Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Asa cum a fost ...

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3062 replies to this topic

#3043
yagi

yagi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 08.01.2004

View Postenough1453, on 19 octombrie 2019 - 16:26, said:

conform DEX-ului:
a da colțul = (fam. ) a muri: a bolit toată iarna și, în primăvară, a dat colțul.

Pot pune rigla în dungă în fața oricărui judecător. De la caz la caz. Nu pot bate GONGUL pentru nesimțirea oricărei cauze.
Conform DEX, cunosc pe unii persoane importante - nu spui cine, care îți dau colțul cu o mână și îți fură toată pâinea cu ambele mâini.
Sensul peiorativ se observă în modul lor de a scrie cu aer. Cu aerul nostru, al tuturor. În conformitate cu DEX-ul.
Nici usturoi n-au mâncat pe vremea împușcatului, nici gura nu le pute când scriu cu aceiași înverșunare despre tot și despre nimic.
Știu, toți securiștii se semnează la mazetă..., ESCU.
Toți vom da colțul odată și odată. Chiar și cei ce intră pe ușa din DOS a istoriei.

P.S. Ceaușeșescu tot pe la tribunal a dat colțul. Pentru cine nu știe.

Edited by yagi, 19 October 2019 - 17:44.


#3044
clujsergiu

clujsergiu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.10.2020

View Postdjl, on 05 septembrie 2018 - 14:26, said:

djl .
Buna ziua, dl. djl nu pot sa va trimit mesaj asa ca va intreb aici daca pot sa folosesc unele imagini postate de dumneavoastra pe blogul unelteromanesti.blogspot.com ?

#3045
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Se poate, dacă se menţionează sursa (dacă-s cu mine, se menţionează djl (Ştefan), dacă-s preluate din tipărituri, se dă copy-paste la ce am scris, că nu-s eu sursa originală) şi nu sunt folosite în scopuri comerciale.  :)

#3046
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

View Postyagi, on 19 octombrie 2019 - 17:32, said:

[...]cunosc pe unii persoane importante - nu spui cine, care îți dau colțul cu o mână și îți fură toată pâinea cu ambele mâini.
[...]

P.S. Ceaușeșescu tot pe la tribunal a dat colțul. Pentru cine nu știe.

Cu rosu se refera la "colt" de piine, care, culmea, desemneaza nu o ciosvirta, o bucatica ci CAPATUL piini, ala rotunjit-ascutit.
Cu albastru e altceva, "a muri".

#3047
clujsergiu

clujsergiu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.10.2020

View Postdjl, on 26 octombrie 2020 - 12:30, said:

Se poate, dacă se menţionează sursa (dacă-s cu mine, se menţionează djl (Ştefan), dacă-s preluate din tipărituri, se dă copy-paste la ce am scris, că nu-s eu sursa originală) şi nu sunt folosite în scopuri comerciale.  Posted Image
Va multumesc, sunt reclame din diferite almanahuri pe care le-ati scanat dumneavoastra. E corect asa: "extras din Almanah Flacara 1962" sau trebuie sa scriu si scanat de djl (Ştefan)

#3048
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Puteţi spune aşa dacă doriţi. Însă să menţionaţi că le-aţi găsit pe forumul SoftPedia    Posted Image
Nu sunt sigur nici acum că acel almanah este "Flacăra".
Mai am almanahuri prin colecţie     Posted Image , dar cum lumea nu e interesată, nu mai stau să scanez   Posted Image

Edited by djl, 26 October 2020 - 16:40.


#3049
clujsergiu

clujsergiu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.10.2020

View Postdjl, on 26 octombrie 2020 - 16:40, said:

Puteţi spune aşa dacă doriţi. Însă să menţionaţi că le-aţi găsit pe forumul SoftPedia Posted Image
Nu sunt sigur nici acum că acel almanah este "Flacăra".
Mai am almanahuri prin colecţie Posted Image , dar cum lumea nu e interesată, nu mai stau să scanez   Posted Image
OK, va multumesc. Eu sunt interesat de fabrici si uzine care au produs unelte pe teritoriul actual al Romaniei iar o reclama sau anunt fac cat o mie de cuvinte. Interes exista doar ca in cautarile google nu apar rezultate de pe forumuri sau bloguri si astfel lumea nu le prea gaseste. M-am uita vreo 6 ore pe ce ati postat si stiu ce inseamna sa scanezi, prelucrezi, sa mai adaugi cateva informatii, mai ales daca nu ai trait vremurile respective si trebuie sa cauti informatiile. Apreciez ce ati facut prin scanarile postate aici si va multumesc inca odata. Eu am scanat doar cataloage de unelte care am avut dovezi minime ca au fost produse/folosite la noi in tara. Dumneavoastra aveti si siteurile fttp cu locomotive, monede ?

#3050
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Cu locomotie nu am nimic.
Vă mai recomand şi această pagină, dacă tot aţi pomenit de locomotive: http://www.locopage.net/cfr-alcos.htm

Pe forum există şi un subiect legat de Industria Românească: https://forum.softpe.../page__st__1134

Şi uitaţi-vă şi pe aici: https://forum.softpe...lumini-i-umbre/

Edited by djl, 26 October 2020 - 22:59.


#3051
clujsergiu

clujsergiu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.10.2020

View Postdjl, on 26 octombrie 2020 - 22:57, said:

Şi uitaţi-vă şi pe aici: https://forum.softpe...lumini-i-umbre/
Va multumesc, scuze ca v-am incurcat cu un alt Stefan. Sa ma recompensez pun o poza cu Uzina Resita dintr-o revista Flacara ce o vinde cineva acuma pe grupul de facebook piata-obor....https://scontent-otp1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/123019328_191838269115999_3852916268449804272_n.jpg?_nc_cat=101&ccb=2&_nc_sid=b9115d&_nc_ohc=t9X7sWfYAtIAX8gdeox&_nc_ht=scontent-otp1-1.xx&oh=4ec5bd2c31c11a35deeb56d43f0b39eb&oe=5FBFE857

#3052
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Hai că readuc subiectul în discuţie.
1) De magazine non-stop sau cu program până după orele 21-22 aţi auzit vreodată în perioada comunistă? În 1960 a fost unul "Mioriţa" în Bucureşti pe Str. Doamnei, dar nu ştiu cât a funcţionat cu acel program;
2) Prin profesori tâmpiţi (vezi pagina 1) mă referam la acel gen de cadre didactice care se credeau stâpâni sau care predau prost şi tot elevul era de vină. Eventual îşi mai lua ceartă sau bătaie elevul pentru că e prost, nu învaţă, că cine se crede el să critice profesorul. Din păcate cretini de genul mai avem şi azi;
3) 120 Volţi la priză a mai prins cineva?    :rolleyes:
4) Ghiţă_Bizonu, dar unde stăteai în Andronache aveaţi aragaz sau găteaţi cu lemne?;
5) Cam ce categorii sociale (afară de prea bine ştiuţi din vârfurile de Partid şi câinii lor) formau un fel de "clasă de mijloc" sau o duceau mai bine decât restul în anii '50-'60. Adică:
a) anii '50: aveau un radioreceptor mai performant, eventual frigider, cinecameră de 8 m.m. Aparatele foto şi bicicletele erau scumpe în anii '50?
b ) anii '60: au avut televizor până în 1963-1965 (cam din 1965 a început să crească numărul de televizoare), îşi permiteau să meargă mai des la restaurant fancy. Şi să meargă cu taxiul - destul de scump până spre sfârşitul anilor '60. Eventual să aibă maşină - în Floreasca sunt locuinţe colective cu garaj la subsol;
6) Ghiţă_Bizonu, ziceai că I.T.B. era naşpa. Probabil pe anumite trasee, după ce parcul circulant a fost mărit, s-au introdus vehicule de capacitate sporită, a fost mai bine, deşi per ansamblu se circula aiurea. Tatăl meu (un pic mai tânăr decât tine) mi-a povestit păţanii cu I.T.B.
Dar la calea ferată la fel de nasol era? Că şi în anii '60-'70 se mai circula pe tren, la propriu. Pe unele rute s-a renunţat după ce s-a trecut la electrificare;

#3053
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Iti dau un exemplu nu neaparat ante 1965. Doua surori, domnisoare batrine, una profesoara, alta educatoare. Au fost printre primele persoane din localitate cu TV.
Pe casa lor era scris (cum se scria pe case la finalizare anul  si uneori numele) Popescu-Ghica. Asta se voia o trimitere la o apartenenta mai albastra. Adica - prin prisma cutumelor lumii noi, macar mic-burgheze. Totusi au ramas cadre didactice.

Ce vreau sa arat e ca nu mureau de foame si nu apartineau acelei categorii mult-raspindite azi dar si atunci in curs de aparitie „nu maninc dar imi iau TV si „picap” sa fiu cineva ”. Voiau sa fie informate si si-au permis. Nu erau insa nici activiste (cred ca nu au fost membre PCR) nici info.

Elevul care reusea 8 ani consecutiv sa fie premiant (premiul I) primea de la ele un plic cu 500 lei sau mai mult. Era ca un premiu acordat in nume propriu.
Nu ma laud ci doar intaresc ca am fost beneficiar al acelui premiu. Pe cea mai tinara am avut-o educatoare, pe cea mai in virsta nu am mai prins-o (era profesoara de romana si preda la V-VIII - pina am ajuns eu in clasa a V-a s-a pensionat)
Am avut caz in care si cel mai bun a avut medie sub 9 si ca atare, desi primul a luat premiul al II-lea un an. Nu a primit acel premiu.
Adica aveau o regula clara - premiul I vreme de 8 ani, cit era scoala.


Ai putea incadra aceste doua persoane in categoria „clasa de mijloc”? Poate, dar nu asociate cu nomenclatura.
A, ca erau severe (practic in perioada aia macar un indicator la palma tot am luat) si aplicau corectii fizice..asta era generalizata. Frecventa aplicarii acelor pedepse facea diferenta intre un profesor bun si unul rau.

Putea fi contra pedepselor fizice dar considerat rau unul care dupa ce se chinuia cu tine de n ori sa prinzi ceva iti arunca un ”bai, cap de gisca”. Am avut asa profesor dar l-am stimat enorm. Mi-a placut fizica dar si de la el am invatat destula.

#3054
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Una e să critici elevul, alta e s-o faci pe zbirul. Şi unele educatoare o făceau pe isteţele, deşi în clasele primare copii sunt încă la începutul vieţii, deci un pic de ajutor nu strică. La mine unele rude cică să scriu caligrafic    :lol:   ... am ajuns vreodată să scriu frumos?   :rolleyes:
La gramatică, am fost praf mult timp. Probabil şi din cauza faptului că în loc să stea să ne explice logic, trebuia să învăţăm cam mecanic. Nici acum nu ştiu după teorie care-s conjugările (perfectul simplu, perfectul compus, mai mult ca perfectul, gerunziul ş.a.). Sau prin clasa a 7-a făceam aia cu despărţirea propoziţiilor... m-aş fi uitat pe caiete, dacă nu le-ar fi aruncat mama.
Dacă ar fi fost după unii de pe vremea aia, ar fi trebuit să fiu terorizat...
De tastat tastez uneori aiurea, pentru că deşi am minte ageră, eh, nu pot tasta decât cu 2 degete.
Ah, mă bucur că au scăpat elevii de uniforme. Pe lângă că majoritatea şi le permiteau doar pe cele din materiale ieftine, mai arătau şi urât (alea de liceu ale fetelor parcă erau de vânzătoare de la "Alimentara") şi mai trebuiau puse la dungă. Eu arunc hainele cum vreau şi gata, ce să-mi pierd timpul cu asta? Într-o revistă "Arhitectura" de prin 1973 (o am) a fost o critică la adresa uniformelor, dar a luat cineva atitudine pentru a schimba?

Poate am exagerat cu televizorul şi "clasa de mijloc". Acele 2 doamne probabil au fost mai econoame (sper că aşa e corect să zic) şi şi-au permis.
Bunicul matern, până se se mute cu familia (soţia lui şi mama) la bloc a stat la casă. A fost unul dintre primii din cartier (Pantelimon) care a avut televizor. Vara îl punea la geam şi venea lumea să se uite. Nu era cocalarism, cum mulţi ar crede azi. Era un obicei de-a unora mai băftoşi de a bucura lumea.

#3055
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Caligrafie era una din materii.
Dar...eu zic ca e de predestinare. Daca ai talent la desen artistic, ai si scris frumos.
Daca nu, se cheama rabdare si poate scoti un scris „STAS„.

#3056
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 22.10.2007
Nem
STAS un standart, trebe (trebuia) sa folosesti sabloane.
Acceptat era scris de mana. Cred sincer ca era argou ¨semi-STAS¨ Bineinteles folosind caligrafia ¨de tipar¨ nu cea ¨de mana¨

Edited by tflorin40, 31 March 2022 - 19:53.


#3057
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Litoralul


Sub aspectul mersului la mare am fost un privilegiat . Desi stramtorati financiar parintii mei faceau tot ce puteau sa ma duca la mare …Chiar daca ani de zile asta insemna ca mama sa plece cu primusul dupa ea . Prima data am ajuns la mare pe la 4 ani. La Costinesti unde am stat la o casa a Ministerului Agriculturii . Casa aia o mai tin minte si ca de acolo am plecat cu o trasura la gara.


Ani de zile , ca sa profitam cat mai mult plecam noaptea. Noaptea cu trenul personal .. eu ma culcam sau incercam sa ma culc si peste genunchii mamei uneori profitand si de afurisita de valiza a tatalui  ( piele de vitel. Are cam 8 kile goala . Este si acum destul de bine si tine la tavaleala . Am carat—o si eu in 2 concedii si desi tanar si in forma am schimbat-o pe una din .. plastic. Buna si asta de peste 30 de ani ma serveste. Ce-i drept ca din Zodia Tzapului doar ca container ). Si bancile vagonului de clasa a doua erau din sipci de lemn ( lustruit, lacuit, galbui ). Si inainte de Cernavoda se urcau ori militieni ori graniceri – eram cam adormit si au trecut peste 50 de ani – care incepeau sa ceara actele. Fiindca prin 56-58 sa intri in Dobrogea iti trebuia permis de la militie !!


Pe vremea aceea Costinestiul .. era un sat prapadit in care nu puteam cumpara nici paine ! Pentru paine se facea excursie pana la Valu la pichetul graniceresc ( odata la 2 zile o plimbare ).
Cand mai tarziu s-a construit o alimentara si s-a facut copertina aia din beton pretensionat ..uaua ! parea chiar o urbe !! Aveau chiar si un chiosc librarie cu poze , cateva carti , niste fleacuri de amintiri . Da… pe vremea aia lumea era ahtiata dupa tot soiul de fleacuri cam kitsch zise amintiri. De la mare – scoici puse pe cutii, margele , bratari ( faceai si singur dar alea de amintiri erau si lacuite) , asa zise modele de corabii (cam fanteziste ) . De la Olanesti, Govora abundau bastoanele si niste chestii din iasca fiarta ( sepcute, palariute) si ceva ceramica inutila si lacuita maro si negru pe care scria amintirire de la si anul ..Vederile colorate erau considerate ca ceva sic , aproape lux .


Sa ne intoarcem la litoral. In acei ani pe litoral era o singura statiune: Vasile Roaita, fosta Carmen Silva, azi Eforie Sud . Avea hotelul vechi (zis Cazino) si destule vile . In Eforie ( azi Eforie Nord) nu era decat Belona , cateva vile si atat. Am trecut cu nu mai stiu ce ocazie la Mamaia – mersi frumos era Internationalul ( azi Iaki ) , Bucuresti nu stiu sa-l fi vazut (oricum mama mersese in vizita la o cucoana ce statea la International ) si era Cazinoul. Topoganele de la debarcader erau insa in buna stare.
Mangalia nu era decat un oras. Parpadit si prafuit . Era un singur hotel . Tin minte ca am ajuns odata prin Mangalia .  Si plaja era .. era cam tarla. Intr-o parte pasteau niste oi . Undeva mai erau 2 sau 3 persoane pe plaja. Si vreo 3 pustii ce pasteau oile (adica stateau si ei plictisindu-se ). In spate parca se ridica un mal cu pretentie  de faleza cu o bastrada de lemn ( intr-o stare jalnica) . Mai tin minte ca mama m-a strigat si mi-a aratat spre un lac… acolo trecea un vas militar. Cica era crucisator – de fapt un distrugator tip R de 1850 tone , da’ asa era pe atunci ne cam faleam ca prostii .

Litoralul era doar o notiune geografica , nu turistica .

Si totusi de aici din Mangalia a inceput litoralul … In 1959 a aparut asa un zvon, ca in Mangalia s-a facut ceva de sta pisicu’ in mustati ! Se facusera alea 4 hoteluri de pe faleza  Cu imitatiile alea de valuri din beton cocotate peste ele . Si restaurantul Cazino . Uliiu maica !! Parea ceva de domeniul fanteziei ! Ce modern ! Ce stil !!! Si la Cazinou , sporindu-i valoarea de acu’ inevitabilele jaluzele din plastic in rosu, albastru, verde , culori tari.
Trebuia sa traiesti atunci sa crezi. Cum imi zicea prin 80 cineva din Mangalia – cand au deschis Cazinoul te prefaceai ca iesi din el ! mandu de tine ! Azi doar turistii intra , ca daca esti localnic nu intri decat daca te taie si trebuie sa mergi la weceu si apoi te rogi sa nu te vada cineva cunoscut !!

Si cam tot atunci era gata restaurantul Perla din Eforie si  se incepea constructia ultimelor hoteluri din ( inca ) Vasile Roaita. Cam asta a fost momentul declinului statiunii Vasile Roaita. In anii ce vor urma se va ridica Mamaia . Era deja construit Bucuresti si se construeisc hotelurile Patria, National . Eforie Nord se completeaza si ea … insa Mamaia isi incepe ascensiunea . Si in 68 si 70 .Mamaia a fost destul de cunoscuta in Europa. Insa deja in 70 erau in constructie Jupiter, Venus si Saturn . Pe jumatate gata, se zicea ceva de unele hoteluri din Venus , dar fara entuziasmul cu care au fost salutate primele hoteluri din Mangalia. Ma rog erau destul de interesante … Au urmat Cap Aurora si Neptun ( asta din urma celebru mai ales ca sir Nae a ales sa-si puna viloiu acolo ). Oricum litoralul in 1970 era ceva .. nu stiu cum mai e acum , dar am dubii ca il egaleaza pe ala din 1970-71 ( ca-n 72 incepu “morala” si plictiseala). La Eforie, Neon isi merita numele . Lumina se revarsa cruda din local de vedeai un ac si pe trotuarul de vis a vis. Vis a vis erau cateva baruri  cabaret cu spectacole tematice. Agitatia incepea dupa ora 21 (si inca nu se introdusese ora de vara)… si vanzoleala era de la 22 pana spre 4 dimineata … Mamaia ce sa mai zic ? De la Parc pana la Condor agitate , lumina , muzica . Si de la restaurant si de la locantele de pe plaja ….Ce-i drept ca la Mamaia in anii aia era indicat sa vorbesti nemteste ori italianeste sa nu se simti … strain!!


Despe Costinesti nu am ce sa mai zic . Decat ca dupa 1972 l-am ocolit precum dracu tamaia si ca daca pot prefer Mamaia . Mie mi-a ajuns in copilarie!! Am stat destul in gazda cu acces la aragaz sau cu primusul carat langa valiza !
Despre Costinesti nu va mai zic decat amintiri strict personale. Pana destul de tarziu apa era adanca . De la 5 metri de tarm trebuia sa inoti. Asta pana cand a fost furtuna aia de a facut Evangelia sa esueze ( Epava  ). Am venit exact a 2a zi dupa furtuna aia. Era cam nasol , noros, usor umed , vant. A doua zi era soare, cam racoare dar ce sa faci ? Si am iesit pe plaja. Apa era rece ghiata ( buna doar sa tii berea si vinul. Mersi eram prea mic ). Dupa cateva zile am vazut ceva agitatie. Ma uit – intrase unul in apa. Ma rog ca se incalzise apa era normal. Anormal ca ala era la vreo 20 metri de mal si nu inota . Statea in picoare cu apa la brau si striga : hai ba in apa !! Atata e !! Nu mint ! Si am intrat cu totii in apa sa vedem cat de departe putem  sa mergem …. Dar cel mai mult s-au bucurat copii din tabara . Si auxiliar profesorii supraveghetori,


Insa este cazul sa va spunca majoritatea statiunilor au avut parte de o mare dezvoltare in anii 60. De exemplu Felix .. Hotelurile Termal si Nufarul ( cele de langa gara ) au fost terminate nitel inainte de 1970. Nitel mai tarziu hotelurile Lotus si Felix ( complezul alaturat ) si policlinica ( asta este inclusa in baza de tratament de la Felix). Si hotelul UGSR 1 …  International ( Belvedere ) spre 80 Hotelurile dinspre 1 Mai sunt mai tarzii . In 82 erau decat Crisana ( hotelul gospodariei de partid ) si Poienita . Unirea, Somes nu erau inca gata . tot in constructie era si si UGSR 2 . Strandul de la UGSR 1 ( zis groapa cu lei acum 15 ani inurma )  a fost si el facut prin 1970 …
In Herculane cele de la intrare la fel sunt construite dupa 1970 .

Insa sunt si statiuni care decad in anii 70 – mai putine investitii, plictis cam mare – ca de pilda 1 Mai. Si as mai nota Amara .. care in copilaria mea era o statiune cu reputatie destul de buna, ca poi sa … fie cam ocolita ( plictiseala deh Si verile toride. ). Nici Techerghiolul nu mai era cea a fost – adica acum era destinat doar reumatismelor .


Sa nu uit . Poate ati auzit ca se dadeau bilete prin sindicat. Ce nu ati auzit este ca in general biletele astea se luau de cei cu relatii . Cei ca mine trebuiau sa mearga la ONT – da, conditii mai bune , la Felix menu a la carte la hoteluri – insa si mai scump … in anii 80 in parcarea de la UGSR 1 erau masini mult mai bune decat in parcarea de la Lotus ori Poienita , si chiar Crisana . Adica acolo trageau aia mai sefi !!Ma rog la Termal si Nufarul trageau nemtii , amestecati , Mercedesurile ( cateva) si un Buick Electra erau ale RFG istilor .. RDGistii veneau doar cu  avionul … Insa trebuie sa va spun ca la prima vedere nu bungheai care neamt e din Est si care din Vest , trebuia sa te uiti dupa amanunte gen ceas si bijuterii ( si de multe ori mergeau impreuna. Ba chiar am auzit ca unii veri doar aici se intalneau ..)
Si sa mai zic un lucru. Preturile .
Prin 1970 12 zile la mare costau 800 lei ( plus ce kentuiai pe plaja si seara . Unii ajungeau la sume frumusele rau) . Daca nu ma inseala memoria prin 1980 am dat  1400 de lei pentru Eforie Nord ( nu gasisem Mamaia. Nu ma inebuneam dupa Mangalia Nord – Saturn era ca un cartier al Mangaliei  si cam .. prafuit . Neptun imi aducea aminte de Drumul Taberei . Cap Aurora prea multe pietre pe plaja ! Ma rog Venus merge … .  La Felix prin 1986 plateam cam 2800 lei pentru 18 zile .. parca 75 lei masa , 55 camera , 18 lei tratamentul  . Avantajul – meniul a la carte si faptul ca primeai bonuri de masa .. Bonurile iti permiteau sa bantui care restaurant de hotel doreai ( sa manci bine – la Unirea. Doreai o cioba de burta – la Lotus. Sa fii bine servit si sa asculti o orchestra bunutza – uneori chiar excelenta !- la Termal . Daca doreai ambianta mai luxoasa – la International , insa era bine sa nu stai prea aproape de bucatarie ca mirosea a cantina !! Daca doreai muzica populara te duceai seara la Somes ) Tempi pasati … imi aduc aminte de ultima seara in 93 .. am mers cu vecinul Costicutza la Termal – cate 1 cotlet pane, cate 1 cotlet simplu si cate o sticla de vin , dupa cum urmeaza : una de Riesling Muraltlar ( ma rog ar fi trebuit rosu insa Costicutza avea contract cu Rieslingu’ si chelnerii nu prea agreau comenzile prea variate gen 2 vinuri diferite !) , apoi un Pinot Noir – nu te-ai prins? Cand zic una ada doua! Una pentru fiecare !! si apoi – ma da ce sticla ai adus acolo ? Si nu ne zici ? Doua saptamani !! Si zici ca nu ai ?! Ada !! Una ! adica cate una !! Muscat Otonel … am plecat in pozitie verticala dar am impresia ca discutia noastra putea fi ascultata si de la 200 de metri … A fost ultima data.. Peste 3 ani ascultam muzica de la Termal de pe banca in parc .. pe sec !! Si din 1997 … fara bai! Democratia ei de viata !!
Dar inainte sa termin. Erau si locuri mai ieftine . Vara la Felix vilele erau pline ( ma rog asa zisa cazare la vile ). Cei cu venituri mici se duceau la confort 3 ( 5 sau 7 de acelasi sex in aceiasi camera .. puteai sa nimeresti peste o gasca vesela … si te felicitai de noroc) sau erau familii cu 2-4 copii care luau o camera de 5 la cf 3. Preturile erau mult mai mici ( parca 18 zile la conf 3 era de 1700 lei 18 zile ) . Insa de prin 1992 au cam disparut abonatii vilelor si in ultimii 3 ani am fost eu la vila confort 3 , 2-3 insi in camera de 5 cu zile in care eram singur .
Sa nu uit – “vilele” datau de dinate de razboi …

#3058
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Ceva poze?

#3059
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Eu am fost cu scoala in tabara la navodari, 2 saptamani cu scoala, clasa 4-a. A costat 350 Lei, pensiune complecta.

Edited by WestPoint, 23 July 2022 - 19:41.


#3060
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Si eu, in vacantele dintre clasele I-II si II-III.
Adica 1972 si 1973.
14 zile, pensiune completa
Navodari-Delfinul..cladire noua, moderna. Pretul parca nu 350, parca mai mult. De ce zic asta? Pentru ca in jur de 350 erau taberele de 12 zile. cele de 14 erau mai scumpe.
In 1975 am fost asa, de 12 zile dar la munte, la Nucsoara.
Am zis ca as vrea dar n-am reusit sa merg la Navodari, sa vad ce s-a ales de acele vechi obiective...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate