Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Pitbull sau Amstaff ?

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#163
alungu

alungu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 23.10.2005

View PostNicolle21, on 11 martie 2013 - 00:56, said:


stai linistit,ca Bruno al meu n-ar manca ceva de pe jos,chiar de ar fi o friptura suculenta!(eu sunt singura persoana care il hraneste)


fara sa te jignesc pe tine sau pe catelul tau, iti spun ca va manca friptura de pe jos

ia lasa-l o zi fara mancare si o sa vezi ca va manca acea friptura, iar daca este pe strada se va lupta cu maidanezii pentru ea

#164
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

View Postalungu, on 11 martie 2013 - 22:45, said:


fara sa te jignesc pe tine sau pe catelul tau, iti spun ca va manca friptura de pe jos

ia lasa-l o zi fara mancare si o sa vezi ca va manca acea friptura, iar daca este pe strada se va lupta cu maidanezii pentru ea

Treaba asta e valabaila pentru orice caine .

#165
Nicolle21

Nicolle21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.08.2009

View Postemyboy, on 11 martie 2013 - 22:46, said:

Treaba asta e valabaila pentru orice caine .
Bruno al meu e dresat special pt situatii de genul asta. nici mort de foame nu mananca din mana unei persoane straine sau de pe jos.Posted Image
E descendent din parinti folositi in politia de frontiera si acolo a si fost dresat de la 5 luni.

Edited by Nicolle21, 14 March 2013 - 17:36.


#166
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Ia sa nu mai fi tu prin preajma cand apare mancarea si o sa ai o supriza. Nu exista animal care sa ignore instinctele primare (foamea) in favoarea unora educate (dresajul). Nici n-ar fi normal ca un caine sa prefere sa moara de foame daca nu-i da fix o anumita persoana mancarea. Ce s-ar face daca ar trebui sa pleci cateva zile de acasa fara el? Si tu, om evoluat, daca ai fi in desert mort de sete ai bea din prima balta cu apa, chiar daca ai stii ca sansele sunt enorme sa fie plina de tot felul boli (tu e impersonal aici)

Cainele nu mananca de pe jos pentru tine, nu pentru el. Iar singura varianta de a-l face sa nu manance nici cand tu nu esti de fata, este sa-l inveti sa asocieze mancatul din orice alt loc decat farfurie/mana stapanului cu o situatie foarte neplacuta (bagi porcarii in mancare, zgard care curenteaza, samd). Si chiar si asa, trebuie doar ca foamea sa fie suficient de puternica ca sa-i depaseasca conditionarea creeata.

Edited by miromulus, 14 March 2013 - 20:59.


#167
Nicolle21

Nicolle21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.08.2009

View Postmiromulus, on 14 martie 2013 - 20:50, said:

Ia sa nu mai fi tu prin preajma cand apare mancarea si o sa ai o supriza. Nu exista animal care sa ignore instinctele primare (foamea) in favoarea unora educate (dresajul). Nici n-ar fi normal ca un caine sa prefere sa moara de foame daca nu-i da fix o anumita persoana mancarea. Ce s-ar face daca ar trebui sa pleci cateva zile de acasa fara el? Si tu, om evoluat, daca ai fi in desert mort de sete ai bea din prima balta cu apa, chiar daca ai stii ca sansele sunt enorme sa fie plina de tot felul boli (tu e impersonal aici)

Cainele nu mananca de pe jos pentru tine, nu pentru el. Iar singura varianta de a-l face sa nu manance nici cand tu nu esti de fata, este sa-l inveti sa asocieze mancatul din orice alt loc decat farfurie/mana stapanului cu o situatie foarte neplacuta (bagi porcarii in mancare, zgard care curenteaza, samd). Si chiar si asa, trebuie doar ca foamea sa fie suficient de puternica ca sa-i depaseasca conditionarea creeata.

Cand am lipsit din localitate pentru cateva zile...pffui,1 zi nu l-a bagat in seama pe sotul meu desi il ispitea cu mancaruri alese.Posted Image  Dar foamea a invins a doua zi si a trebuit sa manance...Posted Image  Are 11 ani,e un caine plin de tabieturi,cam incapatanat si care nu-i place deloc sa fie dominat sau calcat pe coada...mascul alfa,cred.Posted Image Probabil de aia nu se da in laturi de la lupta niciodata,indiferent de adversar(odata a fost la un pas sa se incaiere cu un caucazian si aproape a trebuit sa-l tarasc cu lesa si sa-l strangulez ca nu vroia sa dea inapoi deloc!!!Posted Image )

Edited by Nicolle21, 14 March 2013 - 21:37.


#168
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
O sfeclea la faza cu caucazianu . Aia sunt bestii , nu caini . Desi nu zic ca nu mi-ar place si un caucazian :D .

#169
Nicolle21

Nicolle21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.08.2009

View Postemyboy, on 14 martie 2013 - 21:28, said:

O sfeclea la faza cu caucazianu . Aia sunt bestii , nu caini . Desi nu zic ca nu mi-ar place si un caucazian Posted Image .
Da,stiu .Oricum eu incerc sa-l controlez pe cat posibil ca sa nu se incaiere(urasc luptele de caini),dar au fost dati cand mi-a scapat din lesa si a scuturat cativa maidanezi(au fost raniti doar,pt ca dupa cateva zeci de secunde de bataie  fugeau urland,saraciiPosted Image ).Era suficient sa-l cafteasca pe unul ca restul rupeau fuga...

#170
Tzache16

Tzache16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.06.2006
http://pitbullclub.r...pani-de-pitbull Pittbulli sunt agresivi fata de animale, si nicidecum fata de oameni si aici ma refer la starea lor "nativa" ...

View Postemyboy, on 14 martie 2013 - 21:28, said:

O sfeclea la faza cu caucazianu . Aia sunt bestii , nu caini . Desi nu zic ca nu mi-ar place si un caucazian Posted Image .
Am caucazian si pot spune ca e cel mai echilibrat caine din cati am vazut. Conteaza foarte mult educatia primara, dar acum am un caine cu care pot iesi fara lesa la pas in toiul zilei, si totodata o namila de 70Kg care era sa rupa gardul tarcului doar pentru ca un "Pelican" s-a dat la maicamea. Subliniez faptul ca maicamea nu i-a spus nimic cainelui.

#171
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Caucazianul e un câine formidabil dar nu pentru oricine. O greșeală mică in comportamentul față de el și vei avea un câine care va face numai ce vrea el cum sunt o multime de piticanii carora nu li s-a impus un minim de disciplină. Dar la 70 kg ce faci cu el dacă nu vrea să te asculte? Te plimbă prin tot orașul atârnat de lesa lui așa cum a pățit un prieten al meuPosted Image

#172
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Ca tot veni vorba de tarat prin oras , chiar ieri am vazut o gagica cu un pitbull in lesa . Nu stiu ce a vazut cainele , dar s-a smuncit de 2 ori si a inceput sa o tarasca pe saraca fata . Asta disperata a inceput sa tipe la el "Stai , stai , fii cuminte" . Degeaba . Cainele avea alte planuri pentru ea :lol: .
Chiar a fost amuzanta scena .

#173
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Io ma gandesc sa-mi iau un pitbull, sa-l cresc si sa-l pun pe maidanezii care ma deranjeaza.. voi ce ziceti? :)

#174
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,192
  • Înscris: 13.07.2005

View PostMrReason, on 03 aprilie 2013 - 17:40, said:

.... voi ce ziceti? Posted Image

Eu zic asa:
- Conform Ordonantei 55, nu poti detine un caine din rasele cu potential agresiv sau periculos decat daca ai implinit 18 ani.
Prin urmare, stai calm si asteapta sa te maturizezi !

#175
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postmarr, on 03 aprilie 2013 - 19:34, said:

Eu zic asa:
- Conform Ordonantei 55, nu poti detine un caine din rasele cu potential agresiv sau periculos decat daca ai implinit 18 ani.
Prin urmare, stai calm si asteapta sa te maturizezi !
Ce vrei sa sugerezi? In final admiti ca pitbulii sunt mult mai periculosi decat restul cainilor, sau ai impresia ca am sub 18 ani? Posted Image (prin bolentin scrie ca-s nascut prin '78 ... da poa' nu stiu eu sa citesc Posted Image)

aaaa. si caca-m-as (e corect?) eu pe ordonantele alea, am vazut nenumarati cretini cu pitbuli si amstafi fara botnita si uneori fara lesa... Posted Image

ps. anul trecut a trebuit sa fac antirabic din cauza muscaturii unui maidanez... iar problemele cu maidanezii persista....

Edited by MrReason, 03 April 2013 - 19:47.


#176
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Eu a trebuit să fac antirabic de la un motan pe care l-am scos din colții câinelui meu. Drept mulțumire că l-am scăpat m-a mușcat de mi-a dat sângele.

#177
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostFreddy12, on 03 aprilie 2013 - 21:08, said:

Eu a trebuit să fac antirabic de la un motan pe care l-am scos din colții câinelui meu. Drept mulțumire că l-am scăpat m-a mușcat de mi-a dat sângele.
Nu treabuiai sa faci antirabic neaparat. Sunt extrem de rare cazurile in care pisicii iau rabie.

#178
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View PostMrReason, on 03 aprilie 2013 - 21:31, said:

Nu treabuiai sa faci antirabic neaparat. Sunt extrem de rare cazurile in care pisicii iau rabie.

Așa m-au sfătuit toți cu care am vorbit, inclusiv veterinarul câinilor mei. Dacă era sănătos la cap, motanul ăla nu avea ce căuta intr-o curte cu 3 câini. Doar când au vreo boală la cap, inclusiv rabie au un comportament aiurea.

#179
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007

View Postmarr, on 10 martie 2013 - 11:26, said:


Nu.
Intelege ca MrReason este exponentul generatiei youtube.
Tot ce (crede) ca stie este "documentat" de filmulete postate pe youtube.

In realitate, nu poate face diferenta dintre un pitbull (APBT), amstaff, staffordshire terrier, cane corso, dogo argentino sau american bulldog.
Mai mult decat atat, nu a detinut vre-un caine in viata lui.

PS: Uite aici un document elaborat de AVA (Australian Veterinary Association) referitor la legislatia privind cainii periculosi.
Concluzia este ca legislatia actuala ce clasifica drept periculoase rasele de caini nu are efect. Tendinta este de a clasifica drept periculosi caini ca si indivizi.
Un prim pas in acest sens este reprezentat de testele de temperament.
Aici gasiti rezultatele testelor de temperament efectuate de ATTS (American Temperament Test Society) pe un numar consistent de caini (aproape 26.000 de exemplare) apartinand majoritatii raselor prezenta in US.
Cainii sunt pusi in diferite situatii neasteptate (aveti in document descrierea procedurilor) si la primul semn de panica sau agresivitate sunt "respinsi".
Procentul mediu de "trecere" a fost de 81 %.
Procentul obtinut de APBT a fost 83,4 % iar amstaff-ul a avut 83,3 %.
Prin comparatie, Beagle a obtinut un procentaj de 78,2 % iar Bichon Frise 76,9 % !!!
Chair si ciobanescul german are un procentaj mai mic - 82,8 %.

Concluzia este: problema-i la detinator nu la rasa cainelui !
Bineinteles, in temperamentul unui caine conteaza si "bagajul" genetic. Dar definitoriu este modul in care un caine este crescut - un caine potential agresiv poate fi corectat printr-o ingrijire responsabila la fel cum un caine potential echilibrat poate fi denaturat de un stapan iresponsabil.
Data fiind faima de "killer" a pitbull-ului, acest caine devine foooarte atractiv pentru o multime de shmecherasi de cartier si copii tampitzi !
Li se pare extrem de cool sa detina un astfel de caine. Si daca nu-i si "rau" si nu "baga spaima-n dusmani" nu-i suficient de cool !
Ca atare, in loc de socializare, "stapanii" le dezvolta agresivitatea fara a fi capabili sa o si controleze.... si de-aici apar necazurile.
In conditii de tratament similare, indiferent de rasa cainelui, rezultatele ar fi aceleasi !

mr reason are dreptate sunt niste caini care ucid in anumite situatii , cred ca voi nu a-ti vazut filmu de mai jos
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1kjl99scLpY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#180
daniell22

daniell22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.06.2013
sincer sunt pe cale sa imi iau si eu un anstaff nu pt ca asta imi e dorinta cu adevarat  doar ca  cainele pe care mi-l doresc  este mai scump si nici nu stiu nimic despre el a-ti putea sa imi spuneti care  dintre cele 2 rase Presa Canario  si anstaffu ar fi mai ok mai ascultatori si mai usor de crescut nu vreau un caine care sa fie agresiv cand ies cu el pe strada vreau un caine care sa ma asculte si sa aiva grija de teritoriu lui

eu zic ca si anstaffu e foarte ok eu trebuie sa imi iau si eu unu chiar pe 15 luna ce vine  si mi sw par niste chini ff ok  dar daca as avea mai multicei bani eu as alege Presa Canario este mai ok de cat un pit sau anstaff documenteazate despre el si ai sa vezi

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate