Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Cum recunosti malaiul din porumb modificat genetic?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
fld7

fld7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.09.2011
Salut. Eu cumpar malai facut din porumb crescut in romania pentru mamaliga si alte chestii alimentare. Cum as putea stii daca e facut din porumb modificat genetic?

#2
mngx

mngx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 30.07.2009
Eu cand mananc pufuleti din aceia "gusto" nu prea ma simt bine....imi da o senzatie de greata juma' de zi. Deci...

#3
fld7

fld7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.09.2011
Deci n-am ajuns la nicio concluzie :)) aia au alte 1000 de chestii in ei si poate nici nu sunt facuti din porumb romanesc.
Sfat: nu ii mai manca :))
Eu vreau sa stiu daca pot afla daca acel malai e facut din proumb modificat genetic.

#4
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
Nu ai cum Posted Image Poti cumpara porumb de la o sursa de incredere si sa il macini tu. Cam asta e singura solutie sigura :)

Edited by brainium, 17 October 2012 - 00:25.


#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,609
  • Înscris: 07.02.2003

 brainium, on 17 octombrie 2012 - 00:23, said:

Nu ai cum Posted Image Poti cumpara porumb de la o sursa de incredere si sa il macini tu. Cam asta e singura solutie sigura Posted Image
"Genetically modified (GM) maize is one of the 25 GM crops grown commercially in 2011.[24] Grown since 1997 in the United States and Canada, 86% of the US maize crop was genetically modified in 2010[25] and 32% of the worldwide maize crop was GM in 2011.[26] As of 2011, Herbicide-tolerant maize varieties are grown in Argentina, Australia, Brazil, Canada, China, Colombia, El Salvador, EU, Honduras, Japan, Korea, Malaysia, Mexico, New Zealand, Philippines, the Russian Federation, Singapore, South Africa, Taiwan, Thailand, and USA, and insect-resistant corn is grown in Argentina, Australia, Brazil, Canada, Chile, China, Colombia, Czech Republic, Egypt, EU, Honduras, Japan, Korea, Malaysia, Mexico, Netherlands, New Zealand, Philippines, Romania, Russian Federation, South Africa, Switzerland, Taiwan, the United Kingdom, USA, and Uruguay.[27]"

In Romania se cultiva porumb rezistent la insecte. In lume in viitorii 10 ani in jur de 90% din porumb va fi GM (modificat genetic pentru a rezista la ierbicide si insecte) si probabil in urmatoarele decade 100%..

Edited by andreic, 17 October 2012 - 00:31.


#6
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
Am modificat imedait dupa ce am postat. Oboseala...

#7
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

 andreic, on 17 octombrie 2012 - 00:28, said:

"Genetically modified (GM) maize is one of the 25 GM crops grown commercially in 2011.[24] Grown since 1997 in the United States and Canada, 86% of the US maize crop was genetically modified in 2010[25] and 32% of the worldwide maize crop was GM in 2011.[26] As of 2011, Herbicide-tolerant maize varieties are grown in Argentina, Australia, Brazil, Canada, China, Colombia, El Salvador, EU, Honduras, Japan, Korea, Malaysia, Mexico, New Zealand, Philippines, the Russian Federation, Singapore, South Africa, Taiwan, Thailand, and USA, and insect-resistant corn is grown in Argentina, Australia, Brazil, Canada, Chile, China, Colombia, Czech Republic, Egypt, EU, Honduras, Japan, Korea, Malaysia, Mexico, Netherlands, New Zealand, Philippines, Romania, Russian Federation, South Africa, Switzerland, Taiwan, the United Kingdom, USA, and Uruguay.[27]"
In Romania se cultiva porumb rezistent la insecte. In lume in viitorii 10 ani in jur de 90% din porumb va fi GM (modificat genetic pentru a rezista la ierbicide si insecte) si probabil in urmatoarele decade 100%..
Astia ne omoara cu zile (inainte de termenul normal de "expirare") , insa asta nu e deloc o "stire noua" Posted Image

#8
fld7

fld7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.09.2011
Si de asta rezistent al ierbicide si insecte e daunator ca si cel mosanto de care se vorbe de curand nu?

Edited by fld7, 17 October 2012 - 11:04.


#9
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

 fld7, on 17 octombrie 2012 - 11:04, said:

Si de asta rezistent al ierbicide si insecte e daunator ca si cel mosanto de care se vorbe de curand nu?
Prietene daca te pun sa alegi, intre un sac de boabe de porumb omg, de la dekalb -monsanto si unul de porumb obisnuit, vei alege cu siguranta porumbul omg, datorita calitatii excelente a boabelor.Stai linistit, in Romania nu se cultiva porumb omg ,[si acesta este porumb mon 810 bt, rezistent la daunatori]decat pe vreo 200 ha dintrun total de 2600000 ha.

#10
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Ar fi o solutie. Iei malaiul respectiv si mergi cu el la un laborator de cercetari genetice, unde ei vor intocmi o harta a genelor din mostra. Apoi compari harta genetica cu cea a porumbului original si vezi daca apar diferente.

#11
fld7

fld7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.09.2011
Nu stiti vreun magazin care vinde malai sau porumb neomodificat genetic?

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,609
  • Înscris: 07.02.2003

 sorin61, on 17 octombrie 2012 - 11:24, said:

Apoi compari harta genetica cu cea a porumbului original si vezi daca apar diferente.
Problema este care porumb e original, ala facut de oameni sau e vreunul natural ? :)

#13
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Poate da Domnul si reuseste miscarea anti-GMO...

#14
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 fld7, on 16 octombrie 2012 - 23:16, said:

Salut. Eu cumpar malai facut din porumb crescut in romania pentru mamaliga si alte chestii alimentare. Cum as putea stii daca e facut din porumb modificat genetic?
Are dinti si musca daca iti bagi mana in punga. Dar daca apuci sa il fierbi, nu mai ai probleme... ii cad dintii.

#15
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Eu stiam ca este fosforescent si lumineaza pe intuneric...

#16
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Eu nu as risca sa raman singur pe intuneric cu faina de malai modificat genetic alaturi!Posted Image

#17
midstar

midstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.05.2005
Tare topicul, m-am amuzat maxim. Propun si eu o metoda de verificare a malaiului:
Faceti prima mamaliga de proba, o lasati 1-2 luni si daca nu mucegaieste, sigur a fost modificat porumbul Posted Image

Edited by midstar, 17 June 2015 - 14:25.


#18
1Ovi

1Ovi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.09.2015
Exista pungi de malai pe care scrie clar "Nu contine organisme modificate genetic".
Pina acum o luna malaiul facut de Penny si cumparat de la ei era din porumb nemodificat, scria asta pe punga...acum vad ca nu mai scrie...

Edited by 1Ovi, 05 September 2016 - 19:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate