Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Banca de Joburi TEAPAAA

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#109
shukly

shukly

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.07.2016

View Postmihaivev, on 30 iunie 2016 - 12:35, said:

In primul rand vreau sa multumesc tuturor ce si-au rapit din timpul lor sa posteze multumirile si nemultumirile. M-au contactat si pe mine cei de la Banca de Joburi (azi) in care mi-au prezentat anumite pachete in care erau percepute taxe sau nu erau percepute taxe, dar in schimb biletul si cazarea erau percepute. La fel am dat un mic test cu care sa-mi "verifice" nivelul de vorbire al limbii straine( serios? testul e ceva de genul clasa a 2-a, cum te cheama, cati ani ai si de ce ai ales sa pleci in alta tara). In fine...confirm tot ce s-a discutat in privinta modalitatii de a "agata" persoanele si anume: plecare rapida, sanse foarte mari de avansare in locul de munca (chair daca nu ai experienta), cazare, ajutor pentru acte, consiliere in cazul in care nu-ti convine locul de munca. Dupa toate acestea deja era nerabdatoare doamna Mihaela sa ajung la Brasov sa semnez contractul ca locurile sunt limitate si ca am posibilitatea de a pirde locurile de munca existente. Aceeasi teapa de 1300 lei pentru biletul de avion si cazarea care difera( totul ajungand pana in 800 lire). Fapt care m-a si adus pe acest site.

Va multumesc tuturor ca ati avut rabdarea sa descrieti experientele neplacute cu firmele diferite, fapt cu care m-ati ajutat si pe mine sa nu iau teapa.

In prezent stie cineva o firma serioasa de recrutare pentru UK?
o zi buna!


Incepand cu 01.01.2014 romanii au drept de munca in UK, nu trebuie sa dati bani la agentii de intermediere. In alte state membre UE au drept de munca inca din 2007.
In general companiile din UK (de la cele mici la cele mari) lucreaza cu agentii de recrutate din UK. Adica va faceti un CV in engleza pe siturile lor de profil, gen bestjobs.
Cele mai cunoscute situri sunt:

http://www.londonjobs.co.uk/
http://www.reed.co.uk
http://www.monster.co.uk
http://www.indeed.co.uk/

Functioneaza exact ca si bestjob de la noi.
Decat sa dati mii de euro la firmele de recrutare si sa nu aveti nicio siguranta, mai bine aplicati singur, gratis. In plus la fiecare job este trecut salariul ce va fi acordat (salariul brut/an - salariul net pe luna se poate afla folosind un calculator de salarii online pt UK). Daca doresc angajatorii, vor lua legatura prin skype sau telefon cu dvs si puteti verifica firma online.

Mult succes!

Edited by shukly, 06 July 2016 - 15:02.


#110
Cristian_Badica

Cristian_Badica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.10.2009
300E biletul de avion pana in UK lol.
Am mers cu 250 pana in India dus -intors.

Ziceti de astia ca nu sunt seriosi. Un exemplu de firma serioasa aveti? Ma bate gandul sa o intind si eu.

Multumesc

#111
petrescu

petrescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.12.2004
pana la urma cine a plecat cu banca de joburi si cum este ?

#112
carl_liota

carl_liota

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.02.2017
atentie mare la semnarea contractului de mediere,au acolo niste clauze foarte ciudate si ilegale, daca nu semnezi cu angajatorul , treb sa le platesti lor 400 lire , chipurile ca i-ai prejudiciat.De asemenea este acolo un paragraf care incalca unul dintre drepturile fundamentale ale omului: libertatea de a alege, cum adica , daca nu-mi convin conditiile sau ma razgandesc , sa le platesc 400 lire? Nu stiu care sunt procedurile de inregistrare si verificare a legalitatii acestor contracte, cine le da voie astora sa activeze asa, pe teritoriul Romaniei?

Aveti grija ca se confirma ce au scris si altii mai devreme pe acest forum , Danfil=Banca de joburi, acelasi director, rezulta O MARE TEAPA!!!

#113
carl_liota

carl_liota

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.02.2017

View PostBogdanZZZ, on 27 ianuarie 2015 - 22:17, said:

ATENTIE LA FIRMA BANCA DE JOBURI DIN BRASOV
SUNT NISTE MARI MAFIOTI
NU ACCEPTATI OFERTELE LOR
TE PUN SA DAI BANI INAINTE, TE PUN SA PLATESTI BILETUL DE AVION CATRE UK CARE CICA, COSTA 1300 DE LEI. ITI CER O GRAMADA DE DOCUMENTE CARE NU SUNT NECESARE IN UK SI ITI OFERA NIMIC ALTCEVA DECAT O PLECARE CU UN LOW COST PE CARE AI PLATIT 1300 DE LEI SA AJUNGI SA CONSTATI CA NU TI-A OFERIT JOB CI UN INTERVIU LA O FIRMA DE RECRUTARE DIN UK CARE O SA-TI OFERE EI UN JOB…. HAHA
AM MERS IN UK DE MULTE ORI NU AM PLATIT 1300 DE LEI PE AVION NICIODATA.
GASESTI ZBORURI LA 300 – 600 DE LEI. APROAPE MEREU.
SA NU MAI ZIC CA ITI CER PENTRU CAZARE VREO 400 DE LIRE AVANS PE LANGA COMISIONUL LOR, PE LANGA BANI DE BILET DE AVION 1300 DE LEI.
DOMNISOARA SIMONA SI TOATE FEMEILE ANGAJATE ACOLO SUNT TOATE F PERICULOASE, SEFA LOR ESTE UN FEL DE SOTIE DE MAFIOT ASA SE COMPORTA ARE IMPRESIA CA LE STIE PE TOATE. SPER SA AJUNGA SA LE STIE IN PUSCARIE.
EU LE-AM FACUT PLANGERE PENALA PENTRU INSELACIUNE LA POLITIE SI RECOMAND SA FACETI LA FEL FARA EZITARE. DOAR NOI II PUTEM DA JOS! ! MERGETI LA POLITIE SI FACETI PLANGERE PENALA IMPOTRIVA LOR. MERGETI TOTI. NU VA LASATI DACA VA FURA BANII NU MERITA SA FIE IN LIBERTATE. ACESTI HOTI TREBUIE SA STEA IN INCHISOARE. ASTA SE INTAMPLA INTR-UN STAT NORMAL. ITI CER SA PLATESTI BILETUL DE AVION DE FRUMOASA SUMA DE 1300 DE LEI INAINTE DE A VEDEA OFERTA DE MUNCA.
asa o sa fac si eu , acum mai nou, te pun sa semnezi un contract , chipurile de mediere, dar care e total ilegal, contravine cel putin cu cateva articole de lege in vigoare.

#114
sorindrutu

sorindrutu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.04.2012
Banca de tepe* a reaparut cu aceleasi obiceiuri; minciuna si tupeu de ordinari!
Mai nou promoveaza anunturile pe facebook, nu mentioneaza salariul net sau brut ( scopul este clar) nu ofera draft contract, mint, nu raspund la tel(doar cu insistenta) minciuni despre cazare, ofertele salariale arata asa: montator termopan UK, 1800-2400 lire (cazare inclusa in quantum de 70 lire) daca ceri detalii enervezi!  Accidental au postat pe site si o oferta cu salariul brut! La transport esti conditionat sa il cumperi prin ei, mai exact o firma colaboratoare, prin intermediul careia esti taxat bine;
Contractul de mediere, firma este exonerata de orice rsspundere!nu are nici o obligatie fata de tine client!
Procedura:semnezi intai contractul de mediere, trimiti acte de parca te angajezi la NASA.. (Certificat casatorie, nastere, copie CI, acte studii, poze diferite marimi, si toate acestea doar pt un amarat post de montator termopan! Te mint asa cu tupeu! In baza asa numitului contract de mediere trag* bani foarte buni de la angajatorul strain.Pentru cei interesati pot pune la dispozitie cerintele acestor escroci, inclusiv contract mediere! Eu am avut onoarea* sa fiu pescuit de o initiata* vanessa parvalabu.La toate acestea adaugati atitudinea lor de mincinosi tupeisti, mai ales dupa ce sunt descoperiti!Am fost blocat* pe facebooc pentru ca am informat cu ce se ocupa! Stiti zicala cu lupul care isi schimba parul.. li se potriveste. Desi m au mintit in scris si verbal,nici macat nu au incercat sa corecteze situatia!Rog respectos Admin sa ingaduiasca acesta postare pentru a atentiona eventualu clienti. O zi frumoasa tuturor

#115
sorindrutu

sorindrutu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.04.2012
Este bine si recomand sa nu trimiteti acte inainte de a verifica atent istoricul firmei;sunt firme care isi atrag clientii tocmai prin acest gen de oferte bune* dpdv al salariului si a conditiilor cerute! In fapt toate actele tale, inclusiv pozele tale, diplome etc completeaza un dosar si profilul tau, se vinde cu bani buni firmelor de recrutare externe, fara acceptul tau!
Asa arata o oferta pentru pescuit* doritori:
- salariu mare; minim de cerinte engleza-experienta minima, plecare imediata.
Dupa ce ai semnat medierea* si ajungi acolo intelegi realitatea: 8 insi in camera, conditii de sclav, program mai
mult orelungit, oferta de 2000 lire bani in mana, se reduce la 1600,si dupa alte cereri iti raman 1000 lire!Daca vrei sa pleci afli ca cnf contract mediere trrbuie sa achiti bani frumosi, si in loc de suport rsti intrebat retoric:
- cum nu a fost buna oferta noastra.. in tara ati fi castigat acesti bani!?
Banca de escroci!

#116
sorindrutu

sorindrutu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.04.2012
Este bine si recomand sa nu trimiteti nici un fel de acte inainte de a verifica atent istoricul firmei;sunt firme care isi atrag clientii tocmai prin acest gen de oferte bune* dpdv al salariului si a conditiilor cerute! In fapt toate actele tale, inclusiv pozele tale, diplome, specializari etc completeaza un dosar si profilul tau, se vinde cu bani buni firmelor de recrutare externe, fara acceptul tau!
Asa arata o oferta pentru pescuit* doritori:
- salariu mare; minim de cerinte engleza-experienta minima, plecare imediata.
Dupa ce ai semnat medierea* si ajungi acolo intelegi realitatea: 8 insi in camera, conditii de sclav, program mai
mult prelungit, oferta de 2000 lire bani in mana, se reduce la 1500,si dupa alte cereri iti raman 1000 lire!Daca vrei sa pleci afli ca cnf contract mediere trrbuie sa achiti bani frumosi, si in loc de suport esti intrebat retoric:
- cum nu a fost buna oferta noastra.. in tara ati fi castigat acesti bani!?
Banca de escroci!

#117
zuzuloi

zuzuloi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.12.2009
Va salut, scriu acest topic pentru a avertiza si alte persoane sa fie cu "ochii in patru" ,intrucat nu am reusit sa gasesc informatii despre un angajator care m-a contactat in urma aplicarii mele pe BestJobs.ro  si anume BUILD & CO CREATIVE DESIGN SOLUTIONS LTD ( BCCDSLTD) . acestia se prezinta ca fiind o firma de constructii modulare din UK care cauta in Romania o persoana pentru postul de Asistent Manager dezvoltare Romania care sa lucreze remote.

Scriu toate acesrtea pentru a ferii alte perosoane sa pice in plasa lor, eu am fost aproape,dar m-am prins la timp, altii poate ajung mai departe, si cum nu sunt informatii deloc pe net despre ei , m-am gandit sa fac asta public pentru a va informa, totodata, daca mai sunt persoane in situatia mea, va rog sa ma contactati sau mai bine sa mergeti la IPJ pentru a depune si voi o plangere. cu cat mai multi, cu atat mai bine!

Va atasez mai jos discutiile cu cei de la Bestjobs in care se confirma cele spuse de mine, precum si indrumarile lor catre IPJ Bucuresti acolo unde am si depus o plangere impreuna cu avocatul meu.

Buna ziua,
In data de 17-06-2020 am aplicat la un Job de Asistent Manager Dezvoltare pe Romania la compania BUILD & CO CREATIVE DESIGN SOLUTION LTD (BCCDSLTD) din Uk.
Tot in ceeasi zi am fost contactat de catre un reprezentant din partea firmei (Vlad militaru, cel mai probabil un nume fictiv) cu care am tinut un scurt interviu la telefon si care s-a declarat multumit la final si mai apoi mi-a trimis Contractul de munca impreuna cu un fisier in care se cereau cateva documente personale, Buletin, conturi bancare, iban,bank statement etc...?? la telefon am discutat si am stabilit ca vom folosii contul meu de Revolut pentru plata salariului la sfarsit de luna.
Dupa ce am primit contractul si l-am completat cu datele pesronale, inclusiv contul de revolut si l-am semnat, l-am trimis impreuna cu copii de buletin fata verso. L-au primit si mi-au zis ca totul e ok si imi vor trimite inapoi contractul semnat de catre Managerul companiei.
Cateva zile mai tarziu m-au sunat si mi-au cerut alte date despre bancile la care mai am conturi si am stabilit ca vom folosii un cont din Romania de data aceasta ,desi in prima faza au zis ca e ok cel de revolut. Mi-au trimis contractul semnat de ei, cu datele mele,cu contul cel nou pe care urma sa il semnez IAR ( dar cu date schimbate in contract) date de care au "uitat" sa mentioneze, mi-se cerea sa fac plati din contul meu, am vazut am intrebat despre asta si au zis ca da, este necesar sa fac asta pentru a fii instruit la inceput , insa ei se obliga sa plateasca in avans sumele necesare inclusiv eventualele comisioane. desi mi s-a parut ciudat,am acceptat si asta , pentru ca au zis ca este necesar doar in perioada de proba de 30 de zile apoi primesc acces la contul firmei...
Precizez ca am cerut in repetate randuri mai multe date despre firma, ma gandesc ca este si normal sa stiu cu ce se ocupa firma unde tocmai ma angajez... nu am reusit sa aflu absolut nimic in plus fata de ceea ce se gaseste pe site-ul lor , site care oricum este destul de evaziv, cu informatii lipsa.
Dupa toate astea, am inceput munca, in prima zi mi s-a cerut sa fac un studiu de piata in Romania, fara prea multe detalii si o prezentare powerpoint. Dinnou am incercat sa aflu mai multe detalii de la ei care m-ar fii ajutat sa fac mai usor studiul si mi-ar fii acordat si mie un minim de confort dar nu am reusit, nu stiu concret ce fac, cu ce se ocupa,ce planuri au,absolut nimic in schimb ei stiu cam tot despre mine,cu toate astea m-am apucat de treaba si am inceput sa lucrez la acel studiu.
Azi mi-se cere printr-un e-mail dat de (Alexandru Zaharia, probabil alt nume fictiv) sa ma inregistrez pe mai multe platforme online de plati (payeer , advcash,etc) unde sa imi leg conturile mele personale si sa incarc cu o suma de bani , bani care "vor fii platiti inapoi la prima tranzactie a lor catre mine" , contrar a ce scria in contract ca vor fii platiti in avans si eventual si comisioane.
Cand am cerut cateva iformatii despre am fost luat destul de tare , cum ca multi clienti straini lucreaza cu aceste sisteme de plata pentru plata instant si ca trebuie sa imi fac daca mai vreau sa lucrez cu ei sau nu! ( exceptand faptul ca nu cred ca exista vreun om care are pretentia sa plateasca O CASA online si transferul sa fie facut online "INSTANT":)?? ) de obicei astfel de tranzactii se fac prin banci, sa fie usor de verificat, asigurate si cu termenele aferente de tranzactie... de cateva zile. Pentru toate cele povestite mai sus am toate mail-urile cu ei, din pacate o parte din cererile de informatii pe care le-au facut, au fost efectuate telefonic si spre greseala mea nu le-am cerut sa faca asta in scris.
Las la latitudinea Dvs. daca acest job este sau nu o inselatorie, insa eu am considerat necesar sa trag un semnal de alarma pentru ca alte persoane sa nu mai piarda timp cu ei.
Daca pot sa va mai ajuta cu alte informatii (inclusiv e-mail -uri va rog sa imi comunicati).
O zi buna,

Raspuns 1 : Bună,
Îți mulțumim pentru email și sesizare!
Ca urmare a investigațiilor interne de la nivelul societății, am procedat la blocarea accesului utilizatorului la contul de angajator, precum și la revocarea anunțului de angajare respectiv.
Ori de câte ori se creează un cont de companie, colegii noștri verifică dacă aceasta este înregistrată și în funcțiune. Din păcate, nici așa nu putem avea o garanție că vom da numai de oameni cinstiți.
În calitate de persoană vătămată, îți recomandăm să depui o plângere penală împotriva acestui angajator la IPJ-ul de la raza domiciliului tău și te asigurăm că vom colabora cu transparență și celeritate cu organele penale pentru identificarea făptuitorilor.

Raspuns 2.
Bună,
Îți putem confirma faptul că au mai existat și alte persoane care au formulat sesizări împotriva acestui angajator, cărora le-am recomandat de asemenea să apeleze la organele competente de cercetare penală.
Totodată, din considerente de confidențialitate, precum și de protecția datelor cu caracter personal, nu putem furniza informații despre identitatea acestora, însă te asigurăm de faptul că vom comunica toate informațiile pertinente către autoritățile penale în vederea identificării și tragerii la răspundere a făptuitorilor.
O zi frumoasă!

#118
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
Ai facut deja un topic separat despre situatia aceasta.
Postarea aceluiasi mesaj in mai multe topicuri se considera flood si se sanctioneaza de catre regulament.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate