Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cum se foloseste/la ce foloseste RF IN -tv tuner?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ady000

ady000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.10.2009
Am mai avut un post dar nu ma lamurit nimeni
Numele tv tuner-ului este asus tiger capture device are si s -video,composite video dar si o intrare pentru RF-IN ,care nu stiu cum sa o folosesc. E pentru captare posturi analogice daca ii pun o antena prinde tvr 1 ,2 si restul care se prind?ce soft poate fi folosit .Sau mai bine zis pentru ce e acel RF IN ?nu prea m-am lamurit cu search-ul pe google

Attached Files



#2
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Pentru cablul TV/antena/videoplayer (VHS). Cauti pe site la Asus driverii si te joci cu el.

#3
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
nu ai vazut niciodata mufele din spate ale unui TV ?

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Mufa rf e exact ca si mufa de antena la tv, bagi cablul de la antena, sau tv-cablu. De regula, acel tuner se vinde cu driver+soft, pe un cd mare si negru. Dupa ce le-ai instalat, srlectezi sursa de semnal (cablu, antena, analog, digital etc), selectezi tara, apoi dai sa scaneze posturile. Cum softul cu care vine nu-i prea stralucit, poti folosi altele, chris-tv de ex, care are si versiune free, dar. driverul musai sa-l instalezi.

#5
-MosNicolae-

-MosNicolae-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 826
  • Înscris: 04.10.2012

 ady000, on 26 octombrie 2012 - 18:03, said:

Am mai avut un post dar nu ma lamurit nimeni
Numele tv tuner-ului este asus tiger capture device are si s -video,composite video dar si o intrare pentru RF-IN ,care nu stiu cum sa o folosesc. E pentru captare posturi analogice daca ii pun o antena prinde tvr 1 ,2 si restul care se prind?ce soft poate fi folosit .Sau mai bine zis pentru ce e acel RF IN ?nu prea m-am lamurit cu search-ul pe google
Cauta ce a zis colegul mai sus.

Ca alternativa poti încerca: chris tv - Am folosit eu ca alternativa la softul leadtek.

#6
ady000

ady000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.10.2009

 rumegus, on 26 octombrie 2012 - 18:54, said:

Mufa rf e exact ca si mufa de antena la tv, bagi cablul de la antena, sau tv-cablu. De regula, acel tuner se vinde cu driver+soft, pe un cd mare si negru. Dupa ce le-ai instalat, srlectezi sursa de semnal (cablu, antena, analog, digital etc), selectezi tara, apoi dai sa scaneze posturile. Cum softul cu care vine nu-i prea stralucit, poti folosi altele, chris-tv de ex, care are si versiune free, dar. driverul musai sa-l instalezi.

Salutare . Nu are soft a venit pe un pc hp care avea partitie cu back-up deci nici un cd cu drivere.. il foloseam cu windows media center pe vista (sistemul cu care a venit pc ul)  .am incercat cu d scaler dar nu are optiunea de RF IN am vazut ca are ceva de scanat posturi acolo dar romania nu era in lista .am probat si win dvr pe composite si s video reda imaginea dar cu rf nu ma descurc nu stiu ce sai fac ,ar merge cu o antena de camera sau trebuie semnal de la cablu? driverele vin preinstalate cu windows 7 deci el e functional reda pe s video si composite doar cu rf in nu merge nu are optiunea.Un soft care sa aiba si rf in pe acolo mi-ar trebui. O sa incerc chris tv sa vad daca functioneaza si o sa postez rezultatul.

Edited by ady000, 26 October 2012 - 21:24.


#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Tot n-ai spus ce versiune de tiger e. Zici ca ai si s-video, ala din poza are doar rf. Daca ai cablu, selectezi cable, daca ai antena pe casa, selectezi antena sau aerial, functie de soft. La tara, iar depinde de soft, unele nu permit sa schimbi norma de sunet, daca alegi Ro, toate canalele vor fi pe 6,5, daca alegi germania, toate vor fi pe 5,5. De aia ti-am recomandat chris tv, mai ales, daca ai cablu, unde e posibil sa ai ambele norme de sunet. Alegi germania, apoi dupa scanare poti selecta sunetul pt fiecare canal.

#8
ady000

ady000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.10.2009
Sunt la tara nu am cablu doar satelit, eu as vrea sa le prind pe alea care se prind cu antena "pe casa"Posted Image imi poti da te rog un link pe privat cu chris tv  care are si optiunea cu rf-in.Are s-video ,composite doar ca sunt in fata la pc si aia cu RF-IN  e in spate.Versiunea nu o stiu care nu zice nimica am pus un screenshot ...
La alea cu composite si s video ma descurc..dar la asta cu rf in m-am inpotmolit .multumesc anticipat

Attached Files



#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
orice soft tv (sau PVR), are rf. (Radio Frecventa) pt chris: http://www.chris-tv.com/download.html , "la support" au help, faq, forum, daca nu te descurci.
Verifica intai daca antena "de pe casa" e buna, bine orientata, ce posturi se prind in zona ta etc.

#10
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Omule' tu nu ai cum sa prinzi posturile ca la TV, pentru ca inainte de TV este UN DECODOR in circuit, ceea ce tu nu ai daca bagi cablul de la antena direct in tuner, plus de asta tunerul trebuie sa suporte DVB-S.
Deci renunta si invata ceva.

Edited by opop, 27 October 2012 - 18:53.


#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Hopa! Acu' mi-a picat fisa! "Antena de pe casa" e parabolica??? Eu credeam ca-i o antena tv clasica, pt posturi terestre. Nu mi-a fatat mintea ca cineva ar vrea sa prinda satelitii cu-n receptor terestru.

#12
ady000

ady000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.10.2009
NU VREAU SA PRIND SATELIT.... VREAU SA PRIND POSTURI CARE SE PRIND LA LIBER CU ANTENA NORMALA CUM AR FI TVR 1 ,2 SI RESTUL. DA RUMEGUS ANTENA TERESTRA DESPRE ASTA E VORBA.DACA ERA ASA PUNEAM UN DECODOR PRIN S VIDEO SI MA UITAM.
DECI ACEL RF AR MERGE CA LA TV PUI UN CABLU SI MERGI PRIN CAMERA PANA PRINZI SEMNAL BUN LA UN POST TV CARE SE PRINDE LA LIBER TERESTRU, IN CAZUL MEU AM ANTENA CARE E AFARA...MAI TREBUIE DOAR SOFTUL AFERENT .

Edited by ady000, 27 October 2012 - 20:35.


#13
ady000

ady000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.10.2009
am reusit sa prind 2 posturi tvr 1 si 2 dar nu am audio nu se aude nimic e mut daca ma poate ajuta cineva cu setarile ca nu prea am reusit despre chris tv profesional e vorba

Edited by ady000, 29 October 2012 - 16:38.


#14
ady000

ady000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.10.2009
AM REUSIT INTR-UN FINAL ...AM SI SONOR

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate