Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Antisemitismul, origini si cauze

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
15529 replies to this topic

#15481
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 she_wolf, on 27 mai 2016 - 00:13, said:

Posted Image
Ah, da, la fel cum rasismul albilor a provocat sclavageala cu negri Posted Image
Ia citeste un pic cartile sfinte ale evreilor si vezi ce visau.

 she_wolf, on 27 mai 2016 - 19:39, said:

Posted Image Ah, în marea ta mărinimie l-ai votat pe Ilici de 3 ori la rând, ca să vezi de ce e în stare, cu toate ca blogosfera paranoica antisemita hardcore te avertiza ca e evreu Posted Image)))
Pe atunci nu functiona blogosfera...

 Pisa4you, on 27 mai 2016 - 17:27, said:

Hai, da-mi un pupic, prietene.

[ http://cdn2.damnfunnypictures.com/327480170d58c030ebfd11932b946bd1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Esti o... frumusete...

 Pisa4you, on 27 mai 2016 - 17:27, said:

O da, evreii vor plati. Tututor dusmanilor lor. Ura pentru ura, suferinta pentru suferinta. Noi nu le avem pe alea cu intorsul obrazului si iubirea dusmanului.
Stai linistita ca stramosii vostri zic clar ca veti plati de va va ustura si sufletul. Va va fi rusine sa ziceti ca sinteti evrei.

#15482
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

 Legine, on 27 mai 2016 - 08:50, said:

Tovarasa, Romania, ca orice stat de pe lumea asta, beneficiaza de ceea ce se numeste "ape teritoriale". Numa' Gaza nu! Lagar curat! Cu evreii in chip de asupritori gardieni. Ce le-a facut lor lumea, evreii reproduc la scara mai mica in Gaza. Sigur, nobody's perfect, intelegem...

Cam straniu, pentru cineva care proclama sus si tare ca exista liber arbitru, sa devina exemplu viu al contrariului.

 nico123, on 27 mai 2016 - 19:15, said:

Iliescu si alti ca el nu sunt in ograda noastra ca nu sunt romani, mai repede sunt proveniti din ograda voastra a evreilor care s-au aciuit prin Romania.

Mai sint romani in Romania?

 she_wolf, on 27 mai 2016 - 19:59, said:

Da, imediat, îl citesc Posted Image

Musai. Poate imi explici ce-i aia jenente, si la ce ar fi anexat casnicii Moscovei Revolutia romana. E acolo si un link la Miscarea.com. Fascinant.

 Legine, on 27 mai 2016 - 20:09, said:

Eu nu va urasc. Pentru ca nu va cunosc. Eu doar constat.

Nu ne cunosti, dar ne acuzi, si ne ameninti. Nu ne urasti, dar vrei sa murim toti.

Tu nu reusesti nici macar sa te intelegi pe tine, si sa te intelegi cu tine, dar ai pretentia sa intelegi ce se intimpla cu altii. Patetic.

 salomee, on 27 mai 2016 - 21:38, said:

Eu sunt sinistra ? De ce ?  Deoarece ti-am pus adevarul in fata ?

Adevarul lui Legine nu este din lumea aceasta. N-are nici o legatura cu realitatea, nici cu logica.

 barbu78, on 28 mai 2016 - 00:08, said:

Ia citeste un pic cartile sfinte ale evreilor si vezi ce visau.

Banuiesc ca le-ai citit pe toate...?

 barbu78, on 28 mai 2016 - 00:08, said:

Esti o... frumusete...

Ce si cum sint eu, n-o sa stii tu niciodata.  Nu esti in stare sa intelegi.

 barbu78, on 28 mai 2016 - 00:08, said:

Stai linistita ca stramosii vostri zic clar ca veti plati de va va ustura si sufletul. Va va fi rusine sa ziceti ca sinteti evrei.

Eu stau foarte linistita. Sint atee, nu cred in profetii si alte harrypotterisme.

#15483
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015

 salomee, on 27 mai 2016 - 21:38, said:



Eu sunt sinistra ? De ce ?  Deoarece ti-am pus adevarul in fata ?

Da, observ, adevarul supara...



Cat despre ura, nici nu realizezi de la ce distanta se observa...

As zice ca mai degraba evreii au capatat un reflex bolnav de a-i suspecta pe toti ceilalti de ura. Ei, asta o inteleg caci ati suferit.

 Pisa4you, on 28 mai 2016 - 01:01, said:

Nu ne cunosti, dar ne acuzi, si ne ameninti. Nu ne urasti, dar vrei sa murim toti.

QED!

Ati observat ca evreii de pe SP au obiceiul de a construi ei insisi clone antisemite dar proaste, pe care sa le poata combate cu usurinta?
Clever, foarte clever, indeed...:lol:

#15484
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 Pisa4you, on 28 mai 2016 - 01:01, said:

Banuiesc ca le-ai citit pe toate...?

Eu stau foarte linistita. Sint atee, nu cred in profetii si alte harrypotterisme.
Nici nu ai habar cite surprize ti se pot oferi pe parcursul vietii...
Credinta stamosilor v-a trasat calea...

 Pisa4you, on 28 mai 2016 - 01:01, said:

Ce si cum sint eu, n-o sa stii tu niciodata.  Nu esti in stare sa intelegi.
Ba inteleg mai mult dect crezi si nu urasc pe nimeni, pentru ca doar asa pot intelege.
De ce sa nu ne cunoastem? N-am de gind sa omor pe nimeni si nici sa fac rau cuiva, eventual ajut cit pot.
Unei fiinte inteligente nu-i sta bine sa urasca si sa fie rautacioasa.
Sentimentele negre reduc capacitatile unei fiinte. De ce doresti involutie?

 vio69a, on 26 mai 2016 - 22:07, said:

Poate imi cauti si mie o varianta a psalmilor lui David corecta?
David a spus multe lucruri deosebite in Psalmi si nu toata lumea le vede. David a fost un om deosebit!
Cind va trebui, daca va trebui, fiecare gaseste ce cauta sau ce-i este dat sa gaseasca.

Edited by barbu78, 28 May 2016 - 11:00.


#15485
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015
https://archive.org/....Jurnal19351944
Jurnalul lui Mihail Sebastian, o cronica a perioadei interbelice in ce-i priveste pe evrei, prin ochii unui evreu aflat in mijlocul evenimentelor. Daca veti avea rabdarea sa cititi Jurnalul ori sa-l ascultati in varianta audio postata in link, veti intelege multe lucruri legate de antisemitism in Romania...

Edited by Legine, 30 May 2016 - 20:11.


#15486
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 11.01.2011
Am prins niste antisemiti !!! Anuntati-l repede pe Elie Wiesel , omul asta si institutul lui cauta antisemiti prin Europa si cand colo ei erau la 3 metri de casa lui ! Se intampla in cartierul Mea She'arim din Ierusalim :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nlmVUyaJsXE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by chflorin, 12 June 2016 - 09:25.


#15487
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 chflorin, on 12 iunie 2016 - 09:24, said:

Am prins niste antisemiti !!! Anuntati-l repede pe Elie Wiesel , omul asta si institutul lui cauta antisemiti prin Europa si cand colo ei erau la 3 metri de casa lui ! Se intampla in cartierul Mea She'arim din Ierusalim :



Wrong !

N-ai prins nici un antisemit.

Astia care ard steagul nu sunt antisemiti deoarece si ei sunt semiti.
Sunt doar antisionisti...

#15488
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015

 salomee, on 12 iunie 2016 - 09:50, said:



Wrong !

N-ai prins nici un antisemit.

Astia care ard steagul nu sunt antisemiti deoarece si ei sunt semiti.
Sunt doar antisionisti...

Tot un drac! :lol:

#15489
sagrid

sagrid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 02.02.2013
Daca ne-am lua dupa Cioran antisemitii exista (au luat fiinta) de cind exista si evreii.

#15490
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Attached File  cimitirul-evreiesc2324-465x390.jpg   80.01K   5 downloads


Federația Comunităților Evreiești din România - Cultul Mozaic
București, str. Sf Vineri, 9-11
24 aprilie 2017

Monumente funerare vandalizate la Cimitirul Evreiesc

COMUNICAT DE PRESĂ


În noaptea de 23-24 aprilie 2017, zece monumente funerare au fost vandalizate la Cimitirul Evreiesc din șos. Giurgiului, București.
Distrugerea, produsă prin răsturnarea și spargerea monumentelor, a fost constatată în dimineața zilei de luni, 24 aprilie, de către salariații cimitirului, fiind imediat anunțate organele în drept pentru a efectua ancheta în acest caz.
Conducerea Federației Comunităților Evreiești din România (F.C.E.R.) și cea a Comunității Evreilor din București (C.E.B.) au calificat actul ca fiind unul grav de vandalism și antisemitism, care a mâhnit, jignit și revoltat întreaga comunitate evreiască din România. Circumstanța agravantă că distrugerea violentă a celor zece monumente funerare a survenit exact în ziua în care evreii din întreaga lume comemorează moartea celor șase milioane de evrei uciși în Holocaust nu poate fi explicată printr-o simplă coincidență.
F.C.E.R. și C.E.B. solicită organelor de anchetă ca vinovații să fie identificați și aduși cât mai rapid în fața justiției, o sentință dreaptă, în conformitate cu legile în vigoare, fiind nu numai o reparație morală pentru cele zece familii și pentru întreaga comunitate evreiască, dar și o modalitate firească și democratică a societății românești de a descuraja astfel de acte de vandalism și antisemitism în viitor. Este necesar ca legile statului român să fie aplicate cu exactitate și celeritate, în spiritul și litera lor.

Președinte
Dr. Aurel Vainer
Federația Comunităților Evreiești din România

Edited by vio69a, 24 April 2017 - 22:53.


#15491
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
In aceste momente, in prezenta ministrului de externe roman, a ambasadoarei Iasraelului in Romania,
invitati, oameni de cultura, activisti,
are loc spectacolul de Gala in cinstea aniversarii independentei Statului Israel.

Atractia serii sunt cele 8 viori, viori care au apartinut evreilor omorati in diverse lagare si care 4 din ele vor concerta, 4 vor fi transmise mai departe la 4 copii romani, noii generatii,sub genericul "Speranta"

Edited by vio69a, 25 April 2017 - 18:32.


#15492
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 11.01.2011
Dupa luni de cautari a fost prins un antisemit care a trimis sute de amenitari cu bomba catre organizatii evreiesti din SUA . Era un....evreu . https://www.theguard...re-bomb-threats

#15493
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Este judecat in Israel pentru 5 capete de acuzare.


#15494
sagrid

sagrid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 02.02.2013
Cind vrei sa omori un evreu esti terorist. Ma complac cu gindul ca sint doar un antisemit desi nu cunosc etimologia cuvintului si in viata mea nu am intilnit un evreu ori antisemit declarat.

Eu sint ceea ce gindesc ca sint deci exist. (Sic)

#15495
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Cand vrei sa omori pe oricine, esti criminal

#15496
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 vio69a, on 25 aprilie 2017 - 18:26, said:

In aceste momente, in prezenta ministrului de externe roman, a ambasadoarei Israelului in Romania,
invitati, oameni de cultura, activisti,
are loc la Atheneul roman,  spectacolul de Gala in cinstea aniversarii independentei Statului Israel.

Atractia serii sunt cele 8 viori, viori care au apartinut evreilor omorati in diverse lagare si care 4 din ele vor concerta, 4 vor fi transmise mai departe la 4 copii romani, noii generatii,sub genericul "Speranta"

Viori ale sperantei, pentru ca se poate si altfel....

Attached File  viori atheneu ziua independentei Israel (7).jpg   93.62K   1 downloads Attached File  viori atheneu ziua independentei Israel (1).jpg   101.32K   1 downloadsAttached File  viori atheneu ziua independentei Israel (5).jpg   99.49K   1 downloads

Attached File  viori atheneu ziua independentei Israel (2).jpg   85.03K   1 downloads Attached File  viori atheneu ziua independentei Israel (3).jpg   94.02K   1 downloads Attached File  viori atheneu ziua independentei Israel (4).jpg   92.71K   1 downloads

#15497
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 Pisa4you, on 28 mai 2016 - 01:01, said:

Sint atee, nu cred in profetii si alte harrypotterisme.
Poti?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Hm0eoA2eNR0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by barbu78, 22 May 2017 - 20:34.


#15498
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 sagrid, on 23 aprilie 2017 - 17:15, said:

Daca ne-am lua dupa Cioran antisemitii exista (au luat fiinta) de cind exista si evreii.
Normal, sunt indeosebi din neamul alora de ii masacrau evreii la porunca zeului lor ca nu cumva sa se inchine (evreii) la idoli (la zeii acelora).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate