Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

RENFE.COM

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
MODERNMODE

MODERNMODE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.02.2007
Salutare,

   Intr-un final, m-am decis sa plecam intr-o plimbare prin Spania (2 adulti + un copil de 5 ani). Spun intr-un final pentru ca am evitat mereu Spania (din mai multe motive din 2005). Plimbarea consta in 18 zile intre orase numai cu trenul.

  Aici vine marea mea pb si anume.

  Ma intereseaza sa-mi spuneti(cine stie,nu cine banuie) urmatoarele.

  Cand se pot utiliza aceste reduceri si in ce consta termenul de large si standard families
- 20% for members of standard large families
- 50% for members of special large families.

  De ex (in attach printscreen) pe relatia Valencia - Barcelona trenul de la 11:05 are un pret de 18e. In momentul cand trec mai departe sa fac achizitia am aceasta optiune de 070 standard fam si 072 special fam si unde se poate observa ca pretul scade la 14,40e / pers

  Am trimis mail la renfe.com si mi-au dat trimitere la un link (care nu spune nimic,nu face nicio referire la aceasta pb). Sincer.nu ma asteptam la altceva ca si raspuns pentru ca am multe experiente cu acesti..... spanioli.

  Multumesc

Attached Files


Edited by MODERNMODE, 21 October 2012 - 12:49.


#2
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009
[qu

 MODERNMODE, on 21 octombrie 2012 - 12:43, said:



  Cand se pot utiliza aceste reduceri si in ce consta termenul de large si standard families
- 20% for members of standard large families
- 50% for members of special large families.


Gasesti aici absolut totul despre reducerile de la Renfe: http://www.tripadvis...ets.Online.html

Pe mine m-a ajutat mult postul respectiv. Daca ai nelamuriri sau intrebari punctuale, sper sa pot ajuta.

#3
MODERNMODE

MODERNMODE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.02.2007
Stiu de aceste editari de pe trip ref la renfe insa nu ma ajuta pentru ca nici acolo nu-mi spune ceea ce caut.

Pana la urma daca nu-mi raspund terminatii de la renfe am sa iau biletele in varianta mea si vad eu ce fac.

Mai e si varianta sa nu ma duc in eterna si fascinanta Spanie si sincer cred ca nu pierd foarte multe

Ms

#4
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009
Eu cred ca acest discount este valabil ptr cei care sunt rezidenti in Spania.Gandesc ca standard family sunt 4 membri 2 copii si 2 adulti, si large reprezinta 5-6-7 mebri.Consulta si tu  lista si vezi ce si cum ti se potriveste
http://www.renfe.com...tarifa_web.html
Renfe Spain pass nu-i bun?http://www.renfe.com...pass/index.html
"Official discount for members of large families who have the necessary proof. It is applicable every day, for all classes and trains, in accordance with the following categories: 20% for members of standard large families and 50% for members of special large families.
These reductions are accumulable to any fare or commercial offer.
To receive the ticket and if required during the journey, the traveler should present in the sales points the official title in force of large family identification or a certified photocopy of this that has been issued, individually or collectively, by the autonomous region in which he/she resides."

Edited by lik_lights, 22 October 2012 - 00:12.


#5
MODERNMODE

MODERNMODE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.02.2007
Sal,

  Vad ca stai in Barcelona. Cand ai timp(ca nu e urgent), daca te intersectezi cu o gara din barcelona nu faci o intrebare la oamenii aia de la renfe ? Am de ales intre Spania si Elvetia insa am mult mai multe motive sa plec in Elvetia. In Spania vreau mai mult sa ma duc la 2 meciuri,Barca si Real cnd joaca acasa.....in rest nu prea am chemare spre Spania. Singura data cand pot sa le vad pe amabele jucand acasa este martie cand Barca are 2 meciuri acasa consecutive si pot sa aj si la Real.

  Mersi de info

#6
MODERNMODE

MODERNMODE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.02.2007
Hai ca am gasit dupa o gramada de ore de cautari insa nu de pe renfe.com.

•20% de descuento para Familia Numerosa General (uno o dos ascendientes con tres o más hijos) aplicable todos los días, para todas las clases y trenes, en AVE, Larga y Media Distancia, AVE Lanzadera y Avant, y sobre el billete sencillo en Cercanías.

•50% de descuento para Familia Numerosa Especial (a partir de cinco hijos, o cuatro en casos determinados) aplicable todos los días, para todas las clases y trenes, en AVE, Larga y Media Distancia, AVE Lanzadera y Avant, y sobre el billete sencillo en Cercanías.

.........si  pe un alt site spune ca sunt valabile aceste 2 optiuni numai pentru cetatenii spanioli.

Ms

#7
Catalin2308

Catalin2308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 06.03.2006
Reduceri pt studenti exista? In general cat costa un bilet de tren intre orase?

#8
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

 Catalin2308, on 03 februarie 2013 - 13:33, said:

Reduceri pt studenti exista? In general cat costa un bilet de tren intre orase?

Doar pentru cei care studiaza in Spania.
Intre care orase?

#9
Catalin2308

Catalin2308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 06.03.2006
Lleida-Barcelona
Lleida - Zaragoza

#10
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

 Catalin2308, on 06 februarie 2013 - 20:25, said:

Lleida-Barcelona
Lleida - Zaragoza

Lleida - Barcelona: incepand de la 20 de euro one-way
Lleida - Zaragoza: incepand de la 12,20 de euro one-way

#11
Catalin2308

Catalin2308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 06.03.2006
Iti multumesc ! Aveti idee cat costa un bilet de metrou sau autobuz la ei?

#12
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 Catalin2308, on 08 februarie 2013 - 15:48, said:

Iti multumesc ! Aveti idee cat costa un bilet de metrou sau autobuz la ei?
Pt Barcelona:
http://www.tmb.cat/e...llets-i-tarifes

Pt Zaragoza:
http://www.tuzsa.es/...tatica.php?id=8

Pt. Lleida:
http://www.sarfa.com...ida_portada.php

Edited by zuv, 08 February 2013 - 16:29.


#13
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Compara si cu oferta InterRail :
http://www.interrail...ntry-pass/spain

#14
Catalin2308

Catalin2308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 06.03.2006

 zuv, on 08 februarie 2013 - 16:22, said:


Cum este cu zonele in Barcelona, nu inteleg. Am de mers cu liniile de metrou L5(albastru) si L3(verde) plus autobuzul D20(rosu)

#15
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 Catalin2308, on 08 februarie 2013 - 19:04, said:


Am de mers cu liniile de metrou L5(albastru) si L3(verde) plus autobuzul D20(rosu)
Sunt in zona 1.

#16
artemisa24

artemisa24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 04.04.2006
Buna
am inteles ca trenul este cea mai rapida si comoda modalitate pt a parcurge distanta intre Malaga si Cordoba, Granada, etc
puteti sa-mi spuneti si mie cum se procedeaza? cumperi biletele de la casa si apoi trebuie sa le validezi undeva? e ca la noi la metrou? sau cum? Posted Image Posted Image

#17
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009
Nu, nu e ca la metrou la noi. Vezi ca sunt toate informatiile postate un pic mai sus.

#18
FunkyL

FunkyL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 07.02.2011
Buna, sunt recent intoarsa din Spania. Va pot da ceva informatii despre Madrid si Valencia, atat despre metrou, cat si despre Cercanias (un soi de tren local de oras), dar si despre ruta Madrid-Valencia, bilet achizitionat prin Renfe - AVE (tren de mare viteza). Pentru cei care intentioneaza sa ia un tren pe oricare ruta din Spania le sugerez sa se uite pe site cam cu o luna inainte. Exista tarife promo care va pot lasa bani frumosi in buzunar. Eu pt Madrid-Valencia si retur am dat 40 de euro in total. Cu cateva zile inaine de plecare tariful crescuse la 80... nu vreau sa ma gandesc cat era in ziua plecarii. Tot ce trebuie sa faci este sa ai un card cu bani, lei, nu euro, se face conversia automat. Biletul va trebui apoi imprimat si cu aceasta foaie vei merge la 'poarta de imbarcare', ceva similar cu ce e pe aeroport, unde iti va fi scanat biletul. In Madrid, dar si in oricare alt oras, abonamentul este cel mai util. Pt 10 calatorii de metrobus (utilizabil pentru metrou au autobuz) am dat 10 euro. La fel si pentru Cercanias, tot 10 euro - 10 calatorii. Daca nu ai de unde sa iei, cum mi s-a intamplat mie in Valencia, se plateste la sofer cand te urci. In Madrid am inteles ca este 1,7 euro calatoria, in Valencia era 1,5. Pentru Cercanias, in Madrid, abonamentul se cumpara de la un automat. La fel se procedeaza si cu abonamentul de metrou sau metrobus, sunt automate de unde le iei singur. Nu stiu sa va spun in celelalte orase din Spania.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate