Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

garantia in cazul chiriei

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Salutare,

In primul rand nu am inchiriat niciodata ceva, asa ca as dori sa stiu ce inseamna "garantia", de care se tot vorbeste atunci cand inchiriezi o garsoniera?
Si.. la inchiriere de regula trebuie mers la notar? sau se face un contract "de mana", cu semnatura ambelor parti? sau cum e mai bine sa se procedeze si la ce ar trebui sa fiu cel mai atent cand inchiriez? (evident, sa nu apara fel de fel de probleme dupa)
Mi-ar fi de folos niste detalii din astea

Mersi

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010
Iti recomand sa mergi la notar si sa faci contract acolo. Notarul il vei alege tu si tot el iti va raspunde la intrebari. Garantia reprezinta de obicei chiria in avans pe cateva luni.

#3
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
eu am inchiriat un apartament anul trecut,in fine,si am dat garantie 100 de euro,dar in ultima luna in care am stat nu am mai platit ,am lasat garantia si cred ca tocmai de asta se i-a garantie,pentru ca tu la inceput dai de exemplu,100 chirie plus 100 garantie ,stai o luna ca ai platit deja la inceput luna aia,apoi a doua luna o stai dar la sfarsit pleci si nu mai dai nimic,daca nu ai fi dat garantie cel care ti-a inchiriat pierde o luna,de aia se asigura.

#4
funkypair

funkypair

    By Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 11.02.2012
Garantia este contravaloarea unei luni inchiriate .Se lasa la proprietar iar cand pleci anunti cu 30 zile inainte si recuperezi o parte din ea sau deloc . De ex daca ai 100 ron la intretinere si 100 internetul o sa-ti opreasca 200 ron si iti da diferenta .Nu incheia la notariat decat daca vrei sa platesti 2 luni de garantie .
In momentul in care ajungi la notariat o sa se faca un contract de inchiriere tip in care este trecuta suma si garantia lasata . Contractul agreeat de stat prevede ca suma de garantie sa fie contravaloarea chiriei 11 si 12 dintr-un an . Costa mult si nu are rost .Aceeasi siguranta ti-o da si un contract intre parti care este inregistrat obligatoriu la directia de finante ca sa devina legal .Se plateste impozitul pe profit de 16 %

#5
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
deci oricum as face, tot va trebui sa platesc niste "taxe" la stat.. care deduc ca ar fi mai mici in cazul in care incheiem contractul intre parti, versus daca am merge la notar.
si acei 16% din ce suma?

de asemenea, impozitul pe acea proprietate o plateste proprietarul, nu? nu chiriasul, ca doar nu e treaba mea

Edited by Talkabout, 09 October 2012 - 17:23.


#6
funkypair

funkypair

    By Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 11.02.2012
Impozitul de 16% pe profit adica 16% din chirie se duce la stat daca inchei contractul intre parti fara autentificarea la notar .Legea spune ca proprietarul plateste acei 16% dar nu prea se respecta asta decat daca iti mareste tie chiria .

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010
Crede-ma ca in ziua de astazi si intotdeauna de fapt, este bine sa nu mergi pe cuvant. Cand intervine banul, cuvantul se anuleaza.

#8
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

 funkypair, on 09 octombrie 2012 - 17:35, said:

Impozitul de 16% pe profit adica 16% din chirie se duce la stat daca inchei contractul intre parti fara autentificarea la notar .Legea spune ca proprietarul plateste acei 16% dar nu prea se respecta asta decat daca iti mareste tie chiria .
pai inchei contractul doar intre mine si proprietar.. fara vreo valoare juridica. atunci mai putem vorbi de aia 16%? sau cum plateste proprietarul acei 16%.. adica ce treaba are statul in chestia asta, daca totul e intre mine si proprietar?

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010
Amice, stiu ca acum par toate bune si frumoase, dar in situatii de genul, relatia asta amicala se poate metamorfoza peste noapte. Iti permiti sa risti? Eu nu as risca. Locuind legal, ai garantia sigurantei si a drepturilor de chirias.
Nu ai obligatia sa platesti nicio taxa aferenta imobilului ocupat ca si chirias.

#10
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

 YOUR_GOD, on 09 octombrie 2012 - 17:49, said:

Amice, stiu ca acum par toate bune si frumoase, dar in situatii de genul, relatia asta amicala se poate metamorfoza peste noapte. Iti permiti sa risti? Eu nu as risca. Locuind legal, ai garantia sigurantei si a drepturilor de chirias.
Nu ai obligatia sa platesti nicio taxa aferenta imobilului ocupat ca si chirias.

Bun, de acord cu tine, vreau totul legal si fara sa imi faca ala nush ce faze pe viitor. Asadar, tu recomanzi notarul, sa inteleg? sau ce varianta ai recomanda-o

#11
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Se face un contract (gasesti pe net modelul), de obicei pe un an.
Contractul poate fi reziliat de oricare parte, asa ca nu are cine stie ce valoare.
Chiriasul nu plateste nici o taxa la stat.
Dupa terminarea sederii la o luna se restituie garantia, asta daca nu au ramas facturi neplatite. In general intretinerea vine cu intarziere de 1 luna.

In ultimii 20 ani nu am avut probleme cu chiriasii pe partea de plata, bani, garantie.

#12
farxen

farxen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 13.10.2006

 Talkabout, on 09 octombrie 2012 - 17:45, said:

pai inchei contractul doar intre mine si proprietar.. fara vreo valoare juridica. atunci mai putem vorbi de aia 16%? sau cum plateste proprietarul acei 16%.. adica ce treaba are statul in chestia asta, daca totul e intre mine si proprietar?

Durere de cap .
Contractul trebuie OBLIGATORIU inregistrat la fisc ; asta ca sa nu ai dureri de cap mai tarziu .

#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010
Eu iti recomand sa mergi la notar. Eu pentru orice, ma duc la notar. Nu risc nimic pentru ca nu cred in buna intelegere. Nu in Romania.

#14
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
majoritatea zic ca in ultimele luni inainte de plecare sa nu platesc facturi, taxe, etc.. pentru a le plati proprietarul din garantie. altfel, daca-s mai "fraier" si sunt mereu cu platile la zi, risc sa nu mai vad garantia aia inapoi

#15
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
O precizare: impozitul platit reprezinta 12% din chirie, nu 16%.

#16
funkypair

funkypair

    By Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 11.02.2012

 YOUR_GOD, on 09 octombrie 2012 - 18:00, said:

Eu iti recomand sa mergi la notar. Eu pentru orice, ma duc la notar. Nu risc nimic pentru ca nu cred in buna intelegere. Nu in Romania.

Tu nu intelegi ca , contractul incheiat intre parti inregistrat la finante are aceeasi valoare ca si la notariat ?
Este aceasi treaba .Notaru iti da data certa care are aceasi valoare ca si contractul incheiat intre parti dar inregistrat si la finante .

 Talkabout, on 09 octombrie 2012 - 18:00, said:

majoritatea zic ca in ultimele luni inainte de plecare sa nu platesc facturi, taxe, etc.. pentru a le plati proprietarul din garantie. altfel, daca-s mai "fraier" si sunt mereu cu platile la zi, risc sa nu mai vad garantia aia inapoi

Majoritatea nu trec in contract ca returnarea garantiei se face in contul x si dovada se face cu chitanta de la banca .Multi nu trec multe lucruri in contract si de aia este arababura de pe piata .Noul cod civil imi ofera atat de multe privilegii .... Eu pot sa nu platesc chiria si un an de zile si daca imi faci scandal la usa te dau pe mana politiei si instantelor de judecata .Citeste aici cati au apartamente in care au chiriasi dar tot ei platesc intretinerea tot ei platesc impozit si nu primesc un ban ... http://www.evz.ro/de...far-999517.html

Edited by funkypair, 09 October 2012 - 18:25.


#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010
Cand ai fost ultima data la Fisc? Eu prefer sa platesc si sa rezolv in 10 minute decat sa astept o mie de insi si o mie de stampile.

#18
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008

 apanoiu, on 09 octombrie 2012 - 17:58, said:

In ultimii 20 ani nu am avut probleme cu chiriasii pe partea de plata, bani, garantie.
Esti un caz fericit !Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate