Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mad Men (2007 - )

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Sunt oarecum surprins ca nu exista un topic pe tema acestui serial. Am deschis eu unul insa Posted Image

Serialul prezinta America (New York-ul in special) anilor '60, relatiile la locul de munca, familia si locul femeii in societatea de-atunci, problemele rasiale si politice cu care s-a confruntat America in respectiva perioada, etc.

Pe langa toate astea serialul se concentreaza si pe Publicitate, domeniul in lucreaza unele personaje cheie ale serialului. In acea agentie compromisurile sunt la ordinea zilei, respectul se castiga greu si se pierde repede, banii si clientii sunt cei mai pretuiti si totul se invarte in jurul lor.

Per total e un serial bun, un serial diferit fata de ce am vazut pana acum asta pentru ca actiunea se desfasoara destul de incet, cu calmitate, daca nu esti cu adevarat atras de serial poti renunta dupa 2-3 episoade. Nu e un serial gen Prison Break sau 24 in care se termina un episod si-l astepti cu nerabdare pe celalalt.

Umorul e de buna calitate, multe subtilitati, decorul de mare clasa (masini de scris, scaune, birouri, covoare, mobilier, case, masini, bauturi, tigari, haine, frizuri, etc etc) tipice perioadei. Cred ca a fost dificil de realizat din punctul asta de vedere, te pierzi in atatea detalii.

http://www.cinemagia.../mad-men-20214/

http://www.imdb.com/title/tt0804503/

IMDB dupa cum vedeti ii acorda o nota foarte buna, meritata in opinia mea.

Eu sunt la sezonul 4, undeva la inceput (ep.4/5), rog a se discuta fara detalii explicite asupra evolutiei serialului. Indiferent ca se vorbeste de sezonul I sau de sezonul V.

#2
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Si eu il urmaresc - e printre putinele seriale cu adevarat bune din zilele noastre.
Atmosfera de epoca face toti banii...

#3
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Unul dintre favoriti, Roger Posted Image

Attached Files



#4
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Haideti, curaj! Personaje favorite, impresii, sunt sigur ca il urmaresc multi.

Edited by Alex-Softpedia, 17 October 2012 - 19:22.


#5
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Seriously ?!

Edited by Alex-Softpedia, 19 January 2013 - 20:56.


#6
costinthebest

costinthebest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 16.01.2007
Eu il urmaresc.
Dupa parerea mea, e unul dintre cele mai bine realizate seriale.
M-au cucerit detaliile decorului si subtilitatile.

#7
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Si se zicea ca rusii si in general slavii beau! Ptr. astia din serial nu e niciodata prea devreme sau prea traziu sa tragi un pahar de bautura. La fel daca nu te simti bine, ai primit o veste proasta, din contra ai primit o veste buna totul se uda cu tarie!. La fel de genial e modul cum sunt prezentate tigarile ptr. vreamea cand nu erau considerate daunatoare, nu conteaza ca esti la masa cu aia mici, ca esti gravida, bagi o tigara.
Serialul il consider intr-un fel raspunsul americanilor la serialu englezesc Downton Abbey, sper ca am scris corect, si acolo se prezinta viata dintr-o epoca de mult apusa.
In momentul de fata sunt la zi cu serialul si pot sa zic ca s-au schimbat multe de-a lungul seriilor, nu e chiar asa de static, actorii joaca bine, grija la detalii este maxima, scenariul destu de bun si original, e un serial care trebuie vazut! Din cate stiu a luat si ceva premii importante!

#8
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

 Materium, on 30 ianuarie 2013 - 22:48, said:

Ptr. astia din serial nu e niciodata prea devreme sau prea traziu sa tragi un pahar de bautura.
La fel de genial e modul cum sunt prezentate tigarile
Sa nu uitam abundenta de glume rasiste, discriminatorii, cu tenta sexuala, etc... :)

#9
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,659
  • Înscris: 08.03.2011
Sezonul 6 abia din 7 aprilie...

#10
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

 Mocebon, on 31 ianuarie 2013 - 15:44, said:

Sa nu uitam abundenta de glume rasiste, discriminatorii, cu tenta sexuala, etc... Posted Image

Da zugravesc destul de bine atmosfera anilor 60 din societatea americana. Asa ca abia astept nul sezon!

#11
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Am vazut ultimul sezon. Tot ma atrage insa par a fi in criza de idei, a stagnat, nimic impresionant, e oarecum normal dupa 6 sezoane.

#12
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
S-a ajuns la sezonul 7.
E din ce in ce mai slab, il urmaresc doar pentru ca nu-mi place sa incep un serial si sa-l abandonez pe parcurs, dar a devenit repetitiv, fara haz si a alunecat puternic in mediocritate.

#13
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Am tot vrut sa ma apuc de el....dar parca 7 sezoane imi par mult pentru timpul liber pe care il am.
Daca as stii ca e ceva bun de tot as risca sa imi pierd atata timp cu el.
La fel de sceptic am fost si cand am inceput magic city...si pe parcurs am spus ca e printre cele mai bune seriale care le-am vazut...mare dejamagire am avut cand am vazut ca a fost anulat(nu am stiut cand m-am apucat de el).

#14
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
S-a terminat si acest serial, exact la timp pentru ca nu mai avea niciun rost in ultimele sezoane.
Dar categoric merita vazut, sau, cel putin, primele 3-4 sezoane...

#15
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Primele 4 sezoane si ultimul sezon.  :P
Mi-a placut foarte mult serialul, o sa imi lipseasca.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zDBzD9YtKC8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
ozan2

ozan2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 26.07.2013
Stie cineva un film/serial care poate inlocui Mad Men? Sa fie macar aproape echivalent cu ceea ce este... aceasta opera de arta

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate