Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Cum recunosti malaiul din porumb modificat genetic?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
1. Penny NU face malai. Este probabil marca lor proprie la care te referi. Ei comanda la un procesator anumite cantitati de malai, cu un anumit ambalaj, imprimat cu marca lor proprie.
2. Nici macar procesatorul nu stie ce porumb macina, fiindca porumbul modificat genetic poate fi determinat doar cu niste analize destul de laborioase si scumpe (nu numai porumbul, ci OMG-urile in general), si nu sta nimeni sa faca acele analize la fiecare lot de porumb achizitionat. Ar creste enorm costurile de procesare daca s-ar face pe fluxul tehnologic (singura metoda care ar da rezultate sigure).
3. Asta e si motivul pentru care in USA, in majoritatea cazurilor NU se pot eticheta produsele alimentare cu "Nu contine OMG". Asta poti s-o faci doar in cazul in care intr-o tara sunt interzise OMG-urile. Atunci procesatorul poate garanta ca, daca cumpara produse cultivate local (si nu importate), acestea nu contin OMG.

#20
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Am mai zis....astia de la mine cu asociatiile agricole cara tiruri fara numatr de ingrasaminte si pesticide pt grau, porumb, floare samd....cat acoti atata bagi, adica..plus un bonus mic acolo, ca randamentul nu e 100%.

Ca e modificat jenetic, au ba...tot o lopata de "azot" asezonata cu 3 linguri de otrava pui in ceaun...sa mai conteze oare ca e omaga?
nu prea cred, tot dracul ala ne ia.

#21
1Ovi

1Ovi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.09.2015

 Hunor_66, on 05 septembrie 2016 - 21:38, said:

1. Penny NU face malai. Este probabil marca lor proprie la care te referi. Ei comanda la un procesator anumite cantitati de malai, cu un anumit ambalaj, imprimat cu marca lor proprie.
2. Nici macar procesatorul nu stie ce porumb macina, fiindca porumbul modificat genetic poate fi determinat doar cu niste analize destul de laborioase si scumpe (nu numai porumbul, ci OMG-urile in general), si nu sta nimeni sa faca acele analize la fiecare lot de porumb achizitionat. Ar creste enorm costurile de procesare daca s-ar face pe fluxul tehnologic (singura metoda care ar da rezultate sigure).
3. Asta e si motivul pentru care in USA, in majoritatea cazurilor NU se pot eticheta produsele alimentare cu "Nu contine OMG". Asta poti s-o faci doar in cazul in care intr-o tara sunt interzise OMG-urile. Atunci procesatorul poate garanta ca, daca cumpara produse cultivate local (si nu importate), acestea nu contin OMG.

 Hunor_66, on 05 septembrie 2016 - 21:38, said:

1. Penny NU face malai. Este probabil marca lor proprie la care te referi. Ei comanda la un procesator anumite cantitati de malai, cu un anumit ambalaj, imprimat cu marca lor proprie.
2. Nici macar procesatorul nu stie ce porumb macina, fiindca porumbul modificat genetic poate fi determinat doar cu niste analize destul de laborioase si scumpe (nu numai porumbul, ci OMG-urile in general), si nu sta nimeni sa faca acele analize la fiecare lot de porumb achizitionat. Ar creste enorm costurile de procesare daca s-ar face pe fluxul tehnologic (singura metoda care ar da rezultate sigure).
3. Asta e si motivul pentru care in USA, in majoritatea cazurilor NU se pot eticheta produsele alimentare cu "Nu contine OMG". Asta poti s-o faci doar in cazul in care intr-o tara sunt interzise OMG-urile. Atunci procesatorul poate garanta ca, daca cumpara produse cultivate local (si nu importate), acestea nu contin OMG.
Corect Penny nu face malai...m-am exprimat gresit. Este vorba de malaiul pe care ei il comanda si il ambaleaza sub sigla proprie.
Am citit de curind ca ar mai fi malai cu inscriptia NU OMG pe punga la malaiul ambalat de Cora (Cora malai si Winny malai) si deasemenea pe pungile de malai de la Lidl. Am sa caut sa verific informatia.

#22
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Dacavtu crezi ca ia cineva porumb din afara EU ca sa faca malai....


#23
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Sunt soiuri de porumb OMG autorizate in UE.

#24
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 fld7, on 16 octombrie 2012 - 23:16, said:

Salut. Eu cumpar malai facut din porumb crescut in romania pentru mamaliga si alte chestii alimentare. Cum as putea stii daca e facut din porumb modificat genetic?
Trebuie sa scrie pe ambalaj daca e modificat genetic sau nu....

Edited by Clovis, 11 September 2016 - 23:24.


#25
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

 Hunor_66, on 11 septembrie 2016 - 23:10, said:

Sunt soiuri de porumb OMG autorizate in UE.
Doar in unele tari din UE.

#26
bayer

bayer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 12.02.2014
Nu cred.

Poate hibrizi.

#27
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
OMG-uri n-au nimic rau, nu mai puneti botul la toate prostiile...

#28
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Pai cum? nu imi cresc  inca 3 membre daca mananc porumb modificat genetic?

#29
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Nu creste fix ala care trebuie, deci....

#30
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 medelin992, on 12 septembrie 2016 - 10:25, said:

Doar in unele tari din UE.
Si de-acolo pot fi achizitionate.

 bayer, on 12 septembrie 2016 - 11:17, said:

Nu cred.

Poate hibrizi.
E greu sa zici care-i soi, care-i hibrid la OMG-uri.

 moraw, on 12 septembrie 2016 - 13:27, said:

Pai cum? nu imi cresc  inca 3 membre daca mananc porumb modificat genetic?
Daca are gene luate de la pisica s-ar putea sa vezi mai bine pe intuneric... :D

#31
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Corect, sau sa miauni  si asta e posibil..de aia unele domnisoare figurante care mananca "polenta" sint asa miorlaite ....unele chiar au asa o atractie aparent inexplicabila pt soricei.

Haideti mai domnilor, sa pastram discutia serioasa, deja aratura e cam adanca ;)



#32
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

 Hunor_66, on 13 septembrie 2016 - 16:07, said:

Si de-acolo pot fi achizitionate.

Ce anume, genetica?
Din cate stiu MON 810 este folosit in Spania(sau pe acolo) de catre agricultori, de ce nu-l folosim si noi?

#33
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 medelin992, on 14 septembrie 2016 - 13:09, said:

Ce anume, genetica?
Nu, porumbul ca atare.

Quote

Din cate stiu MON 810 este folosit in Spania(sau pe acolo) de catre agricultori, de ce nu-l folosim si noi?
Cred ca tine de autoritatile fiecarei tari ce anume autorizeaza pentru cultivare. Cu toata ca e ridicol: autorizeaza vecinul si face comert intracomunitar cu porumbul respectiv.
Cu ce te incalzeste ca tu nu autorizezi ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate