Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

de ce sunt multi motociclisti idioti cu diploma ?!?

- - - - -
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#145
nguyen

nguyen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,850
  • Înscris: 05.02.2012

 xtremdriving, on 26 octombrie 2012 - 22:50, said:

da. pe toti retarzii...
asta e un motiv in plus de condus defensiv, adica NU cu capul inainte ci cu frica inainte... mi-e frica ca idiotul X imi va taia fata sau va frana brusc. nu merg cu ideea ca idiotul Y va face ce cred eu ca va face...

Ideea era alta, ti-am aratat in doua minute ca soferii sunt la fel de prosti/rai/agresivi ca mobristii. Nu inteleg de ce trebuie injurati doar mobristii...

Invidie? Frustrare?

Edited by nguyen, 26 October 2012 - 22:57.


#146
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
nu, ideea nu e asta. nu a zis nimeni ca toti sunt la fel. asta incurcati voi. am zis ca uite ce mentalitate. sunt 20 de motociclisti si habar nu au pe ce lume traiesc. au impresia ca e soseaua lor.

#147
nguyen

nguyen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,850
  • Înscris: 05.02.2012

 xtremdriving, on 26 octombrie 2012 - 22:59, said:

nu, ideea nu e asta. nu a zis nimeni ca toti sunt la fel. asta incurcati voi. am zis ca uite ce mentalitate. sunt 20 de motociclisti si habar nu au pe ce lume traiesc. au impresia ca e soseaua lor.

Aceeasi mentalitate ar fi avut si 20 de soferi daca in accident ar fi fost implicata o masina in loc de o mobra. Soferii vor fi intotdeauna mai periculosi decat mobristii din cauza greutatii masinilor, a se vedea filmele de mai sus.

Edited by nguyen, 27 October 2012 - 07:49.


#148
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
lol. nu cred. Nu s-ar fi dusi nervosi gata sa il linseze daca ala care intorcea era pe motor si in loc de motor era o masina cu 200. s-ar fi dus s zica "vai saracu' ..." . lol

#149
nguyen

nguyen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,850
  • Înscris: 05.02.2012

 xtremdriving, on 27 octombrie 2012 - 08:22, said:

lol. nu cred. Nu s-ar fi dusi nervosi gata sa il linseze daca ala care intorcea era pe motor si in loc de motor era o masina cu 200. s-ar fi dus s zica "vai saracu' ..." . lol

Ok, soferii sunt mai buni.

#150
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 nguyen, on 27 octombrie 2012 - 19:46, said:

Ok, soferii sunt mai buni.
nu ai inteles... se duceau sa zica vai saracu' ptca l-a facut praf. o masina poate face praf o motocicleta. invers e mai greu...

#151
nguyen

nguyen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,850
  • Înscris: 05.02.2012

 xtremdriving, on 28 octombrie 2012 - 11:38, said:

nu ai inteles... se duceau sa zica vai saracu' ptca l-a facut praf. o masina poate face praf o motocicleta. invers e mai greu...

Tu esti cel care nu a inteles, daca in locul mobrei ar fi fost o masina care "se dadea" pe curbe reactia cocalarilor auto de pe margine ar fi fost aceeasi cu reactia cocalarilor moto. Nu mai incerca sa induci ideea ca soferii sunt mai buni, am luat B-ul inainte sa iau A-ul si stiu ce vorbesc.

Edited by nguyen, 30 October 2012 - 21:25.


#152
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
tot nu intelegi si o tot intorci ... eu nu am spus neaparat ca automobilistii sunt oameni mai buni...
dar, sigur procentul de vitezisti si nebuni e MUUULLLT mai scazut decat la motociclisti

#153
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 08.10.2004
procentul raportat la ce ? motociclisti care merg tare raportat la numarul total de motociclisti, fata de auto care merg tare raportat la numarul de auto ..sau numarul de motociclisti care merg tare raportat la numarul de auto care merg tare ? ca daca luam ultimul caz, care e si cel corect, sunt mult mai multi auto care merg tare si prost pe strazi decat moto.

#154
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
da, asa e. din cauza asta am auzit de vreo 2-3 cazuri de masini care au facut accidente la 200 in afara localitatilor si parca 1 in interior ( plus nenorocitul ala cu Ferrari in timisoara pe trotuar)...si vreo duzina de accidente cu motoare care mergeau cu 200 chiar si in oras...

#155
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Bai oameni buni!
"Generalitati", "apartenenta la grup" si alte concepte!
Si eu as fi deschis un astfel de topic oriunde sau mai ales pe un forum exclusiv moto.
Sunt suta la suta convins ca cine sta pe forum si isi impartaseste pasiunea pentru moto nu imi sperie copilul cu toba lui nesimtita.
EU si spun "EU" tocmai sa nu generalizez, lucru de care se tem toti, EU ridic aici acest subiect cu speranta ca TU, pasionat de moto, mult mai simtit si citit ca d-asta si stai pe forum aici, poti ajunge mult mai usor la urechile nesimtitului, frate in ale pasiunii si sa te faci inteles ca doar vorbiti aceeasi limba, DESCARCAREA DE ADRENALINA IMBINATA CU FOARTE MULTI DECIBELI ESTE INCOMPATIBILA CU VIATA IN COMUNITATE, ASEZARE UMANA!
Te rog pe tine, motociclist responsabil pe care te respect in trafic, iti fac loc sa ajungi in fata coloanei, nu te inghesui in trafic, sa ma ajuti si sa ii convingi pe cei pe care nici tu nu ii agreezi sa inteleaga asta.
Multumesc.

#156
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 forbs, on 01 noiembrie 2012 - 16:44, said:

Bai oameni buni!
"Generalitati", "apartenenta la grup" si alte concepte!
Si eu as fi deschis un astfel de topic oriunde sau mai ales pe un forum exclusiv moto.
Sunt suta la suta convins ca cine sta pe forum si isi impartaseste pasiunea pentru moto nu imi sperie copilul cu toba lui nesimtita.
EU si spun "EU" tocmai sa nu generalizez, lucru de care se tem toti, EU ridic aici acest subiect cu speranta ca TU, pasionat de moto, mult mai simtit si citit ca d-asta si stai pe forum aici, poti ajunge mult mai usor la urechile nesimtitului, frate in ale pasiunii si sa te faci inteles ca doar vorbiti aceeasi limba, DESCARCAREA DE ADRENALINA IMBINATA CU FOARTE MULTI DECIBELI ESTE INCOMPATIBILA CU VIATA IN COMUNITATE, ASEZARE UMANA!
Te rog pe tine, motociclist responsabil pe care te respect in trafic, iti fac loc sa ajungi in fata coloanei, nu te inghesui in trafic, sa ma ajuti si sa ii convingi pe cei pe care nici tu nu ii agreezi sa inteleaga asta.
Multumesc.

ha ha,
eu zic ca gresesti fundamental.
noi doi vorbim aceeasi limba. vehiculul pe care-l controlam n-are importanta.
bunul simt ne face sa comunicam, nu numarul rotilor.

asa ca din pacate.. nu exista rezolvare.
daca ai fi avut dreptate, subiectul "tobe galagioase" nu existá
dar el exista din 2 motive:
1. nesimtirea
2. impotenta politiei.

deci prietene, colegule, eu, desi motociclist pasionat, cand merg cu masina NU FAC LOC galagiosilor si celor care merg folosind faza lunga

#157
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006

 tsunnami, on 01 noiembrie 2012 - 19:23, said:


ha ha,
eu zic ca gresesti fundamental.
noi doi vorbim aceeasi limba. vehiculul pe care-l controlam n-are importanta.
bunul simt ne face sa comunicam, nu numarul rotilor.

asa ca din pacate.. nu exista rezolvare.
daca ai fi avut dreptate, subiectul "tobe galagioase" nu existá
dar el exista din 2 motive:
1. nesimtirea
2. impotenta politiei.

deci prietene, colegule, eu, desi motociclist pasionat, cand merg cu masina NU FAC LOC galagiosilor si celor care merg folosind faza lunga

- faci moto mai mult din pasiune;
- din pasiune pentru moto nu esti unul solitar, mai participi din cand in cand la intalniri;
- banuiesc ca daca nu ai trait epoca "rocker vs. depecher" macar ai auzit destule povesti;
- hai fie rockerul sa-l reprezinte pe motorist si depecherul pe autoturist sa fie mai plauzibil;
- imagineaza-ti-l pe unul spunandu-i celuilalt ca ce face nu e bine, crezi ca macar se aud reciproc?

Eu am reuusit sa conving alti soferi ca mersul cu masina pe banda doi cu viteza legala nu e corect si nici legal, sa-l obligi pe ce din spate sa depaseasca pe dreapta, la fel am mai convins si ca mersul cu luminile de ceata se face doar cand e ceata, ca semnalul pus ca vrei sa depasesti nu ii zgarma mandria celui din fata asa cum o face flashul si multe altele.
Am reusit asta pentru ca discutam de palcerea comuna de a sofa, nu de a ghidona.

Mai e ceva de spus. Fiecare din bikerii care au spus cate ceva pe aici au relatat si ca sub acoperisul avantajului dimensiunilor mici, se strecoara mult mai usor, merg cu mai mare viteza si altele.
Oi fi ramas eu in urma, avem regulament de circulatie pe categorii de vehicule??? Motociclistii trebuie sa respecte alte reguli in trafic? Taximetristi altele?
Stimate motociclist, notiunea de dublare, triplare nu ti se aplica? Limita de viteza nu ti se aplica?

Cu toate astea nu te teme de mine, nu te voi ingramadi niciodata, trag de volan sa te las sa mergi in fata la stop, te salut inapoi de fiecare data cand imi multumesti ca am facut asta, te admir cand treci pe langa mine cu motorul torcand baritonal (da! cruzerii si chopperii sunt adevaratii motociclisti),

Si nu gresesc deloc daca eu consider ca tu ai infinit mai multe sanse sa te faci inteles de oaia neagra din grupul tau.

#158
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Forbs, s-a mai schimbat legislatia in ultima perioada. Acum ai voie sa depasesti si sa intorci in intersectie, iar notiunea de dublare/triplare n-am mai gasit-o in lege. Chiar daca exista, isi face efectul atunci cand implica circulatia pe contrasens....
Circulatia cu motocicleta printre masini este permisa (atata timp cat nu treci pe contrasens sau incalci linia continua) -  exista si un comunicat al Politiei rutiere in acest sens. Evident, si aici e important bunul simt si preventia - aici gresesc unii care fac slalom la viteze mari.

Eu am intalnit in trafic in fiecare zi si dementi care nu se asigura, nu semnalizeaza, intra peste tine...etc, am intalnit si soferi care mi-au facut loc - la sfarsitul zilei ma bucur ca totul a fost ok si gata. Cu orice ai circula - trebuie sa stii ca orice iesire pe sosea poate avea urmari grave, asa ca....mult calm si atentie.

#159
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 forbs, on 02 noiembrie 2012 - 13:19, said:


- faci moto mai mult din pasiune;
- din pasiune pentru moto nu esti unul solitar, mai participi din cand in cand la intalniri;
- banuiesc ca daca nu ai trait epoca "rocker vs. depecher" macar ai auzit destule povesti;
- hai fie rockerul sa-l reprezinte pe motorist si depecherul pe autoturist sa fie mai plauzibil;
- imagineaza-ti-l pe unul spunandu-i celuilalt ca ce face nu e bine, crezi ca macar se aud reciproc?

Eu am reuusit sa conving alti soferi ca mersul cu masina pe banda doi cu viteza legala nu e corect si nici legal, sa-l obligi pe ce din spate sa depaseasca pe dreapta, la fel am mai convins si ca mersul cu luminile de ceata se face doar cand e ceata, ca semnalul pus ca vrei sa depasesti nu ii zgarma mandria celui din fata asa cum o face flashul si multe altele.
Am reusit asta pentru ca discutam de palcerea comuna de a sofa, nu de a ghidona.

Mai e ceva de spus. Fiecare din bikerii care au spus cate ceva pe aici au relatat si ca sub acoperisul avantajului dimensiunilor mici, se strecoara mult mai usor, merg cu mai mare viteza si altele.
Oi fi ramas eu in urma, avem regulament de circulatie pe categorii de vehicule??? Motociclistii trebuie sa respecte alte reguli in trafic? Taximetristi altele?
Stimate motociclist, notiunea de dublare, triplare nu ti se aplica? Limita de viteza nu ti se aplica?

Cu toate astea nu te teme de mine, nu te voi ingramadi niciodata, trag de volan sa te las sa mergi in fata la stop, te salut inapoi de fiecare data cand imi multumesti ca am facut asta, te admir cand treci pe langa mine cu motorul torcand baritonal (da! cruzerii si chopperii sunt adevaratii motociclisti),

Si nu gresesc deloc daca eu consider ca tu ai infinit mai multe sanse sa te faci inteles de oaia neagra din grupul tau.

pai ce sa mai discut cand nu merit respectul numai pentru faptul ca nu imi plac nici cruiserele nici choppers-ele?
daca-ti mai pui si un abtipild pe luneta cu sloganul asta, ai rezolvat toata discutia de pana acum.

am mai explicat, nu vehiculele te enerveaza, cei care le conduc, care fiecare in parte au ceva diferit, nu sunt toti marlani si nici ingerasi.
deja tu ai o parere super-formata despre motociclisti.
eu ies clar din discutie. nu ma incadrez in nici una dintre ramele tale.
cu mine ce faci in trafic? eu nu-ti cer sa te dai la o parte sa ajung eu in fata. daca e loc, trec, daca nu o pun pe neutru langa geamul tau si ma uit la masini, la trafic, la fete, la ce ai tu in masina.
nu sunt frustrat deloc ca n-am loc. e okay, locul meu nu e nevoie sa fie in fata, trebuie doar sa ma asigur ca tu stii ca eu sunt acolo sa nu vii peste mine cand pleci.
partea proasta, n-am chopper.

 florinel, on 02 noiembrie 2012 - 18:46, said:

Forbs, s-a mai schimbat legislatia in ultima perioada. Acum ai voie sa depasesti si sa intorci in intersectie, iar notiunea de dublare/triplare n-am mai gasit-o in lege. Chiar daca exista, isi face efectul atunci cand implica circulatia pe contrasens....
Circulatia cu motocicleta printre masini este permisa (atata timp cat nu treci pe contrasens sau incalci linia continua) -  exista si un comunicat al Politiei rutiere in acest sens. Evident, si aici e important bunul simt si preventia - aici gresesc unii care fac slalom la viteze mari.

Eu am intalnit in trafic in fiecare zi si dementi care nu se asigura, nu semnalizeaza, intra peste tine...etc, am intalnit si soferi care mi-au facut loc - la sfarsitul zilei ma bucur ca totul a fost ok si gata. Cu orice ai circula - trebuie sa stii ca orice iesire pe sosea poate avea urmari grave, asa ca....mult calm si atentie.

forbs are dreptate, motociclstii se simt mult mai indreptatiti sa incalce legea, asa cum cei cu turisme sunt mai indreptati decat camionu sau autobuzul, asa cum cel din masina de politie CARE DA TONUL FARADELEGII, incalca legea, fara sa fie nevoie.
chiar si eu sunt o alta persoana pe motor si o cu totul alta in conserva.

#160
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Mda, discutam de amorul artei...
Se pare ca singura solutie sa ajung la urechile mitocanului cu teava sparta si chef de midnight raceing pe sub ferestrele adormitilor e sa-i f.. una in roata sa-l opresc si sa-i soptesc la ureche...
In fond pentru asta era deschis topicul, nu?
O dam in balarii de fiecare data, filozofam pe tema respectului reciproc, pe respectat reguli de circulatie si bun simt si tot asa.
Se vede cum principala tema a topicului s-a pierdut de multa vreme.

#161
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 forbs, on 06 noiembrie 2012 - 13:37, said:

Mda, discutam de amorul artei...
Se pare ca singura solutie sa ajung la urechile mitocanului cu teava sparta si chef de midnight raceing pe sub ferestrele adormitilor e sa-i f.. una in roata sa-l opresc si sa-i soptesc la ureche...
In fond pentru asta era deschis topicul, nu?
O dam in balarii de fiecare data, filozofam pe tema respectului reciproc, pe respectat reguli de circulatie si bun simt si tot asa.
Se vede cum principala tema a topicului s-a pierdut de multa vreme.

pai si tu ce propui?
de ce crezi ca pe mine ma asculta mai eficient decat pe tine? pentru ca amandoi mergem pe 2 roti?
ia fa analogia cu 4 roti.
zic asa, imi iau responsabilitatea marlanului cu tevile goale daca si tu ti-o iei si tu pe-a lui huidu.
il voi educa pe marlan sa se poarte civilizat cu aceeasi eficienta cu care ii educi si tu p-aia cu ceafa groasa care te obliga sa franezi sa-i faci loc, numai pentru ca e "mai tare"

altfel asumi lucruri care nu sunt adevarate:
- faptul ca particip la intalniri cu motociclistii. eu sunt solitar si urasc marlania cel putin la fel de mult ca tine
- nu sunt sustinator rocker si nici depeche-ist, nu fac segregari d-astea.
- nu fac parte din nici un club, nu particip la manifestatii etc.

pentru linistea ta pe forumul moto, au inceput 2 focare de discutii pentru imbunatatirea sigurantei rutiere, care, cel putin eu, sper sa se finalizeze cu o actiune.
http://www.motocicli...rantei-rutiere/
http://www.motocicli...afic-mai-sigur/

#162
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
fiecare-i responsabil pentru ce face el, nu ce face altul.
daca-l vad pe unu la benzinariecu toba modificata si-i atrag atentia in spirit critic-constructiv, de parca as sti ca TüV-ul in mod sigur nu i-a omologat modificarea, o sa zica:

in gradina am o floare,
si pe mine-n c*r ma doare.

nu-s sectorist sa-l pot face pe xulescovici sa tina cont de sfaturile mele pretioase. unde mai pui ca toti is dastepti nativ si din nastere. nu pot decat sa incerc sa tin minte numarul si sa-l reclam in speranta ca statul isi va face treaba.

Edited by Pengoon, 08 November 2012 - 12:15.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate