Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Router TP-LINK TL-MR3420 - Probleme la conectare

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pai la mine functioneaza brici cu e220 si firmware original. deci alta pare a fi problema la tine.  conectat la calculator cum se comporta?  ai dezactivat pinul de pe cartela de date?
.

#20
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Salut.Incerc sa reinviu si eu topicul acesta ,deoarece ma intereseaza acest router,si nu are rost sa mai deschid inca un topic.As vrea sa il folosesc ca un hotspot wifi,o mica retea pentru 2 calculatoare si unul sau doua smartphone-uri,cu o cartela t-mobile in Olanda.Vreau sa va intreb pe cei care il aveti,daca sunteti multumiti de el,functioneaza fara restarturi si deconectari prea dese,si daca semnalul wireless are o raza  de actiune acceptabila.Distanta pe care trebuie sa bata nu e mare,maxim 10 metri,dar sunt niste pereti metalici.Acum avem un modem 3g wireless globe surfer 2 de la option,si un wireless range extender D-link,care ne-au omorat,te deconecteaza des la maxim 30 -40 de minute si trebuie scos din priza ,iar bagat.Oricum amandoua sunt G,si cer altul nou.O alta intrebare ar fi daca se poate seta reteaua pe manual,sa nu se conecteze in roming,deoarece routerul va fi pe o nava care se deplaseaza intre Olanda si Belgia,sa nu ne trezim cu facturi uriase.Multumesc pentru eventualele raspunsuri.

#21
djantonik

djantonik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.12.2008

View Postradurobertin, on 26 februarie 2013 - 23:43, said:

Salut.Incerc sa reinviu si eu topicul acesta ,deoarece ma intereseaza acest router,si nu are rost sa mai deschid inca un topic.As vrea sa il folosesc ca un hotspot wifi,o mica retea pentru 2 calculatoare si unul sau doua smartphone-uri,cu o cartela t-mobile in Olanda.....Multumesc pentru eventualele raspunsuri.

Salut Radu,
Eu am acest router din octombrie anul trecut. Sincer, sunt foarte multumit de el. Zilnic sunt contactate 3 laptopuri si se descurca foarte bine.
M-a ajutat foarte mult atunci cand am vrut sa fac un program zilnic pentru unul dintre laptopuri ca la anumite ore sa nu ai acees sau sa ai acces doar la anumite site-uri.
Port forwarding face fara nicio problema.
Singura problema pe care o am este ca se incalzeste destul de tare si chiar saptamana trecuta a trebuit sa-l scot din priza si sa-l las sa se raceasca pentru ca facusem ceva trafic intr-un timp destul de scurt si l-a luat zbenga si era foarte fierbinte. Inafara de aceasta problema merge perfect si te ajuta si pe 3G foarte mult.
Anul trecut l-am folosit doar vreo 2 saptamani pe 3G din curiozitate sa vad cum functioneaza. Chiar nu m-a dezamagit deloc. Daca netul de pe cartela e ok , atunci router-ul face tot posibilul sa te ajute , daca nu asta e !!

#22
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

View Postdjantonik, on 27 februarie 2013 - 15:34, said:


Salut Radu,
Eu am acest router din octombrie anul trecut. Sincer, sunt foarte multumit de el. Zilnic sunt contactate 3 laptopuri si se descurca foarte bine.
M-a ajutat foarte mult atunci cand am vrut sa fac un program zilnic pentru unul dintre laptopuri ca la anumite ore sa nu ai acees sau sa ai acces doar la anumite site-uri.
Port forwarding face fara nicio problema.
Singura problema pe care o am este ca se incalzeste destul de tare si chiar saptamana trecuta a trebuit sa-l scot din priza si sa-l las sa se raceasca pentru ca facusem ceva trafic intr-un timp destul de scurt si l-a luat zbenga si era foarte fierbinte. Inafara de aceasta problema merge perfect si te ajuta si pe 3G foarte mult.
Anul trecut l-am folosit doar vreo 2 saptamani pe 3G din curiozitate sa vad cum functioneaza. Chiar nu m-a dezamagit deloc. Daca netul de pe cartela e ok , atunci router-ul face tot posibilul sa te ajute , daca nu asta e !!

Multumesc pentru raspuns.O sa-l folosesc doar pentru 3G,sper sa fie ok.Despre acoperire poti sa-mi spui ,te rog cum se descurca?Oricum cred ca e optiunea cea mai ieftina pentru a face un hotspot wifi,la o retea 3G.Un modem 3G dedicat si sa mai fie si wifi,costa mult.

#23
djantonik

djantonik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.12.2008

View Postradurobertin, on 27 februarie 2013 - 17:40, said:

Multumesc pentru raspuns.O sa-l folosesc doar pentru 3G,sper sa fie ok.Despre acoperire poti sa-mi spui ,te rog cum se descurca?Oricum cred ca e optiunea cea mai ieftina pentru a face un hotspot wifi,la o retea 3G.Un modem 3G dedicat si sa mai fie si wifi,costa mult.

Ce sa spun, am un apartament cu 3 camere si am acoperire oriunde in casa. Intradevar e pus in dormitor si pana in living semnalul scade din cauza peretilor dar in schimb isi face treaba !

#24
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

View Postdjantonik, on 27 februarie 2013 - 19:01, said:


Ce sa spun, am un apartament cu 3 camere si am acoperire oriunde in casa. Intradevar e pus in dormitor si pana in living semnalul scade din cauza peretilor dar in schimb isi face treaba !

Multumesc!

#25
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
subscriu si eu la cele spuse mai sus. e un router foarte bun pentru pretul lui. totusi legat de partea de roaming nu cred ca vei putea face ceva deoarece ea este controlata din setarile/softul de pe stickul 3g.

un link interesant r fi http://www.tp-link.c...?categoryid=202

#26
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

View Postcarmenclara1, on 28 februarie 2013 - 05:38, said:

subscriu si eu la cele spuse mai sus. e un router foarte bun pentru pretul lui. totusi legat de partea de roaming nu cred ca vei putea face ceva deoarece ea este controlata din setarile/softul de pe stickul 3g.

un link interesant r fi http://www.tp-link.c...?categoryid=202

Multumesc.Am vazut pagina respectiva,vad ca intre timp a mai aparut un model nou,dar cred ca tot modelul de care vorbim ar fi cel mai bun.Avand doua antene,banuiesc ca are raza de acoperire cea mai mare .Dupa ce o sa-l cumpar o sa apelez din nou pentru sfaturi,in cazul in care configurarea lui se va dovedi prea complicata pentru mine.

#27
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
faptul ca are doua antene se traduce in viteze mai bune dar acoperire mai mica. doar asa ca informatie

#28
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

View Postcarmenclara1, on 28 februarie 2013 - 09:18, said:

faptul ca are doua antene se traduce in viteze mai bune dar acoperire mai mica. doar asa ca informatie

care crezi ca are acoperirea cea mai buna,MR3420,cu 2 antene,sau MR3220,cel cu o singura antena?Mersi
P.S Acum am vazut ca cel cu o antena are antena de 5 dBi iar celalalt are 2 antene de 3 dBi.Nu prea stiu ce inseamna asta,daca vrei sa ma lamuresti,ti-as fi recunoscator.Am vazut ca se pot schimba antenele de 3 dBi cu antene de 5 dBi.Ajuta mult la acoperire?Multumesc.

Edited by radurobertin, 28 February 2013 - 10:13.


#29
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Salut.Am cumparat acest router,si il folosesc doar pentru internet mobil,pe t-mobile olanda,cu un stick huawei k3765.Primele 2-3 zile a mers ok,dar de ieri are perioade foarte scurte de deconectare,dar dese.Cand vorbesc pe Skype,cateodata se deconecteaza din 30 in 30 de secunde,altadata la 2-3 minute,dupa ca re merge fara probleme.Am incercat si pe yahoo messenger si e la fel.Am avut setat pe canal automat si pe n only,acum l-am pus pe canalul 6 si pe bgn only,si parca e putin mai bine dar tot se deconecteaza.Am semnal 2 liniute la laptop.Sa fie oare ceva setari incorecte,sau semnalul wireless emis de el e slab?Daca ma puteti ajuta cu un sfat v-as fi recunoscator.

#30
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
posteaza rezultatul unei scanari cu inssider.
util ar fi si un printscreen cu pagina status de pe router sa vedem nivelul de semnal.
esti sigur ca problema nu e cumva de la operator?

#31
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Multumesc pentru raspuns.Interesant program,inssider,mai ramane sa invat sa-l folosesc.Poate fi setat ca sa aleaga el setarile cele mai bune,sau el doar iti arata toti parametrii retelei,in functie de care trebuie sa faci personal setarile.Problema este ca noi ne deplasam,si probabil trecem si prin zone fara semnal.Insa,acum suntem intr-o zona cu semnal foarte bun,si tot mai apar aleatoriu acele scurte deconectari de 2-3 secunde.Atasez  printscreen dupa inssider si dupa status device de la router.Inca o data mii de multumiri!

P.S. Acum cand terminam postarea a luat-o razna ,se deconecteaza intr-una,si deabia se conecteaza,imi vine sa-l arunc pe geam.

P.S 2 Oare daca schimb criptarea din wpa 2 personal in wep ajuta cu ceva?

Attached Files


Edited by radurobertin, 08 April 2013 - 19:44.


#32
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
din ce ai postat mai sus pare totul ok. eu as povesti si cu tmobile plus as testa comportamentul stickului conectat direct la un laptop

#33
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

View Postcarmenclara1, on 09 aprilie 2013 - 18:29, said:

din ce ai postat mai sus pare totul ok. eu as povesti si cu tmobile plus as testa comportamentul stickului conectat direct la un laptop

Multumesc.Am schimbat stick-ul cu un huawei e 173 sau cam asa ceva,si face la fel.Colegii mei au avut stickul conectat la laptop,o luna de zile,si a mers ok.Cred ca il bruiaza ceva,in seara asta ne-am mutat in alta loc,si vad ca nu mai face probleme.Acolo unde e asezat sunt multe aparate de navigatie,statii radio,poate din cauza aia,dar de ce nu face tot timpul.O sa-l mai testez in diferite situatii ,poate gasesc cauza.M-am gandit ca poate fi din cauza variatiilor de tensiune de la generator,dar am masurat la iesirea din alimentator si scotea exact 12 volti.Inca o data multumesc.

#34
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
mai degraba o statie radio de putere intra in emisie si iti bruiaza tie semnalul. gaseste alta locatie mai ferita.

#35
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Multumesc pentru răspunsuri,și pentru timpul pe care îl pierzi ajutându—ne!



#36
emmett25

emmett25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.03.2013
Buna seara.
Am si eu acest router de cateva zile si nu reusesc sa-l fac sa mearga, in sensul ca se deconecteaza din 5 in 5 minute (in cazurile cele mai bune), dar isi revine conexiunea de la sine. Este cam stresant totusi. Am urmat toate sfaturile gasite pe acest thread si pe forumul TP-Link: am schimbat IP-ul de LAN, am clonat MAC-ul (am o retea de cartier cu un programel care trebuie rulat ca sa mearga netul, configurat pe MAC, deci a fost necesar), am schimbat IP-ul computerului, am updatat firmware-ul (ultima versiune de firmware oficial).
Si tot pica...nu mai stiu ce sa-i fac. Mai mentionez ca programelul de la reteaua de cartier se tot reconecteaza, dar nu stiu daca asta inseamna ca el are o problema sau routerul.
Astept orice sugestie, multumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate