Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Modem 3G + posibil router

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Si eu sunt interesat de o combinatie router-modem3G.

Ar fi de folos o centralizare a combinatiilor functionale de routere si modemuri 3G cu detaliile de rigoare.
E destul dificil sa citesti printre randuri.
Beneficiul propunerii mele este ca ar fi foarte multi doritori scutiti de cumpararea inutila a unui router incompatibil cu modemul 3G.

Am citit destul de mult pe internet in ultima perioada informatii despre acest subiect.
Insa poate cele mei utile informatii le-am gasit pe siturile ce cumparaturi la comentariile la routerul respectiv:
"Routerul .... functioneaza foarte bine cumodemul .... fara nici o modificare"

Desigur ca cea mai simpla varianta este un router wifi cu loc de sim 3G (cum ar fi Huawei B970 su B960).
Insa si aici lucrurile se complica deoarece aceste routere vin branduite si blocate pe alte retele decat DIGI iar deblocarea lor este alambicata.

In concluzie, cine are o varianta functionala, sa posteze combinatia de router-modem 3G specificand orice detalii ajutatoare.

Edited by radurus, 27 March 2014 - 09:07.


#56
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
router 3g tp link tl-mr3220 + stick digi zte mf 110!
acest router merge cu mai multe modele de stick-uri, de la Vodafone, orange, Cosmote, digi!

#57
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
@radurus

trebue sa te hotarasti la ce varianta vrei sa optezi:

1. router obisnuit (wifi,lanx4) cu port usb folosibil impreuna cu un stick de date ca si solutie de backup
2. 3g router cu usb si stick de date cu 1 port lan + wifi
3. 3g router cu solt sim doar cu wireless sau in combinatia wifi+4lan

un link unde gasesti solutii pentru toate cele 3 variante

http://www.tp-link.c...?categoryid=202

Edited by carmenclara1, 27 March 2014 - 18:21.


#58
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006

View Postcarmenclara1, on 27 martie 2014 - 18:10, said:

un link unde gasesti solutii pentru toate cele 3 variante

http://www.tp-link.c...?categoryid=202

Multumesc. Variantele de la tp-link le-am studiat.
Cel mai potrivit pentru ce doresc eu este MR3420:
- functioneaza direct din cutie cu modemul meu MF190 (asa am citit) care nu e al meu.
- nu ma intereseaza sa fie portabil.
- in eventualitatea ca voi schimba tipul de conexiune, nu mai trebuie sa cumpar alt echipament.
- scap de grija modemului USB si timpii de stabilire a conexiunii.
- pot pune modemul in pod, mai sus unde este semnal mai bun decat intre peretii casei.
- pot folosi conexiunea si la alte dispozitive (2-3 telefoane) pe langa laptop.
Acum insa bugetul e pe minim si asteptam sa intre salarile/bursele pe card. Dupa planificarea cheltuielilor prioritare, vedem ce mai ramane.

Desigur ca mi-as dori sa fie gigabit insa varianta asta ar fi posibila cu un WR1043ND sau WDR3600 (cu preturi de 1,8-2,2 ori mai mari) si firmware 3rd-party, iar in perioada asta (job si licenta) nu prea am timp de astfel de treburi.

Vreau sa fac un abonament la RDS cu Digi Net Mobil Standard 1 Plus cu 20 lei (10Gb trafic, asociat la un FB50 existent) insa nu stiu ce modem imi dau ei si daca MR3420 il va accepta.
Solutia ar fi sa-mi iau eu un modem care sigur functioneaza si sa solicit doar cartela sim.

nelu_242000 a inteles solicitarea mea si a raspuns ok: routerul si modemul folosit.

Imi cer scuze daca v-am plictisit. Sper ca punctele prezentate sa fie de folos si altor persoane.

Edited by radurus, 03 April 2014 - 19:44.


#59
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pai lista cu modemuri este lunga si la nevoie poti apela si la tplink sa adauge suport in firmware-ul stoc. in rest oricand poti apela la rom thirdparty unde suportul este iarăși mai complet. daca nu merge nici cum iti donez eu un modem.  :P

#60
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
si chiar daca routerul tau nu accepta un modem, il poti seta manual, nu e asa de complicat, poti conecta chiar si un telefon cu 3g la el!

#61
danalarm

danalarm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 14.08.2005
Salutare,
am si eu o problema cu un router vodafone.
este vorba de un router wireless care este folosit pentru un dvr.

configurez tot ce trebuie. verific de pe telefon prin 3g conexiune merge. verific prin telefon cu un prieten care era la pc din alta locatie merge.
totul bine si frumos
ajung acasa de la locatia respectiva si dupa 3 ore nu mai reusesc sa ma conectez!!!!
ip nu mai raspunde la ping......
contractul este facut cu ip fix tot ce trebuie.

nu inteleg unde este problema de dispare ip-ul!!!

#62
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pai probabil routeru intra in energy saving si se deconecteaza daca nu este activitate timp de 15minute. schimba routerul.

#63
danalarm

danalarm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 14.08.2005
Multumesc de sfat.
Am reusit sa vorbesc la vodafone si se pare ca ar fi o setare la tipul de conexiune: la cerere sau automat.
Din ce imi aduc aminte parca am vazut optiunea: la cerere!
Deci voi face un drum de 80km dus intors....sa bifez automat!!!
Sper sa mearga!


#64
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
nu prea au legatura una cu alta din păcate

#65
danalarm

danalarm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 14.08.2005

View Postcarmenclara1, on 05 octombrie 2014 - 12:51, said:

pai probabil routeru intra in energy saving si se deconecteaza daca nu este activitate timp de 15minute. schimba routerul.

Din pacate routerul este cel de la vodafone, cu cartela sim. Este mai greu de schimbat

View Postcarmenclara1, on 05 octombrie 2014 - 16:35, said:

nu prea au legatura una cu alta din păcate

Am fost azi si se pare ca merge.
Avea dreptate setarea retelei era pe mod: la cerere. Am schimbat in automat si pana la ora asta inca mai merge...sper sa fie asta problema mea

#66
danyconnect

danyconnect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 14.10.2011
eu am testat 842nd v1/mr3420 v1 + e372  cu softul astabazat pe openwrt si au mers de minune. acolo gasesti modemurile suportate, precum si routerele

#67
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Salut,

@dannek  Am si eu acelasi router insa in varianta cu acumulator mai mare. La mine functioneaza cu modem ZTE MF 110 si Huawei E3131-s2.L-am folosit pana acum cu cartele orange,digi si o retea din grecia dar nu imi ma amintesc exact cu care. Nu am avut probleme cu el.
Singura modificare a fost ca ii introduc eu datele de conectare manual. Pe automat mi-a facut si mie probleme. El are lista cu operatori si setari si in cazul operatorilor lde la noi datele nu sunt actualizate.
Daca nu are vreo defectiune, sigur nu functioneaza din setari. (Eu am 2 bucati si ambele merg bine)

Ca fapt divers: M-a costat 110lei/ bucata cu tot cu transport. L-am comandat pe ebay de la o firma chinezeasca cu depozit in Anglia. A venit in 7 zile.

Edited by hades, 08 October 2014 - 12:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate