Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

sfat achizitie DVD Writer/ Blu-Ray

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
@Oneiros asa am si eu TDK si Traxdata de 2 ani si sunt exfoliate... mi s-a exfoliat chiar si CD-ul original cu Windows :)

P.S. Da, au fost pastrate conform indicatiilor.

Edited by LensFlare, 21 January 2013 - 09:10.


#20
lost2209

lost2209

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 918
  • Înscris: 24.04.2008
Dvd-uri ,Bdvd-uri? Sunt depasite.Acum stocarea se face pe HDD extern sau Cloud.Sunt o multime de servicii Cloud care iti ofera gratis pana in 150 GB sau mai mult.Filme legale cumparate pe DVD? Alternativa? Platforme TV digitale care iti ofera filme noi la cerere contracost (PPV).Deci la ce mai foloseste DVD-ul sau Bluray-ul? Deja Apple scoate pe piata pc-uri fara unitati optice.

Edited by lost2209, 13 February 2014 - 10:38.


#21
greierasul

greierasul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.10.2006
O mai mare greseala nici ca exista. Stocarea in Cloud ofera pe tava datele tale unei alte parti, persoane , firme sau agentie guvernamentala. Deasemenea oricand se poate ingradi accesul la informatia ta, sau sa ti se puna taxe suplimentare. Deasemenea accesul la aceea informatie este restrictionat de accesul la internet si de latimea de banda. Stocarea in Cloud este o gluma proasta daca vorbim despre o stocare pe termen lung. Memoriile USB si HDD-urile inregistreaza magnetic. O stocare total nepotrivita pe termen lung. De departe cea mai bune stocare pe termen lung ramane stocarea pe un mediu optic...CD,DVD, BL. Poti oferi discul oricarei persoane , fara conditii de acces la internet, etc... Deasemenea informatia este mult mai stabila in timp. De altfel cele mai bune discuri sunt cele presate in fabrica pe substrat de aluminiu. BlueRay-ul chiar merita o atentie cu mult sporita fata de reclamele agresive la stocarea in Cloud. O intrebare as avea....de ce cartile inca sunt valoroase cu toate ca le poti avea in computer ? Simplu..rezista in timp si nu ai nevoie de curent electric, internet ca sa le accesezi. Ofera INDEPENDENTA ceea ce Cloud-ul exact contrariul face.

#22
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Redeschid acest thread din nou si va intreb din ''multitudinea'' de blank-uri blu-ray care sunt in comertul ''mioritic'' care ar fi mai ''indicate'' pt. un Samsung SE-506CB ?
M-ar interesa atat firmele/modele de 25Gb , cat si cele DL de 50Gb , chiar si mai mari ca si capacitate
Stiu/am citit de la inceput acest thread , insa au trecut 2/3 ani si raspunsuri de genul : hdd/stick usb/cloud nu intra in discutie pt. mine
Am un nas cu 2 x 2Tb full si as vrea sa mai ''eliberez'' ceva din el , adica niste filme/imagini iso 3D care in unele cazuri depasesc si 25Gb , asa ca hdd-ul/stick-ul usb......

#23
liviu79

liviu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 22.03.2007
Până acum am folosit Philips BD-R 25Gb(MID: RITEK-BR3-000), JVC BD-R LTH 25Gb(MID: JVC-AM-S6L-001), TDK BR-R 25Gb(MID: PHILIP-R04-000) și CMCMAG-BA5-000(nu mai știu cine este producătorul), toate scrise cu IMGBurn și Asus BW-12D1S-U. Până acum nicio problemă de scriere sau citire.

#24
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
CMCMAG-BA5-000 - Cica ar fi de la Verbatim - https://www.nierle.c...in_cakebox.html
- Blank-uri de 50Gb nu ai folosit ?
As fi interesat si de firme/modele de blank-uri de 50Gb , fiindca am vreo 10 filme in format iso de peste 25Gb
Observ totusi ca preturile pt. blank-urile de 50Gb sunt cam de vreo 4 ori mai mari decat cele de 25Gb
Daca un blank de 25Gb il gasesti si pe la 2..2.50 lei , unul de 50Gb sub 10 lei nu gasesti si asta in ideea ca si capacitate sunt ''doar'' duble

#25
liviu79

liviu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 22.03.2007
Verbatim sau Traxdata, nu mai știu exact; de 50 Gb n-am folosit pentru că sunt prea scumpe.

#26
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Eu folosesc doar verbatim DL 50GB Full printabil pentru nunti si nu am avut absolut nici o problema.
Pretul e intradevar marisor dar la ce imi trebuie mie conteaza doar calitatea si durabilitatea.
Writer:   HL-DT-ST BD-RE  GGW-H20L  vechi din 2007 care functioneaza impecabil desi a ars peste 500 de discuri BD
Burner: IMG BURN arse la viteza cea mai mica suportata.
Compilare/authoring: Scenarist BD

#27
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Da , la ''faza'' cu printarea/scrierea ''fetelor'' de blu-ray/dvd nu am luat ''in calcul'' la alegerea blu-ray-ului
Banuiesc insa ca pt. aceasta operatie ( printarea/scrierea fatadelor de blu-ray/dvd ) functioneaza orice unitate optica cu functia ''lightscribe''
- Sau e mai ''indicata'' o imprimanta cu o astfel de functie/dotare ?
Va rog sa imi recomandati si mie :
- firme/modele de dvd-rw cu lightscribe din comertul autohton
- imprimante cu lightscribe sau cum denumesc producatorii de imprimante functia de scriere de ''fete'' pt. dvd-uri/blu-ray-uri ( blank-uri )

#28
liviu79

liviu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 22.03.2007
După părerea mea tehnologia lightscribe nu merită prea multă atenție(ai nevoie de unitate optică compatibilă, CD-uri și DVD-uri speciale, discuri Blu-Ray nu există). Cât despre o imprimantă, depinde de ce buget ai, poate te ajută asta http://forum.softped...rimanta-cd-dvd/

#29
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
.........discuri Blu-Ray nu există - Esti sigur ?
- Ai dat cautare pe google dupa - blu ray disk blank printabil ?
O sa ai o mare ''surpriza'' , cat despre device-ul cu functia de a ''inscriptiona fete'' pe diferite blank-uri as prefera o unitate optica din cauza raportului pret/folosinta/dimensiuni

#30
liviu79

liviu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 22.03.2007
Mă refeream la blu-ray lightscribe...

#31
liviu10

liviu10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.02.2008

 mansonfamily, on 07 noiembrie 2012 - 19:34, said:

Salut,

Am vazut cam tarziu topicul asta, dar nu ma pot abtine : nu sunt deloc de acord cu voi. Eu mi-am cumparat de cateva luni un bluray player samsung care se dovedeste a-mi fi foarte util. Nu am discuri bluray dar am multe filme in format mkv scrise pe dvd-uri de 4 giga si pe care le pot viziona pe bd player. M-am uitat prin magazine si am vazut ca pretul la blank-uri bluray a scazut undeva pe la 8 ron bucata ( ex: Verbatim - ShopIt ), asa incat ma gandesc serios sa imi cumpar un bd writter, pentru ca la 25 gb / 8 ron chiar se merita ca mediu de stocare pentru mkv-uri de exemplu.
Comentariul cum ca "acum de ex un stick USB este foarte ieftin", chiar nu il inteleg : ce faci, dai 20-30 ron pe un stick de 4 Gb ca sa stochezi pe el un film (care oricum are 4,37 gb si nu incape) dupa care il stergi ? Voi nu pastrati filmele care va plac ? Mai este varianta cu hard-ul extern, este foarte buna, dar hard-urile sunt cam scumpe. Un dvd de 1 ron (cele de 4 gb) ramane de departe cel mai bun si convenabil mediu de stocare. Eu prin stocare, inteleg ceva ce pastrezi peste ani. Nu vad pe nici unul dintre voi sa stranga saci de stick-uri drept colectie de muzica, filme, jocuri, etc.
Un stick nu poate fi decat un mediu de stocare temporar. Atata vreme cat muzica, filmele, jocurile se vor vinde pe discuri, cel mai bun mediu de stocare va fi tot discul.

acum chiar la 3,50 lei un BD-r Verbatim de 25 GB...

#32
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012
Attached File  Capture.PNG   66.38K   25 downloads

......................

#33
florinstef

florinstef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.02.2007
buna ziua,

exista blu-ray writer extern, care sa poata fi conectat la TV si sa redea continutul BD ca un player normal?
Daca da, ce recomandati?

Edited by florinstef, 31 December 2015 - 00:28.


#34
mopy

mopy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.10.2006
Salut!
Ma bate gandul sa achizitionez un bluray writer extern.
Ceva recomandari?

#35
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Unul intern. Asta iti recomand.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate