Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Pitbull sau Amstaff ?

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#37
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postemyboy, on 06 octombrie 2012 - 23:27, said:

Cum se face ca sunt destui pitbulli care sunt folositi pentru paza , iar voi imi ziceti ca nu sunt buni ? Desi ei isi fac foarte bine treaba .
i-ati taicule ce vrei..si ce iti place
puteai nici sa nu mai deschizi topicu asta,vad ca nu ti cont de sfaturile care le primesti
ceaules,bafta in cresterea puiului

Edited by bilibistrocizel, 06 October 2012 - 23:38.


#38
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010

View Postemyboy, on 06 octombrie 2012 - 23:31, said:

Ce treaba are asta ? Asta te intereseaza pe tine ? Daca e fata ?
simplu din exeprienta vorbesc un caine care pt. o fata era imposibil sa il stapaneasca la mine era floare la ureche.
plus ca am avut ocazii sa plimb cativa pitbulli ai unor prieteni si sunt tari dar ce naiba sunt un om in toata firea. mi-ar fi rusine sa nu pot stapani un pitbull
pe langa partea fizica se adauga si autoritatea pe care intotdeauna am avut-o in fata cainilor.

#39
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

View Postbilibistrocizel, on 06 octombrie 2012 - 23:36, said:

i-ati taicule ce vrei..si ce iti place
puteai nici sa nu mai deschizi topicu asta,vad ca nu ti cont de sfaturile care le primesti
ceaules,bafta in cresterea puiului

Pana la urma chiar daca nu va fi bun de paza crezi ca voi renunta sa imi iau un pitbull/amstaff ? Fiecare caine vine cu calitati si defecte . Daca paza nu face parte din calitatile lui , asta e . O sa ma bucur de celelalte calitati ale lui . Crezi ca asta e un inconvenient pentru mine ? Voi avea grija de el indiferent cum va fi .

#40
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postemyboy, on 06 octombrie 2012 - 23:41, said:


Pana la urma chiar daca nu va fi bun de paza crezi ca voi renunta sa imi iau un pitbull/amstaff ? Fiecare caine vine cu calitati si defecte . Daca paza nu face parte din calitatile lui , asta e . O sa ma bucur de celelalte calitati ale lui . Crezi ca asta e un inconvenient pentru mine ? Voi avea grija de el indiferent cum va fi .
ai zis o vorba mare,bravo
eu zic sa il ti pe post de pet,o sa fi uimit cata dragoste iti poate oferi

View PostOriOn20, on 06 octombrie 2012 - 23:38, said:

simplu din exeprienta vorbesc un caine care pt. o fata era imposibil sa il stapaneasca la mine era floare la ureche.
plus ca am avut ocazii sa plimb cativa pitbulli ai unor prieteni si sunt tari dar ce naiba sunt un om in toata firea. mi-ar fi rusine sa nu pot stapani un pitbull
pe langa partea fizica se adauga si autoritatea pe care intotdeauna am avut-o in fata cainilor.
sunt barbat ma..
tu nu ai plimbat in viata ta pitbuli...cati am crescut euPosted Image Posted Image

#41
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
In functie de comportamentul lui si educatia pe care o va primi vom vedea ce va iesi :D . Inainte de toate sa caut pe cineva care vinde pui :D . Cred ca o sa mai dureze vreo 2 sapt pana la achizitie .

#42
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postemyboy, on 06 octombrie 2012 - 23:47, said:

In functie de comportamentul lui si educatia pe care o va primi vom vedea ce va iesi Posted Image . Inainte de toate sa caut pe cineva care vinde pui Posted Image . Cred ca o sa mai dureze vreo 2 sapt pana la achizitie .
ai grija ca sunt multi..foarte multi tepari
eu zic sa iti iei un amstaff cu pedigree,ca sa fi sigur(ce-i drept e mai scump,dar ai certitudinea ca e rasa pura)

#43
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Vazusem un anunt in care zicea ca au caractere de amstaff 95% . WTF ! Dar sincer nici nu semanau cu un amstaff . Chiar si eu care nu am vazut un pui de pitbull/amstaff am putut sa fac diferenta .

#44
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postemyboy, on 06 octombrie 2012 - 23:51, said:

Vazusem un anunt in care zicea ca au caractere de amstaff 95% . WTF ! Dar sincer nici nu semanau cu un amstaff . Chiar si eu care nu am vazut un pui de pitbull/amstaff am putut sa fac diferenta .
vezi ca sunt multi care imperecheaza caini cu probleme de comportament grave...si asta se va transmite si puilor

#45
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Cam care ar fi pretul unui pui ok ? Tu ca si crescator sigur stii .

#46
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postemyboy, on 06 octombrie 2012 - 23:56, said:

Cam care ar fi pretul unui pui ok ? Tu ca si crescator sigur stii .
200..maxim 250 de euro,daca ai noroc sa gasesti la un crescator adevarat
dar ai grija ca ala cand iti face priza..il mai desfaci numa cu pana
deaia zic ca nu-i bine sa il inveti sa muste la om sau animale
eu sunt pentru non-violenta

#47
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Chiar ma intrebam de ce unii stau cu pana dupa ei . Acum am inteles . Trebuie sa imi fac si eu rost de una . Pentru orice eventualitate :) .

#48
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010

View Postbilibistrocizel, on 06 octombrie 2012 - 23:47, said:

sunt barbat ma..
tu nu ai plimbat in viata ta pitbuli...cati am crescut euPosted Image Posted Image
ei uite ca pe mine m-ai pacalit
si sigur ca da am uitat ca au puteri supranaturale
pot si sa zboare

Edited by OriOn20, 07 October 2012 - 00:21.


#49
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View PostOriOn20, on 07 octombrie 2012 - 00:20, said:

ei uite ca pe mine m-ai pacalit
si sigur ca da am uitat ca au puteri supranaturale
pot si sa zboare
cam da...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aBhBbnat_ss?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Pitbullii aia care faceau si paza, pun pariu ca erau corciti cu vreo rasa de paza sau cu maidanezi care, majoritatea, sunt excelenti la paza. Daca vrei sa nu ai surprize, ia-ti un amstaff cu pedigree. Un caine isi musca stapanul daca acel stapan a fost nepriceput si nu a stiut sa-i castige respectul. Amstaff-ul are numele complet american staffordshire terrier. Deci , atentie, terrier!.Terrierii sunt caini inteligenti, agresivi, incapatanati si mai sufera si de shefie. Daca nu esti in stare sa te impui, nu te respecta si nu te asculta. Cu bataia nu rezolvi nimic fiindca au toleranta mare la durere. Vei reusi sa te impui prin fermitate si sa-l faci sa simta ca tii la el, ca formati o echipa.

#51
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010
mare lucru
am mai vazut din astea
aici
aici aici
exemplele pot continua

#52
wineZ

wineZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 17.09.2012
Este doar alegerea ta , insa , sa-ti spun o povestioara.


La mine , la tara , am un un caine , femela , e luat de pe strada din Oras si dus acolo.


1 an l-am tinut legat , insa , m-am gandit sa-l las liber prin curte pentru o protectie mai buna. I-am dat drumul , dupa care mi-a aratat cata energie are , deci nu se mai oprea din alergat. Este hranit bine si scos zilnic la plimbare prin sat.

Fie si femela , este foarte rezistenta , masa musculara , iar pentru paza , este excelenta.

Cu membrii familiei este jucausa si iti vine s-o mananci.

Insa , intr-o zi , a venit un Unchi pe la mine , Laika ( femela ) , fiind dezlegata , unchiul n-a vazut asta si a intrat in curte.

Vazand asta , Laika l-a pus la pamant dintr-o lovitura , dupa care , acesta , a avut nevoie de spital. Posted Image

Cu alte cuvinte , iti recomand Pitbull , insa daca stii sa-l dresezi nu te va ataca.

Edited by wineZ, 07 October 2012 - 10:36.


#53
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,179
  • Înscris: 13.07.2005
Sunt si eu de acord cu @bilibistrocizel si @Freddy12 - daca vrei sa stii ce cumperi (si aici ma refer in primul rand la caracter, temperament si conformatie) cauta un Amstaff cu pedigree.
Sunt in Romania suficiente canise serioasa de unde poti achizitiona un pui OK la un pret corect.

Legat de paza - nativ, nici pit-ul nici staff-ul nu sunt agresivi cu omul. Dimpotriva !
Explicatia e simpla - la inceputuri au fost creati pentru lupte de caini in arena. Si, in momentul in care se decidea terminarea luptei, cainii trebuiau despartiti - si asta, bineinteles ca o faceau oamenii.
Prin urmare, era absolut necesar ca acesti caini sa nu fie agresivi cu oamenii - altfel se putea lasa cu raniri grave si chiar decese printre personalul organizatorilor de lupte ...

Pe de alta parte,  ca si posesor de amstaff, pot sa-ti spun ca vorba din batrani "Frica pazeste bostanaria !" este perfect adevarata !
Desi cainele meu nu este absolut deloc agresiv cu oamenii (despre copiii nu mai vorbesc - pur si simplu ii adora!) - nimei in afara membrilor familiei nu indrazneste sa intre in curte in absenta noastra.
Multi nu intra nici in prezenta mea atat timp cat nu inchid cainele.

Prin urmare, nu prea sunt hoti dispusi sa verifice non-agresivitatea unui pitt sau a unui staff !

#54
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

View Postmarr, on 07 octombrie 2012 - 12:13, said:



Pe de alta parte,  ca si posesor de amstaff, pot sa-ti spun ca vorba din batrani "Frica pazeste bostanaria !" este perfect adevarata !
Desi cainele meu nu este absolut deloc agresiv cu oamenii (despre copiii nu mai vorbesc - pur si simplu ii adora!) - nimei in afara membrilor familiei nu indrazneste sa intre in curte in absenta noastra.
Multi nu intra nici in prezenta mea atat timp cat nu inchid cainele.

Prin urmare, nu prea sunt hoti dispusi sa verifice non-agresivitatea unui pitt sau a unui staff !

Sincer nici eu  nu as intra intr-o curte pazita de un pitbull/amstaff . Poti sa imi zici ca e cel mai jucaus caine si tot nu intru . Numai prezenta lor iti inspira teama . Deci e bun pentru paza . Inspira teama :lol: .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate