Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Asa cum a fost ...

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3062 replies to this topic

#37
bulesco

bulesco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 28.08.2012

 Clovis, on 18 octombrie 2012 - 09:54, said:


Eu recunosc ca am facut armata in 1989 la Securitate (actualmente Jandarmi). Probleme cu lumina nu am avut. Si caldura aveam. De la propriile basini ca eram vreo 70 in camera, iar camera nu prea avea ferestre (era o fosta sala de dus transformata in dormitor). Fasolea era mai pastoasa dar carnatul lipsea cu desavarsire, cartofii erau putreziti in mancare, iar vara....ohooo.... era faimoasa mancare de stufat. O chestie verde si scarboasa.Posted Image



Din auzite normal. Chestia cu salariul de la taica-miu care lucra in cladirea CC-ului.

Si eu tot la Securitate si tot in 89 am facut armata. La noi in unitate a fost OK si din pct de vedere al caldurii si al hranei.
Ai fost "pilos"! :D

#38
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 bulesco, on 18 octombrie 2012 - 09:56, said:

Si eu tot la Securitate si tot in 89 am facut armata. La noi in unitate a fost OK si din pct de vedere al caldurii si al hranei.
Ai fost "pilos"! Posted Image

Da pila mea era Generalul Ghita si comandantul unitatii col Boboc evident. Nu l-am cunoscut personal evident. Am facut armata cu nepotii Generalului Nutu.

Edited by Clovis, 18 October 2012 - 10:01.


#39
bulesco

bulesco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 28.08.2012
Eu eram din provincie si m-au intrebat cei de la centrul de recrutatre unde vreau sa merg (daca iti vine sa crezi), insa cei din Bucuresti numai pilosi erau.

Edited by bulesco, 18 October 2012 - 10:08.


#40
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 bulesco, on 18 octombrie 2012 - 10:01, said:

Eu eram din provincie si m-au intrebat cei de la centru de recrutatre unde vreau sa merg (daca iti vine sa crezi), insa cei din Bucuresti numai pilosi erau.

Corect in unitatea noastra eram 90 % copii sau nepoti de colonei de militie de generali de smecheri de partid. Mai mult stateam pe acasa decat in unitate si plecam acasa in haine civile. eu de exemplu stateam de luni pana vineri in unitate iar vineri dimineata spargeam poarta. A fost ca o vacanta prelungit de 1 an si 4 luni parca sau 6 nu mai stiu.

Edited by Clovis, 18 October 2012 - 10:07.


#41
bulesco

bulesco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 28.08.2012
Pot sa adaug la acest topic faptul ca in anii 80 masinile si camioanele de stat trebuiau sa functioneze numai pe motorina. Arareori mai vedeai auto ce functiona pe benzina. Si in armata era aceeasi situatie.

#42
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Până la începutul "crizei" de combustibil, mai existau destule camioane pe benzină.

#43
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 Clovis, on 18 octombrie 2012 - 09:54, said:

Din auzite normal. Chestia cu salariul de la taica-miu care lucra in cladirea CC-ului. El nu-i lua acasa niciodata ii arunca asa cum ii primea ( in plic) intr-un fiset de metal.

Tac-tu nu avea nevoie de salariul ala, sau cum se-ntelege treaba asta?
Astia ca tac-tu aveau grija ca ailalti sa simta la maxim binefacerile comunismului. "Tovarasii" aveau la dispozitie cantina si magazinul partidului, la care muritorii de rind nu aveau acces. Cind eram copil baiatul secretarului cu propaganda, vecin de-al nostru,  ne povestea cum impodobeste familia pomul de Craciun cu portocale si ciocolata de import. Noi ne uitam lung, pentru ca si atunci cind chiar apareau la vinzare, aka o data pe an, era bataie pe ele.
Secretarul cu propaganda, ca tot mi-am adus aminte, absolvise in tinerete cu chiu cu vai o scoala profesionala. Din cite am aflat de la o ruda de-a noastra, care preda la scoala respectiva, fusese un elev prost cu intelect sub mediocru. Traisca-i familia lu Stefan Ghiorghiu, acest individ a avut pina la urma o cariera fulminanta. Genul asta de neterminati au condus Romania si o conduc si azi. Asta ca raspuns la

 Clovis, on 17 octombrie 2012 - 19:49, said:

Inainte asa cum era statul avea grija de cetateni acum il doare in cur. Cetatenii acum sunt niste sclavi, niste animale puse doar la munca in folosul catorva nenorociti care au pierdut de mult dreptul de a purta numele de "OM". Cam atat cu amintirile ca ma enervez si imi stric tenul


#44
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Învăţământul s-a stricat în anii '80. Nu că până atunci nu ajungeau tot felul de imcompetenţi din Partid în funcţii de conducere. Dar Ceauşescu a decis că toată lumea trebuie să ştie carte. Înainte se lăsau destui repetenţi. În anii '80 dacă lăsai prea mulţi repetenţi nu era bine pentru tine (asta nu înseamnă că nu existau cadre didactice tâmpite). Dar fiind o societate comunistă, aceste probleme nu se puteau aduce în discuţie decât în unele cercuri private.

#45
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 vata_pa_batz, on 18 octombrie 2012 - 11:39, said:

Tac-tu nu avea nevoie de salariul ala, sau cum se-ntelege treaba asta?
Astia ca tac-tu aveau grija ca ailalti sa simta la maxim binefacerile comunismului. "Tovarasii" aveau la dispozitie cantina si magazinul partidului, la care muritorii de rind nu aveau acces. Cind eram copil baiatul secretarului cu propaganda, vecin de-al nostru,  ne povestea cum impodobeste familia pomul de Craciun cu portocale si ciocolata de import. Noi ne uitam lung, pentru ca si atunci cind chiar apareau la vinzare, aka o data pe an, era bataie pe ele.
Secretarul cu propaganda, ca tot mi-am adus aminte, absolvise in tinerete cu chiu cu vai o scoala profesionala. Din cite am aflat de la o ruda de-a noastra, care preda la scoala respectiva, fusese un elev prost cu intelect sub mediocru. Traisca-i familia lu Stefan Ghiorghiu, acest individ a avut pina la urma o cariera fulminanta. Genul asta de neterminati au condus Romania si o conduc si azi. Asta ca raspuns la

Uf ... cestia cu cat au aia care lucreaza daca noi primim atat - ESTE UN BANC!!!!
Dumnezeule daca si bancurile ajung azi sa fie "adevar"

#46
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 Ghita_Bizonu, on 18 octombrie 2012 - 14:29, said:

Uf ... cestia cu cat au aia care lucreaza daca noi primim atat - ESTE UN BANC!!!!
Dumnezeule daca si bancurile ajung azi sa fie "adevar"

Probabil ai citit doar pauzele dintre litere. Daca erai atent la discutie, observai ca acest Clovis era beizadea pe vremea ciuruitului

#47
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 djl, on 18 octombrie 2012 - 14:01, said:

Învăţământul s-a stricat în anii '80. Nu că până atunci nu ajungeau tot felul de imcompetenţi din Partid în funcţii de conducere. Dar Ceauşescu a decis că toată lumea trebuie să ştie carte. Înainte se lăsau destui repetenţi. În anii '80 dacă lăsai prea mulţi repetenţi nu era bine pentru tine (asta nu înseamnă că nu existau cadre didactice tâmpite).
In anii '80 promovabilitatea ajunsese indicator de salarizare pentru cadrele didactice. Adica, daca lasai corigenti / repetenti nu mai primeai salariul intreg. Dar nu doar tu ci intreg corpul profesoral din scoala.
Ce intelegi prin "cadre didactice tâmpite"? Prorofesorii care isi faceau datoria si le dadeau note pe merit elevilor, nepromovandu-i pe cei care nu meritau sa fie promovati? Astia erau "tampitii"?...
Aveam o parere buna despre tine.

#48
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Pe mine m-ar fi interesat logica frazei. Aka asta

Quote

Înainte se lăsau destui repetenţi. În anii '80 dacă lăsai prea mulţi repetenţi nu era bine pentru tine (asta nu înseamnă că nu existau cadre didactice tâmpite).


#49
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007

 djl, on 18 octombrie 2012 - 14:01, said:

Învăţământul s-a stricat în anii '80. Nu că până atunci nu ajungeau tot felul de imcompetenţi din Partid în funcţii de conducere. Dar Ceauşescu a decis că toată lumea trebuie să ştie carte. Înainte se lăsau destui repetenţi. În anii '80 dacă lăsai prea mulţi repetenţi nu era bine pentru tine (asta nu înseamnă că nu existau cadre didactice tâmpite). Dar fiind o societate comunistă, aceste probleme nu se puteau aduce în discuţie decât în unele cercuri private.
Am crezut ca acest topic indeamna la amintiri , la depanat povesti . Mi s-a parut mai putin agresiv si am indraznit sa postez cate ceva  . Nu vreau sa spun ca era bine atunci . Nu vreau sa spun ca e bine acum . Ca era sau e mai bine chiar nu conteaza la cit am inteles eu eu ca doreste initiatorul sa dezvolte subiectul . Putem depana amintiri fara sa ne porcaim intre noi.


Aparent off topic.
Draga djl . Tot respectul pentru munca ta . Sincer sa fiu te admir pt ceea ce faci . Dar ma intreb de ce te grabesti sa dai sentinte. Poti deschide un topic pe aceasta sectiune despre cum era invatamantul .........
Dar despre cum e acum .... ?
Aici vorbim despre morti .

Edited by tflorin40, 18 October 2012 - 17:22.


#50
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 vata_pa_batz, on 18 octombrie 2012 - 14:39, said:


Probabil ai citit doar pauzele dintre litere. Daca erai atent la discutie, observai ca acest Clovis era beizadea pe vremea ciuruitului

Ba am citit tot.
Ibnsa eu mai stiam si bancuri politice .... rele ! Si le mai tin minte!! Azi ins abancurile polutice sunt suii prost spuse si li se da un sens "corect"
Si ma mai cunsocut insi ai caror parinti lucrau la CC. Si uneori stiam si ce lucreaza. Asa ca o tipa ma uraste si azi ptr ca de fata cu toata lumea am cimpetat : da tac=tu lucreaza la CC .la subsol repara scaunele care se strica prin biroruri!!" Ma  tpg nu garantez ca exact asta facea  tatal ei .. insa ala era tamplar in sediul CC!!
Asa ca pana la beizadea mai va ...Ca in CC lucrau si multime de contabili , de alti functionari, femei de serviciu, soferi, electricieni .... care toti aveau drept sa mearga la strabdu CC si la hotelurile de partid,. A da o cstie dragita cu hotelu partidului... La Felix asta era Crisana (nu era chair  cel ami grozav .. insa avea 2 apartamente daca mai pica unu "MARE" ). Si majoritatea celor care trageau acolo .. api nu erau stabi! Erau gospodaria de partid : ferma 30 decembrie (inclus porcari) si munctorii constructori de la Carpati. Bine-ntels ca in gnl copii lor erau cu gura mare "ba vedeti cine e tata!!!" ca ailati mai fii de stabi erau usor mai discreti (si cei mai discretri erau copii de colonei si gnli de securitate... )
Acu io nu stiu cine e Clovis .. doar presupun ca tatal sau nu era mare stab ....

#51
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 Ghita_Bizonu, on 18 octombrie 2012 - 17:43, said:

Ba am citit tot.

Mai nu te supara, dar cam atit este inteligibil. Din restul textului n-am inteles nimic

#52
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007
1982
Mici mari smecheri . Mici " banchete" . Terminam generala . Autografe pe cravata rosie de pionier. Casetofon . Tin minte Trio cu
   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lNYcviXK4rg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Gasca , bancuri . Cele mai spumoase bancuri cu Ceausesccu si Leana . Dupa :
-Stii cine era tipa ?
- .......?
-Violeta Stoica . Fata prim secretarului pe judet
- :(

Nu am avut belele cu ochii albastri dupa . Si frumoasa fata avea ..............

#53
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
@ego_zenovius: când am zis de cadre didactice imcompetente, m-am referit la profesorii care nu ştiuau să-şi facă datoria sau la cei care se credeau buricul pământului. Exemplare din astea existau şi înainte de comunism, dar într-un procent mai mic (dacă nu mă crezi, citeşte "Cişmigu et. company" a lui Grigore Băjenaru).

@tflorin40: i-au împuşcat pe soţii Ceauşescu cu 2 zile înainte să fac eu 7 ani. Aşa că prea multe amintiri nu am. Bunicul patern şi tatăl meu au avut P.C.R. (Pile Cunoştiinţe Relaţii) aşa că nu am dus-o chiar rău. Eu încerc totuşi să fiu cât mai obiectiv, dar la mine mai intervine şi nostalgia. Cu transportul în comun (pe care am să-l iau pe 2 părţi, cam 1948-1964 şi 1965-1989 - restul va merge la anii '90 pt. cei interesaţi) am să fiu mai subiectiv pentru anii '80.

#54
bulesco

bulesco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 28.08.2012
Eu, recunosc, am amintiri foarte placute din acea perioada, pentru ca -in primul rand- a fost perioada adolescentei mele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate