Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cultura salatei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
322 replies to this topic

#289
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Am semanat sambata niste salata in alveole si le-am bagat intr-o camara unde e temperatura mai constanta si nu exista riscul sa imi usuce soarele prea tare pamantul. Stau cu ochii pe ele si cand rasar le scot la plaja. O singura data am mai incercat sa pun salata in alveole, acum vreo 3 ani. Erau prin casa si nu aveau lumina suficienta si dupa ce au rasarit, odata s-au lungit, si asa de firave erau ca atunci cand le-am udat toate le-am culcat de nu am ales nimic din ele. La salata se poate face smecheria cu bagatul semintelor la congelator/frigider inainte de semanat ca sa iasa toate in acelasi timp?

#290
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
seman salata de doua luni in fiecare saptamana  in palete de 104 celule dupa care le stivuiesc si le imbrac in folie si le asez la nord de casa la umbra . dupa doua trei zile daca incep sa scoata capu le descopar si le dau la lumina mentinind umiditatea in substrat pana la plantare.

#291
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Acum de dimineata am vazut ca au inceput si la mine sa iasa. Initial am crezut ca e un gunoi, dar dupa aia am observat si in alte alveole. Dupa amiaza le scot afara.

#292
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011

Quote

seman salata de doua luni in fiecare saptamana  in palete de 104 celule dupa care le stivuiesc si le imbrac in folie si le asez la nord de casa la umbra . dupa doua trei zile daca incep sa scoata capu le descopar si le dau la lumina mentinind umiditatea in substrat pana la plantare.

cam la cate zile de la rasarire plantezi rasadul de salata facut in aceasta perioada in tavitele de 104 celule?

#293
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
doua- trei saptamani  ....dar ziua a fost lunga . Ce seman de acum  poate dura si o luna pana  la plantare.

#294
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Nu mi-a iesit deloc faza cu salata pana acum. Nu stiu daca mai reusesc sa salvez productia de primavara. Tura pe care am pus-o in septembrie mi-a culcat-o ploaia si numai cateva plante am ales din ea. In urma cu cateva saptamani am mai incercat odata, tot in alveole. Cand a inceput sa rasara am dat-o afara si ca sa nu mai patesc cum am patit cu precedenta am pus-o la "tunel". Nu mi-am batut capul prea tare cu ea, dar mentineam apa in tavita alveolelor. Ma cam mira ca era cam neuniform rasarita, si in plus dupa ceva vreme am observat ca mai si dispare din ea. Imediat m-am dus cu gandul la primele posturi din aria asta si intr-adevar, in apa din tavita se cuibarisera niste melci. Am mutat plantele care au ramas in pamant sperand sa mai salvez ceva din ele. Initial le-am acoperit cu folia, dupa aia am vazut ca tot le mananca melcii, asa ca le-am descoperit la loc. o vreme a fost mai bine, dar intr-un final melcii si-au facut treaba. Cred ca 2 plante mai am. Am mai pus niste seminte, insa nu stiu daca mai iese ceva acum. Nu mai stiu ce sa fac. Poate le-am dat apa prea multa, insa am incercat sa ascult de sfaturile de aici ca le trebuie umiditate ca sa rasara. Pe de alta parte umiditatea atrage melcii si nu stiu daca pot sa le dau si suficienta apa si totusi sa nu vina melcii. Cred ca fara optimal nu scap, dar si asa e posibil sa fie deja prea tarziu...

#295
amitaf

amitaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 17.03.2008
Semne bune anul are :)

Attached Files



#296
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Un hectar si la mai mare!...Posted Image

#297
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 28.02.2007

 amitaf, on 17 ianuarie 2019 - 10:44, said:

Semne bune anul are Posted Image
ce soi ai mai pus ?

#298
amitaf

amitaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 17.03.2008
Shangore

#299
yoaca70

yoaca70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 06.01.2012
Pe 19.01.2019 am plantat si eu rasadul de salata pentru consumul propriu. Am avut 48 fire Mafalda F2 (seminte oprite) si 28 Winter Density Lettuce.
Sper sa se faca frumoasa pina la sfirsitul lui martie. N-am mai pus pina acum Winter Density, dar pot spune ca are o culoare deosebita (un verde inchis)
Atasez si citeva poze:

Attached Files


Edited by yoaca70, 22 January 2019 - 23:49.


#300
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Are cineva idee care e problema aici?

Attached Files

  • Attached File  2.jpg   251.27K   61 downloads
  • Attached File  1.jpg   201.54K   61 downloads


#301
amitaf

amitaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 17.03.2008
Ai stropit o cu ceva in ultimele 10 zile?

Edited by amitaf, 26 January 2019 - 20:09.


#302
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018

 amitaf, on 26 ianuarie 2019 - 20:09, said:

Ai stropit o cu ceva in ultimele 10 zile?

Mi-era teama de intrebarea asta.
Da, cu Scudo si redbloc, de 2 ori, ocazii cu care s-a si agravat...

#303
amitaf

amitaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 17.03.2008
De aia am intrebat ca pare fitotoxicite.Frunzele afectate sunt compromise, cand se va face mare, le dai jos

#304
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Nu am mai patit pana acum.
Sa fie de vina temperatura mica, sau faptul ca nu prea apuca sa se zvinte? Am incercat mereu sa dau cand am in solar peste 5-6C..

E o situatie nasoala pe vremea asta innorata, in sensul ca la primul semn de boala vreau sa stropesc, dar nefiint soare, ramane umed pe planta daca nu aerisesc. Ceea ce nu pot sa fac pt ca ar scadea sub 5 grade :)

Doar sa reconfirm - sigur nu-i antracnoza?

#305
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Nu mai stropi cand nu e soare. Ramane solutia pe frunze o gramada de vreme. Asta e buba...asa, le ai parlit oleaca. Sigur n a fost soare cand s au aplicat tratamentele. Regula 1..sa fie soare...si cea de a doua, oleaca de ventilatie. Sau a fost soare si n ai deschis?

#306
amitaf

amitaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 17.03.2008
In primul rand sa fie peste 10c. Daca e si soare e si mai bine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate