Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sony Xperia J

- - - - -
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#1
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Sony Xperia J este un telefon "mid-range" de la Sony, specificatiile tehnice complete le gasiti in link.

[ http://i1-mobile.softpedia-static.com/images/phones/4063_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Costa 205 euro la liber la Orange https://www.orange.r...e/sony-xperia-j

Edited by pstdgt, 26 October 2012 - 17:06.
exista mobile.softpedia.com!


#2
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Eu am dat inca de joi seara comanda, ieri (vineri) am primit un SMS de confirmare si se pare ca-l voi primi in maxim 5 zile lucratoare.

#3
cosmins2000

cosmins2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 05.11.2005
Inseamna ca nu il au efectiv in stoc asa cum apare pe site-ul lor.
Il vor primi in zilele urmatoare, la fel ca si Iphone 5 care se va livra dupa 2 noiembrie (chiar daca si acesta apare pe stoc).

#4
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Sony Xperia J, reclama
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zCmvm9wnjFE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Hidralazina

Hidralazina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 14.06.2006
Arata foarte bine, materialele sunt de calitate, ecranul, bateria cica ar fi ok numai ca se pare ca foarte multi se plang de performanta procesorului. Cica ar avea lag si prin meniu. Sunt curios daca asa e, pentru ca as fi si eu interesat de modelul asta.

#6
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Au dat-o in bara cu procesorul si acceleratorul grafic, sunt slabe rau.

#7
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Azi l-am primit, a venit cu incarcator, cablu de date, baterie, doua capace (alb si negru) pentru spate.
Nimic spectaculos, e un telefon de buget as spune eu ... entry-level.

Castiga la materiale si calitate. O sa arunc mai spre seara cateva poze :)

#8
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Ok... dupa 30 minute am descoperit ca telefonul nu-mi vede reteaua wireless la router-ul meu D-Link DIR-615. Dupa cateva restarturi, scos parola, si alte chichite i-am schimbat routerului canalu si ... l-a vazut in sfarsit. Cu sau fara parola, tot nu vrea sa se conecteze.
Zic lasa ca bag cartela de Digi si sincronizez de acolo si rezolv cu alta ocazie restul. Dupa boot, alta surpriza: telefonul e blocat in Orange. Sun la relatii clienti ... sunati la 484, e apel taxabil si primiti acolo codul respectiv. Sun la 484, imi papa si banii, si-mi zice ca degeaba am sunat la ei, ca doar in Orange Store pot rezolva asta. Injur printre dinti si ma schimb si plec la Orange Store. Stat la coada 10 minute fiindca erau doar 2 angajati p-acolo si era aglomerat, ajung si-mi zice ca ei nu pot face asta, ca doar cei de pe Lascar Catargiu ma pot ajuta. O sa incerc diseara o resoftare cu Sony PC Companion.

Legat de telefon, fara cont de Gmail bagat, fara aplicatii, fara internet e inutil. A venit cu 3 melodii si l-am conectat la mufa aux din masina. Imediat am auzit ceva paraituri, zgomot de fundal.

In prezent nu mai sunt atat de incantat, mai mai ca-mi vine sa le las telefonul pe masa astora de la Orange si sa raman la saracia mea de Xperia X8.

Ceva poze facute rapid - http://dl.dropbox.co...id/Stuff/XJ.rar

#9
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View PostPapillon_, on 30 octombrie 2012 - 10:19, said:

Au dat-o in bara cu procesorul si acceleratorul grafic, sunt slabe rau.

Hehe, anu trecut pe vremea asta erau încă specificații de flagship și acu sunt slabe rău. Mi-a sărit în ochi GPU-ul, același ca pe X10, procesorul în schimb e altul față de cel de pe toată seria 2011 (și anterioare).

#10
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
X10 nu a fost in nici un caz flagship anul trecut, poate in 2010. Ia uitate la HTC Sensation si apoi fai o comparatie.

#11
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

View Postrazor1911, on 30 octombrie 2012 - 19:55, said:

Ok... dupa 30 minute am descoperit ca telefonul nu-mi vede reteaua wireless la router-ul meu D-Link DIR-615. Dupa cateva restarturi, scos parola, si alte chichite i-am schimbat routerului canalu si ... l-a vazut in sfarsit. Cu sau fara parola, tot nu vrea sa se conecteze.
Zic lasa ca bag cartela de Digi si sincronizez de acolo si rezolv cu alta ocazie restul. Dupa boot, alta surpriza: telefonul e blocat in Orange. Sun la relatii clienti ... sunati la 484, e apel taxabil si primiti acolo codul respectiv. Sun la 484, imi papa si banii, si-mi zice ca degeaba am sunat la ei, ca doar in Orange Store pot rezolva asta. Injur printre dinti si ma schimb si plec la Orange Store. Stat la coada 10 minute fiindca erau doar 2 angajati p-acolo si era aglomerat, ajung si-mi zice ca ei nu pot face asta, ca doar cei de pe Lascar Catargiu ma pot ajuta. O sa incerc diseara o resoftare cu Sony PC Companion.

Legat de telefon, fara cont de Gmail bagat, fara aplicatii, fara internet e inutil. A venit cu 3 melodii si l-am conectat la mufa aux din masina. Imediat am auzit ceva paraituri, zgomot de fundal.

In prezent nu mai sunt atat de incantat, mai mai ca-mi vine sa le las telefonul pe masa astora de la Orange si sa raman la saracia mea de Xperia X8.

Ceva poze facute rapid - http://dl.dropbox.co...id/Stuff/XJ.rar

Salut.Mai scrie,te rog impresiile tale,cum se comporta,daca are lag.Ma tenteaza si pe mine acest model,il astept de cand a fost lansat,dar vad ca nu prea are referinte bune.Multumesc!

#12
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Din cate am citit multi posesori se plang ca are lag.

#13
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Eu am schimbat launcher-ul, nu sesizez vreo problema(lag), am pus Apex.

Iesirea audio e penibila comparativ cu X8, la  ala imi trepida masina de la bass. Azi l-am conectat la mufa aux si abia pe la 25-30 (comparativ cu 10-15) se auzea cam la acelasi nivel, bass 50% mai putin, aceeasi aplicatie folosita. Atunci cand pun pauza, sau sun, in continuare aud acel zgomot de fundal.

Sunt incantat de baterie - l-am folosit de la 6:30 pana acum, 16:11. Muzica in masina doua ore (drum dus-intors), WiFi si trafic la greu timp de 3-4 ore, m-am jucat World of Goo, Sprinkle si Cut the Rope la greu si tot mai am 46%.
Din ce-mi dau seama, telefonul are senzor de lumina insa in setari nu exista optiune de auto pentru backlight. L-am lasat undeva la 50%, insa e cam incomod sa fiu nevoit tot timpul sa umblu prin setari.

Orange mi-a tras teapa. Mi-au cerut 100 euro pentru decodare, 30 euro dupa expirarea contractului. S-o suga! X8 l-am primit "la liber" si asta era conditia si pentru telefonul asta. Greseala mea, am semnat contractul si acum asta e.

LE: Am gasit si un tutorial de root, insa sunt sigur ca exista si variante mai rapide tip oneclick - http://redigua.com/h...y-xperia-j.html Mai astept pana sa incerc.

Edited by razor1911, 31 October 2012 - 16:19.


#14
Hidralazina

Hidralazina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 14.06.2006
Vad ca a disparut deja de pe magazinul online orange. Sa se fi dat asa repede?

#15
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Acum apare pe site.

#16
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Bug-uri cunoscute (voi actualiza lista imediat ce-mi amintesc ceva/intampin alta problema)
- screen flicker - licare ecranul la brightness 0 de ma ia durerea de cap
- difuzorul (nu vorbesc de speaker) observ ca merge cand vrea el, mai exact atunci cand vorbesc la telefon trebuie sa tin oarecum apasat pe telefon ca sa-si revina. Peste 60% din volumul total paraie groaznic, distorsioneaza si nu mai inteleg nimic. Posibil bug software fiindca atunci cand n-auzeam eu, n-auzea nici interlocutorul
- nu-mi vede reteaua wireless in anumite canale (D-Link DIR-615, isi seteaza automat canalul)
- nu ma pot conecta la router decat daca-i scot parola. Nu merge nici conectat daca apas pe butonul de conexiune rapida de la router. Daca-i bag parola imi spune "Authentification failed" (parca). A trebuit sa las reteaua fara parola pentru a ma putea conecta la ea.
- In setari aplicatii, in loc de Move to SD apare Move to internal memory
- uneori nu-mi vede tonul de apel si tonul pentru notificari, il ruleaza pe cel default. Ambele melodii se afla pe cardulSD, o sa testez si mutandu-le pe memoria interna
- bug-ul anterior se manifesta si la tonul pentru alarma, dar permanent
- uneori nu se inchide ecranul, indiferent de durata setata pentru "Screen timeout" - se rezolva dupa restart

Posibil bug, n-am descoperit inca:
LED-ul de jos era anuntat a fi pentru notificari in retelele de socializare. Orice as face, nu se aprinde decat atunci cand deblochez telefonul. Pentru notificari mi se aprinde LED-ul de langa difuzor (deasupra ecranului colt stanga sus)

Minusuri:
- nu are autobrightness in setari
- nu are acele mici iconite din notification bar pentru GPS, Wi-Fi si alte prostii. Are doar iconita de la Settings.

#17
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Da are buguri nu gluma.

Mai bine iti luai un HTC Desire X, e mult mai reusit iar buguri eu nu am gasit deocamdata.

#18
Hidralazina

Hidralazina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 14.06.2006
Difuzor adica vrei sa zici casca? Asta nu mi se pare normal, eu m-as duce cu el inapoi. Din cate stiu poti anula comanda si poti primi banii inapoi, daca l-ai luat prin magazinul online!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate