Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Laptop Sony Vaio personalizat sau Macbook Pro?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
bia_maria

bia_maria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.03.2011
Am deschis acest topic pentru ca as vrea sa-mi cumpar un laptop. Facand niste eforturi, as putea sa-mi iau Macbook Pro 13 cu o reducere pentru studenti, la 1099 euro.

Dar ce ma deranjeaza este ca mi se pare prea scump pentru ce "poate sa faca". Adica, inteleg ca e de calitate, ca e Apple etc. Dar totusi...

Precizez ca vreau neaparat un laptop usor si sa nu aiba mai mult de 13.3".

Cautand in magazine online, am vazut seria S de la Sony Vaio si pe urma am intrat pe magazinul Sony din Franta.

Am ales modelul de 13.3" si l-am personalizat.

Iarasi, cu o reducere pt studenti, pretul final cu toate taxele a ajuns la aprox 892 euro.

Pentru banii astia, are urmatoarea configuratie:

Intel Core i3 2,4 GHz, 3 Mb cache
Windows 8 (64 bit)
HDD 500 Gb Serial ATA - 7200 rpm
6 Gb Ram - SDRAM 1333 MHz
Cititor Blu-ray
ecran cu rezolutie 1366x768
Intel HD Graphics 4000

Baterie care tine 7 h (asa zice pe site-ul lor).

Macbook-ul de care ziceam mai sus are:

Intel i5 2,5 Ghz cu Turbo Boost pana la 3,1 GHz
HDD 500 Gb Serial ATA - 5400 rpm
4 Gb Ram - SDRAM 1600 MHz
DVD RW
Intel HD Graphics 4000

Bateria - 7 h (tot de pe site-ul lor)

Tinand cont de diferentele intre cele doua configuratii, care credeti ca ar trebui sa il cumpar?

Stiu ca Macbook-ul are o calitate renumita. In schimb, Sony Vaio cum e? Ati avut? Ati folosit? La nivel de durabilitate, finisaj, ce parere aveti?

Sper sa imi raspunda cineva. Si multumesc ca v-ati facut timp sa cititi tot post-ul.

PS: Am uitat sa scriu ca la Macbook e configuratia de baza, nu am schimbat nimic. Daca adaugam mai multi Ram sau un Hdd mai mare, ar fi fost mult mai scump...


Am vazut ca si Asus are Ultrabook-ul si Toshiba Portege, dar nu au DVD RW :( ceea ce e destul de important. Ca nu vreau sa car si un DVD RW extern cu mine...

Edited by bia_maria, 25 October 2012 - 22:36.


#2
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Ia Sony, nu arunca banii pe prostii.

#3
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Pt. ce o sa il folosesti?

#4
bia_maria

bia_maria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.03.2011
Nu sunt amatoare de jocuri, dar in rest pt Office, navigare web, sa urmaresc seriale si filme online si pt scoala. De aia e f important sa nu fie prea greu... Am uitat sa spun ca daca aveti alternative la marcile astea si cam la acelasi pret, sunt deschisa la sugestii.

Edited by bia_maria, 25 October 2012 - 22:34.


#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Macbook PRO, durabil, stabil, forte!
Sony, sunt faine, pretul e la fel de nejustificat ca si la Apple, rezistente, se incalzesc la fel de mult. problema, Windows!  [ sau, linux. dar n-ai asa mare arie de aplicatii ]
Eu as merge pe Macbook PRO, fara sa ma uit inapoi. as scapa de una din problemele secolului, MS&Windows!
ps. de la sony mi-a placut seria T, si seria Z [ seria Z e o bomboana de laptop, am si trecut cu vederea faptul ca avea windows pe el :lol: ]

Edited by lex404, 25 October 2012 - 22:37.


#6
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Exact, problema e windows-ul.
Pt. unii este insa un avantaj.
Ma rog, daca ai bani de aruncat ia macbook-ul. Daca nu, te va multumi mai mult ca sigur si acel VAIO (deasemea laptopuri f. bune d.p.d.v. al calitatii).
Seria Z cred ca depaseste bugetul.

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Depinde de Sony-uri.
am avut "plasticuri" care au tinut, doar ca s-au deformat
am avut si aluminii, scumpe si care bateau la ochi

De blu-ray n-ai nevoie, de Windows 8 n-ai nevoie [ dpmdv este un esec total, cf. cu platformele actuale. este conceput pentru touchscreen, nu mouse! ], 4 GB ram iti ajung [1600 MHz ].
Ce are Sony-ul mai bun, e HDD-ul. e mai "vitezoman" , dar oricum n-ai sa-ti dai seama de diferente :P

#8
kmyson

kmyson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 21.08.2011
Apreciez Mcbook-urile dar cum ai spus tu prea scump pentru ce "poate sa faca".Eu am 3 sony in casa si pe primul il am de 5 ani fara nici o problema cu el,pe ultimul il am de 3sapt.aproape cu aceeasi configuratie care ai scris tu,  si la un pret decent .

Deci parerea mea ia Sony.

#9
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Chiar folosesti DVD-RW frecvent? Un ultrabook (Asus, Samsung, Toshiba) ar fi mai mult decat perfect.

#10
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
ia-ți sony
pentru mac nu ești încă pregătit

#11
emanuel blaga

emanuel blaga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.07.2007
ia-ți sony
pentru mac nu ești încă pregătită:))

ia-ți sony
pentru mac nu ești încă pregătită :))

#12
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
Eu am Vaio S versiunea 2011.  Verifica urmatoarele:
- sunetul  ( versiunea 2011 a fost un esec total, daca puneau boxele in niste conserve ar fi sunat probabil mai bine ).
- la LCD cauta o rezolutie mai buna (1600 sau chiar 1920). 1366x780  este  o rezolutie antica. Poti oricand sa schimbi dimensiunea fontului insa nu poti sa iti schimbi lcd-ul atunci cand o sa realizezi ca nu poti face mare lucru pe rezolutia respectiva. Dai destul de multi bani pe el, banui ca nu o sa-l schimbi prea curand.
- hdd cu platane ar fi de evitat din cauza incalzirii si a zgomotului. Eu am ales ssd si din punct de vedere al performatntei nu am de ce sa ma plang. Drept este ca din 4 ( puse in raid [astea mai noi vin cu 2 puse in raid ]) unul mi-a crapat, dar l-am scos din array si functioneaza excelent cu 3. Din pacate garantia a expirat :D  OOO HAPPY ME.
- DVD :D . L-am folosit de vre-o 4 ori intr-un an , iar un amic care si-a luat cu BlueRay inca nu s-a uitat la un film pana acum. Directia pe care o vad pe internet este scoaterea complet a cititoarelor optice de pe laptoape. Parca si Apple la noua serie de McBook o sa le livreze fara unitate  BR sau DVD . Parerea mea : de banii astai pune mai mult RAM sau/si SSD.

Orice decizie vei lua sa-l folosesti fericit/a.

-

#13
EnterpriseGTX

EnterpriseGTX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 27.09.2012
bia-maria, amindoua calculatoare sunt bune.
Dar dezavantajul la cel cu Windows e ca atunci cind vrei sa il reistalezi, trebuie sa il reactivezi.
Cu Mac OS X e mai usor si mai simplu - fara activare \ reactivare.

Edited by EnterpriseGTX, 14 November 2012 - 09:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate