Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pisica foarte agresiva

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
thaojune

thaojune

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 11.12.2011
Aceeasi problema am avut-o si eu cu un motanel pe care l-am gasit. Dupa estimarile medicului avea cam o luna si jumatate cand am gasit-o si dupa putin timp a inceput sa muste destul de rau, dar acum nu mai musca la fel de rau. Sfatul meu e sa ai rabdare cu ea ca incet incet nu va mai musca. Trebuie sa tii cont si de faptul ca este mica si are foarte multa energie.

#20
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

 thaojune, on 15 octombrie 2012 - 16:27, said:

Trebuie sa tii cont si de faptul ca este mica si are foarte multa energie.
posibil inca mai e speriata / traumatizata de viata de viata care a avut-o pe strada.

Edited by Fane, 15 October 2012 - 16:49.


#21
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
am si eu un motan ,pe el http://www.formula-a...tru-ghita-12666
la inceput musca destul de puternic dar cu timpul a redus forta muscaturii. am observat ca daca nu ii convine ceva sau nu-l lasi sa faca un anumit lucru vine si te apuca cu labutele de picior si incearca sa muste ,dar ii trece si isi vede de treaba. asa e el mai bataus din fie....cand mergem la tara se ia de toata lumea p'acolo,de caini,alearga gainile si curcanii. cand se joaca,la fel,musca. e felul lor de a fi si nu este nimic iesit din comun, fiecare are personalitatea lui.

#22
thaojune

thaojune

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 11.12.2011

 Fane, on 15 octombrie 2012 - 16:49, said:

posibil inca mai e speriata / traumatizata de viata de viata care a avut-o pe strada.
Cand se sperie, fuge sub pat sau pe unde poate sa se ascunda. Cand musca, se joaca. Noroc ca l-a acceptat motanul cel mare si il zapaceste pe el acum :D

#23
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Un articol interesant pe aceasta tema: http://www.ziare.com...placute-1193846

#24
Absinthia

Absinthia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.05.2010
Buna !
Am si eu o problema cu pisica mea:  e femela, are cam 3 luni, nu a  fost niciodata batuta, nu i-am schimbat mediul de viata.O am de cand era pui, dupa intarcat am adus-o la mine acasa si a avut parte de toata dragostea.Problema este ca se joaca incontinuu, mai ales noaptea.Probabil doarme cand eu sunt la servici.Insa imi face nopti albe : darama lucruri, ma sgarie incontinuu,pana la sange.Nu  are nici un rezultat daca o cert sau daca ii dau o palma usor la fund.Nu ma asculta.Daca o inchid in balcon  face foarte urat.Scuipa pe toata lumea.Nu e  nici prea ignorata, nici prea coplesita cu afectiune.Nu  a avut contact cu alti caini sau cu alte pisici , sau cu mediul exterior.Nu are purici sau vreo infectie, nu pare a  fi turbata ( nu are semne de spuma la gura ).Este pur si simplu foarte rea , chiar si cu mine , eu fiind stapana ei, care o hranesc.Nu ma las intimidata de ea.Nu am dormit de 2 nopti din cauza ei, si azi dimineata m-a zgariat  f tare  pe picior,de fapt e o sfasietura in carne.Mi-a curs sange si mi-am pus un antibiotic local,Nu stiu ce sa ii mai fac: cauza o stiu : e  agresivitate ( agresiune )de tip pradator.Sunt pe  cale sa renunt la ea, dar ma gandeam daca sunt solutii: calmante....ceva orice.

 Absinthia, on 30 mai 2013 - 07:37, said:

Buna !
Am si eu o problema cu pisica mea:  e femela, are cam 3 luni, nu a  fost niciodata batuta, nu i-am schimbat mediul de viata.O am de cand era pui, dupa intarcat am adus-o la mine acasa si a avut parte de toata dragostea.Problema este ca se joaca incontinuu, mai ales noaptea.Probabil doarme cand eu sunt la servici.Insa imi face nopti albe : darama lucruri, ma sgarie incontinuu,pana la sange.Nu  are nici un rezultat daca o cert sau daca ii dau o palma usor la fund.Nu ma asculta.Daca o inchid in balcon  face foarte urat.Scuipa pe toata lumea.Nu e  nici prea ignorata, nici prea coplesita cu afectiune.Nu  a avut contact cu alti caini sau cu alte pisici , sau cu mediul exterior.Nu are purici sau vreo infectie, nu pare a  fi turbata ( nu are semne de spuma la gura ).Este pur si simplu foarte rea , chiar si cu mine , eu fiind stapana ei, care o hranesc.Nu ma las intimidata de ea.Nu am dormit de 2 nopti din cauza ei, si azi dimineata m-a zgariat  f tare  pe picior,de fapt e o sfasietura in carne.Mi-a curs sange si mi-am pus un antibiotic local,Nu stiu ce sa ii mai fac: cauza o stiu : e  agresivitate ( agresiune )de tip pradator.Sunt pe  cale sa renunt la ea, dar ma gandeam daca sunt solutii: calmante....ceva orice.


I-am taiat unghiile, dar nu a ajutat la nimic.Musca.Ii dau usor peste bot, si musca iar.
Sau , sare la picioare desi o certam .In timp ce dormim ne musca de fata, de gat...etc .Si problema este ca zgarieturile si muscaturile ei nu sunt usoare- superficiale.Sunt serioase, pana la sange.
Deci ?  :(

#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Cumpăra-i o jucărie tip undiță și joacă-te cu ea inainte să vă culcați dar joacă, nu glumă. Până o vezi că pică lată. Mai sunt baghetele cu pene în capăt cu care o poți stimula și obosi. Dacă nu ai jucării tip undiță, merge și cu un cocoloș de hârtie legat bine cu sfoară dar mare atentie, nu cumva să înghită sfoara că e belea mare.In felul acesta îi consumi energia și va fi mai liniștită noaptea . A, am uitat, După joacă va primi mâncare, nu înainte. Deci: joacă apoi mâncare asta semnificând că a prins prada și apoi o mănâncă. Asta am văzut-o la emisiunea " Cats from hell" de pe Animal Planet, îti recomand s-o urmărești și tu. Este miercuri la ora 20.

#26
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 Absinthia, on 30 mai 2013 - 08:04, said:

Buna !
Am si eu o problema cu pisica mea:  e femela, are cam 3 luni, nu a  fost niciodata batuta, nu i-am schimbat mediul de viata.O am de cand era pui, dupa intarcat am adus-o la mine acasa si a avut parte de toata dragostea.Problema este ca se joaca incontinuu, mai ales noaptea.Probabil doarme cand eu sunt la servici.Insa imi face nopti albe : darama lucruri, ma sgarie incontinuu,pana la sange.Nu  are nici un rezultat daca o cert sau daca ii dau o palma usor la fund.Nu ma asculta.Daca o inchid in balcon  face foarte urat.Scuipa pe toata lumea.Nu e  nici prea ignorata, nici prea coplesita cu afectiune.Nu  a avut contact cu alti caini sau cu alte pisici , sau cu mediul exterior.Nu are purici sau vreo infectie, nu pare a  fi turbata ( nu are semne de spuma la gura ).Este pur si simplu foarte rea , chiar si cu mine , eu fiind stapana ei, care o hranesc.Nu ma las intimidata de ea.Nu am dormit de 2 nopti din cauza ei, si azi dimineata m-a zgariat  f tare  pe picior,de fapt e o sfasietura in carne.Mi-a curs sange si mi-am pus un antibiotic local,Nu stiu ce sa ii mai fac: cauza o stiu : e  agresivitate ( agresiune )de tip pradator.Sunt pe  cale sa renunt la ea, dar ma gandeam daca sunt solutii: calmante....ceva orice.




I-am taiat unghiile, dar nu a ajutat la nimic.Musca.Ii dau usor peste bot, si musca iar.
Sau , sare la picioare desi o certam .In timp ce dormim ne musca de fata, de gat...etc .Si problema este ca zgarieturile si muscaturile ei nu sunt usoare- superficiale.Sunt serioase, pana la sange.
Deci ?  Posted Image


Muscaturi pana la sange, sfasietura in carne? Iar urmarea e ca pocnesti peste bot un pisic de 3 luni? Mi se pare horror ce se intampla, eu as eutanasia-o.

#27
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Cât de serioase pot fi mușcăturile unui ghem de pisicuță de 3 luni? Hai să nu cădem în tragedie. Toți puii zgârie și mușcă până pe la 7-8 luni. Trebuie să-l înveți să-și dozeze mușcătura. Când începe să muște începi o partidă de joacă ca să-i distragi atenția de la mușcat, îl obosești bine și se va potoli. Pe perioada nopții îl poți pune într-o cușcă tip transportor de câini. Eu așa am făcut cu motănelul, nu neapărat că venea noaptea și avea chef de joacă ci ca să-l protejez de câinii mei pe care dacă i-ar fi mușcat, nu se știe ce reacție ar fi avut.

#28
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
:w00t: Enigel, tu ai impresia ca o pisica e papusa?

Eu pana acum n-am intalnit pui de pisica care sa nu muste si sa nu zgaraie. Un comportament absolut normal pentru un carnivor in crestere!
E varsta la care daca ar fi inca impreuna cu fratii si mama ar invata sa vaneze si sa atace. De multe ori se incing batai intre frati, unele mai blande, altele pana la sange! Cam cum crezi tu ca ajung sa se hraneasca singuri? Brusc din puiul bland si fara temperament s-apuca sa sfasie soareci si sobolani?? :habarnam:

Comportamentul se corecteaza in timp. Cam dupa 1 an se tempereaza foarte mult, ba chiar dispare.
Pisica nu se corecteaza cu lovituri peste bot :w00t:! E o miscare privita ca un raspuns la joaca/atac si evident ca te va ataca mai tare!

Pana atunci o poti distrage cu altceva de joaca (o mingiuta, pene, ata, ceva ce poate fugari si urmari). Niciodata nu ii raspunde la joaca agresiva.

Daca te ataca, trage-ti mana incet si apoi ignor-o. Daca insista si devine suparator parasesti incaperea sau o izolezi pe ea in alta camera pentru 10-15 minute timp in care se linisteste.

Tot in timp isi va regla programul dupa al tau.
Presupunand ca ai mai multe camere, taie-i accesul in dormitor macar pe perioada noptii. Nu ceda din prima noapte la miorlaituri (sfasietoare de zici ca o taie :D). Va fi concert cateva zile dar va invata ca nu are voie acolo.
Dupa cum zicea si Freddy, joaca-te cu ea in fiecare seara inainte de culcare pana oboseste.

#29
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Dev, eu am avut vreo cateva pisici pana acum, dar nici una nu a zgariat si nu a muscat cand era pui, cand au devenit adulti nici atat Posted Image
Le mai apuca nebunia din cand in cand, dar niciodata nu m-au muscat de gat, nu mi-au sfartecat carnea si ce zice Absinthia acolo.
Daca voi ziceti ca e ok asa, asa o fi.

Edited by Enigel, 30 May 2013 - 11:26.


#30
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Eu intotdeauna cand am avut (temporar sau nu) pisici mici in grija am fost plina de zgarieturi pe maini si picioare :lol:.
Curge sange repede pentru ca au dintii si unghiile foarte ascutite.
Totusi pan' la carne nu ajunge decat daca nu esti deloc atent sau le agiti foarte tare. De asta zic, cand o ia rara trebuie ignorata nu atatata.

#31
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Ultimul meu motănel mă umplea de zgârieturi în așa hal încât l-am botezat Zorro. Dar după un an nu am mai avut nici o problemă de genulăsta. Sigur, imi degetele și le mai mușcă dar cu blândețe fără să mă doară. Ai grijă și nu-l pune cu burta-n sus ca pe câini. La pisici asta e poziția de atac.
PS: Cumpără-i neapărat un stâlp cu sisal pentru a-și ascuți ghiarele pe el și nu pe pielea ta.

Attached Files


Edited by Freddy12, 30 May 2013 - 12:36.


#32
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Eu am avut numai din aia care miorlaiau cand vorbeai cu ei si se tineau dupa tine prin casa si te trezeai dimineata cu ei dormind pe perna ta, infipti in parul tau :lol: Nici vorba sa muste sau sa zgarie, doar mai apucau cu dintii degetele, nu strangeau, dar tineau bine cu labele din fata si loveau cu alea din spate =))
In rest, se catarau pe perdele, alergau ca apucatii prin casa, aveau privirea aia de nebuni cu pupilele foarte dilatate si cam atat.

#33
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009
Un prieten pisicesc de joaca i-ar consuma energia si capta atentia, pe tine te-ar lasa in pace...

#34
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Oricat de dragi mi-ar fi pisicile, muscaturile de fata si de gat nu mi se par normale. Si puii nostri ne prind de picioare, de degete, ne musca, ne rontaie - si doare!, insa niciodata nu au sarit sa ne muste de zone vulnerabile, precum gatul. Si avem si copil mic, daca aveti curajul sa ziceti "hai, mai, ca esti adult, cat te afecteaza muscaturile unui ghem de 3 luni?", eu as fi fost realmente ingrijorata pentru copil. Niciodata, insa, nu am dormit noaptea cu pisicile in camera.

Ai nostri sunt doi si au tot timpul sa se joace impreuna si sa se epuizeze unul pe celalalt. Si totusi, inca ne gheraie. Nu la modul fioros, insa.

Edited by Deria_Leena26, 30 May 2013 - 19:01.


#35
cristianiv

cristianiv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.02.2013
Salutare,
Am vazut multe posturi in care violenta este considerata solutia. Nimic mai gresit zic eu.
  • Incearca sa te joci cu ea/el. Ghemotoace de hartie, bucati de ata, diverse obicte din cauciuc sau plastic de dimensiuni mici, lumina de la laser etc.
  • Nu uita ca pisicilor care stau in casa le poti taia unghiile daca nu au un loc unde sa le ascuta(doar varfurile - nu te apropia prea mult de zona rosiatica acolo unde are vase de sange si terminatii nervoase). Cu unghiile tocite joaca manuala e mai placuta.
  • Invat-o sa iasa afara. Ai mei ies regulat pe sala blocului si chiar afara in curtea blocului.
  • Cauta-i un partener(a). Exista si sansa sa nu fie compatibile personalitatile celor 2 insa daca sunt de sexe diferite sunt sanse mai mici sa se certe. Daca se impaca bine ai scapat de multe sarcini.
  • Gaseste-i un stapan nou care sa iubeasca animalele, preferabil la casa cu curte.


#36
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Invat-o sa iasa afara doar daca ai vecini intelegatori si nu sunt caini prin preajma. Din vazute vorbesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate