Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Dietă pentru insuficiență renală cronică

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
WmaS

WmaS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.07.2006
Îmi poate recomanda cineva, rețete pentru insuficiența renală cronică? Mulțumesc.

#2
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
trebuie mentionat si cat e creatinina sau chiar Clearance-ul la creatinina, ce varsta si greutate are persoana respectiva. Sau mai pe românește cât a pierdut din capacitatea de filtrare, afectati ambii rinichi sau doar unul... detalii din astea.

As insista pe alimente cu densitate mare de nutrienti, cu aport de acizi grasi esentiali in proportie echilibrata, cu anumite cantitati de antioxidanti ca vitamina C si E in fiecare zi.
As tine cont si de restrictia calorica, in conditiile in care daca sunt folosite enzime si alte suplimente importante (omega 3 de calitate, probiotice din cand in cand), metabolismul putand astfel deveni neastepat de eficient.
Mai pe scurt trebuie realizat un compromis intre sursele de proteina de calitate (produsele animale in general acidifaza sangele), si cele de o calitate mai slaba dar care aduc grasimi esentiale (nucile si semintele), si salatale (sau alte vegetale) care au foarte putine proteine dar aduc fibre, antioxidanti etc. Trebuie speculate in mod obligatoriu cruditatile:  de ex spanacul crud prin definitie alcalinizeaza sangele. Sau cine are rabdare poate avea un avantaj enorm daca germineaza seminte si devine preponderent raw-vegan (sau chiar raw 100 % daca reuseste sa diversifice dieta). Totusi as evita cu orice pret germenii de grau, in schimb as consuma iarba de grau si orz.
Painea eliminata fara nici un regret, mamaliga poate doar intamplator.
As acorda o atentie speciala unor suplimente cum sunt vitamina D si C.
Trebuie identificati factorii care influenteaza echilibrul acido bazic: pe de-o parte proteina care se va transforma in uree, fosfatii si Na, iar pe de alta minerale cum sunt Ca, Mg, K si ?? Se poate sa mai fi scapat cate ceva, probabil ca  altii cunosc problema mai bine

Am mai gasit informatii utile aici - Alimente alcaline

Edited by NelsonMandela, 05 October 2012 - 20:18.


#3
D1Gi

D1Gi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 14.07.2009
Ai vorbit de toti banii...
Da, trebuie de stiut in ce stadiu se afla insuficienta renala, dar asta se refera strict la doua regimuri: predialitic si dialitic; adica daca s-a trecut pe dializa sau aceasta e iminenta (pentru ca sigur se va ajunge acolo).
Apoi nu inteleg de ce se asociaza imediat orice boala cu un regim alimentar vegetarian (sever) ?! Insuficienta renala cronica in stadiile IV-V nu permit aport de potasiu (legume, fructe, vegetale, muraturi, conserve, etc) din cauza riscului de scadere a pulsului pana la stoparea acestuia ! Mai este important de stiut, macar in linii mari, medicatia asociata, pentru ca sunt afectiuni secundare inevitabile la aceasta boala.
Oricum, la un moment dat, bolnavului i s-au recomandat regimuri alimentare personalizate, atat pre- cat si postdialitic.
Daca postezi aici amanuntele de care am amintit mai sus, pot sa-ti dau unele indicatii care, crede-ma, te vor ajuta foarte mult !
Oricum, carnea (cat mai bio) e indicata, de evitat salamurile, conservele, semi-/ preparatele din comert; lactate/branzeturi in limite foarte mici, produse de panificatie si paste, orez, ciuperci; de evitat cu desavarsire fructe, legume, salate, ciorbe, supe, muraturi; cartofi cu retinere, la fel fasole; ar mai fi multe, dar in genere regimul alimentar este strict personalizat si foarte strans asociat cu medicatia...
La fel, e FOARTE important aportul de lichide, chiar si cele provenite din alimente !  In mare, toate astea se alterneaza mereu, nu mananci doua mese asemanatoare in aceeasi zi. Toate corelate cu regimul de efort !

Revino cu ceva detalii si mai vorbim; nu pe privat, ca sunt o gramada care se lovesc de problemele astea....

#4
macbila

macbila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 24.04.2010
Stiu ca este vechi topicul , dar ma gandesc sa spun si eu ceva pentru cine cauta pe net, asa cum caut si eu constant.
Eu am insuficienta renala cronica si rinichi polichistici. Doctorul mi-a zis, dupa ce ajunsesem la urgenta, ca o sa fie din ce in ce mai rau si o sa trec tot mai des pe la el, pana cand o sa trec pe dializa.
D1Gi scrie acolo ca nu intelege de ce asociaza orice boala cu un regim vegetarian sever. Pai in primul rand pentru ca te simti mai bine. Cei care au insuficienta renala cred ca se simt ca si mine, si orice imbunatatire este extraordinara. Si mai ales eu unul ma gandesc ca in cazul meu este cam tarziu, dar nu pot sa nu ma intreb cum ar fi fost sa fi mancat mai devreme alt fel de mancare. Si nu inteleg cu ce medicatie asociaza D1Gi orice, avand in vedere ca nu exista medicatie pentru insuficienta renala.
La inceput eu mi-am dat seama ca nu pot sa-mi schimb locul de munca asa cum  mi-au recomandat toti doctorii. Asa ca am hotarat sa tin regimul celor trecuti pe dializa, in ideea ca mai ajut rinichii neintroducand in mine mancare care sa-i blocheze, sau sa-i "oboseasca". A fost foarte bine, de fapt a fost incredibil pentru ca nu ma asteptam sa scap de dureri cu care eram deja obijnuit de mult. Si starea de spirit era mai buna, erau din ce in ce mai multe zile in care nu ma trezeam cu parere de rau ca m-am trezit. Intre timp am inceput sa citesc o gramada de carti. Am incercat o gramada de metode, care nu se potriveau cu ce spuneau autorii.
Acum mananc alimente alcaline (produsele de origine animala nu sunt alcaline), sau mai bine spus incerc, pentru ca este destul de greu si scump (sunt multe vegetale care nu sunt alcaline). Dar am avut o perioada de trei luni in care am mancat doar legume alcaline, si este incredibil. Nu mai am nici una din durerile de incheieturi pe care le aveam, starea de spirit este foarte foarte buna. Nu ma gandeam ca o sa am din nou senzatia de voiosie. Din pacate as cum am zis, pentru mine este tarziu, cu toate ca am patru ani de cand nu am mai fost la doctor si ma simt parca din ce in ce mai bine, boala evolueaza mai incet dar evolueaza. O problema este ritmul dintre urinari, desi s-a marit de la o ora la mai mult de doua, este un handicap la locul de munca si nu pot sa nu ma gandesc ca as fi putut face asta cand nu era asa rau.

Edited by macbila, 31 August 2014 - 18:07.


#5
cristian-stoica

cristian-stoica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.11.2018
Mama mea a reusit sa scada concentratia de creatinina de la 6,01 la 4,13 iar uree serica de la 170 la 108 dupa 40 de zile de tratament cu:
- gemoterapie / fitoterapie
- homeopatie
- remedii florale bach
- regim alimentar
- tablete impregnate informational cu frecvente proprii
- biorezonanta
- somatografie interstitiala

Cauzele insuficientei renale cronice in cazul mamei mele sunt:
-hidronefroza cu strictura ureterala
-nefrita tubulo-interstitiala cronica
(plus absenta dobandita a unui rinichi in urma acestora)

Pana in prezent a ales sa nu faca deloc dializa.
Aceste afectiuni au fost dobandite in urma tratamentului pentru cancer cu chimioterapie si radioterapie.

Sanatate!

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate