Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Ce mancati daca aveti gastrita?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postcincicinci, on 20 noiembrie 2016 - 08:51, said:

Sa nu uit sexul anal si oral va aduce un plus de bacterii pe niste rani care o sa le purtati toata viata.
Prezervative cumparati numai de la farmacii.
Nu faceti sex cu parteneri insuficient verificati, infectiile pot urca de jos in sus, initial in vezica urinara apoi in intesin (prin peretii intestinali, limfa), evitati sexul anal sursa de infectie ca tot se vorbeste despre gay.

Abia acum am inteles eu legatura dintre sex si "gastritele" tratate pe aici! Posted Image  ...

Pentru toti: bre, da` voi nu aveti medici de familie? ... ati scris atatea prostii pe aici ca nici Dunarea
nu va spala de pacate! ... cati dintre voi (cei care dati sfaturi medicale) stiu diferenta dintre gastrite,
ulcere, cancere, etc? .... tratamentele medicale si regimul alimentar sunt total diferite! ... aciditate
gastrica putem avea in toate bolile enumerate! ...

#56
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006
Eu, cand ma chinuia uneori gastrita hiperacida (diagnosticata de medic) faceam o cura cu ceai 'gastric cicatrizant' produs de firma Plafar si care se gaseste de obicei de vanzare in magazine tip plafar. Este un amestec de plante care se vinde vrac la cutie alba din carton si care costa cam 5 lei. Exclus variante la plicuri vandute de alte firme. Doar cei 'gastric cicatrizant'  produs de firma Plafar (are in compozitie tataneasa).
Imi faceam in fiecare zi un ceai gastric cicatrizant dintr-o lingura rasa de amestec de plante pana terminam cutia de ceai (chiar daca nu ma m-ai chinuia gastrita).

De ce insist pe acest ceai? Pai aveam gastrita (diagnosticata de medic) cu sangerari, dureri mari si in final cu melena. Dupa ce mi-am corectat regimul alimentar si am baut acest ceai o saptamana pe luna, nu am mai avut melene si nici crize de gastrita dureroasa.
Intrasem deja la banuieli....Oricum nu am consumat medicamete tip dicarbocalm sau pantoprazol...decat la inceput.

Asta este cazul meu...voi mergeti la medic pentru diagnostic si tratament corespunzator.

Edited by gabicen, 23 November 2016 - 03:35.


#57
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013

View Postisisceanoua, on 20 noiembrie 2016 - 09:25, said:

Multumesc cincicinci pentru aceasta postare.E destul de detaliata si destul de completa.Cat despre orez cred ca difera de la organism la organism.Mie imi provoaca aciditate.
Beti apa la o ora dupa de ati mancat, daca beti dupa masa sunt diluayi toti fermentii de care are nevoie digestia.

View Postcincicinci, on 20 noiembrie 2016 - 12:49, said:

Am tot citit si gandit, exista totusi un factor favorizant care protejeaza mucoasele pentru ca sunt persoane care n-au avut probleme niciodata cu ele. Mi-am adus aminte : picaturile pentru nas erodeaza faringele le inghititi ajung in stomac si creeaza probleme, in special cele cu cortizon. Mai bine mușetel aburi. Exista multi factori care pot perturba flora la orice nivel, acum cativa ani a fost proces mare tampoanele alluyes (sper ca am scris bine) pline de bacterii. Orice cale de intrare in organism trebuie protejata. Atunci cand sunt in exces migreaza in zone putin vascularizate pentru ca nefiind sange puterea de aparare este mica, astfel apar durerile de articulatii, spondiloza, si afectiunile coloanei.

Dar, vazand si facand.

Trebuie sa ganditi pozitiv, mancati tot ce-i mai bun: carne curcan pui peste ulei masline legume brocoli conopida dovlecei mie astea toate imi plac foarte mult.

View Postcincicinci, on 20 noiembrie 2016 - 12:49, said:

Am tot citit si gandit, exista totusi un factor favorizant care protejeaza mucoasele pentru ca sunt persoane care n-au avut probleme niciodata cu ele. Mi-am adus aminte : picaturile pentru nas erodeaza faringele le inghititi ajung in stomac si creeaza probleme, in special cele cu cortizon. Mai bine mușetel aburi. Exista multi factori care pot perturba flora la orice nivel, acum cativa ani a fost proces mare tampoanele alluyes (sper ca am scris bine) pline de bacterii. Orice cale de intrare in organism trebuie protejata. Atunci cand sunt in exces migreaza in zone putin vascularizate pentru ca nefiind sange puterea de aparare este mica, astfel apar durerile de articulatii, spondiloza, si afectiunile coloanei.

Dar, vazand si facand.

Trebuie sa ganditi pozitiv, mancati tot ce-i mai bun: carne curcan pui peste ulei masline legume brocoli conopida dovlecei mie astea toate imi plac foarte mult.

Be-ti apa la o ora dupa ce ati mancat.


Important : be-ti apa la o ora dupa ce ati mancat.

#58
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

View Postcincicinci, on 18 februarie 2017 - 16:10, said:

Beti apa la o ora dupa de ati mancat, daca beti dupa masa sunt diluayi toti fermentii de care are nevoie digestia.






Multumesc ! Intre timp am mai reparat stomacul si e suficient sa am grija ce mananc.

#59
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Eu beau apa la o ora dipa ce mananc, asta am gasit-o tot pe net , si de cand fac asta nu mai ma deranjez. Inainte beam apa dupa ce mancam si eram direct la buda.

#60
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View Postcincicinci, on 20 februarie 2017 - 17:08, said:

Eu beau apa la o ora dipa ce mananc, asta am gasit-o tot pe net , si de cand fac asta nu mai ma deranjez. Inainte beam apa dupa ce mancam si eram direct la buda.

Cred ca ai colita, nu gastrita. Cand ai gastrita, nu ai treaba cu buda. Ai arsuri, usturime dar nu scaune moi ori frecvente.

#61
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Tu ai nevoie de psihiatru nu de enterolog, sper ca mai traiesti.

#62
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,457
  • Înscris: 04.05.2006
Și ti-au fost necesari 3 ani pentru concluzia asta? :o

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate