Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Early Booking 2013

- - - - -
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#1
euronike

euronike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 29.01.2007
Deschid acest topic deoarece am vazut ca au aparut deja ofertele pentru vara 2013. Anul acesta am fost la Didim Beach Resort si am fost foarte incantat de ce a oferit acest hotel. Anul viitor am vazut ca acest hotel s-a mai scumpit cu aproximativ 10% fata de anul acesta, dar tot ramane un best buy.
Rottweiler, am vazut ca si pe site-ul agentiei tale au aparut ceva oferte early booking, dar, personal, nu am cumparat niciodata de la agentia ta pentru ca preturile nu sunt pentru toate lunile calde. De exemplu mie imi place sa petrec concediul in Turcia spre sfarsitul lunii septembrie si inceputul lui octombrie, insa pe site-ul agentiei nu se regasesc aceste perioade decat la f.f.putine hoteluri.
De asemenea rog sa postati, fara a spune numele agentiei ( o  sa googalim noi :) ) , ce oferte cu early booking pentru 2013 v-au atras atentia atentia.

Multumesc!

#2
AlinaFulg

AlinaFulg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 27.03.2009
Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti despre Palm Wings Kusadasi HV2 fostul  Hotel Egeria care am vazut ca si-a schimbat proprietarul si a fost renovat? Am vazut ca a aparut oferta cu early booking si pentru acest hotel.

#3
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
Sunt inca putine oferte aparute chiar si la xxx,pana prin decembrie se compleeaza oferta,mie mi se par preturile cam tot la fel

Edited by ferrellroo, 21 October 2012 - 19:16.


#4
fire_chief

fire_chief

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 27.05.2008
Un super hotel, cu un raport exceptional calitate pret este  si   AMELIA BEACH RESORT   din Side
eu am fost anul trecut, m-am luat dupa gradul urias de satisfactie de pe tripadvisor,holidaycheck etc si nu am regretat
super-frumos la un pret mai mult decat decent
eu am simtit ca a meritat toti banii
si i-am transmis si lui rott ...un hotel cu o mega si uriasa piscina cu jdemii de sezlonguri( adica tot timpul gasesti libere) si mancare buna, tobogane si animatie faine, servicii excelente
daca nu va place sa  ma injurati Posted Image
aah sa nu uit....polonezi,germani,cehi, olandezi ,turci....romani eram doar noi,Posted Image

Edited by fire_chief, 21 October 2012 - 17:35.


#5
euronike

euronike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 29.01.2007

 fire_chief, on 21 octombrie 2012 - 17:09, said:

Un super hotel, cu un raport exceptional calitate pret este  si   AMELIA BEACH RESORT   din Side
eu am fost anul trecut, m-am luat dupa gradul urias de satisfactie de pe tripadvisor,holidaycheck etc si nu am regretat
super-frumos la un pret mai mult decat decent
eu am simtit ca a meritat totii banii
si i-am transmis si lui rott ...un hotel cu o mega si uriasa piscina cu jdemii de sezlonguri( adica tot timpul gasesti libere) si mancare buna, tobogane si animatie faine, servicii excelente
daca nu va place sa  ma injurati Posted Image
aah sa nu uit....polonezi,germani,cehi, olandezi ,turci....romani eram doar noi,Posted Image


Bun pont. E de luat in calcul.

#6
fire_chief

fire_chief

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 27.05.2008
m-am zapacitPosted Image
anul acesta, in iunie, am fost la AMELIA BEACH,  nu anul trecut  Posted Image

Edited by fire_chief, 21 October 2012 - 18:25.


#7
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
eu zic că inainte sa cautati cel-mai-mic-pret să beliți bine ochii de unde cumpărați că în vara asta 13 agenții au lăsat turiștii cu ochii-n soare
nu mai căutați chilipirul

aici pe s.pedia e un topic special despre ce am scris mai sus

si inca ceva foarte important, deci cititi cu atentie: pt sezonul 2013 toate hotelurile au niste preturi pt camerele PROMO iar agentiile pline cu fătuci vor afisa DOAR preturile acestora, că deh, e mai mic, si nu vor scrie asta, e o agentie al cărei nume e format din 4 litere care sigur va proceda așa pt ca așa face în fiecare an
camerele PROMO sint cele mai proaste camere din hotel, pot fi mai mici, sau pot fi la subsol sau pot avea diverse deficiențe, nu puneți botul la ofertele care nu specifică exact în ce tip de camere sînt valabile prețurile afișate.

- puneți întrebările despre hoteluri ÎNAINTE să dați banii!
- înainte să dați banii în agenții discutati la o societate de asigurări despre asigurările STORNO
- FIX în ziua în care semnați contractele și dați banii la agenții trebuie să vă duceți la o societate de asigurări și să vă faceți o asigurare storno
- întrebați agentia careia aveti de gind să-i dați banii cu ce partener din Turcia lucrează
- nu mai cumpărați la mîna 3-a sau mai rău la a 4-a, cumpărați de la o agentie care să aibă contract direct cu un partener din Turcia

@euronike

chiar daca nu apar pe sait ele există, cere și ți se va da

@AlinaFulg

palm wings kusadasi este fostul egeria beach, in momentul asta este in renovare, se va deschide prin mai
face parte din acelasi lanț cu palm wings didim si venosa, au acelasi proprietar si anume Peninsula Tours
nu ai cum să ceri pareri despre un hotel in care nu a fost nimeni, primul român se va caza acolo în mai sau iunie

Edited by rottweiler2007, 21 October 2012 - 18:46.


#8
euronike

euronike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 29.01.2007
Rott de ce totusi nu afisati pe site si perioadele din sept-oct? Am vazut perioade si din martie-aprilie, dar din sept - oct nu sunt. E chiar asa de greu de adaugat un pret in plus? Dati-mi mie si le adaug eu fara vreo remuneratie :P. Prin felul asta clientul este descurajat si se apuca sa caute la alta agentie.

Cat despre agentii, personal, le cam cunosc destul de bine si chiar daca la unele costa cu 1-2 euro mai mult conteaza serviciile oferite. Sunt agentii cu state vechi pe piata romaneasca de la care nu ma astept sa intre in insolventa.

P.S. Niste prieteni au patit-o acum vreo cativa ani cu o agentie care a intrat in insolventa,  dar fiind asigurata le-a restituit intreaga suma de bani + un sejur de 1 saptamana in Turcia gratuit. Deci si daca au probleme, pana la urma tot poate sa iasa bine Posted Image

Edited by euronike, 21 October 2012 - 18:36.


#9
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
@euronike

agentiile sint asigurate pt 50 mii dolari adică fix @#$A!Posted Image  ia vezi cite agentii care ne-au zis adio in ultimele 12 luni au dat vreun ban înapoi! nu fiți naivi, nu puneți botul la asigurările astea! naivitatea vă lasă cu buzele umflate

#10
AlinaFulg

AlinaFulg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 27.03.2009
@rottweiler2007 Multumesc, am inteles.

#11
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
inca ceva despre EARLY BOOKING 2013

nu mai puneti botul la agentiile care va cer TOTI banii pt pachetele avion+hotel sau autocar+hotel
reducerile astea pt rezervari timpurii(adica early booking) le fac doar hotelurile
unele hoteluri cer 50% sau 75% sau 100% pina la o anumita data darrrrr hotelurile nu cer si banii pt avion ca nu au nicio legatura

exemplu concret dar la intimplare: hotel limak atlantis din belek ofera o reducere de 15% pt rezervarile facute pina pe 31 martie si vrea 50% din bani
atentie!!!! din banii lui, ai hotelului

ce se va intimpla? agentiile va vor cere pina pe 31 martie 50% din pretul INTEGRAL al pachetului hotel+avion sau chiar toti banii!!!

nu puneti botul la asa ceva! agentiile care va cer asa au nevoie de cash ca sa isi acopere datoriile pe care le au ei pe la diversi creditori!

si inca ceva: luati in calcul si a zbura cu turkish airlines pe orice destinatie din Turcia nu doar cu charter, in sezonul 2012 pretul de la turkish airlines a fost mai mic cu pina la 50 euro per persoana, dezavantajul este ca faceti o escala de 1-2 ore pe aeroportul din istanbul, dar atentie, daca optati pt aceasta varinata tre sa achitati integral biletele de avion

Edited by rottweiler2007, 24 October 2012 - 10:31.


#12
terner

terner

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 02.06.2009
Ai dreptate oarecum rott.
Dar mare atentie early booking nu inseamna neaparat ca trebuie sa platiti toata suma pana la o data relativ indepartata de data plecarii ( Ex. Plata integral pana la 1 februarie, plecarea fiind in august).
Agentiile de turism care se respecta au introdus, de vreo 2-3 ani (cel putin asa am vazut eu), un anumit procent pana la data respectiva (Ex. 1 feb) iar restul de bani pana cu 2 saptamani inainte de data plecarii.
Eu asa am fost pana acum, in special in Turcia. Plecam in august si plateam doar 50% - 70% pana la 1 februarie/1 martie iar restul pana cu 2 saptamani inainte de plecare.

Prin aceasta metoda nu riscati sa pierdeti toata suma in cazul falimentarii unor agentii.

Asadar, cautati cu mare atentie agentiile si verificatile sa fie neaparat membre ANAT (pe site-ul oficial al Asociatiei).

Edited by terner, 24 October 2012 - 10:55.


#13
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
dar atentie, sint si hoteluri care vor 100% pina la 31 ianuarie! acolo nu prea aveti ce face dar asta nu inseamna ca tre sa le dati agentiilor pina la 31 ianuarie si banii pt charter sau autocar.

#14
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Va rog frumos pe cei care aveti placerea de a posta total offtopic , cei care postati nume de agentii sa va potoliti sau primiti suspend!

FARA NUME DE AGENTII , FARA OFFTOPIC !

Cei care doresc sa ii adreseze vreo intrebare unuia dintre membri ce detin agentii, folositi mesajele private , in caz contrar contul este suspendat.


Multumesc frumos.

#15
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009
Eu am platit 4 ani la rand  un avans de max 30%( Ianuarie)si diferenta ,o luna inainte de inceperea sejurului(Iulie)unor agentii germane si a fost super ok de fiecare data(cu auto pers)

#16
terner

terner

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 02.06.2009

 Jidanu, on 24 octombrie 2012 - 14:35, said:

Eu am platit 4 ani la rand  un avans de max 30%( Ianuarie)si diferenta ,o luna inainte de inceperea sejurului(Iulie)unor agentii germane si a fost super ok de fiecare data(cu auto pers)

Exact ce spuneam si eu. Diferenta poate varia intre 30 si 75 %. Foarte putine hoteluri mai cer toti banii in avans cu foarte multe luni inainte. Si cele care vor banii toti odata sunt de evitat.
Cu masina, eu asa am fost aproape de fiecare data in Turcia in ultimii 17 ani.

#17
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
@TERNER

toate agentiile care si-au țepuit clienții erau membre ANAT
anat este un sindicat și atît, nu e vreo autoritate, deci fix !@#A ce zici tu

#18
terner

terner

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 02.06.2009
Pentru mine daca nu e membra ANAT nici nu as vrea sa mi se propuna vreo oferta de la agentia respectiva. O agentie care nu a fost acceptata in ANAT are anumite probleme si asta cam da de gandit.
Nu vorbesc in numele tuturor, doar in numele meu. O agentie neacceptata e o agentie nula pentru mine.
Si eu pot sa-mi fac agentie de turism peste noapte si de maine sa vand pachetele mele proprii, fara sa indeplinesc anumite standarde.

Edited by terner, 25 October 2012 - 08:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate