Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce mancati daca aveti gastrita?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011
A dat Gastrita Hiperacida peste mine..Stiu cam in ce consta alimentatia dar poate ma ajutati si imi dati cateva idei de retete..

#2
funkypair

funkypair

    By Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 11.02.2012
MilkyWay  Ameo CrispyRolls mananc acum . Gastrita am mostenit-o de la HBC Company ,

#3
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

View Postfunkypair, on 24 octombrie 2012 - 18:50, said:

MilkyWay  Ameo CrispyRolls mananc acum . Gastrita am mostenit-o de la HBC Company ,
mai exact ? ceva sucuri sau ce anume ? sa stim de ce sa ne ferim. Eu in ultima vreme beau cola ca disperatu si ii simt "beneficiile" dar cred ca am format ceva dependenta

#4
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011
Ma refer la mic dejun,pranz,cina.Cam ce consumati... Si aici ma refer la cei care au probleme cu stomacul.

Edited by mateimateimatei, 24 October 2012 - 19:24.


#5
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Brânză de vaci, pâine prăjită, supă de legume sau pui, carne slabă la grătar sau fiartă cu piure de cartofi fără unt, compot de mere/gutui, orez, tot chestii insipide. Asta mânca tata când avea ulcer și eu când aveam hepatită. Oribil :sadwalk:

#6
funkypair

funkypair

    By Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 11.02.2012

View PostBlueSoon, on 24 octombrie 2012 - 19:20, said:

mai exact ? ceva sucuri sau ce anume ? sa stim de ce sa ne ferim. Eu in ultima vreme beau cola ca disperatu si ii simt "beneficiile" dar cred ca am format ceva dependenta

2 litri de Coca-cola zilnic de 10 ani incontinuu . Am stomacul putin defect .
Dar am gasit pansamentul gastric ideal , Prajituri si Nestea .

#7
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
daca te impaci bine - lactate
iti dau o idee, poti schimba eventual dejunul cu cina
dejun - ceai cu biscuiti
pranz - supa de pui (galuste/taitei) + tocanita cu pireu
cina - lapte, eventual cu cereale
acum depinde si cum si cat esti obisnuit sa mananci, poti manca si paine cu unt/sunca/mozzarella/castraveti
In principiu citricicele si rosia nu sunt ok, incearca sa eviti prajelile

SI NEAPARAT MAALOX

View Postfunkypair, on 24 octombrie 2012 - 19:31, said:

2 litri de Coca-cola zilnic de 10 ani incontinuu . Am stomacul putin defect .
Dar am gasit pansamentul gastric ideal , Prajituri si Nestea .
sper sa te tina tot asa pana la urmatoarele alegeri

Edited by opop, 24 October 2012 - 19:36.


#8
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011
Nu stiu daca ii pot spune boala ereditara dar,80% din rudele din partea tatalui au avut astfel de probleme..

Quote

2 litri de Coca-cola zilnic de 10 ani incontinuu . Am stomacul putin defect .
Dar am gasit pansamentul gastric ideal , Prajituri si Nestea .
Ma bucur pt tine.

#9
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
E chestie de temperament, mai degrabă. Și eu am avut un început de gastrită, până m-am calmat :D
Deci uită chestiile condimentate, cu gust puternic :console:

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Si eu am avut gastrita,si mancarurile astea asa zise gustoase pentru regimu asta is varza.Mi-am luat grill special pentru asa ceva.Mancam gratare de vita la grill...erau tari fra ca talpa de la cizma.Totusi cartofii copti in coaja cu branza sunt magnifici.In rest,mancam piure,orez, banane,ardei,chestii d-astea ce nu produc acid.AAa..fara cola/bere/cafea si alea.

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Cartofii nu-s buni! Dupa ce mancam cartofi copti simteam arsuri la stomac! "Gastrita" am capatat-o de la prea multa bere nefiltrara, pe care am eliminat-o din regimul alimentar!

Avocado e foarte bun!

#12
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 10.01.2012

View Postopop, on 24 octombrie 2012 - 19:35, said:

cina - lapte, eventual cu cereale
Pai astea chiar fac rau in gastrita si ulcer, intarzie golirea gastrica.
Pulberea de lucerna am inteles ca este foarte eficienta pentru stomacul paradit.
Paine prajita NU !

#13
GabryNane

GabryNane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 24.08.2012
Aperitiv cu dovlecei
Stiu un aperitiv usor si nu e greu de preparat. Din pacate, nu stiu daca mai gasesti dovlecei (decat din cei de sera).

2-3 dovlecei mijlocii, 1 pachet (200 g) branza de vaci grasa, 2-3 linguri de smantana, 2-3 oua, 200 g telemea de oi, o legatura de marar.

Se pun dovleceii (curatati de coaja si taiati in bucati potrivite) la fiert, in apa fierbinte cu sare. Se fierb 15 minute, dupa care se varsa apa in care au fiert (sau o pastrezi pentru o ciorbita) si se lasa sa se raceasca. Intre timp, se mai scurge apa din ei, pe care o arunci, si apoi pasezi dovleceii usor cu furculita (poti sa-i lasi si bucati mai mari, nu trebuie sa fie pasta). Ii pui la scurs intr-o strecuratoare (este esential sa scurgi toata apa din ei!).
Intre timp, bati ouale ca pentru omleta, adaugi branza de vaci, smantana, razi deasupra telemeaua de oi, pui dovleceii (care au lasat intre timp toata apa), adaugi mararul taiat marunt. Le amesteci bine pe toate. Pui compozitia intr-un vas care merge la cuptor, uns cu ulei si dai la cuptor. Se coace cam in 50 de minute - o ora, cand incepe sa se rumeneasca putin. Se scoate din cuptor si se lasa sa se raceasca. Se taie felii, dupa ce s-a racit, cu atentie, ca e foarte frageda.
Este o bunatate, te asigur (ultima data, musafirii mei mi-au spus ca "E buna pasca asta!").

Sa vezi din dovlecei ce putin ramane, dupa ce se scurg. Poti pune mai multi. In orice caz, daca ai  tai mananca chiar dietetic si nu au voie branza grasa de vaci, smantana si nici telemea de oi, nu face reteta asta cu branza dietetica, fiindca nu are aceeasi savoare (iese cam aspra).

Pofta buna!

Edited by GabryNane, 24 October 2012 - 20:18.


#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

View PostNelsonMandela, on 24 octombrie 2012 - 20:17, said:

Coacerea
Pentru a intrerupe procesul de fermentatie si a putea face aluatul comestibil urmeaza incalzirea pana cand coaja capata culoarea specifica, data de reactia Maillard, cu beneficiul binecunoscut: cresterea riscului de cancer. Da, in coaja de paine se afla substante cancerigene. Da, si la  biscuiti. Da, la orice aliment rumenit. Ca efecte pozitive, coacerea evapora alcoolul si o parte din apa.

Deci painea e cancergiena. Ok!
Neeeeext!!

#15
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
In primul rand trebuie sa intelegi ca alimentatia are rol ajutator!
De baza e tratamentul prescris de medici!

In principiu: multe alimente alcaline si absolut nimic acid!

Nu uita din alimentatie:
-laptele: e alcalin;
-painea prajita putin sau coji de paine: absorb acidul din stomac;
-salata de varza murata (fara piper sau alte condimente): e un excelent pansament
gastric;
-apa simpla: dilueaza acidul si pleaca repede din stomac, apa nu stationeaza in stomac.

Sanatate!

#16
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Danutz nu e chiar atat de usor.De multe ori alimentele astea agraveaza situatia.Nivelul de acid gastric nu e lasat la intamplare,sistemul nervos mereu compenseaza scaderea   cresterea ph-ului,astfel ca desi temporar calmezi arsura,pe termen lung iti faci mai mult rau.Este absolut necesar sa consulti un medic care sa isi dea cu parerea.
Dupa gastrita pe care am avut-o eu,iti recomand un control de specialitate mai ales pe Helicobacter.Mie bacteria asta imi facea ferfenita stomacul,si e foarte grav daca o lasi necontrolata.

Edited by xeleron, 24 October 2012 - 20:40.


#17
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Pai logic, cat mai multe alimente care dau alcalinitate si renuntarea pe cat posibil la cele care dau aciditate, ce-i asa de greu?
Argila este un bun remediu, la fel si tinctura de ghintura, asta dintre remediile naturale.

#18
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postxeleron, on 24 octombrie 2012 - 20:34, said:

Danutz nu e chiar atat de usor.De multe ori alimentele astea agraveaza situatia.Nivelul de acid gastric nu e lasat la intamplare,sistemul nervos mereu compenseaza scaderea   cresterea ph-ului,astfel ca desi temporar calmezi arsura,pe termen lung iti faci mai mult rau.Este absolut necesar sa consulti un medic care sa isi dea cu parerea.
Dupa gastrita pe care am avut-o eu,iti recomand un control de specialitate mai ales pe Helicobacter.Mie bacteria asta imi facea ferfenita stomacul,si e foarte grav daca o lasi necontrolata.

Gresit!

Am inceput cu atentionarea ca tratamentul prescris de medic e f important!
Helicobacter Pylori nu e "implicata" in gastrite. Exista teorii care "implica" aceasta bacterie in ulcerul gastric!
E gresit oricum: e o bacterie prezenta peste tot!

Sanatate!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate