Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 

Constructie site dating !

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
b_nvalentin

b_nvalentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 10.06.2006
Buna
De doua luni apelez in drapta si in stanga pentru constructia unui site exclusivist de dating.Diferite persoane si "firme" din tara au spus ca il pot realiza, dar nu au reusit sa modifice "scripturile comerciale descarcate gratuit" pentru al face functional.
Sunt sigur ca exista printre voi cineva capabil sa faca acest site (fara skadate,pgdating,wordpres etc)

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postb_nvalentin, on 17 octombrie 2012 - 21:29, said:

Buna
De doua luni apelez in drapta si in stanga pentru constructia unui site exclusivist de dating.Diferite persoane si "firme" din tara au spus ca il pot realiza, dar nu au reusit sa modifice "scripturile comerciale descarcate gratuit" pentru al face functional.
Sunt sigur ca exista printre voi cineva capabil sa faca acest site (fara skadate,pgdating,wordpres etc)
Normal că n-au reuşit, pentru că ai apelat la cârpaci, la webmasteri, nu la programatori.

Programatorii sunt cei care scriu lucruri pe care webmasterii le cârpesc.

Caută o firmă care pe lista competenţelor are un framework modern (nu CMS gen joomla, wordpress, şi alte bălării), folosirea unui sistem de versionare (subversion, git, de exemplu), limbaje multiple (gen java, php, python, C++), lucruri ca "test-driven development", "documentaţia codului" sau "wireframing".

Adică o firmă care pune pe linia întâi chestiile folosite de programatori, nu de webmasteri.

#3
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
poate are un buget mic. Tu te astepti sa "carpaciul" sa piarda nopti la rand ca sa-i scrie enspe mii de linii de cod pt cateva milioane, sau nah.. sute de euro?

#4
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010

View PostNemesis-, on 17 octombrie 2012 - 22:44, said:

poate are un buget mic. Tu te astepti sa "carpaciul" sa piarda nopti la rand ca sa-i scrie enspe mii de linii de cod pt cateva milioane, sau nah.. sute de euro?
Am vrut să postez acum câteva minute că "Poate s-au limitat la bugetul oferit", da' am zis că poate deranjez inițiatorul.

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Sute de euro pentru un site de dating? Posted Image Poate de la 1500 în sus. Şi zic 1500 pentru că sunt înţelegător faţă de standardele româneşti, şi nu 3-4k pentru ceva digerabil.

Ce înseamnă 1500? 10 euro / h, timp de o lună, pentru un singur om. Adică cam ca la indieni.

Edited by OriginalCopy, 17 October 2012 - 23:05.


#6
mishpowerpuff

mishpowerpuff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 12.04.2007
Când sunt bani puțini spui că sunt bani puțini, dacă știi cât e de muncă.
OP nu a spus că a fost refuzat pentru că a oferit prea puțin, a spus că nu a reușit nimeni să îl rezolve.

@b_nvalentin
Dacă nu te grăbești foarte tare dă-mi te rog un PM, poate te rezolv eu.

#7
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Flavius, sa nu exageram totusi cu preturile.
10 euro pe ora inseamna 1600 pe luna. Asta e salariu de programator senior cu studii superioare si multi ani de experienta (aici vorbesc de salariile noastre de rahat, nu de cele de pe taramurile pe care locuiesti tu).
Un astfel de site nu ar trebui sa ia mai mult de 160 de ore de munca pentru ceva basic.

#8
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
@Ionut: "nu ar trebui" este total diferit de rezultatul final. 90% pot confirma acest lucru. Been there, saw that, deci nu vorbesc din auzite sau din vise. Ultima 'discutie' pe o tema similara (adult, nu dating) am avut-o in primavara. Respectiva persoana a platit cateva mii unei firme internationale, firma care nu i-a finalizat proiectul si l-a lasat balta. Apeland la programatori romani, a avut pretentia sa plateasca numai la finalizarea proiectului desi i-a fost propus lucrul pe etape. In bugetul alocat vroia si SEO Posted Image. Problema celor care vor sa puna pe picioare un astfel de business este aceea ca atunci cand vine vorba de buget, alocarea este "basic" iar finalitatea/munca sa fie "advanced". Alfel spus, pretentii mari fara acoperire financiara. Si uite asa se scumpesc la tarate si se ieftinesc la faina. Asa se intampla cand vrem avioane la pret de scuter.

#9
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Tocmai. Cand am spus nu ar trebui sa ia mai mult ma refeream cu specificatii exacte, nu doar "vreu un modul de utilizatori" dar sa nu se specifice tot ce cuprinde acel modul.

#10
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
Din ce am inteles eu, vrea ceva custom made, bazat pe un framework. Tu (si altii, evident) gandesti prin prisma programatorului, unde acel "vreau" al clientului genereaza o schema logica cu if-uri, ID-uri si sql queries. Clientul gandeste doar vizual si actiune form. Atat. Daca din fericire ai parte de un client care stie sa explice exact ce vrea, lucrul este mai placut si eficienta mult mai mare.
Respectivul buget aleator (1600 eur) i-ai alocat doar pentru programare, si ceva minimal => loop in ceea ce spuneam mai sus legat de buget minimal vs functionalitate avansata. De cate ori ti s-a intamplat sa nu mai fie nevoie sa revii asupra proiectului pentru ca respectivul client mai vrea un 'ceva' in plus sau modificat ? Corect, gratuit! Fa media generala si ai sa ajungi sub valoarea de 10 euro/h care este oricum extrem de mica. M-ar mira ca un senior sa lucreze pe banii astia atata vreme cat freelancerii o fac pe dublu.

#11
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Off the record. Pentru proiecte mici nici eu nu ma arunc la sume sub 15$ pe ora.
Si da, depinde de client. Poate unuia ii fac un site cu 1000 euro si altuia nu i-l fac pentru 2000.
Si nu, in primul rand inainte sa fiu programator am fost webdesigner, dar fiind scarbit de carpelile ce le fac uebmastarii astia am decis ca inafara de wordpress pe care il stiu pana in adancul core-ului sa nu folosesc nimic altceva.

#12
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
D-aia e bine să stabileşti din capul locului ca la fiecare modificare adusă cerinţelor de către client, să se renegocieze două lucruri: deadline şi banii. Bine, fără să o dai în chestiuni hilare gen "acel chenar mai la dreapta", dar dacă el zice ceva simplu, dar arhitectural implică schimbări majore, atunci clar trebuie renegociat.

Dezavantajul la o astfel de abordare e că trebuie să stai mai mult de vorbă cu clientul, şi să-l întrebi la toate detaliile cum vrea să se manifeste aplicaţia. Da, poate dura multe zeci de ore, dar măcar îi poţi da o aproximare iniţială mai bună la preţ şi deadline.

View PostDarkAngelBv, on 18 octombrie 2012 - 10:57, said:

Si nu, in primul rand inainte sa fiu programator am fost webdesigner, dar fiind scarbit de carpelile ce le fac uebmastarii astia am decis ca inafara de wordpress pe care il stiu pana in adancul core-ului sa nu folosesc nimic altceva.
Nu e nimic greşit în a cârpi, toată lumea o face. Ideea e exact ce ai spus: dacă ţi se dă o provocare, să te descurci în faţa ei.

Ceea ce nu e ok e felul în care cârpacii o ard pe "ştie-totul" şi îşi mint clienţii. Asta nu suport, deoarece crează o lumină proastă a întregii branşe.

Edited by OriginalCopy, 18 October 2012 - 11:06.


#13
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Tocmai asta discutam cu o persoana aseara. prefer sa pierd la inceputul proiectului 5-10 ore pe care nu mi le plateste nimeni, dar sa stiu exact ce am de facut decat sa pierd 30 reparand ceva ce a fost facut aiurea tocmai din lipsa specificatiilor. Evident ca pentru task-uri de 5-10 minute nu renegociezi decat daca sunt lucruri care implica multa munca.

Personal nu ma apuc de un proiect daca nu am specificatii clare. Am pierdut mii de euro(in ore de munca pierdute aiurea) tocmai datorita specificatiilor insuficiente.

#14
otisweb

otisweb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 26.02.2009
si totusi care este diferenta intre un site de dating facut de la zero si unul facut cu wordpress, joomla etc.

intrebarea este si pt. magazine online: care e diferenta ca platesc pe cineva cu 3000 euro sa-mi faca un script de la zero sau platesc pe cineva cu 500 euro sa faca un magazin online in magento/opencart/oscommerce etc?

scopul este unul singur: sa vanda!!!! credeti ca daca cineva vede ca magazinul e facut intr-un cms nu mai cumpara produse?

#15
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
daca tu crezi ca poti obtine functionalitatea pe care ti-o doresti folosind wp sau joomla, atunci nu-s diferente prea mari din punctul tau de vedere.
pt programator diferentele sunt f mari pt ca el are de scris cod, de aia si preturile astea

daca nu ai o gramada de bani, experienta si planuri mari pe viitor cu siteul asta, eu zic sa ramai la WP sau ceva aplicatie existenta pe care o poti personaliza cat de cat.
pt ca sunt sanse mari ca sa-ti iei teapa. nu neaparat de la programator, dar de la viata :)

cu putin bani n-o sa obtii vreodata o aplicatie scrisa bine. Poate ca te alegi cu ce doresti pe moment, dar probleme vor aparea cand va trebui s-o actualizezi (din ratiuni de securitate, trafic, grafica noua etc.). Ori nu vei gasi programatorul care ti-a scris-o si altii nu vor fi dispusi sa-i descifreze codul, ori iti cere prea multi bani etc.
De aia e bine sa incepi cu ceva simplu si usor de mentinut, si dupa ce o sa ai succes iti angajezi o echipa buna de programatori care sa-ti faca ceva mai personalizat :P

#16
otisweb

otisweb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 26.02.2009

View PostNemesis-, on 16 noiembrie 2012 - 18:38, said:

daca tu crezi ca poti obtine functionalitatea pe care ti-o doresti folosind wp sau joomla, atunci nu-s diferente prea mari din punctul tau de vedere.
pt programator diferentele sunt f mari pt ca el are de scris cod, de aia si preturile astea

daca nu ai o gramada de bani, experienta si planuri mari pe viitor cu siteul asta, eu zic sa ramai la WP sau ceva aplicatie existenta pe care o poti personaliza cat de cat.
pt ca sunt sanse mari ca sa-ti iei teapa. nu neaparat de la programator, dar de la viata Posted Image

cu putin bani n-o sa obtii vreodata o aplicatie scrisa bine. Poate ca te alegi cu ce doresti pe moment, dar probleme vor aparea cand va trebui s-o actualizezi (din ratiuni de securitate, trafic, grafica noua etc.). Ori nu vei gasi programatorul care ti-a scris-o si altii nu vor fi dispusi sa-i descifreze codul, ori iti cere prea multi bani etc.
De aia e bine sa incepi cu ceva simplu si usor de mentinut, si dupa ce o sa ai succes iti angajezi o echipa buna de programatori care sa-ti faca ceva mai personalizat Posted Image

asa e ai dreptate, dar sa sti ca eu cunosc persoane care au magazine online in Romania facute cu prestashop etc. si crede-ma ca vand  de 5000 euro lunar. eu zic ca e bine pt un magazin online de produse la bucata cu preturi (30-300 lei)

parerea mea este ca in Romania sunt prea putini programatori in stare sa faca un magazin online sau o aplicatie de la zero, majoritatea firmelor fac "carpituri", si crede-ma am vazut "carpituri" wordpress si la firme mari de web design din lume....

#17
Andrey__

Andrey__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 30.06.2012

View Postotisweb, on 16 noiembrie 2012 - 18:45, said:

parerea mea este ca in Romania sunt prea putini programatori in stare sa faca un magazin online sau o aplicatie de la zero, majoritatea firmelor fac "carpituri", si crede-ma am vazut "carpituri" wordpress si la firme mari de web design din lume....
Părerea ta este complet greșită, începând de la "puțini programatori", până la "web design din lume" care n-are de-a face cu crearea unei aplicații pentru un site gen dating.

Ești pe lângă, îți spun sigur. Când o să ajungi programator, n-o să mai gândești așa.

Edited by Andrey__, 16 November 2012 - 18:51.


#18
otisweb

otisweb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 26.02.2009
poate is pe langa dar sti ce poti face? cauta pe google romania "web design" si o sa vezi o gramada de firme de web design ca au site-uri template-uri copiate de pe themeforest etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate