Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Centrala Peleti

Centrala Termica Heat Line pe Gaz

Problema conectare radio
 Functionare lada frigorifica

Impunerea preturilor de catre Stat?

Norma de munca, part-time.

Lucrari publice in bataie de joc ...
 Huawei health

Recomandare Aparat de incalzit ae...

Ford a inceput construirea celui ...

Unde sunt descarcarile de pe yout...
 Camera supraveghere solara

Somaj Germania

Amareala constanta in cavitatea b...

Trepidatii Fiat Ducato 2.3 JTD 120

Apple iPad mini

- - - - -
  • Please log in to reply
220 replies to this topic

dingo25

dingo25

Member

• Grup: Members

View Postomomo, on 27 octombrie 2014 - 12:06, said:

Vreau sa vad filme pe care le am in calculator si pe care le pot transfera pe un card mini sd

Iphone-ul si Ipad-ul nu sunt facute pentru asa ceva. Mai bine te limitezi la facebook si ce aplicatii mai gasesti prin App Store.

Edited by dingo25, 27 October 2014 - 12:33.

Hider141

Hider141

trolling here since 2008

• Grup: Senior Members

View Postomomo, on 27 octombrie 2014 - 12:06, said:

Am un Ipad mini si un Iphone 5. Vreau sa vad filme pe care le am in calculator si pe care le pot transfera pe un card mini sd, ca sa le pot vedea pe Ipad, dar nu stiu ce adaptor sa aleg. Am vazut pe site-uri mai multe variante, destul de scumpe , dar nu vreau sa dau banii si sa nu functioneze. Am deja un adaptor pentru card sd mare si l-am incercat si nu merge. Ce imi recomandati?
Daca ai deja un router wifi atunci nu are rost sa dai degeaba banii pe un adaptor care oricum nu face mare lucru.
E mult mai simplu sa transferi fisiereie prin wifi cu ajutorul iTunes sau al altui utilitar ce stie sa transfere fisiere pe dispozitivele Apple folosind reteaua wifi.

Edited by Hider141, 27 October 2014 - 13:20.

omomo

omomo

Junior Member

Waw! E ca si cum am descoperit America!
Exista vreun tutorial , pt ca nu stiu cum as putea sa fac asta? Am router wifi.
Multumesc mult pentru sfat!

Extinct

Extinct

Senior Member

Instaleaza-ti VLC sai Buzz-Player din Appstore si poti vedea filme in Format MKV, sau xvid fara niciun fel de problema.
Conectezi tableta la calculator>deschizi iTunes>dai click pe tableta>din meniul de sus alegi Apps>File sharing>click pe aplicatia de vazut filme>add file si selectezi filmele care te intereseaza.
Daca ti se pare prea greu, incearca din aplicatie, ai ceva de genul Network care iti scaneaza reteaua locala, iar tu trebuie sa dai sharing la folderul cu filme. Din aplicatie, te duci prin calculator acolo unde ai filmele selectezi si dai “Copy to Device”.

Inainte de chestia asta, cand deschizi iTunes, bifeaza Summary>Options> Sync with this iPad over Wi-Fi

omomo

omomo

Junior Member

View Postfilip.serban, on 27 octombrie 2014 - 16:14, said:

Instaleaza-ti VLC sai Buzz-Player din Appstore si poti vedea filme in Format MKV, sau xvid fara niciun fel de problema.
Conectezi tableta la calculator>deschizi iTunes>dai click pe tableta>din meniul de sus alegi Apps>File sharing>click pe aplicatia de vazut filme>add file si selectezi filmele care te intereseaza.
Daca ti se pare prea greu, incearca din aplicatie, ai ceva de genul Network care iti scaneaza reteaua locala, iar tu trebuie sa dai sharing la folderul cu filme. Din aplicatie, te duci prin calculator acolo unde ai filmele selectezi si dai “Copy to Device”.

Inainte de chestia asta, cand deschizi iTunes, bifeaza Summary>Options> Sync with this iPad over Wi-Fi
ITI MULTUMESC MULT! Voi incerca in seara asta!

omomo

omomo

Junior Member

Din pacate,sunt cunostinte IT care ma depasesc deocamdata :(. Nu am reusit sa ii dau de cap.
Deci, imi puteti recomanda un adaptor care functioneaza bine, la un pret acceptabil?
,

Extinct

Extinct

Senior Member

Nu exista asa ceva. Adaptorul merge doar pentru iPad si nu stie decat poze si filme in format mp4 sau mov. Reciteste ce ti-am scris, iar daca nu reusesti, iti fac un tutorial cu screenshot-uri.

Edited by filip.serban, 28 October 2014 - 00:53.

Deyutzu_AR

Deyutzu_AR

Active Member

radu_2k : eu am achizitionat saptamana trecuta un Ipad Mini (prima varianta) aparuta pe piata si cum i-am facut configuratia mi-a aparut update-ul la 8.11 si i-am dat...Ipad-ul se misca bine bateria ma tine aproximativ in medie 11-12h depinde de utilizare - sunt foarte multumit... avand in vedere ca inainte am avut un o tableta Allwiew care m-a tinut 5 luni in cap si mi-a murit la propriu ( s-a umflat bateria in spate fara sa-i fac nimica si pe displayul mi-i sa crapat la propriu) MADE IN PRC :)) ... o concluzie : bateria ma tine peste asteptari , fb merge fara lag , am testat clipuri video : 1080p cat si 720p merg lacrima in format mp4 :) deci 1045lei la liber nou sigilat sper sa ma tina macar 1-2 ani ...

notsobad

notsobad

New Member

Stie cineva daca aplicatia PPOuEO face jailbreak tabletei? Pe net scrie ca nu. Am instalat un joc cu ea mai demult si acum tableta are probleme cu mufa de incarcare si as vrea sa o duc la garantie.
Nu mi-a aparaut nicio iconita Cydia, nu s-a restartat tableta deloc cat timp a instalat jocul. I-am dat factory reset si totul pare ca nou. Cum pot verifica daca are jailbreak sau nu acum?

dr_junior1980

dr_junior1980

Active Member

View PostDeyutzu_AR, on 02 decembrie 2014 - 13:19, said:

radu_2k : eu am achizitionat saptamana trecuta un Ipad Mini (prima varianta) aparuta pe piata si cum i-am facut configuratia mi-a aparut update-ul la 8.11 si i-am dat...Ipad-ul se misca bine bateria ma tine aproximativ in medie 11-12h depinde de utilizare - sunt foarte multumit... avand in vedere ca inainte am avut un o tableta Allwiew care m-a tinut 5 luni in cap si mi-a murit la propriu ( s-a umflat bateria in spate fara sa-i fac nimica si pe displayul mi-i sa crapat la propriu) MADE IN PRC :)) ... o concluzie : bateria ma tine peste asteptari , fb merge fara lag , am testat clipuri video : 1080p cat si 720p merg lacrima in format mp4 :) deci 1045lei la liber nou sigilat sper sa ma tina macar 1-2 ani ...

Vezi ca aici este vorba despre prima generatie de ipad mini

Deyutzu_AR

Deyutzu_AR

Active Member

da prima generatie de ipad mini fara ecran retina :)

seerbanutzu

seerbanutzu

New Member

View PostGoldMasters, on 05 aprilie 2013 - 18:57, said:

Am gasit o pozitie in care se incarca..
care? pot face o poza?

GoldMasters

GoldMasters

Active Member

View Postseerbanutzu, on 03 mai 2015 - 13:43, said:

care? pot face o poza?
Au trecut 2 ani si o luna,crezi ca nu am alt incarcator acum ?

sorin8181

sorin8181

Member

detin un ipad mini retina si am o mica nelamurire pentru mai vechii utilizatori de IOS
La baterie - utilizare iti arata cat timp ai folosit efectiv tableta? un fel de screen on time ca la android?
Intreb deoarece am observat ca timpul de utilizare efectiv creste chiar si cand ipadul este inchis si nu il folosesc..de exemplu aveam la utilizare 5.30 ore iar dupa o perioada de cateva ore cat timp nu l-am mai folosit, la utilizare aparea 5.50 ore.. e normal sau nu? Mersi

mariusnicolae

mariusnicolae

Junior Member

Buna tuturor!
Am si eu o intrebare pentru utilizatorii  iPad/IOS.
Ma gandesc sa fac trecerea de la tableta pe android catre un iPad mini si ma intereseaza daca schimbul m-ar avantaja.
Folosesc in special tableta pentru filme/seriale online pe care le redau prin wi-fi pe smart TV, jocuri, pierdut vremea pe net si GPS.
La tableta android ma deranjeaza lag-ul, faptul ca trebuie sa cumpar o tableta cu hardware de PC ca sa merga bine si cel mai mult pierderea performantei pe masura ce trece timpul.
La telefon am facut deja trecerea de la android la WP 8.1 de aproape un an si pot spune sincer ca nici nu mai vreau sa aud de robotel.
Ce ma intereseaza pe mine la un iPad:
- exista aplicatii free pentru filme/seriale online?
- este posibila redarea lor pe TV prin wi-fi?
- exista aplicatii bune de GPS free?  (pe telefon si tableta android folosesc Here - mi se pare de departe cea mai buna aplicatie de GPS offline pe care am folosit-o, mai buna chiar decat IGO)
- hardware-ul iPad-ului mini este suficient pentru rularea unor jocuri mai pretentoase? (real racing 3, CSR, deer hunter, etc. - presupun ca aceste titluri se gasesc si pe IOS???)
Multumesc anticipat!

Extinct

Extinct

Senior Member

Daca te referi la prima generatie de iPd Mini, renunta la idee, hardware-ul e foarte-foarte vechi.

- nu exista aplicatii pentru filme/seriale, Apple neincurajand pirateria, dar poti accesa acele site-uri. Mai mult, daca faci Jailbreaj (un fel de root pentru Android), poti instala Popcorntime.
- exista posibilitatea redarii de filme prin Wi-Fi, dar ai nevoie de un Apple TV, sau de un Google Chromecast. Ambele legasesti la preturi bune. Iti recomand Chromecast pentru ca e compatibil cu o gramada de aplicatii atat de pe Android, cat si de pe iOS. E mic, discret si foarte-foarte usor de folosit.
- exista Nokia Here, si Google Maps (si, probabil, multe altele), insa va trebui sa-ti cumperi versiunea cu slot de SIM, pentru ca cea fara nu are modul GPS. Modulul GPS e cuplat cumva cu modulul 3G/4G
- da, poti rula acele jocuri chiar si pe Mini din prima generatie, insa, repet, este cu hardware invechit.

mariusnicolae

mariusnicolae

Junior Member

Multumesc pentru ajutor!
Nu sunt familiarizat prea bine cu produsele Apple, nu stiu exact care e diferenta intre generatii. Tableta care ma intereseaza e asta: http://www.emag.ro/a...a/pd/D2VRJBBBM/
Din ce spui nu prea ma avantajeaza o tableta cu IOS: prea multe restrictii si prea putina libertate de miscare.......
Oricum, o sa mai studiez subiectul.....

Extinct

Extinct

Senior Member

Aia cu retina e ok. Fix una ca aia am si un Google Chromecast. Le folosesc cam in acelasi regim in care vrei tu s-o folosesti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate