Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Test de imagine televizor [LCD/LED/plasmă].

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu am explicat o parte din semnale de testare.
La o adica chiar nu am de gand sa fac teoria semnalelor si aparatelor din televizune.
In plus acest forum este destinat unor neprofesionisti in electronica...

#20
marius2du

marius2du

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 09.12.2007
Nu trebuie să fi profesionist ca să observi intr-o cameră cu luminile stinse cum pe fond negru se vede iluminarea neuniformă pe ecran.

#21
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009

View Postmarius2du, on 10 martie 2014 - 19:45, said:

@Prien: Ce părere ai despre fenomenul backlight bleeding la LED-uri? Se poate face ceva ptr îmbunătățirea acestei tehnologii sau așteptăm OLED-u'?
Exista led-uri care nu au aceasta problema ;) Nu face obiectul topicului de fata si de aceea tocmai nu dezvolt.

#22
marius2du

marius2du

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 09.12.2007
Care sunt modelele de led edge fără light bleeding??

#23
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Eu am Samsung 55F8000.
Nu are led bleeding. Cand imaginea e neagra, pur si simplu stinge toate ledurile. E firesc sa nu existe bleeding. Chiar si atunci cand exista totusi ceva pe imagine dar e mult negru, tot nu exista bleeding. Am inteles ca le stinge in functie de imagine. Are +500 de leduri. Destul de multe ca sa-i iasa treaba bine.
Rareori exista o fractiune de secunda cand isi da el seama ca trebuie sa stinga ledurile. Dar o vede doar un ochi format care stie la ce sa se uite si ce sa urmareasca. In timpul vizionarii unui film, nu vezi nimic.

#24
BradPitic

BradPitic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.05.2014
Salutare tuturor ,
Am achozitionat un Philips 55PFL7008K si as dori sa calibrez imaginea deoarece eu m-am jucat un pic prin setari dar rezultatul nu a fost satisfacator. Am cautat in google pe net dar nu am gasit (poate nu am scris ce trebuie "PFL7008K calibration"...Daca ma puteti ajuta as fi fff.fericit.Multumesc anticipat

#25
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
http://www.curtpalme...pic.php?t=35322

#26
Mirel_F

Mirel_F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 23.09.2008
Poate se potrivesc setarile de pe pfl 7007k : http://www.supportfo...-12-Calibration

#27
BradPitic

BradPitic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.05.2014
@Mirel_F
Multumesc mult ... se vede mai aproape de adevar decat ce am facut eu pina acumPosted Image
@AndreiNR
O sa caut acel cd sa dvd ... Multumesc si tie...Posted Image

#28
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Tu stii la ce te referi.. Eu ti-am dat un link in care sa intelegi ce inseamna calibrarea , cum se face si care e scopul ei.
Copierea de setari de la un tv la altul are sanse infime sa si functioneze (unii spun 4%)!

#29
andrei619619

andrei619619

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 31.07.2014
Cum ar trebuii sa fac acest test? Bun am pus imaginea pe tv.. acum ce fac? :))

#30
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Precizeaza mai exact ce imagine, ce disc etc

#31
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,776
  • Înscris: 04.10.2014
Mai demult, tot romanul se pricepea la fotbal si politica. Mai recent, au inceput sa se priceapa la calculatoare. Acum vad ca incepem sa ne pricepem la calibrare Posted Image.
Fratilor, treaba este mult mai complicata decat pare. In primul rand, chestia cu stick-ul risca s-o dea in bara cu mare succes(uri). Unde se injecteaza semnalul de pe stick? Inainte sau dupa decodorul de culoare? JPG-ul ala cat are compresie, ce balans de alb foloseste? Daca e filmulet, ce tip de compresie foloseste? Cat e bit rate-ul?
Sa va dau un exemplu. M-am apucat cu cateva zile in urma sa-mi calibrez (chiar stiu ce si din care motiv se face) proiectorul. Desi m-am chinuit o groaza, pe YUV n-am reusit sa obtin ceea ce trebuie, in timp ce pe RGB a iesit mult mai bine, dar sunt cu totul alte valori in setari. Acum vine problema, ce inseamna YUV, ce inseamna RGB si care-i diferenta intre ele? Daca as fi bagat stick in proiector, presupunand ca ar avea player incorporat (n-are), ce s-ar citi de pe el, YUV sau RGB? Sau nici una, nici alta?
V-a zis si Prien (salutare colega, ce sectie ai absovit? Electronica aplicata?) ca-s niste socoteli laborioase in spatele acestor lucruri, o intreaga stiinta cu multe aspecte; nu degeaba se tocesc niste ani de zile bancile amfiteatrelor si scaunele laboratoarelor.
Nu pot decat sa va urez succes ca, mai mult din intamplare, sa nimeriti sa iasa bine. Si un pic e mai bine decat nimic (cu conditia sa nu inrautateasca lucrurile). Sa folositi in magazin o imagine de verificare sumara, ca aparatul sa nu aiba probleme grave, usor de recunoscut de catre oricine, e una, sa va apucati sa va reglati singuri televizorul acasa, e nistelus altceva.
E adevarat ca este bine sa evitati materialele demo din magazin, care sunt special concepute ca orice gioarsa sa para supertelevizor. Cred ca AndreiNR doar atat a vrut sa va invete sa faceti.

Edited by Jean-Luc_Picard, 06 December 2014 - 11:01.


#32
socrate108

socrate108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 28.12.2011

View Post[i_unit], on 19 noiembrie 2012 - 19:56, said:

In privinta imaginilor de test, atentie mare la tv-urile Samsung seria 7 si 8, modelele 2011-2012 (doar atat am verificat) - puse pe stick si rulate cu player-ul incorporat in tv, sunt recunoscute ca semnal 0-255 full scale. Videoclipurile de genul celor de pe discul AVS HD http://www.avsforum....mp4-calibration sunt la randul lor recunoscute ca materiale video si automat se limiteaza la 16-235. Este deci incorect a se regla aceste tv-uri cu ajutorul imaginilor de test.

Mai e valabila aceasta problema si la seria H(7000)? Cu ce material si de pe ce player s-ar putea face totusi reglajele de baza la acest model?

Edited by socrate108, 21 September 2015 - 15:08.


#33
andreicristi11

andreicristi11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.12.2015
Stie cineva setarile pentru a calibra imaginea la Toshiba 7453DG? Multumesc!

#34
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
N-ai înțeles nimic din ce s-a scris pe-aici!

#35
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Dacă le-ar fi știut Toshiba (exact pentru display-ul tau) le-ar fi pus la vedere in meniul tv-ului. Ele trebuie determinate prin masuratori individuale nu copiate.

#36
andreicristi11

andreicristi11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.12.2015
Ok. Multumesc! Scuze ca am postat gresit.

Ok. Multumesc! Scuze ca am postat gresit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate