Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cultura salatei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
322 replies to this topic

#271
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Salata de capatana nu prea seamana cu cea creata...dar pentru cateva frunzulici pentru consumul personal cred ca e ok...

#272
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 24.08.2005

 corsica, on 18 martie 2018 - 07:54, said:

Dupa ce am terminat cu vanzarea salatei am oprit cateva ghivece in rasadnita si a inceput sa creasca din nou.
Credeti ca daca le plantez in sera va creste salata normal? A mai incercat cineva?

Eu cumpar seminte de salata pentru capatina la plic si o seman destul de des - nu am ca scop obtinerea capatanii.
Pentru consum nu o smulg ci doar rup frunzele mai mari si creste permanent
La fel procedez si cu spanacul.
Astfel am produse proaspete fara sa stau sa seman de mai multe ori.
Evident la un moment dat ajunge la maturitatea biologica, emite tija si s-a terminat, dar dureaza vreo 2-3 luni

Edited by vdingo11, 23 March 2018 - 11:48.


#273
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
un video ce poate fi de folos gradinarilor amatori:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_pgcvN6TuE8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#274
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 24.08.2005
O intrebare: cred ca am la salata Septorioza.
Eu pana acum nu am stropit niciodata salata cu nimic si doresc sa stiu daca in cazul in care ati avut boli ati sropit (ma refer la cei care cultiva pentru consum propriu nu pentru vanzare) si apoi ati consumat?
Teoretic este acelasi lucru ca si la castraveti, tomate, etc pe care le stropim si dupa termenul de asteptare le consumam, dar parca la salata mi se pare ciudat sa consum frunzele stropite.

#275
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
atunci las-o sa moara si cumpara de la piata tot stropita.. e mai bine?

#276
naeturda

naeturda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 02.06.2017

 vdingo11, on 29 martie 2018 - 10:16, said:

Teoretic este acelasi lucru ca si la castraveti, tomate, .
Indiferent, cand consumi o leguma, o speli.
Daca-i de contact, consumi imediat dupa spalare, daca-i sistemic, astepti termenul recomandat.

#277
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 24.08.2005

 silesax, on 29 martie 2018 - 10:18, said:

atunci las-o sa moara si cumpara de la piata tot stropita.. e mai bine?

In nici un caz nu cumpar de la piata.
Deja ieri am semanat alta, am rupt si frunzele bolnave si o sa vad daca are vreo sansa fara stropire.
Eu inteleg punctul de vedere dar mi se pare ciudat sa consum salata stropita - nu insemana ca este si corect cum gandesc

#278
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Colegii, ce ziceti de datele astea pt cultura de toamna-iarna (afara si solar)?

Salata iceberg Stallion. Nu stiu cat are perioada de vegetatie, dar de la plantare mi s-a facut in 2 luni in solar asta primavara (calduroasa primavara).

Afara t1 : Semanat 23 iulie, plantat 23 august, Recoltare 23 octombrie
Afara t2 : 30 iulie - 30 august - 30 octombrie
Afara t3 : 7 august - 7 septembrie - 15 noiembrie
Afara t4 : 15 august - 15 septembrie - la topirea zapezii primavara 2019

Solar t1 : 21 august - 21 sep - 21 noiembrie
Solar t2 : 28 august - 28 septembrie - 28 noiembrie. De aici nu mai creste decat foarte putin, as pune suficient de mult cat sa am saptamanal 1000 buc recoltabile peste iarna. Oare s-or imbatrani daca nu le dau rapid? Din ce am observat anul trecut la Touareg, ritmul de crestere e foaaaaaaaaaarte lent la temperaturi mici, aproape inexistent
Solar t3 : 5 sep - 5 oct - 1 apr primavara 2019
Solar t4 : 12 sep - 12 oct - 15 apr primavara 2019

Acum ca o iau cand nu e 100% matura nu e problema, mai degraba o dau mai repede si mai scazuta la cantar decat sa o arunc..

Edited by Mitica_tractoirstu, 20 July 2018 - 20:29.


#279
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Nu am cultivat salata icberg dar legat de salata cu frunza creata si dreapta  plantate in lunile august -septembrie se fac mari in 30-40 de zile maxim .marea problema in perioada asta raman daunatorii salatei.

#280
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Salutare. @Scaiba, am fost atentionat cu privire la postarea in mai multe locuri. Nu reusesc sa sterg postarea asta, ai putea tu?

Am postat si la mine pe topic acelasi lucru. Mersi

#281
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 19.02.2011
Am avut in anii anteriori salata iceberg bulgareasca si din experienta mea pot sa iti spun ca perioada de recoltare este mai scurta fata de cea capatina sau creata.Perioada de vegetatie pina la maturare la ce am avut a fost de cca 10 zile in plus.Tratamente nu am facut niciodata la salata deoarece nu a fost nevoie.
                 Atentie mare la desfacere deoarece cerinta pietii difera de la o zona la alta.Am avut in primavara  Centore si aici la noi(Roman) am vindut-o foarte greu in piata,in schimb cea creata,de care am avut putina s-a dat foarte bine.A mers la noi cea creata dar cu frunzele verde crud,celelalte verde,verde- inchis,foarte greu.In general persoanele care se aprovizioneaza din piata sunt putine si aceleasi,cei care vor alte tipuri de salate in general se duc in market fiindca stiu ca acolo gasesc aceste produse si sunt persoane care calca intr-o piata de citeva ori pe an sau nici nu stiu unde este piata,sau daca stiu trec pe linga ea ca acceleratul prin halta.

#282
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Imi poate recomanda cineva un hibrid de salata de vara pentru spatii protejate cu rezultate asemanatoare lui Shangore sau Centore?

#283
nico98

nico98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.11.2007
sunstar

sunstar

#284
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Am semanat afara niste seminte de salata cam acum o luna in ideea ca poate mananc la toamna. Am pus niste salata creata si salata pentru capatana luata la plic, dar pana acum nu au dat decat cateva plantute, maxim 10 si complet aleator iesite. Care e problema, trebuie puse in alveole pentru rasad mai intai?

#285
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
ca sa germineze trebuie pastrata umiditate constanta, lucru dificil de realizat vara, pe canicula

#286
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Sa inteleg ca ar fi fost mai bine sa le pun in alveole undeva in casa cu tavita cu apa si cand rasar sa le mut afara? Acum pentru mancat in toamna, asta e, mananc ce a iesit (daca or creste), dar ma tot gandesc cum sa fac ca sa seman cu succes salata sa o tin la tunel pana la primavara. Anul trecut nu prea mi-a iesit.

#287
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
se pare ca va fi o toamna lunga, asa ca poti sa mai semeni si acum, daca vrei, in alveole sau direct in pamant, daca ai grija sa uzi constant

#288
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Mai fac o incercare ca oricum nu ma costa. Multam de sfat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate