Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Probleme cu Cisco EPC3208

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#1
lorddarq

lorddarq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.10.2012
Salutare,

Recent (adica vineri) am schimbat pachetul upc vechi (20mbps + modemul Atlanta) cu unul nou (60mbps + Cisco 3208) si am inceput sa am probleme cu reteaua, care inainte functiona cat se poate de ok. Mai precis spus, am un Sweex LW050v2 (modelul wireless), care facea partea de routing. Dupa ce au instalat baietii de la UPC modemul nou, au inceput problemele. Daca stau si eu si sotia pe internet (ea pe wirelss eu pe conexiune pe cablu in router), cam dupa 1 minut pica netul. In ce sens ? Pai timeout la toate requesturile facute, chiar daca iconita de retea din zona de notificare din taskbar, arata ok (fara !). Practic sunt aceleasi simptome ca si cand ti se asigneaza alta dresa de IP si trebuie sa resetezi modemul. Ceea ce functioneaza temporar si in cazul meu. Daca scot modemul din priza si il las putin, totul e ok, in sensul ca isi ia alta adresa de ip si functioneaza din nou pt urmatoarea perioada de 1-20 de minute (depinde). De indata ce folosesc un torent, un streaming, orice care calareste mai serios teava, patesc din nou la fel. Ma scoate din pepeni, pentru ca au venit deja cei de la upc, au reglat semnlul pe modem si cat era aici, mergea de minune. Dupa ce a plecat omul, la nici 10 minute, iar a cauzt !

Ma gandesc ca s-ar putea sa fie din cauza routerului, dar imi vine greu a crede ca s-a stricat asa peste noapte si sa dau alt milion pe un router nou n-as avea chef, pt ca nu ploua cu bani.

Am incerca sa setez router-ul pe ip static si pe dinamic si tot nimic. Nu sunt prea multe posibilitati de configurare a retelei din panoul de administrare al routerului, ceea ce ma tot duce cu gandul ca s-ar putea sa fie modem-ul de vina.

Orice idee sau sfat e binevenit !

Multumesc

#2
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Cel mai probabil routerul tau nu face fata traficului intens si trebuie sa cumperi ceva mai de doamne-ajuta. :)

Este un lucru stiut ca routerele astea ieftine sunt cam ''pocnitori'' cand vine vorba sa reziste la transferuri cu viteze marite.

#3
lorddarq

lorddarq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.10.2012

View Postcopil_Cuminte19, on 14 octombrie 2012 - 16:45, said:

Cel mai probabil routerul tau nu face fata traficului intens si trebuie sa cumperi ceva mai de doamne-ajuta. Posted Image

Este un lucru stiut ca routerele astea ieftine sunt cam ''pocnitori'' cand vine vorba sa reziste la transferuri cu viteze marite.

Ma bantuie si pe mine aceeasi idee, cum ca ar trebui sa il schimb. Totusi mi se pare dubios ca saltul de viteza nu e sa cazi pe spate. Ce recomanzi in materie de routere ca raport pret-calitate ?

#4
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Ti-as recomanda ceva de genul: http://www.emag.ro/r...d/pd/EMC92BBBM/ sau http://www.emag.ro/r...d/pd/EBC92BBBM/

Acum depinde cati bani vrei sa dai pe el. Iti recomand doar ceva care sa aiba macar 2 antene pentru ca te va ajuta la puterea si calitatea semnalului wireless.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postlorddarq, on 14 octombrie 2012 - 16:28, said:

Orice idee sau sfat e binevenit !
O idee ar fi sa folosesti internetul direct, fara router. Daca nu mai ai probleme scoti modemul din ecuatie si schimbi routerul.

#6
lorddarq

lorddarq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.10.2012

View PostMembruAnonim, on 14 octombrie 2012 - 16:56, said:

O idee ar fi sa folosesti internetul direct, fara router. Daca nu mai ai probleme scoti modemul din ecuatie si schimbi routerul.

Am incercat deja. Functioneaza. De asta mi se pare toata chestia mega-ciudata, pentru ca inainte de a fi schimbat modemul totul mergea ok. Imediat ce l-au inlocuit a inceput distractia. Acum, nu zic, n-o fi routerul cel mai stralucit, dar nu cred ca poate fi chiar asa de slab. E luat acum 2 ani si cam la acelasi pret ca si tp-linkul cu 2 antene din link-urile lui  copil_Cuminte19.

Mai precis spus asta e: http://www.sweex.com...outers/LW050V2/
si sincer, nu wireless mega puternic ma incanta pe mine, pentru ca doar nevasta-mea foloseste. Eu sunt pe cablu direct. Daca eram amandoi pe wireless, atunci poate ca m-as fi gandit si eu ca e prea slabut wireless-ul si de asta am probleme.

#7
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Da, ideea lui w21 e buna. Incearca si asa. Oricum, ti-as recomanda sa scapi de routerul ala.

View Postlorddarq, on 14 octombrie 2012 - 17:03, said:


Am incercat deja. Functioneaza.
Atunci e clar. :)

Sa stii ca sunt multe routere care incep sa ''sughita'' cand dau de ''greu'', in special astea ieftine, dupa cum ziceam. Sweex nu e un producator care sa se axeze pe echipamentele de retea. :P

#8
lorddarq

lorddarq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.10.2012

View Postcopil_Cuminte19, on 14 octombrie 2012 - 17:05, said:

Da, ideea lui w21 e buna. Incearca si asa. Oricum, ti-as recomanda sa scapi de routerul ala.


Atunci e clar. Posted Image

Sa stii ca sunt multe routere care incep sa ''sughita'' cand dau de ''greu'', in special astea ieftine, dupa cum ziceam. Sweex nu e un producator care sa se axeze pe echipamentele de retea. Posted Image

sweex face "di tati" ca sa zic asa. Oricum, aia nu e o garantie ca ce scot e automatic za best. Cisco face de ex in mare parte (daca nu cumva doar) echipamente de retea, si o mai dau si ei in bara asa din cand in cand indiferent de gama de produse. Deci focalizarea firmei nu e un garant pt calitate, cum nu e nici pretul neaparat. Plus ca nu se pune problema ca era ieftin routerul. 130 de lei e chiar peste ce recomandai tu, adica TP-Link (care acum de 2-3 ani au inceput sa fie mai pronuntati).

La serviciu, firma foloseste pentru mobile development doar routere cisco (linksys), care sincer sunt de toata jena, si sunt undeva pe la 200 de lei bucata. Ce-i drept, switchurile in schimb sunt top-notch. Dar aia e o alta mancare de peste.

Edited by lorddarq, 14 October 2012 - 17:13.


#9
lorddarq

lorddarq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.10.2012
Ok am inlocuit router-ul. Problema persista. Sun la upc: Cica trebuie sa imi dezactivez firewall-u si pe comp si pe router.Atunci o sa mearga !

Sa moooori tu ? Daca dezactivez de tot firewallu si bag compu intr-un DMZ o sa si mearg ? :)))  Deci solutia upc la problema e sa las orice fegget sa imi traga un ddos sau un buffer overflow sau icmp bob. Nu era mai simplu daca zicea: "Puiu, routeru nostru e mai special, cand folosesti altceva decat routerele noastre, iti cam crapa conexiunea. Ca deh si gura noastra sa mananca o pita !" Chiar mi-a si sugerat tipul cu care am vorbit ca ar fi bine sa imi iau un router UPC, pentru ca altfel el n-are cum sa ma ajute.

Bottom line: 'Tre sa-mi iau un router UPC. Daca nici cu asta nu merge, renunt la contract cu riscul de a da 2 mil penalizarea pacii, si trec frumos pe Romtelecom. As trece pe RDS dar idiotii din bloc s-au cablat toti pe UPC si n-am sanse sa-i conving de altceva.

NB: Greselile gramaticale sunt intentionate si sunt pt flavouring. :))

#10
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Ce router ti-ai luat, pana la urma? Firewall-ul de pe modem? Dar nu are asa ceva, daca e modem simplu.

#11
lorddarq

lorddarq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.10.2012

View Postcopil_Cuminte19, on 16 octombrie 2012 - 22:53, said:

Ce router ti-ai luat, pana la urma? Firewall-ul de pe modem? Dar nu are asa ceva, daca e modem simplu.
am luat un D-link. E reliable si e cheap. 119 lei. Tot ce puteam sa mai iau era in jur de 3-4 milioane. Feck dat. Firewallu n-are cum sa fie pe modem, era vb de cel de pe router, doar n-am acces la panelu din modemu lor. :)) Oricum logica mi se pare mai mult decat bestiala: ca sa-ti mearga netu dai drumu la virusache si deschizi usa la toata lumea. Makes total feckin' sense ! :))))

#12
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Poti accesa modemul la 192.168.100.1. :P

Stiu ca erau vreo 2 modele de routere de la UPC care aveau probleme de soft si alea chiar mergeau ok doar dupa ce le dezactivai firewall-ul. Totusi, nu inteleg de ce nu iti merge tie ok cu routerul ala.

#13
lorddarq

lorddarq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.10.2012

View Postcopil_Cuminte19, on 16 octombrie 2012 - 23:09, said:

Poti accesa modemul la 192.168.100.1. Posted Image

Stiu ca erau vreo 2 modele de routere de la UPC care aveau probleme de soft si alea chiar mergeau ok doar dupa ce le dezactivai firewall-ul. Totusi, nu inteleg de ce nu iti merge tie ok cu routerul ala.

O fi cum zici dar n-am capatat nici un user sau pw pentru respectivu

#14
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Pai nici nu o sa primesti. Doar accesezi interfata si te loghezi, nu ai nevoie de username sau parola. :D

#15
lorddarq

lorddarq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.10.2012

View Postcopil_Cuminte19, on 16 octombrie 2012 - 23:23, said:

Pai nici nu o sa primesti. Doar accesezi interfata si te loghezi, nu ai nevoie de username sau parola. Posted Image

Foarte de acord cu tine. Nu stiu daca l-ai vazut sau ai lucrat cu unul, dar ideea e ca tot ce iti ofera interfata aia grozava sunt niste date legate de starea djivaisului.

Chiar si logat , tot nu poti seta nimic. Tot ce poti face e sa vezi ce se intampla cu modemul. Best case scenario, vezi ce setari sunt facute pt telefonie. Dar cam atat.

Ce mi se pare ca se apropie de ce ziceai tu cu firewallu de pe modem e aci:
[b][color=#ff0000]DOCSIS Downstream Scanning: Completed[/color][/b]
DOCSIS Ranging: Completed
DOCSIS DHCP: Completed
DOCSIS TFTP: Completed
DOCSIS Data Reg Complete: Completed
[color=#ff0000][b]DOCSIS Privacy: Enabled[/b][/color]

Adica: 1 e potential suspect pentru ca scaneaza canalul de download si posibil sa aibe un watcher care sa notifice pe server: Gigi face download masiv, taie-i matzu
si 2) e suspect pentru ca firewall poate fi asociat cu notiunea de privacy, deci de ex, daca modemul detecteaza faptul ca o cantitate mare de informatie e descarcata in timp scurt (in decurs de cateva minute) poate sa aibe un mecanism de siguranta care sa puna 'dopu ca sa nu dea routeru peste cap. SAU poate tocmai asta e cauza. Naiba stie. In orice caz, e proiectat sa duca pana la 440 mbps down, si 115 upload. Deci daca face ca toti draci la niste amarati de 60 de mbps e bun de numa....

Anyways: ce am paste-uit mai sus sunt doar niste label-uri care exprima starile device-ului. There is no firewall ca sa zic asa :)))

#16
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Pai ti-am zis ca n-are firewall. :D

Nici nu poti sa modifici nimic, ca n-ai ce. Te ajuta sa vezi parametrii de retea...

Ce ai copiat acolo are legatura cu securitatea datelor de pe retea, iti apare asa fiindca-i activa.

#17
lorddarq

lorddarq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.10.2012

View Postcopil_Cuminte19, on 16 octombrie 2012 - 23:43, said:

Pai ti-am zis ca n-are firewall. Posted Image

Nici nu poti sa modifici nimic, ca n-ai ce. Te ajuta sa vezi parametrii de retea...

Ce ai copiat acolo are legatura cu securitatea datelor de pe retea, iti apare asa fiindca-i activa.

Pai si-atunci care-i ghisheftu ? Adica, are firewall da n-am ce-i face. Modemu merge si nu prea. Routeru merge si tre sa-i scot firewallu ca sa mearga routeru. Seriously, wtf ?
Pana la urma tot la concluzia initiala ajung: e facuta treaba in asa fel incat sa te iti bage pe gat routerele lor de cacat. In orice caz, daca nici cu ALA nu merge, sincer sa fiu, OPC-u ii mananca sau in cel mai rau caz un proces mic, asa pe fund acolo. Nu de alta, but this is crap. Adica e cel mai nasol mod de a te purta cu un client... pe bune !

#18
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Da, ciudat ce patesti tu. Eu tot asa folosesc, modemul lor + routerul meu si n-am probleme de astea. :P

Incearca sa dezactivezi firewall-ul de pe router si vezi daca iti merge asa, dar lasa-l activ pe ala de pe PC, faci un test, apoi il reactivezi si pe ala de pe router. Apropo, ce firewall ai pe calculator?

Daca tot esti in interfata modemului, pune si parametrii de retea. Vreau sa vad cum sta treaba la tine.

P.S.: Vezi ca-s aia cu downstream si upstream. :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate