Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Balet, opera, teatru in cinema

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
TheReason

TheReason

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.01.2011
Nu am fost niciodata o mare amatoare a acestui gen de spectacole, spre rusinea mea :(
Din fericire, o data cu varsta mi-am mai cizelat gusturile si mi-am dat seama ca de fapt ...imi plac la nebunie :)

Acum incerc sa recuperez timpul pierdut. Pentru ca Opera Romana nu are tot timpul spectacole si am vazut ca se promoveaza destul de mult tansmisiile in cinematografe, inregistrari sau live de pe diferite mari scene ale lumii, imi spune si mie cineva cum este?

Mi-am luat un bilet pentru Turandot pe saptamana viitoare si vreau sa stiu la ce sa ma astept ca si calitate a sunetului, atmosfera, etc..

A mai fost cineva in cinema la un spectacol de opera?

Attached Files



#2
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005
Sa te astepti la ce e mai bun Posted Image . Calitatea sunetului este infinit mai buna in salile de cinema decit la Opera, unde am vazut anul trecut o inregistrare cu  Tosca si una cu Don Giovanni, deci am termen de comparatie; scaunele sint mai comode.

Atmosfera e un pic diferita de cea de la proiectiile de film, vine alta lume, nu prea se rontaie floricele si ... cam atit. La GCD e muuult mai putina lume, fiindca nu si-au facut aproape deloc publicitate. Un alt posibil motiv e ca  sint inregistrari ale unor spectacole, mai vechi sau mai noi, cu interpreti mai mult sau mai putin cunoscuti, pe cind la Light Cinemas (Liberty Mall) sint transmisiuni in direct de la Metropolitan.

Nu stiu daca la GCD au subtitrare, la Flautul fermecat, in vara, nu au avut; pe site la Melbourne Art Centre zic ca are subtitrare (in engleza), deci poate ai noroc.
Vizionare placuta si nu uita sa ne povestesti cum a fost!

#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ai postat pe 21 oct. Azi e 28, deci a trecut o saptamna. Spune-ne si nou cum a fost ce ti-a placut si ce nu.
Curaj si incredere in tine.

#4
TheReason

TheReason

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.01.2011
Am vazut Turandot luni seara! WOW!
Aveai senzatia ca interpretii sunt live! Ce sa zic, un spectacol de nota 10!
Nu stiam ca cei de la Grand Cinema Digiplex promoveaza astfel de venimente, am fost destul de impresionata de calitatea sunetului precum si de locatie.
Lume buna, liniste, frumos :)

Acum vreau sa merg la Lacul Lebedelor,. Am inteles ca este undeva pe la inceputul lui decembrie.

Liberty este prea departe de mine, locuiesc aproape de Baneasa asa ca imi este usor la intoarcere :)

#5
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005

View PostTheReason, on 30 octombrie 2012 - 22:38, said:

Am vazut Turandot luni seara! WOW!
Aveai senzatia ca interpretii sunt live! Ce sa zic, un spectacol de nota 10!
Nu stiam ca cei de la Grand Cinema Digiplex promoveaza astfel de venimente, am fost destul de impresionata de calitatea sunetului precum si de locatie.
Lume buna, liniste, frumos Posted Image

Acum vreau sa merg la Lacul Lebedelor,. Am inteles ca este undeva pe la inceputul lui decembrie.

Liberty este prea departe de mine, locuiesc aproape de Baneasa asa ca imi este usor la intoarcere Posted Image
Ma bucur ca ai avut o experienta placuta. Stiu ca mai transmit anul asta spectacole e opera si balet; chiar daca sint inregistrari, tot merita vazute.

Cit despre distanta pina la Liberty, cu masina proprie nu faci mai mult de 20 minute (stiu cu destula precizie fiindca si eu stau tot pe aproape de Baneasa).

Sa nu uiti sa ne spui si noua cind sint spectacole, poate cineva  nu a aflat si ii faci un bine, si nu uita, dupa spectacol, de  "raportul de vizionare"  Posted Image

#6
blablabla80

blablabla80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.09.2012
Mie mi se pare super tare ca poti vedea reprezentatii de la cele mai mari "lacase":) de cultura din lume pe unde...sa fim speriosi...cam greu am pune piciorusul! Am o prietena mare amatoare de portii de cultura care a fost de cateva ori pe la Grand Cinema-ul din Baneasa si i-a placut.

#7
TheReason

TheReason

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.01.2011
M-am indragostit de Grand Cinema Digiplex!! :) Na ca acum le fac si reclama gratuita :P
Am fost sambata la Boeing Boeing, o piesa de teatru franceza.
Bai..Aurelian Temisan este demential. Nu mi-as fi imaginat vreodata ca il voi vedea in postura de actor...desi am cam uitat cum canta ca sa fiu sincera :))
Va recomand cu caldura sa vedeti piesa!

#8
bulesco

bulesco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 28.08.2012
Incearca sa mergi si la Opera Nationala. Inmulteste cu 5 senzatiile traite in cinema. Poimaine ( cred ) este Traviata, iar la Ateneu, maine, va fi un spectacol reusit.

#9
TheReason

TheReason

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.01.2011
Partea nasoala cu Opera Nationala este ca nu prea gasesti bilete, iar cand le gasesti sunt destul de scumpe.
Inteleg ca spectacolele bune trebuiesc platite dar...din pacate, nu imi permit tot timpul sa platesc banii acestia.
De acolo si alegerea unor alte variante mai economice :)

#10
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005

View PostTheReason, on 28 decembrie 2012 - 09:24, said:

Partea nasoala cu Opera Nationala este ca nu prea gasesti bilete, iar cand le gasesti sunt destul de scumpe.
Inteleg ca spectacolele bune trebuiesc platite dar...din pacate, nu imi permit tot timpul sa platesc banii acestia.
De acolo si alegerea unor alte variante mai economice Posted Image
Sorry to disagree, but ... e  mai ieftin la ONB decit la transmisiunile live din multiplexuri si bilete se gasesc aproape tot timpul.
55 lei cel mai scump bilet la un spectacol obisnuit, 65 la un eveniment, pe cind la cinema e 70 lei biletul. Poti sa iei bilete si online.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate