Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cultura salatei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
322 replies to this topic

#1
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Buna ziua la toti forumistii !
Am terminat de curand un solar cu suprafata de 132 mp. Dorim sa punem si noi, printre altele salata pentru consum familiar. Am intrat pe multe site-uri sa ma informez in legatura cu modul de insamantare, repicare, intretinere, irigare si tot ce mai tine de cultura acesteia. Sincer nu prea m-am edificat cu informatiile gasite pe acolo.
  Am cautat si aici in sectiunea Legumicultura ,Floricultura si nu am gasit  ce ma intereseaza. Prin deschiderea acestui topic, sunt convins ca vom primi date certe, reale, utile, care au fost si sunt folosite de cei priceputi in ale gradinariei.
  Mentionez ca solarul l-am construit dupa ce am citit in totalitate cele 77 de pagini, prezente pana in momentul de fata, din topicul ,,Sere, solarii si alte adaposturi".
  Primim si vom intretine, orice pareri, sfaturi, sugestii,informatii, referitor la cultura acestei minunate plante, ,,salata''.
  Multumesc anticipat si va doresc numai si numai bine .

   IUBITI NATURA, MERITA.

#2
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
O semeni , iar cand creste o raresti . Eu asa fac in solar si e mare si frumoasa . O seman pe randuri .

#3
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View Postemyboy, on 20 octombrie 2012 - 16:19, said:

O semeni , iar cand creste o raresti . Eu asa fac in solar si e mare si frumoasa . O seman pe randuri .

Simplu! Dar pentru niste incepatori ca noi, e putin mai cetos. Dorim cam tot ce se poate sa aflam, metode de semanat, credem ca sunt mai multe. De repicat, pregatire sol, irigat, fertilizat, perioada ideala, sau perioadele de insamantat , distantele intre randuri si plantute, etc, etc. Sunt convins 100% ca foarte multi logati pe acest site doresc aceste informatii.
Emyboy, iti multumesc pentru postare, fiind sigur ca vei continua cu abecedarul referitor la acest topic. Numai si numai bine iti doresc.

IUBITI NATURA, MERITA.

Edited by 1orgu, 20 October 2012 - 16:40.


#4
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Tehnologie cultivare salata gasita pe un site moldovenesc: euroferma.

O alta tehnologie, pentru salata in camp, dintr-un tratat de legumicultura (2003) - aici

Inca o tehnologie de la agropataki.

Inainte de a va apuca de cresterea salatei pentru comercializare, faceti-va bine socotelile. Ieri 23.10.2012, in Rahova (strada Pucheni), unde functioneaza un mare en-gros de legume de unde se aprovizioneaza pietarii din Bucuresti, salata se vindea cu 0.5 lei.

#5
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Buna seara. Multumesc mult jumborom. Informatiile furnizate de tine ne ajuta foarte mult. Avem vointa, putere de munca si vrem sa continuam bine activitatea pe care am inceput-o.
off topic - Sunt nascut si crescut in zona Margeanului - Antiaeriana, la 500m de piata Rahova, cunosc en -grosul din Pucheni. Ne-am mutat in comuna Cornetu, Jud. Ilfov, acum 16 ani.  Locuiesc la sosea iar in spatele gradinii ma invecinez cu lacul de acumulare Mihailesti. Nu stiu de ce, dar am senzatia ca tu cunosti locatia unde stau si este posibil sa treci pe la noi prin poarta de cate ori parcurgi soseaua Alexandriei- Bucuresti, mai exact  DN 5. Daca este asa esti invitatul nostru la o cafea, un suc sau o bericica.
Nu ti-am dat p.m. in ideea ca mai sunt forumisti care circula pe acest D.N. si doresc foarte mult sa ne cunoastem personal si sa schimbam cateva impresii.
O noapte linistita iti doresc, somn lin, si bafta maine in tot ce vrei sa faci.

Iubiti natura. Merita !!!

#6
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Multumesc iorgule, multumesc si de invitatie, felicitari pentru solarul construit ! Din pacate drumurile mele obisnuite nu trec pe acolo si nici cu timpul nu stau bine. Am retinut insa invitatia.

Edited by jumborom, 25 October 2012 - 19:17.


#7
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View Postjumborom, on 25 octombrie 2012 - 19:17, said:

Multumesc iorgule, multumesc si de invitatie, felicitari pentru solarul construit ! Din pacate drumurile mele obisnuite nu trec pe acolo si nici cu timpul nu stau bine. Am retinut insa invitatia.
Buna seara. Invitatia ramane valabila. Cei care nu au timpi morti in activitate, sunt persoane care vor sa faca mai mult decat le permite cele 24 ore ale zilei. Noi nu avem timp sa imbatranim (prematur), nu ne plafonam in ceea ce facem si avem modul nostru de planificare in permanenta,  a unor noi planuri de viitor. Decat plictisea mai bine activitate.
on topic - Sambata a semant sotia niste salata. Azi dimineata cand am intrat in solar, am fost atras de aparitia multor, multor, punctulete de culoare verde crud. Bucuria nostra a fost imensa.
Stim ca pare un fapt banal, dar pentru noi este o premiera, care ne umple sufletul de bucurie si ne destreseaza enorm. Oare exista terapie prin cultivarea legumelor?
Pana acum nu mi-am pus acesta intrebare. Scuze de off topic si sa auzim numai si numai de bine. Odihna placuta si somn lin.

Iubiti natura. Merita !!!

#8
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Buna seara fratiorilor.
Am pus in solar spanac, loboda, marar, patrunjel, leustean, ceapa usturoi, toate sunt o.k. Am pus si salata, pe data de 22 octombrie. Pe 27 oct., dimineata, cand am intrat in solar, am fost fericit sa constat ca in locul unde am semanat salata, erau multe punctulete verzi. Toate bune si frumoase. A crescut pana la vreo 2-3 cm. , dupa care << dispare>> pur si simplu. Parca se topeste. Nu vad urme de limaxi, coropisnite sau alte ganganii. Efectiv, in locul unde erau plantutele, nu mai este nimic. cred ca in 5 - 6 zile ramane locul sterp. Care poate fii cauza sau cauzele ? Rog ajutor, pentru un incepator si un viitor legumicultor. M-am implicat foarte mult pentru a mai da inapoi.
Va asigur informatiile, sunt sigur, salvatoare, pe care le veti da, le voi respecta in totalitate. Multumesc mult de tot

Iubiti natura. Merita !!!

#9
mosu456

mosu456

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.05.2012

View Post1orgu, on 11 noiembrie 2012 - 20:38, said:

Buna seara fratiorilor.
Am pus in solar spanac, loboda, marar, patrunjel, leustean, ceapa usturoi, toate sunt o.k. Am pus si salata, pe data de 22 octombrie. Pe 27 oct., dimineata, cand am intrat in solar, am fost fericit sa constat ca in locul unde am semanat salata, erau multe punctulete verzi. Toate bune si frumoase. A crescut pana la vreo 2-3 cm. , dupa care << dispare>> pur si simplu. Parca se topeste. Nu vad urme de limaxi, coropisnite sau alte ganganii. Efectiv, in locul unde erau plantutele, nu mai este nimic. cred ca in 5 - 6 zile ramane locul sterp. Care poate fii cauza sau cauzele ? Rog ajutor, pentru un incepator si un viitor legumicultor. M-am implicat foarte mult pentru a mai da inapoi.
Va asigur informatiile, sunt sigur, salvatoare, pe care le veti da, le voi respecta in totalitate. Multumesc mult de tot

Iubiti natura. Merita !!!

mesurol incorporat si udat apoi terenu
sau
grau fiert amestecat cu novadim,ulei sau untura folosita si zahar.
sa uzi terenu inainte apoi arunci minunea pe teren si tii solarul inchis etans 2-3 zile....apoi.....
la 500 mp pui jumate de galeata grau nefiert ,500 ml novadim,ulei si zahar cat te lasa nevasta
si vezi ca pute rau

#10
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
iorgule, iorgule, taman cand credeai ca viata-i verde si frumoasa ... dadusi de greu. Iar greul este mai bun decat usorul, pentru ca greul te invata ceva. Acum o sa inveti ca pe langa daunatori (cei de care aminteai tu mai sus) plantele pot capata si diverse boli, printre care si cele cauzate de ciuperci, pentru ca si lor le place salata (felicitari, salata ta este, deja, comestibila !). Sporii lor sunt peste tot - in special pe pamant - iar umezeala le prinde bine. Pythium-ul (dar nu numai) cauzeaza o boala numita "caderea plantutelor", fiind spaima celor care cultiva rasaduri dar si a celor care seamana direct. Vezi aici cum sporii se "lipesc" de radacina plantelor cauzand ofilirea / subtierea tulpinitei si caderea capului cu frunzulite al plantutei abia rasarite. Boala asta este doar una din multele care pot afecta planta de-a lungul vietii, asa ca vrand-nevrand trebuie sa le stropesti preventiv, pe langa insecticide, si cu fungicide. Dar despre acest "deliciu" nu cred ca ti s-au povestit prea multe.

#11
mosu456

mosu456

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.05.2012
mai nea iorgule
dispar de tot sau ramane cadavrul acolo

#12
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

View Postmosu456, on 12 noiembrie 2012 - 21:56, said:

mai nea iorgule
dispar de tot sau ramane cadavrul acolo

Ne tine in suspans... cred ca e cu lanterna prin solar acuma.

#13
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Sunteti la sufletul si inima mea ,precum eu ma ocup cu toata atentia de ce am inceput. Sunt o persoana care nu pot exprima mai mult, decat in cuvinte, ce simt pentru faptul ca imi acordati un sprijin, de care am nevoie in momentul actual. Sunt constient (am trecut de varsta viselor frumoase), ca sunt ancorat foarte puternic in acest domeniu, pe care l-am abordat de vreo doua luni, ca mai am multe, foarte multe de asimilat. Deasemenea recunosc ca pana la cateva realizari, cat de cat de incurajare, voi aveam multe deceptii si nereusite. Dar sunt, nascut in berbec si am doua variante cand vrei sa faci un lucru. Ori bine, ori deloc.Pentru mine, sunt doua culori, alb sau negru ,gri nu exista.  Merg inainte si va rog sa ma crede-ti, ca multe din viitoarele mele satisfactii, in acest domeniu va apartin voua. Va multumesc din suflet pentru timpul acordat mie si pentru sfaturile pertinente pe care le postati. Sarut mana (iertati modul cabotin de multumire). Multumesc pentru adresele, la care m-ati trimis. Foarte relevante !!!



Iubiti natura. Merita !!!

#14
mosu456

mosu456

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.05.2012
pune si o camera in infrarosu,ca sa stii cui ii ceri daune moralePosted Image

#15
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Iertati-ma. Am deschis un topic cu Ceausescu si postam acolo. Dispar frate cu totul. In locul unde seara era salata, dimineata, locul este ,,virgin''. Cu exceptia a doi melci ,,limax'', de vreo 1,5 cm fiecare, pe care i-am gasit pe folie, la vreun metru de sol, nu am alte banuieli. Poate or fii si altii ? Nevasta-mea, este descurajata total. Stiu ca voi trece si de asta, care se adauga multelor nereusite.

Iubiti natura . Merita !!!

#16
mosu456

mosu456

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.05.2012

View Post1orgu, on 12 noiembrie 2012 - 23:30, said:

Iertati-ma. Am deschis un topic cu Ceausescu si postam acolo. Dispar frate cu totul. In locul unde seara era salata, dimineata, locul este ,,virgin''. Cu exceptia a doi melci ,,limax'', de vreo 1,5 cm fiecare, pe care i-am gasit pe folie, la vreun metru de sol, nu am alte banuieli. Poate or fii si altii ? Nevasta-mea, este descurajata total. Stiu ca voi trece si de asta, care se adauga multelor nereusite.

Iubiti natura . Merita !!!

leaga mata de tarus,poate este vreun soarece

#17
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Pamantul trebuia tratat inainte de semanat!
Daca esti "fan" eco/bio foloseste sulfat de cupru pentru limaxi!
Daca vrei sa le arati cine e sefu` in solar .... arunca Sinoratox
granule (dar nu vei fi sefu` cel eco)!

Edited by danutz_2009, 12 November 2012 - 23:44.


#18
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Post1orgu, on 12 noiembrie 2012 - 23:30, said:

Iertati-ma. Am deschis un topic cu Ceausescu si postam acolo. Dispar frate cu totul. In locul unde seara era salata, dimineata, locul este ,,virgin''. Cu exceptia a doi melci ,,limax'', de vreo 1,5 cm fiecare, pe care i-am gasit pe folie, la vreun metru de sol, nu am alte banuieli. Poate or fii si altii ? Nevasta-mea, este descurajata total. Stiu ca voi trece si de asta, care se adauga multelor nereusite.

Iubiti natura . Merita !!!


Porumbei, vrabii, oricum ceva zburatoare iti mananca salata. Eu inclin spre porumbei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate