Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

TV Philips vechi, nu receptioneaza toate canalele

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 03.08.2006
Dupa cum scrie si in titlu am facut rost de un televizor antic Philips pe care vreau sa-l folosesc ca al doilea televizor in casa. L-am pus la cablu existent ca sa-i fac proba si in afara de canalele HD care era clar ca nu avea cum sa le vada mai sunt o gramada de canale care nu merg, de exemplu toate canalele de sport, unele de stiinta etc. Receptioneaza toate canalele romanesti mai cunoscute, cele de desene animate si unele de muzica. Intrebarea mea este care ar fi problema cu televizorul si ce ar trebui sa-i fac. Multumesc anticipat.

Edited by Raiden, 28 October 2012 - 18:27.


#2
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009
Dacă e antic, mă gândesc că te referi la canalele analogice, nu...?

#3
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 03.08.2006
Da, probabil ca asta e problema, prinde doar canalele analogice, am ce sa-i fac sa prinda toate canalele ? Eu am abonament la RCS digital HD si as vrea sa prind toate canalele digitale, exceptand bineinteles cele HD.

#4
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Mai inchiriezi un receiver SD.

#5
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 03.08.2006
OK, deci sa inteleg ca televizorul nu are nici o problema, de tras in banda sau mai stiu eu ce (nu ma pricep deloc.. ) am nevoie de un receiver SD in locul celui HD?

#6
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Pe langa cel HD (daca acum ai un receiver HD la TV-ul mai nou), nu in locul. TV-ul vechi nu are tuner DVB-C, de aceea ai nevoie de receiver.

Mai trebuie sa verifici daca TV-ul vechi are intrare SCART si/sau RCA (Composite pentru video si stereo pentru audio). Asta ca sa ai unde conecta receiverul.

Edited by Seb, 28 October 2012 - 18:55.


#7
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 03.08.2006
Are Scart  ca asa l-am conectat la cablul HD. Multumesc pentru raspunsuri, deocamdata am sa pun un spliter si am sa ma multumesc de canalele analogice si daca o sa simt nevoie am sa adaug un receiver SD.

#8
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

 Seb, on 28 octombrie 2012 - 18:49, said:

Pe langa cel HD (daca acum ai un receiver HD la TV-ul mai nou), nu in locul. TV-ul vechi nu are tuner DVB-C, de aceea ai nevoie de receiver.

Mai trebuie sa verifici daca TV-ul vechi are intrare SCART si/sau RCA (Composite pentru video si stereo pentru audio). Asta ca sa ai unde conecta receiverul.

Nu e vorba de tuner DVB-C, sunt multe televizoare cu tub, lcd-uri care nu au tuner DVB-C si totusi prind toate programele . Problema la acel televizor e aceea ca nu are toata banda de frecvente. Asa cum ai spus, problema se rezolva prin achizitionarea unui receiver SD, sau prin apelarea la un electronist pentru a-i schimba selectorul de canale. Poate folosi receiverul si direct in intrarea de antena, daca nu are intrari scart sau rca.

Acum am citit ultima ta postare, tu vrei sa prinzi programele digitale (cele o suta si ceva de programe), sau nu prinzi toate programele (circa 70) analogice?

Edited by titoo, 28 October 2012 - 19:15.


#9
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 03.08.2006
Am inteles, cam ce pret ar avea un selector de canale?

#10
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

 Raiden, on 28 octombrie 2012 - 19:15, said:

Am inteles, cam ce pret ar avea un selector de canale?

Pai nu mi-ai raspuns. Vrei sa prinzi canalele digitale sau pe cele analogice? Cate canale iti gaseste televizorul dupa cautare?

#11
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 titoo, on 28 octombrie 2012 - 19:11, said:

Nu e vorba de tuner DVB-C, sunt multe televizoare cu tub, lcd-uri care nu au tuner DVB-C si totusi prind toate programele . Problema la acel televizor e aceea ca nu are toata banda de frecvente. Asa cum ai spus, problema se rezolva prin achizitionarea unui receiver SD, sau prin apelarea la un electronist pentru a-i schimba selectorul de canale. Poate folosi receiverul si direct in intrarea de antena, daca nu are intrari scart sau rca.

Acum am citit ultima ta postare, tu vrei sa prinzi programele digitale (cele o suta si ceva de programe), sau nu prinzi toate programele (circa 70) analogice?

Din ce a scris, eu am inteles ca vrea sa vada canalele digitale, deci ii trebuie tuner DVB-C.

Nu stiu daca receiverele de la RDS au iesire RF (parca nu au, dar poate nu tin bine minte) pentru a folosi intrarea de antena a TV-ului, dar chiar daca au, e cea mai proasta conexiune posibila.

 Raiden, on 28 octombrie 2012 - 19:09, said:

Are Scart  ca asa l-am conectat la cablul HD. Multumesc pentru raspunsuri, deocamdata am sa pun un spliter si am sa ma multumesc de canalele analogice si daca o sa simt nevoie am sa adaug un receiver SD.

Ce cablu ai conectat la intrarea SCART a TV-ului vechi?

Edited by Seb, 28 October 2012 - 19:31.


#12
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 03.08.2006
As vrea sa le prind pe toate. Nu am dat cautare pe el, am bagat doar mufa scart de la lcd la el si am vazut ca prindea cam jumate din canale, dupa cum am spus cele romanesti in general, cele de muzica si desene animate. Sport nimic, cele de stiinta doar unele.

 Seb, on 28 octombrie 2012 - 19:25, said:

Ce cablu ai conectat la intrarea SCART a TV-ului vechi?

Pai cel ce vine din receiverul HD.

#13
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Din primul post si din titlu se intelege ca ai bagat cablul de antena in TV-ul vechi si ai dat sa caute posturi.

Daca receiverul e conectat printr-un cablu cu mufe SCART la TV-ul vechi si vezi unele canale, eu nu-mi dau seama de ce nu le-ai vedea pe toate (cele SD).

Daca ai receiver HD, LCD-ul ar trebui sa-l conectezi prin HDMI la receiver, nu prin SCART.

#14
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 03.08.2006

 Seb, on 28 octombrie 2012 - 19:43, said:

Din primul post si din titlu se intelege ca ai bagat cablul de antena in TV-ul vechi si ai dat sa caute posturi.

Daca receiverul e conectat printr-un cablu cu mufe SCART la TV-ul vechi si vezi unele canale, eu nu-mi dau seama de ce nu le-ai vedea pe toate (cele SD).

Daca ai receiver HD, LCD-ul ar trebui sa-l conectezi prin HDMI la receiver, nu prin SCART.

Imi cer scuze daca s0a inteles gresit, asa am facut, am bagat cablul cu mufa scart din receiver in tv-ul vechi si se vad doar unele canale. Pe LCD-ul mare am tot prin scart, asa l-au instalat cei de la cablu si nu m-am gandit ca o sa-mi ofere o calitate mai buna hdmi-ul, am sa pun totusi hdmi sa vad daca e vreo diferenta de calitate, totusi canalele HD se vad foarte bine si pe SCART.

#15
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

 Raiden, on 28 octombrie 2012 - 19:32, said:

As vrea sa le prind pe toate. Nu am dat cautare pe el, am bagat doar mufa scart de la lcd la el si am vazut ca prindea cam jumate din canale, dupa cum am spus cele romanesti in general, cele de muzica si desene animate. Sport nimic, cele de stiinta doar unele.

Trebuia sa bagi mufa de antena, cea care intra in receiver direct in tv si vei prinde programele analogice, circa 70, unde vei avea si canalele de sport. Daca ai bagat scartul din receiver in tv, trebuie sa vezi exact aceleasi programe pe care le vedeai si pe lcd-ul HD, in cazul asta televizorul e pe post de monitor si nu mai conteaza selectorul televizorului. Baga antena in tv si da-i sa caute programele, apoi spune cate a gasit.
Ce rezolutie are Lcd-ul ala HD? Pe scart nu vei putea viziona niciodata imagini full HD, conecteaza-l pe hdmi.

Edited by titoo, 28 October 2012 - 19:55.


#16
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 03.08.2006
Gata, am bagat HDMI,  televizorul nu e fullHD e doar HDready, dar intr-adevar se vede mai bine acum Posted Image , bine ca m-ai luminat ca statea asa mult si bine. Pe cablu am un spliter, maine am sa iau un cablu si am sa-l bag direct pe tv-ul vechi si am sa dau si search. Daca spui ca ar trebui sa se vada toate canalele analogice inclusiv cele de sport atunci sper sa fie asa, revin maine cu raspunsul, multumesc mult pentru rabdare :) .

#17
Micro1011

Micro1011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.10.2014
Buna. am si eu o rugaminte daca ma poate ajuta cineva. Am un televizor LCD PHILIPS   FLAT TV HD ready, cer scuze daca gresesc ceva, dar nu sunt in domeniu. la o scanare de programe prinde de pe cablu RDS, 60 de programe atat imi intra. se poate face ceva sa intre toate programele pe care le transmite RDS-ul ?? Multumesc !!

#18
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009
Pentru a recepționa canalele digitale (se pare că tu le ai acum doar pe cele analogice), televizorul trebuie să dispună de tuner DVB-C MPEG-4. Verifică mai întâi chestia asta sau, dacă nu te descurci, spune aici modelul exact al televizorului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate