Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Limba germana

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Aldine33

Aldine33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.10.2012
Buna seara!
Sunt medic, locuiesc in Hunedoara, si as dori sa invat limba germana intr-un timp rezonabil. Adica intr-un an, maxim 2. Am facut la scoala in clasele V-VIII, dar sincer nu am inteles mare lucru. La facultate am facut engleza, pentru ca era mai comod, oricum stiam. Din pacate acum se cere sa stii macar de nivelul B1, in unele locuri chiar B2. Imi puteti recomanda niste cursuri care sa ma ajute sa fac progrese daca invat cat se poate de constiincios acasa? Desigur voi merge la examinari la Cluj sau in alte centre, dar din pacate nu imi permit sa ma si mut acolo pentru cateva luni pentru cursurile organizate de centrele germane.
Multumesc pentru orice sugestie!

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,482
  • Înscris: 30.10.2003
Gaseste-ti un profesor particular, e cel mai bine!
Eu iti recomand http://www.dw.de/learn-german/s-2469 ai curs interactiv, curs audio si o gramada de exercitii! Vezi ca ai pagina si in limba romana.

#3
fulminatorz

fulminatorz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 21.05.2007
Daca stii engleza (pentru ca cursul e in engleza) poti sa piratezi de pe torenti Pimsleur - German. E folosit de agentii speciali ca sa invete in timp record cuvinte dintr-o limba straina.

edit: daca nu stii engleza e nasol rau. Atunci ai putea sa apelezi la Eurocor, insa parerea mea e ca sunt cam sparti. Fata de alte cursuri in engleza, desigur, pe piata romaneasca nu cred ca ii bate cineva.

Edited by fulminatorz, 15 October 2012 - 20:34.


#4
daimon'

daimon'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 22.09.2007
Eu unul as evita materialele "la conserva", asta insemnand cursuri audio (Pimsleur) sau de alta natura (Rosetta Stone). Veti descoperi ca timpul investit nu va aduce beneficii proportionale, ci repetati la nesfarsit aceleasi structuri pana la saturatie. Pe langa asta, o limba straina e ideal s-o legam direct de cea materna, or cursul Pimsleur va obliga sa folositi engleza pe post de pivot.

Eurocor este o optiune daca doriti sa ascultati pasiv (mp3 player?), insa ca metoda activa sufera de aceeasi problema a staticitatii materialului. Macar se invata multe cuvinte si expresii noi intr-o lectie.

Preferabil ar fi daca ati avea la indemana banii pentru un tutor particular. Lectiile 1-la-1, cuplate cu o studiere a fundamentelor gramaticale si cu exercitii facute cu un om conduc la un progres evident (comparat cu diverse alte forme de studiu). Pe langa asta e si factorul psihologic al rusinii de a nu sti, care face greselile sa nu se repete - precum si factorul ca un lucru pe care dai banii prinde importanta in comparatie cu un curs online free. :)

#5
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Si inca un punct important.Sa aveti contact cu vorbitori de limba germana.

#6
csmpfa

csmpfa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.11.2012
buna ziua, am si eu o intrebare: as vrea sa fac un curs de limba germana autorizat, de unde sa mi se elibereze un certificat de absolvire recunoscut international (sau cel putin in institutiile din germania, austria) ideea e ca am consultat cateva site-uri si nu stiu ce sa zic, cam care ar fi mai valabil.

#7
daimon'

daimon'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 22.09.2007
Ce ştiu sigur este că Goethe Institut este autorizat să susţină examinările pentru orice nivel al Goethe Zertifikat. Sunt prezenţi în toate marile oraşe ale ţării : http://www.goethe.de...prf/de20476.htm

Certificatele oferite de centrele de predare vor fi recunoscute în mai puţine locuri decât certificatul Goethe, care e cel oficial conform normelor europene de evaluare. Poţi face însă pregătirea (cursurile) la orice centru, nu e musai să pompezi banii în Goethe Institut; ba chiar, din câte am citit pe-aici, chiar e preferabil ...

#8
Kneegrow

Kneegrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 12.08.2011
Cum se spune in germana "Cat costa?"? "Wieviel Kostet" sau "Wieviel Kosten"?

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,482
  • Înscris: 30.10.2003
Wieviel kostet?

#10
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
respectiv "was kostet" in functie de context

#11
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 10.10.2011
Pentru cei ce doresc sa invete singuri limba germana. Gasiti pe marplo curs interesant, dar obligatoriu trebuie sa aveti contact permanent cu vorbitorii de limba germana.

#12
ioana1984

ioana1984

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.01.2013
La multi ani! Eu am invatat germana foarte bine cu niste cursuri de la Polirom, se numeau Limba germana simplu si eficient si Limba germana exercitii de gramatica si vocabular. Cursul are si CD audio cu lectiile. Mi le-a recomandat o prietena care a emigrat in Germania si mi le-am comandat la editura cu reducere de 15 sau 20% daca nu ma insel. Am mai facut apoi si din cursul numit em de la editura Hueber din Germania pregatire pentru examenul de nivel B2. Se poate cumpara de pe siteul Carte straina (nu stiu daca se poate da link, dar se gaseste usor). Am dat examenul pentru B2 la Centrul Cultural German din Cluj si l-am luat din prima. E bine sa te uiti si la TV in limba germana, la RTL de exemplu, sau sa citest carti in limba germana. Oricum, daca ai o minte logica si perseverenta se poate invata destul de usor.

#13
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
Lb germana e o lb destul de grea chiar si pt cei avansati, greu de inteleasa,
cunosc lb germana doar la nivel incepator, dupa atata timp, recunosc lb germana scrisa dar nu stiu sa traduc, nici la gramatica germana nu sunt bun(declinari cu articole der, die ,das), verbele imposibile cu atatea timpuri....)
se stie ca germana are o gramatica f grea, mai grea decat lb. nordice(suedeza,norvegiana, daneza).

#14
StefaniaDia

StefaniaDia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.01.2013
Buna!
M-as bucura foarte mult daca ati putea sa ma ajutati.
Urmeaza sa sustin examenul de limba germana pentru B2 si mi-ar prinde foarte bine sa vorbesc cu cineva in aceasta limba atat de dificila Posted Image
Va multumesc din suflet!

#15
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
in scris? verbal?

#16
MsGrumphy

MsGrumphy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.05.2013
felicitari pentru meserie in primul rand !

eu recomand sa vizualizati site-ul:

http://www.invatager...-alfabetul.html

acest site e special pentru cei care doresc sa invete limba germana pentru a ajunge la nivelul B1 si / sau B2, sa vorbeasca fluent si corect

sau

exercitii de vocabular in limba germana asociate cu imagini, prountie si rezolvare de exercitii aici :

http://www.grumphy.c...rmana-rge1.html


succes va urez din Austria!

#17
MirunaTica

MirunaTica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.01.2016
Eu va  recomand cu drag cursurile de limba germana care m-au ajutat sa-mi iau diploma de B2, fiindu-mi necesara pt a profesa ca medic in Germania.

Se vorbeste mult in limba germana si asta m-a ajutat ff mult, manualele folosite sunt pentru examene.  Site-ul este http://cursuri-germana-bucuresti.ro/

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Aldine33, on 15 octombrie 2012 - 19:14, said:

Buna seara!
Sunt medic, locuiesc in Hunedoara, si as dori sa invat limba germana intr-un timp rezonabil. Adica intr-un an, maxim 2. Am facut la scoala in clasele V-VIII, dar sincer nu am inteles mare lucru. La facultate am facut engleza, pentru ca era mai comod, oricum stiam. Din pacate acum se cere sa stii macar de nivelul B1, in unele locuri chiar B2. Imi puteti recomanda niste cursuri care sa ma ajute sa fac progrese daca invat cat se poate de constiincios acasa? Desigur voi merge la examinari la Cluj sau in alte centre, dar din pacate nu imi permit sa ma si mut acolo pentru cateva luni pentru cursurile organizate de centrele germane.
Multumesc pentru orice sugestie!


http://cursuri-de-li...ne.blogspot.ro/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate