Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Probleme cu Cisco EPC3208

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#37
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
Ms "copil", o sa vad. Oricum eu luna asa termin contractul cu UPC. Chiar vreau sa vad daca fac ceva.
Apropo, modemul meu e EPC3925. Are asta alti parametri? Sau valorile sunt legate de retea?

Edited by enoxcj, 17 October 2012 - 00:32.


#38
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
La asta al tau ii poti modifica anumite setari pe partea de wireless: canalul pe care emite, numele retelei, etc. Poti umbla la firewall.

#39
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006

 copil_Cuminte19, on 17 octombrie 2012 - 00:34, said:

La asta al tau ii poti modifica anumite setari pe partea de wireless: canalul pe care emite, numele retelei, etc. Poti umbla la firewall.
Astea stiu, firewall am dezactivat. Dar valorile care mi le-ai spus ca sunt mari, nu tin de modem, ci de retea nu?

#40
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Da, alea tin exclusiv de retea si nu le poti ajusta tu. Practic, modemul iti arata ce semnal primeste.

#41
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
M-am uitat iar la valori
Downstream Channels
  Power Level: Signal to Noise Ratio:
Channel 1:  15.8 dBmV 39.8 dB
Channel 2:  15.0 dBmV 40.6 dB
Channel 3:  15.4 dBmV 40.8 dB
Channel 4:  14.5 dBmV 39.0 dB
Channel 5:  15.7 dBmV 40.6 dB
Channel 6:  15.4 dBmV 40.8 dB
Channel 7:  15.2 dBmV 40.6 dB
Channel 8:  15.1 dBmV 40.5 dB
  
Upstream Channels
  Power Level:
Channel 1: 45.0 dBmV
Channel 2:  0.0 dBmV
Channel 3:  0.0 dBmV
Channel 4:  0.0 dBmV

#42
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Foarte proaste pe downstream.

#43
lorddarq

lorddarq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.10.2012
M-am hotarat. Maine ii sun iar. Sa vad ce iese. Sper sa nu se crizeze aia pe acolo la cat de des i-am tot sunat :)) But then again, who cares ?

#44
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
That's the spirit! :lol:

#45
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007

 copil_Cuminte19, on 17 octombrie 2012 - 00:41, said:

Foarte proaste pe downstream.
Specificatiile docsis 3.0 spun asa:
pentru upstream valorile optime la 64QAM sunt intre 35 - 52 dBmv; la 16QAM 32 - 53dBmV, SNR >28dB
pentru downstream intre -12dBmv si +15 dBmV, cu un SNR >36dB

#46
lorddarq

lorddarq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.10.2012

 florianro, on 17 octombrie 2012 - 10:09, said:

Specificatiile docsis 3.0 spun asa:
pentru upstream valorile optime la 64QAM sunt intre 35 - 52 dBmv; la 16QAM 32 - 53dBmV, SNR >28dB
pentru downstream intre -12dBmv si +15 dBmV, cu un SNR >36dB

deci copil_Cuminte19 avea dreptate. La mine valorile sunt la limita superioara cu snr peste limita superioara.

Edited by lorddarq, 17 October 2012 - 10:19.


#47
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007
SNR-ul trebuie sa fie cit mai mare! Downstreamul este un pic peste limita superioara, dar asta nu prea produce disfunctionalitati (cel putin in teorie).
SNR = Signal Noise Ratio (raportul intre semnalul util si zgomot). Cu cit este mai mare cu atit inseamna ca zgomotul este mai mic.

#48
lorddarq

lorddarq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.10.2012

 florianro, on 17 octombrie 2012 - 10:18, said:

SNR-ul trebuie sa fie cit mai mare! Downstreamul este un pic peste limita superioara, dar asta nu prea produce disfunctionalitati (cel putin in teorie).
SNR = Signal Noise Ratio (raportul intre semnalul util si zgomot). Cu cit este mai mare cu atit inseamna ca zgomotul este mai mic.

Ideea e ca: am 2 routere cat se poate de functionale, 1 modem despre care tu spui ca merge ok. UPC-ul imi spune ca e din cauza ca nu e configurat bine router-ul. Acum eu pe cine sa cred ? Inainte de a fi schimbat modemul vechi atlanta cu asta nou, totul mergea ata. Suddenly, se schimba modemul, singura variabila din ecuatie, si nu mai merge nimic. As paria pe faptul ca A) modemul lor e un cacat sifonat sau Posted Image de undeva de la server e problema si cineva imi taie matzu cand vede spike-uri de viteza. Sincer nu stiu care e si nu prea ma intereseaza. Ma intereseaza doar ca nu e de la mine, si drept vorbind, n-avea cum sa fie. Nu se strica peste noapte un router asa nitam nisam. Tare imi e ca se lasa cu OPC si scandal.

PS: Am facut destule configurari de routere pana acum sa stiu ca nu are cum sa fie de la mine. Si mai ales cand vine o maimuta dresata de birou care imi arunca dume de genul "Scoate firewallu sa mearga modemu", imi urca putin tensiunea pentru ca nu-mi place sa fiu luat de prost. In afara de asta, am motive sa cred ca upc incearca sa imi bage pe gat routerul lor de 3 parale sau sa limiteze transferul p2p. Interesant e ca imi pica tot brusc doar cand ajung pe la 3-4 mb/s cu transferul pe p2p sau streaming la un film pe vplay sau oriunde altundeva. Dupa ce face platou, se taie conexiunea complet.

Edited by lorddarq, 17 October 2012 - 10:32.


#49
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008

 lorddarq, on 17 octombrie 2012 - 10:13, said:


Ce ai rezolvat pana la urma? :)

#50
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
Azi de la 15-17 imi vine echipa tehnica sa vada ce e si la mine.

#51
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008

 enoxcj, on 17 octombrie 2012 - 13:55, said:

Azi de la 15-17 imi vine echipa tehnica sa vada ce e si la mine.

Bun! E un inceput bun. :)

#52
lorddarq

lorddarq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.10.2012
tocmai ce am vb cu suportul clienti si mi-a zis ca apparently modemul tinea minte 5 macuri. De unde ? Naiba stie, ca eu 2 pc-uri am in casa + routerul = 3 macuri. In fine. neesential. Ideea e ca i-a dat un reset sa isi ia doar macurile de care are nevoie,iar deseara cand ajung acasa sa soct din priza modemul pt aprox 15 sec si cand il re-alimentez sa bag doar firul de router prima data ca sa ia doar macul routerului prima data. Ulterior (naiba stie dupa cat timp) sa bag si cablul de la pc. Dupa aia sa sun la ei sa faca o verificare in real-time cu mine facand download la ceva astfel incat sa fortez modemul sa pice din nou in timp ce ei il monitorizeaza. Deci... more fun ! Serios ca nu merita bataia de cap pt 2 mega in plus la download... Incep sa regret ca n-am ramas la vechiul pachet de net cu 20 de megi. era mai reliable. Posted Image

Plus ca oricum e idioata faza. Daca vreau pot sa am si 20 de djivaisuri conectate la router si subsequently la modem. Acu brusc nu face fata la 5 amarate de macuri ? What da heck ?

Edited by lorddarq, 17 October 2012 - 14:04.


#53
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Nu stiu ce aberatii ti-au zis cei de la telefon, dar n-am mai auzit asa ceva. :lol:

Uite, si mie-mi cadea aleatoriu cand era problema cu parametrii de la retea, apoi s-a rezolvat. Dupa o perioada a inceput sa imi cada pe perioade foarte scurte, sub o secunda. Mergea bine cat mergea si cadea.

Vinovatul? Routerul lor. Le-am dat routerul inapoi si am cerut un mod simplu.


La tine intai de toate tre' sa fie facut ce discutam noi azi noapte, iar daca tot o sa continue, atunci tre' sa iti schimbe modemul.

#54
lorddarq

lorddarq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.10.2012

 copil_Cuminte19, on 17 octombrie 2012 - 14:07, said:

Nu stiu ce aberatii ti-au zis cei de la telefon, dar n-am mai auzit asa ceva. Posted Image

Uite, si mie-mi cadea aleatoriu cand era problema cu parametrii de la retea, apoi s-a rezolvat. Dupa o perioada a inceput sa imi cada pe perioade foarte scurte, sub o secunda. Mergea bine cat mergea si cadea.

Vinovatul? Routerul lor. Le-am dat routerul inapoi si am cerut un mod simplu.


La tine intai de toate tre' sa fie facut ce discutam noi azi noapte, iar daca tot o sa continue, atunci tre' sa iti schimbe modemul.

Pai aia zicea si fata de la telefon. Ca daca cumva nu se rezolva nici cum, o sa faca o cerere sa imi inlocuiasca modemul. Modelul meu e d-ala badaran de simplu. 2 cable si 3 mufe. :)) Deci nu stiu cum masa poate un modem d-asta simplu si badaran sa stie tinere de minte de macuri. Sincer n-am mai auzit asa ceva ! Nu zic ca nu s-o putea dar nu-i prea vad utilitatea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate