Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Casa Nobel Brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
emilianpapa

emilianpapa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 30.03.2012
Buna ziua,

Am adaugat acest subiect in speranta ca pot sa aflu mai multe detalii despre noul ansamblu rezidential "Casa Nobel" care se construieste in partea de nord a Brasovului, la periferia cartierului "Tractorul"

As dori sa aflu mai multe detalii despre acest proiect, despre locatie, calitatea constructiilor, serviciile pe care firma dezvoltatoare le va intreprinde, calitatea materialelor si a finisajelor, seriozitatea personalului, experienta in constructii, etc

Pe internet am gasit acest site, care insa nu da prea multe detalii, cel putin nu in acest moment:
www.casanobel.ro

De asemenea orice comparatie cu alte ansambluri rezidentiale este binevenita (gen argumente pro si contra)

Multumesc,
Emilian

#2
mars07

mars07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.04.2008
Am fost si eu pe acolo. pot sa zic ca lucrarile sunt de calitate. e ciudat ca inca nu s-a mutat nimeni..... Pe un site suntacasa.ro e o lista cu apartamentele "vandute" insa e ciudat ca sunt vandute toate apartamentele de la parter ( pe care probabil si le-au vandut lor, fiind birouri, casa de vanzari etc, si mai sunt vandute cateva si la etajul 4.
nu stiu potentialul zonei, e cam in pustietate...

#3
emilianpapa

emilianpapa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 30.03.2012
Salut mars07,

Multumesc pentru raspuns, am "sapat" si eu in ultima perioada si am gasit acel site suntacasa.ro, care contine aceeasi informatie de cateva luni de zile
Probabil ca si acum mai sunt 2 apartamente "rezervate"
Din pacate si pe site-ul oficial , nu prea gasesti multe informatii, sau nu sunt complet actualizate
Ce stiu este, ca preturile de pe site-ul oficial (39000E 2 camere) sunt pentru cazul in care se plateste anticipat, iar pretul creste semnificativ pentru un apartament finalizat, dar si in functie de etaj, si probabil ca asta e motivul pentru care se vand mai intai apartamentele de la parter, sau poate au pastrat apartamentele de la parter pentru ei (birouri, ap. pentru prezentare, etc)

Emilian

#4
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
M-am interesat si eu de un apartament in zona, dar din pacate observ ca au crescut pretul la apartamentele cu 2 cam. finalizate pana la 46500 de euro. Am fost la o vizionare si am observat ca deja s-au mutat cateva familii. M-ar interesa vreunul din cititorii acestui thread locuieste acolo sa-mi spuna parerea dupa cateva luni de folosire a apartamentului.

#5
bissmark

bissmark

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.09.2014
http://www.bizbrasov...nte-finalizate/

#6
Brasoveanu_Iustin

Brasoveanu_Iustin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.03.2015
Salut,

     Mie personal mi se par destul de scumpe, raport pret/suprafata/calitate (aprox 1000E/mp), pentru niste apartamente in mijlocul campului fara asfalt.
O mare parte a drumul de acces din 13 Decembrie, se afla inca in proprietate privata, deci primaria nu-l va asfalta prea curand. Daca nu va intra in administrarea primariei, drumul va fi un adevarat transeu.
Acum pare aerisita zona, dar tare mie teama ca cei de la Casa Nobel&Co vor ticsi zona cu blocuri, spatial verde nu are nici un pret ptr ei . Pentru mine Casa Nobel iese din calcul pana nu vad asfalt pe tot drumul de acces.  

Iusti

#7
kingsky

kingsky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,227
  • Înscris: 07.07.2015
scumpisoare...

#8
Too

Too

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 30.01.2006
Scumpe si culmea cica nu mai au apartamente de vanzare ! In schimb le-a ramas apartamentele de 3 camere la 53 si 54.000 E. Sa le tina sanatosi acolo !

#9
petpetruta

petpetruta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.12.2015
Buna ziua tuturor! Am vazut ca a mai ridicat cineva problema asta, dar parca as vrea si eu ceva sfaturi: ma gandeam sa fac un antecontract pentru un apartament in noul ansamblu Maurer Residence din Tractorul. Mi-a placut amplasarea si cred ca m-as incadra cu banii pentru un apartament de trei camere de 66 mp. Insa a intervenit povestea cu DNA-ul despre care am citit si in presa online, si pe forumul Avantgarden de aici, de pe Softpedia. Zvonurile zic ca situatia e destul de incurcata (ca l-ar fi ridicat DNA-ul la sapte dimineata de acasa pe Simon Maurer si l-ar fi tinut peste 10 ore la audieri) si ca mai dureaza cateva luni pana o sa se hotarasca intr-un fel. In conditiile astea, parca nu m-as aventura sa dau banii de avans, pentru ca as vrea sa platesc mai mult de prima data si nu stiu sigur daca merita riscul. Cei care ati mai cumparat prin zona, la alti dezvoltatori, ce ati mai auzit despre povestea asta, ca vestea merge, nu sta pe loc si de cele mai multe ori, auzi adevarul de la concurenta, nu de la sursa! :)

#10
sihal9999

sihal9999

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.01.2015

 petpetruta, on 07 decembrie 2015 - 13:18, said:

Buna ziua tuturor! Am vazut ca a mai ridicat cineva problema asta, dar parca as vrea si eu ceva sfaturi: ma gandeam sa fac un antecontract pentru un apartament in noul ansamblu Maurer Residence din Tractorul. Mi-a placut amplasarea si cred ca m-as incadra cu banii pentru un apartament de trei camere de 66 mp. Insa a intervenit povestea cu DNA-ul despre care am citit si in presa online, si pe forumul Avantgarden de aici, de pe Softpedia. Zvonurile zic ca situatia e destul de incurcata (ca l-ar fi ridicat DNA-ul la sapte dimineata de acasa pe Simon Maurer si l-ar fi tinut peste 10 ore la audieri) si ca mai dureaza cateva luni pana o sa se hotarasca intr-un fel. In conditiile astea, parca nu m-as aventura sa dau banii de avans, pentru ca as vrea sa platesc mai mult de prima data si nu stiu sigur daca merita riscul. Cei care ati mai cumparat prin zona, la alti dezvoltatori, ce ati mai auzit despre povestea asta, ca vestea merge, nu sta pe loc si de cele mai multe ori, auzi adevarul de la concurenta, nu de la sursa! Posted Image
Stai si asteapta sfarsitul dosarului de la DNA domnule/doamna draga! Sau, daca te grabesti, cumpara la Casa Nobel :) Sau unde vrei tu in zona, ca e mai sigur decat la "cinstitul" de Simon Maurer. Vezi ca si altii fac calitate in Romania, nu neaparat germana dar cu costuri mai mici :)

#11
ioanraspopitul

ioanraspopitul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.11.2015

 petpetruta, on 07 decembrie 2015 - 13:18, said:

Buna ziua tuturor! Am vazut ca a mai ridicat cineva problema asta, dar parca as vrea si eu ceva sfaturi: ma gandeam sa fac un antecontract pentru un apartament in noul ansamblu Maurer Residence din Tractorul. Mi-a placut amplasarea si cred ca m-as incadra cu banii pentru un apartament de trei camere de 66 mp. Insa a intervenit povestea cu DNA-ul despre care am citit si in presa online, si pe forumul Avantgarden de aici, de pe Softpedia. Zvonurile zic ca situatia e destul de incurcata (ca l-ar fi ridicat DNA-ul la sapte dimineata de acasa pe Simon Maurer si l-ar fi tinut peste 10 ore la audieri) si ca mai dureaza cateva luni pana o sa se hotarasca intr-un fel. In conditiile astea, parca nu m-as aventura sa dau banii de avans, pentru ca as vrea sa platesc mai mult de prima data si nu stiu sigur daca merita riscul. Cei care ati mai cumparat prin zona, la alti dezvoltatori, ce ati mai auzit despre povestea asta, ca vestea merge, nu sta pe loc si de cele mai multe ori, auzi adevarul de la concurenta, nu de la sursa! Posted Image

Sezi blanda si nu te grabi sa arunci cu banii! casca bine ochii si asteapta, ca nu te mana nimeni de la spate. Tare sunt curios Sunt curios cum or sa se descurce oamenii aia de la Sibiu cu intabulatul apartamentelor, daca o sa puna procuratura sechestru pe blocuri!

#12
Too

Too

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 30.01.2006
In ceea ce-l priveste pe Maurer, lucrarile la blocurile din Sibiu vor fi sistate in luna iunie 2016 din cauza problemei terenului pe care urma sa construiasca dezvoltatorul.

#13
petpetruta

petpetruta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.12.2015

 Too, on 13 ianuarie 2016 - 20:23, said:

In ceea ce-l priveste pe Maurer, lucrarile la blocurile din Sibiu vor fi sistate in luna iunie 2016 din cauza problemei terenului pe care urma sa construiasca dezvoltatorul.

De unde ai aflat ca Maurer sisteaza lucrarile la Avantgarden? A aparut ceva oficial? Are cumva legatura cu ancheta procurorilor DNA?

#14
Too

Too

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 30.01.2006
Da. Exista o mare legatura. Problemele sunt mai mult decat complicate.

Edited by Too, 15 January 2016 - 18:57.


#15
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Amvangarden 1,2 si 3 sunt in faliment....
Ce ziceti de asta?
Si acum incepe CAsa Nobel....ceva nu da bine......după mine!

#16
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
http://www.bursa.ro/...2010-06-18.html

#17
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
http://www.listafirm...t-srl-31570460/

#18
ioanraspopitul

ioanraspopitul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.11.2015

 BodCasa, on 16 ianuarie 2016 - 11:18, said:

Amvangarden 1,2 si 3 sunt in faliment....
Ce ziceti de asta?
Si acum incepe CAsa Nobel....ceva nu da bine......după mine!

Nu-l am eu la inima pe fariseul de Simon Maurer, dar astea sunt niste informatii vechi de tot si depasite despre Avantgarden! Eu astept sa-l agate procurorii cu ancheta DNA legata de primarul Maricuta!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate