Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Unde gasesc o plapuma buna

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
Are cineva detalii despre o plapuma buna pentru iarna? Ce ar trebui sa contina si de unde se cumpara?

Cred ca o plapuma buna trebuie sa tina cald, sa contina puf si sa existe la dimensiuni suficient de mari.

Am dormit cu asa ceva la un hotel. Am intrebat si mi s-a spus ca ar contine puf (nici vatelina, nici materialul acela textil care se mai foloseste in anumite perne ieftine - vata siliconizata parca ii spune).

La Ikea nu am gasit o plapuma la fel de groasa. Cele care spun ei ca ar fi de iarna, imi par prea subtiri.

Unde ma sfatuiti sa caut? Stie cineva vreun link?

Va multumesc.

#2
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Recomand Ikea.
Vezi ca au mai multe tipuri de plapumi, fiecare fiind marcate diferit, cu un termometru in fct de cat de calduroase sunt.
Am luat una de iarna comunista si am murit de cald in ea anul trecut :)

#3
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
eu am avut una facuta cadou de bunica mea. era facuta cu lana si era super calduroasa + ca era facuta pe masura mea 210cm ,eu avand 1,90m si nefiind multumit de standardul la care se faceau plapumile,daca mi-o trageam pe cap, imi ramaneau picioarele afara :) dar am un drac de motan care a facut pipi de doua ori pe ea si a trebuit sa o duc la spalatorie si sa cam strans lana in ghemotoace. am tot cautat pe cineva care sa faca plapumi,cum era odata,dar nu am gasit. o sa fac o vizita si la Ikea,daca ziceti ca se gasesc,sper sa fie si lungi ;)

eu am gasit aici http://csikiszottese...e=3&language=ro sunt din lana si fac si pe dimensiuni,ceeace e un lucru bun.

#4
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
Va multumesc la amandoi pentru raspunsuri si pentru link.

 Horsie, on 24 octombrie 2012 - 17:28, said:

Am luat una de iarna comunista si am murit de cald in ea anul trecut Posted Image
Din lana sau vatelina? De unde ai luat? Eu as vrea una sa mor de cald in ea, pentru ca ne place ca aerul respirat sa fie rece, neincalzit.
Ikea nu are asa ceva, par a fi cu vata siliconizata in strat fie subtire, fie foarte subtire (spre stiinta, colegului @knauf75).
As lua ori din aceea clasica (ca pe vremuri, lana sau vatelina), ori cu puf. Preferabil ultima varianta. Poate ne spune cineva si despre ele.

#5
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Plapume ca pe timpul lui Ceasca numai gasiti nicaieri in ziua de azi. Numai pilote si alte rahaturi usoare care numai de cald nu tin. Eu si acuma am paturi si plapume comuniste si nu le-as da pe toate pilotele frumos colorate de azi.

#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 knauf75, on 24 octombrie 2012 - 19:16, said:

eu am avut una facuta cadou de bunica mea. era facuta cu lana si era super calduroasa + ca era facuta pe masura mea 210cm ,eu avand 1,90m si nefiind multumit de standardul la care se faceau plapumile,daca mi-o trageam pe cap, imi ramaneau picioarele afara Posted Image dar am un drac de motan care a facut pipi de doua ori pe ea si a trebuit sa o duc la spalatorie si sa cam strans lana in ghemotoace. am tot cautat pe cineva care sa faca plapumi,cum era odata,dar nu am gasit. o sa fac o vizita si la Ikea,daca ziceti ca se gasesc,sper sa fie si lungi
eu am gasit aici http://csikiszottese...e=3&language=ro sunt din lana si fac si pe dimensiuni,ceeace e un lucru bun.
In Dobrogea mai erau femei la tara care faceau plapumi foarte bune. In supermarket gasesti pilote de puf care sunt foarte calduroase. Mi-am cumparat eu una acum doi ani si nu o pot folosi ca tine prea cald.

Edited by Freddy12, 24 October 2012 - 21:59.


#7
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
JYSK am vazut ca are plapumi, IKEA a fost mentionata...

#8
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
Va multumesc pentru raspunsuri.
Are cineva plapuma precum cele prezentate AICI sau AICI sau AICI ? In special "din puf de gasca unguresc" ?
Ar fi interesant cat de cald tin, cum se mentin in timp, unde se gasesc, la ce preturi, la ce procentaje puf/pene.

#9
iridium

iridium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.09.2004
Ikea are una 90% din puf de rata, am sa mi-o cumpar in decembrie (o data cu salteaua :P). Daca nu iti gasesti pana atunci, ii fac eu un review. Ai aici linkul.

#10
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
OK. Multumesc.
Am setat din stanga in ACEST LINK doar cele cu 90% puf. Sunt mai scumpe si foarte usoare.
Cu cat au mai mult puf, sunt mai usoare. Nu sunt sigura daca asta e un avantaj. Un kg si ceva o plapuma ?!?!

LE: La Ikea nu am vazut totusi nici o plapuma mai groasa, care sa ma faca sa cred ca ar tine cald, asa cum tinea aceea de puf de la acel hotel.

Edited by claudia2008, 27 October 2012 - 15:16.


#11
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
ne-ai omorat cu plapuma aia de la hotel.....unde-i hotelul??? nu ma intreba dc ;) cat dai pe ea ;) ;)

#12
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Cele mai calduroase si usoare sunt cele din puf de gasca, au si la Ikea, intradevar, par ele subtiri dar tin o caldura propice.
Cele de la Ikea sunt la 140 de lei, parca, nivelul 5 de caldura.
Am si eu plapuma clasica la mama acasa dar nu se compara, e greoaie, pilotele din puf de gasca sunt usoare si foarte utile iarna.

#13
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

 knauf75, on 29 octombrie 2012 - 11:44, said:

ne-ai omorat cu plapuma aia de la hotel.....unde-i hotelul??? nu ma intreba dc Posted Image cat dai pe ea Posted Image Posted Image
Hotelul era prin Tusnad daca nu ma insel. A fost un treseu mai lung. Oricum, prin judetul Harghita.

 Corina2009, on 29 octombrie 2012 - 11:50, said:

Cele mai calduroase si usoare sunt cele din puf de gasca, au si la Ikea, intradevar, par ele subtiri dar tin o caldura propice.
Cele de la Ikea sunt la 140 de lei, parca, nivelul 5 de caldura.
Am si eu plapuma clasica la mama acasa dar nu se compara, e greoaie, pilotele din puf de gasca sunt usoare si foarte utile iarna.
Am fost duminica la Ikea. Nivelul 5 si 6 de caldura (cele mai calduroase) mi se par "o glumita" la prima vedere. Si acel 140 lei arata ca sunt prea ieftine. Probabil functie de cat de mult puf contin. Practic sunt umplute cel mult la sfert. Ca sa para mai plina intr-o parte (zona expusa), au prins restul invelitorii plapumei sub ceva mai greu, zona unde daca pui mana vei vedea ca nu mai este nici un pic de puf, frecandu-se doar partea inferioara si superioara a invelitorii. Mi-as dori o cantitate mult mai mare de puf, sa nu existe zone in care ma acopar doar cu o panza.
Ai acea plapuma /pilota si tine cald iarna? La cate grade Celsius in camera? Multumesc.

#14
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Ikea e o gluma prietene.
Nu fi fraier.
E un bazar pentru publicul larg care vine direct si cumpara ce vede in fata ochilor.

Edited by v3lsatis, 31 October 2012 - 12:13.


#15
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
eu,pana la urma am comandat pe saitul gasit de mine. mi-o face exact pe dimensiunea dorita si i-am rugat sa faca un model de cusatura mai deasa...acum astept [ http://1.1.1.2/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/clapping.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 20.09.2006
Cea mai buna pilota pentru mine este IKEA 365+ MYSA nivel căldură 1+3. Sunt de fapt doua pilote care se capseaza una de cealalta. Toata iarna trecuta am dormit doar cu una singura (deci nivelul 1). Este adevarat ca in dormitor am in jur de 23 grade. Insa pentru mine este perfecta, are umplutura 50% liocel si datorita acestuia nu transpir deloc. Nu mi-e frig, nu mi-e cald, este exact cum ar trebui sa fie, temperatura ramane constanta. Ai putea sa iei ceva din gama 365+ cu un nivel de caldura mai ridicat (6 de exemplu). Te asigur ca nu vizual te va impresiona, ci atunci cand te vei infasura in ea. :)

#17
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

 knauf75, on 01 noiembrie 2012 - 19:26, said:

eu,pana la urma am comandat pe saitul gasit de mine. mi-o face exact pe dimensiunea dorita si i-am rugat sa faca un model de cusatura mai deasa...acum astept
Despre ce site e vorba? La mine nu se deschide nimic la atasamentul postat de tine.

 acquadigio, on 02 noiembrie 2012 - 16:12, said:

...Este adevarat ca in dormitor am in jur de 23 grade.
Noua ne place sa dormim intr-un aer mai rece. La 23 grade este normal sa nu fie nici o problema.

 acquadigio, on 02 noiembrie 2012 - 16:12, said:

Te asigur ca nu vizual te va impresiona, ci atunci cand te vei infasura in ea.
Daca vizual vad zone cu 2 panze spate in spate, ce mi-as putea imagina? Astfel, ar fi echivalent sa ma acopar cu 2 cearsafuri.

#18
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
http://csikiszottese...e=3&language=ro

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate