Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

facturi"nedeclarate"

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
banu_niqu

banu_niqu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.07.2010
Buna Ziua, a-s dori sa primesc si eu ajutor de la dumneavoastra....
Mama mea este administrator la o societate comerciala (intreprindere familiala) si in urma cu cateva zile,cand s-a dus sa depuna declaratiile la fisc, a fost informata ca nu a declarat anumite facturi, drept urmare au calculat  tva-ul + impozitul din acele facturi = 180 milioane, plus penalitati fabuloase care dubleaza suma.
Ce trebuie sa faca ea , stiind ca acele facturi sunt fictive, si nu a primit marfa respectiva niciodata...?
A doua zi, s-a intors la fisc pentru o contestatie.Doamnele de acolo, foarte "binevoitoare" au speriat-o spunandu-i ca sa nu faca asa ceva,ca cine stie ce mai gaseste in neregula si problema se agraveaza:|
1.toate facturile le-a declarat
2. toate taxele le-a platit la timp.
3.nu a luat marfa respectiva, totusi, acele facturi cu pricina au fost platite,doar la o zi dupa facturare(acest lucru este ciudat pentru ca ea platea dupa o saptamana doua)
Multumesc si sper sa ma ajutati!

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Stai putin, TVA-ul (si impozitul) de platit este daca EMITI facturi, deci daca tu ai VINDUT marfa.
Daca cineva a emis niste facturi cu care mama ta nu are nimic de-a face (nu le-a introdus in contabilitate sa deduca impozit, nu a bagat marfa pe stoc, etc) si unde apare ca beneficiar nu e nici o chestie. Pot sa ma duc sa imi iau acum calculator si sa fac factura pe orice firma, ba chiar citeodata asa faceam pentru ca exista o reducere pentru anume clienti. Firma care apare ca beneficiar nu are habar de asta (si nu are ce pati).

Edited by f300, 12 October 2012 - 13:04.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

 banu_niqu, on 12 octombrie 2012 - 12:37, said:

acele facturi sunt fictive, si nu a primit marfa respectiva niciodata...?

 banu_niqu, on 12 octombrie 2012 - 12:37, said:

nu a luat marfa respectiva, totusi, acele facturi cu pricina au fost platite
Explica clar ce si cum. Ai doua afirmatii ce nu se leaga.

#4
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
deci cineva a cumparat marfa cu datele firmei tale, marfa pe care a achitat-o, deci a achitat si tva ul odata cu marfa.
ceva nu e in regula cu ce ai scris tu acolo

#5
banu_niqu

banu_niqu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.07.2010

 neagu_laurentiu, on 12 octombrie 2012 - 13:43, said:

Explica clar ce si cum. Ai doua afirmatii ce nu se leaga.

imi cer scuze, trebuia sa completez: sunt platite(nu de mama) adica exista chitante pe ele.

 onlyone, on 12 octombrie 2012 - 15:11, said:

deci cineva a cumparat marfa cu datele firmei tale, marfa pe care a achitat-o, deci a achitat si tva ul odata cu marfa.
ceva nu e in regula cu ce ai scris tu acolo

ai foarte mare dreptate, dar eu stiu ca daca primesti marfa, Furnizorul isi declara facturile lor la fisc, respectiv Beneficiarul. cand unul dintre acestia(mama), nu le declara= evaziune fiscala.
problema este, cum am spus mai sus, ca ea nici nu stia pana sa mearga la fisc despre facturile respective.

#6
cata081

cata081

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 16.08.2012
ceva este ciudat...facturile au fost emise din cadrul firmei [adica a vandut] banii chiar daca nu au intrat in cadrul firmei tu platesti tva [tva se plateste la emiterea facturii]nu la incasarea banilor..
daca cineva a cumparat ceva cu datele firmei nu platesti tu tva [ai facut achizitii] se va scaade din tva...tva plateste firma care a emis factura

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 banu_niqu, on 13 octombrie 2012 - 00:09, said:

ai foarte mare dreptate, dar eu stiu ca daca primesti marfa, Furnizorul isi declara facturile lor la fisc, respectiv Beneficiarul. cand unul dintre acestia(mama), nu le declara= evaziune fiscala.

Poti sa explici ce inseamna in contabilitatea firmei voastre "primesti marfa"? Ai pus-o pe stoc, ai vindut-o mai departe?

Daca totul e in contabilitatea furnizorului atunci nu are absolut nici o relevanta. E in interesul beneficiarului sa isi bage in contabilitate factura, daca nu o face (sau daca cumparatorul real nu are de fapt nici o legatura cu beneficiarul de pe factura) statul nu are ce sa faca decit sa se bucure.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

 banu_niqu, on 13 octombrie 2012 - 00:09, said:

sunt platite(nu de mama) adica exista chitante pe ele.
Asta ati aflat de la finante si via furnizor. Voi in contabilitate nu le aveti si nu ati dedus TVA-ul. Daca da atunci stati linistiti, nu va afecteaza.

 banu_niqu, on 13 octombrie 2012 - 00:09, said:

daca primesti marfa, Furnizorul isi declara facturile lor la fisc, respectiv Beneficiarul. cand unul dintre acestia(mama), nu le declara= evaziune fiscala
E o declaratie 394 unde fiecare isi declara facturile cu TVA insa voi care teoretic ati primit marfa si nu ati inregistrat-o v-ati "pacalit" pe voi nu pe stat. Statul a primit de la voi TVA mai mult ca nu l-ati dedus pe asta din facturile cu pricina, furnizorul a incasat si platit la randul lui, toata lumea-i fericita.
Si eu ca firma pot sa fac facturi aiurea in numele cuiva si acesta habar sa nu aiba. Dar problema e cumva a mea ca emitor de facturi, trebuia sa va iau un certificat s.a.m.d. Oricum nu aveti de ce sa va faceti griji, poate doar ca sunt functionari tampiti la stat dar asta e alta treaba.

Edited by neagu_laurentiu, 13 October 2012 - 08:52.


#9
andreihey

andreihey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 06.10.2013
Am si eu o intrebare. In 2013 am cumparat un calculator si factura s-a facut pe o firma oarecare. Dar aceasta firma nu a inregistrat in decl 394 factura. Poate pati ceva? Se poate sesiza cineva, cumva?
Multumesc  anticipat pt raspuns.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
In principiu se sesizau cei de la ANAF daca una din cele doua firme o inregistra si alta nu. Vanzatorul a obtinut un venit, a incasat TVA si trebuia sa fi facut inregistrarile, statul abia asteapta sa incaseze. Cumparatorul poate sa nu fi inregistrat, e in defavoarea lui (nu a dedus cheltuiei si TVA - statul se bucura).
La ANAF faci reclamatii daca ai probe.

Edited by neagu_laurentiu, 28 April 2014 - 16:53.


#11
andreihey

andreihey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 06.10.2013
Vanzatorul sigur a inregistrat. Atunci eu cumparatorul(firma) daca nu am inregistrat factura am , pot sa am probleme? Mersi

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Nu ai probleme, statul se bucura ca nu s-a inregistrat cheltuiala si dedus TVA. La vanzator e sensibila socoteala ca are de platit cota parte din incasari (in general, nu pun in ecuatie alte particularitati).

Edited by neagu_laurentiu, 28 April 2014 - 17:32.


#13
andreihey

andreihey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 06.10.2013
Ok. Mersi mult.

#14
mitzza87

mitzza87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.04.2009
daca eu am cumparat din germania un produs de 100 de euro fara tva, vanzatorul a inversat doua cifre in codul vat si a rezultat o firma din alta localitate pe care eu nici nu o cunosc, ce sa fac in cazul asta sa anunt firma respectiva sau sa ma bucur de produs in continuare ca am scapat de tva? banuiesc ca nu prea are cine sa il anute ca i s-a emis o factura pe numele lui fara sa stie.

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
O factura de achizitii neinregistrata in contabilitate de tine/cumparator nu e o problema, nu se vor deduce cheltuielile iar statul se bucura (venituri mai mari si impozit pe masura).

Edited by neagu_laurentiu, 18 July 2014 - 18:36.


#16
mitzza87

mitzza87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.04.2009
corect, dar nu cred ca se aplica in situatia de fata, firma respectiva nu are de unde sa stie ca s-a emis o factura cu datele ei. Furnizorul practic a emis o factura fara tva catre o firma platitoare de tva. Produsul in schimb a ajuns la mine, intr-un cuvant pot zice ca este evaziune pe mine ce ma framanta e ca nu stiu ce sa fac...sa anunt accea firma de eroare facuta sau sa stau linistit ca nu ii anunta nimeni, nu stiu exact cum stau treburile cu marfurile extracomunitare, unde furnizorul practic isi va declara facturile la fiscul din nemtia de predare de marfa.

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Vanzatorul ca sa emita factura fara TVA a trebuit sa primeasca un certificat de la firma din Romania prin care vedea ca e platitor de TVA si astfel se aplica scutirea (fiind in UE avem taxarea inversa).

#18
mitzza87

mitzza87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.04.2009
Vanzatorul a verificat codul vat in sistemul european vies, a vazut ca e ok si a emis factura, cand a scris factura a inversat cifre, eu am verificat si acel cod inventat de el si tot a fost validat avand datele unei alte firme si aceea platitoare de tva, eu asta tot incerc sa aflu ce pot face in cazul asta sa anunt acea firma ca nu vreau sa ma trezesc cu ei la poarta in caz ca ar afla de undeva...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate