftin si evident mult mai slab.

Referitor la nuanta sticlei, ei sustin ca ambii furnizori au folosit sticla Saint Gobain deci nu ar trebui sa existe diferente de nuanta...

#562
Ralucius11

Ralucius11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.02.2014
ATENTIE LA INVERSLUC TARGOVISTE!!!!!!

NU CUMPARATI DE LA ACESTI TEPARI!

Niste tepari ordinari! Dupa ce ne-au atras cu o asa zisa promotie cu reducere 15%, nu au onorat nici primul termen de livrare/montaj, care era de 15 zile si uite ca s-a facut o luna si jumatate si azi, cand era al doilea termen, a ajuns o echipa cu 1/2 din muncitori beti, cu cercevele ce nu corespund realitatii si FARA STICLA!!, care zic ei, mai dureaza 4 zile pana vine!!!
Mai mult decat atat, vanzatorii si patronii sunt niste nesimtiti, care au tupeul sa te ironizeze la telefon, cand le ceri socoteala.
Nu faceti prostia sa platiti in avans!!!!!!!
Nesimtitii si teparii trebuie sa moara de foame ca sa se invete minte ca in domeniul prestarilor de servicii nu iti poti permite sa inseli oamenii.
Din partea mea vor avea sigur plangere penala pentru inselaciune si sesizare ANPC.
Daca toleram asemenea comportamente, ne meritam soarta.
NU RECOMAND NIMANUI ACEASTA FIRMA!

#563
erso

erso

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.10.2011
Atentie la Gabriel IUGA din com. Valu lui Traian, jud. Constanta - acest individ este de o neseriozitate si nesimtire cum nu am mai vazut. Mi-a montat tamplaria la apartament (cu o intarziere de 10 zile fata de termenul initial de 2 saptamani promis la comanda) , dar a uitat sa imi aduca cateva piese (glaf, panou pvc usa, scoica usa). Am platit comanda in totalitate (greseala mea), urmand ca in zilele viitoare sa imi aduca si piesele uitate.Timp de 5 luni l-am sunat sa imi aduca piesele sa mi le monteze fara nici un rezultat. Culmea!, niciodata nu a zis ca nu vine :). Si uite asa pe mine m-au prins si ploile si iarna fara tamplaria completa. Pana la urma m-am lasat pagubas si mi-am comandat piesele de la alt furnizor.
NU RECOMAND!!!

#564
ene78

ene78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 26.07.2016
ATENTIE  mare in alegerea producatorului.
Si acum dupa 3 luni de la montajul tamplariei tot imi dau promisiuni ca se va rezolva dar culmea aceeasi fraza o folosesc mereu.
Ce sa va spun la montaj au venit doi "dorei"  iar 3 ferestre din cele 12 nu raman deschise ,deci punere in boloboc ioc si o usa din cele 4 la fiecare deschidere trebuie sa fi atent sa nu cada la montaj respectivii lasandumi un imbus pentru reglaj. Va dati seama...
Cel mai rau este ca nici nu prea raspund la telefon si cand o fac aceeasi scuza: ba ca a fost vremea rea ba ca este Pastele....
SC WINDOW SOLUTION  din bucuresti este firma.
Poate sunt eu prea insistent, Si in 3 luni nu au avut timp sa remedieze defectiunile poate trebuie sa astept ani...

#565
MONTAGE

MONTAGE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.08.2014

View Postene78, on 16 aprilie 2018 - 16:39, said:

ATENTIE  mare in alegerea producatorului.
Si acum dupa 3 luni de la montajul tamplariei tot imi dau promisiuni ca se va rezolva dar culmea aceeasi fraza o folosesc mereu.
Ce sa va spun la montaj au venit doi "dorei"  iar 3 ferestre din cele 12 nu raman deschise ,deci punere in boloboc ioc si o usa din cele 4 la fiecare deschidere trebuie sa fi atent sa nu cada la montaj respectivii lasandumi un imbus pentru reglaj. Va dati seama...
Cel mai rau este ca nici nu prea raspund la telefon si cand o fac aceeasi scuza: ba ca a fost vremea rea ba ca este Pastele....
SC WINDOW SOLUTION  din bucuresti este firma.
Poate sunt eu prea insistent, Si in 3 luni nu au avut timp sa remedieze defectiunile poate trebuie sa astept ani...


pai da...ai vazut ce discount ai primit Posted Image ?

#566
MONTAGE

MONTAGE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.08.2014

View PostMONTAGE, on 17 aprilie 2018 - 16:32, said:



pai da...ai vazut ce discount ai primit Posted Image ?

Când oare o sa inteleaga lumea ca atat platesti-atat primesti; vrei pretul cel mai mic -ok, asuma-ti problemele ulterioare - adio service, garantie, etc.

#567
ene78

ene78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 26.07.2016
Salut.  Nu mi au facut nici un discaunt.  Cat au cerut atat le am dar ,mai precis 15.000 lei.
dimpotriva am pus si elemente suplimentare la usi adica coltare termosudabile, 4 balamale ...
la montaj le am cerut mare atentie: Dar de unde, au ajuns pe la ora 14 si pana seara au terminat 12 ferestre si 4 usi exterior.....

#568
MONTAGE

MONTAGE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.08.2014
pt. colegul ENE78 :

"Sistemele oferite de noi pot fi armate cu otel zincat, in conformitate cu feroneria MACO, iar geamurile termopan pot oferi mereu calitatea dorita."  - pe siteul lor. 20-20 va spune ceva ? Pai pe "profesionistii"  astia i-ai ales TU , prietene ene78 - ti-au promis ei altceva ???? .Siteul lor e WOW cu litere mari....Posted Image ; Fara suparare ene 78, a fost oferta cea mai ieftina, nu ?

In aceste conditii...." preturi speciale " - tot pe siteul lor;

Suna bine , nu Dorel-Mesterel ?  15000 ron pentru 12 ferestre si 4 usi exterior....mda, orientativ daca tamplaria e pe alb si usile intr-un canat, poate. Daca e pe color sau mai ai usi in 2 canate, sau geam tripan ai avut un "pret special"

Propun scoaterea firmei respective din categoria LISTA NEAGRA - ei ofera ceea ce promit; clientii daca ii aleg,  e problema lor

Edited by MONTAGE, 19 April 2018 - 10:33.


#569
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Propun ca furma sa ramana acolo cel putin pana rezolva reclamatia.
Motivatie.nu exista daca platesti atat nu ai service.daca nu VA convine mariti preturile,face-ti calitate,si asigurati service.punct.
Nu iti convine pretul,nu faci lucrarea.nu iei banii si fugi.
Dupa parerea mea firma este in locul in care merita
PS ma indoiesc ca domnul Montage sa nu aibe legatura cu firma respectiva

#570
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007

View Postene78, on 18 aprilie 2018 - 11:09, said:

...au ajuns pe la ora 14 si pana seara au terminat 12 ferestre si 4 usi exterior.....

Ți le-au aruncat cu furca.

#571
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostMONTAGE, on 19 aprilie 2018 - 10:32, said:


Suna bine , nu Dorel-Mesterel ?  15000 ron pentru 12 ferestre si 4 usi exterior....mda, orientativ daca tamplaria e pe alb si usile intr-un canat, poate. Daca e pe color sau mai ai usi in 2 canate, sau geam tripan ai avut un "pret special"

Propun scoaterea firmei respective din categoria LISTA NEAGRA - ei ofera ceea ce promit; clientii daca ii aleg,  e problema lor

Da, “suna bine”, insa asa cum zice Bogu’ nu sunt nici eu deacord cu scoaterea firmei din “lista neagra”.

Tamplaria poate fi mai buna sau mai rea, mai ieftina sau mai scumpa insa minimum de responsabilitate la montaj trebuie sa existe, daca nu exista atunci ofertantul are obligatia sa remedieze in cel mai scurt timp..

View Postene78, on 18 aprilie 2018 - 11:09, said:


Dar de unde, au ajuns pe la ora 14 si pana seara au terminat 12 ferestre si 4 usi exterior.....


Avand in vedere ca tamplaria a fost montata acum trei luni daca nu s-au intins si in intuneric au avut maxim 4 ore de lumina. Bun timp au scos baietii, cred ca sunt printre campioni.

#572
MONTAGE

MONTAGE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.08.2014

 conu71, on 18 aprilie 2018 - 12:21, said:

mi a spus digix acum ceva timp ca mai primeau comenzi...

 bogumilandia, on 19 aprilie 2018 - 10:51, said:

Propun ca furma sa ramana acolo cel putin pana rezolva reclamatia.
Motivatie.nu exista daca platesti atat nu ai service.daca nu VA convine mariti preturile,face-ti calitate,si asigurati service.punct.
Nu iti convine pretul,nu faci lucrarea.nu iei banii si fugi.
Dupa parerea mea firma este in locul in care merita
PS ma indoiesc ca domnul Montage sa nu aibe legatura cu firma respectiva



Ai sa razi....Nu am nici cea mai mica legatura si, desi lucrez in domeniul asta de peste 15 ani , nici nu auzisem de ei.....De curiozitate i-am cautat pe net - am intrat pe site-ul lor.....Cand am citit, de la inceput, m-am amuzat teribil, de aceea I-am si citat- puteam sa postez toata pagina ..... Pai anumiti cumparatori isi cam merita soarta......Toata prima pagina contine numai enormitati , chestii de tot rasul Posted Image ; pai cand cumperi ceva de 15000 ron , nu verfifici si tu cu cine ai de-a face???  Intra pe site-ul lor si daca tu ai face macar o plasa de tantari cu ei, dau o bere.

Stai linistit , cu scoaterea lor de pe lista neagra am fost ironic; si pe mine ma deranjeaza ca genul asta de " profesionisti "  au stricat si continua sa strice piata , cu ajutorul ,bineainteles, involuntar, al beneficiarilor. Imi place domeniul asta, am prins vremurile cand prima oara iti prezentai produsul, firma si dupa aceea discutai pretul. Acum datorita " prietenilor "lui ene78 , beneficiarii din prima intreaba cat e mp sau ce discount ai ? Ei nu stiu sa vanda decat cel maii ieftin (  " termopane Rehau " - citez iarasi siteul ), ce conteaza cum se obtine profitul.Daca tu ca beneficiar asta urmaresti - sa fii sanatos.

Ce m-a amuzat foarte tare este ca, comparativ cu alti " tepari " care macar stiu sa vanda pielea ursului din padure, pe prietenii lui ene78 nici nu am putut sa ma supar -sunt dezarmanti prin propria prezentare Posted Image

 bogumilandia, on 19 aprilie 2018 - 10:51, said:

Propun ca furma sa ramana acolo cel putin pana rezolva reclamatia.
Motivatie.nu exista daca platesti atat nu ai service.daca nu VA convine mariti preturile,face-ti calitate,si asigurati service.punct.
Nu iti convine pretul,nu faci lucrarea.nu iei banii si fugi.
Dupa parerea mea firma este in locul in care merita
PS ma indoiesc ca domnul Montage sa nu aibe legatura cu firma respectiva



Faci presupuneri gresite : ii citam cu prostiile de pe propriul lor site daca aveam vreo legatura cu ei  ????

Edited by MONTAGE, 19 April 2018 - 12:22.


#573
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Daca lucrezi de 15 ani sti ca nu este normal sa nu rezolvi reclamatiile.acum pe bune,nu putem invinovatii clientul.nazdravanii aia sunt principalii vinovati.nu iti convine pretul,nu faci lucrarea si gata.clientul poata sa ceara discount,eu pot sa nu ii dau.bine daca e gina pistol spre exemplu are discount mai mare.pret mic nu inseamna fara reparatii
Si cred ca o sa comand o plasa doar ca sa iti iau berea aia 😁

#574
MONTAGE

MONTAGE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.08.2014
oricum, site-ul lor mi-a adus aminte de o firma din Jilava, cred,,,,pe drumul paralel cu centura care leaga Jilava de Magurele. Daca treceti pe drumul ala e o firma fabuloasa - pe acelasi banner e scris " FRIZERIE / TAMPLARIE PVC ". I-am facut si poza-daca o gasesc o postez pe site.

 bogumilandia, on 19 aprilie 2018 - 12:36, said:

Daca lucrezi de 15 ani sti ca nu este normal sa nu rezolvi reclamatiile.acum pe bune,nu putem invinovatii clientul.nazdravanii aia sunt principalii vinovati.nu iti convine pretul,nu faci lucrarea si gata.clientul poata sa ceara discount,eu pot sa nu ii dau.bine daca e gina pistol spre exemplu are discount mai mare.pret mic nu inseamna fara reparatii
Si cred ca o sa comand o plasa doar ca sa iti iau berea aia ��

oricand sunt dispus sa dau o bere si fara sa comanzi plasa respectiva. Chiar daca am lucrat la mai multe firme nu mi-am schimbat nr. de tel. niciodata -asigur service si garantie pentru toti clientii care au avut incredere sa lucreze cu mine si acum, indiferent cand si ce firma a contractat lucrarea- mi se pare o chestie de bun simt.
Asta ca sa fie clar ca nu sunt de acord absolut deloc cu cei care daca incaseaza banii lucrarea nu-i mai intereseaza;sau cauta chichite gen " utilizare neconforma " , " nu ne-ati reclamat in scris " , "ati pierdut certificat de garantie " , " nu ati facut revizia periodica a tamplariei " etc.


p.s. Cazurile de utilizare neconforma ( am avut doar vreo 2 )  - care mai apar, bineainteles, sunt atat de evidente ca nu cred ca exista beneficiari care sa comenteze privind achitarea contravalorii reparatiilor.

#575
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Mai oameni buni am si eu o problema, sunt din Bucuresti.
Am un balcon de 8,5 m lungime de termopanat, etaj 7, jumatate este cu zid sub geamuri, jumate are..colier de metal cu geamuri jos cu plasa de metal in ele.
O sa fac poza maine sa va arat.
Am chemat o firma unde lucreaza din astia martorii lui Iehova, i-a facut prietenului meu si a fost multumit.
Tipul vine in balcon:
El: e cam complicat...daca spargem geamurile pot sari cioburi pe masini", masinile sunt insa dupa trotoarul din fata blocului.
A zis sa luam niste role de scoci sa lipeasca pe geamuri...ca atunci cand le sparte adica pe cele vechi, sa nu sara in balcon, probabil se referea ca o mai sari vreun ciob  si in afara.
Daca le taie cu diamantul, nu se pot scoate asa felii ?!
Tot el "jumatea aia cu geamuri jos vine mai in fatza, iar zidul de sus e mai in spate, nu pot pune strambe, trebuie sa faceti un zid ca si in dreapta, ca sa fie aliniat cu tavanul sa pot pune drept.
Sigur ca, colierul ala de fier e cam ruginit...nici n-ar putea pune asa zic eu.

Prietenu meu zice ca e vrajeala si ca metoda ar fi ca la etajul trei sub mine sa scoata tot colierul ala de geamuri si sa puna tot placa de termopan in locul lor, sa vina de sus pana jos.
Acuma nu stiu daca a dat
La etajul 2 tot sub mine e facut altfel, s-a facut zid in interior in fata geamurilor alea de jos din afara asa cum a zis nenea, au lasat geamurile cu colierul asa cum e in afara balconului fara sa umble la ele, si au pus termopanele de sus pe zid ca si in dreapta balconului unde e deja zis.
Am sunat, i-am dat ideea sa puna pana jos in locul la geamurile de jos, a zis ca da, merge...
Ce parere aveti ?! Cum e mai bine ? Cu zid sau de sus pana jos ?!
Sa aleg alta firma ?!
Gealanul cum e ?! Alta firma serioasa in Bucuresti care si tencuieste si face curat ? Deci care nu ma lasa cu gauri in perete doar cu spuma aia.
Maine vin cu poze ca acu e intuneric...nu mi-a dat prin cap sa fac azi ca nu ma gandisem sa scriu aici.

Am comandat usi de interior la Hornbach si aia tencuiesc dupa montat, sa vedem acuma, or sa vina la vizionare sa masoare.

Edited by MinetoMatoi, 30 April 2018 - 20:09.


#576
ene78

ene78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 26.07.2016
Salut . Saptamana trecuta au venit 2 baieti din craiova la remedierea celor mentionate mai sus.
Acum sunt 2 usi care lovesc si nu se inchid iar una este grava pentru ca la anchidere cu ceva forta se misca si tocul partea de jos si ramane 1 cm de spatiu pe ambele parti la partea de jos
La ferestre nu au facut nimic ba din contra 2 ferestre sunt montate fara suruburi numai cu spuma iar din garniturile la sticla lipseste 1-2 cm
Si cineva spunea ca sc window solution din bucuresti sa fie scoasa din aceasta categorie ....
Chiar nu pot sa le fac nimic ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate