Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Numărul românilor care merg la stomatolog a scăzut cu 20% fata de anul trecut

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

Quote

Numărul celor care solicită tratament dentar a scăzut cu 20% față de anul trecut, întrucât plafonul CNAS pentru aceste servicii este foarte redus, nici măcar copiii neavând gratuitate absolută, a declarat dr. Alexandru Brezoescu, director executiv la Uniunea Națională a Asociațiilor Stomatologice.
"Din păcate, numărul celor care solicită tratament dentar scade de la un an la altul, din cauza crizei. Sunt oameni care nici nu mai vin pentru un tratament complet, ci doar cât să-și potolească durerea", a mai declarat Brezoescu, miercuri, la conferința de presă din deschiderea Congresului Internațional de Medicină Dentară, scrie Mediafax.ro.
Cu același prilej, medicul a criticat faptul că, an de an, Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) micșorează plafonul acordat medicilor stomatologi pentru tratamente, astfel că banii se termină "după două proteze".
"Din păcate, medicina dentară este cea mai vitregită . Alocația pe cap de locuitor este de 70 de bani pe an. CNAS alocă un plafon pentru tratamentelele dentare cabinetelor care sunt în contract cu Casa, în valoare de 1.000 de lei. Din acești bani, ar putea fi puse două proteze. Dacă nu sunt puse proteze, atunci banii ajung pentru tratarea câtorva carii simple, câteva extracții și cam atât", a mai spus Brezoescu.

http://www.realitate...ut_1022253.html

Viitorul nu suna prea bine pentru dintii romanilor. Din cate am constatat dentistii sunt destul de liberi si programarile sunt dese mai ales cand vin in tara si am nevoie de interventii in perioada de timp scurta.
Bani mai putini, dinti mai putini.

#2
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009
Criza frate...

#3
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011
E obligatoru sa vedem asta ca pe un lucru negativ ?
Eu din asta inteleg ca problemele romanilor cu dintii au scazut pentru ca au inceput sa si-i ingrijeasca acasa corespunzator.

Edited by trackback, 03 October 2012 - 21:53.


#4
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 03.08.2010
mdea, pentru ca nu mai au clienti, p-ala singur saracu' care se duce il cheama de 6 ori pentru o carie, in 2 sedinte fac cunostinta,in 2 i-o descanta, si in ultimele 2 i-o face....

#5
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View Posttrackback, on 03 octombrie 2012 - 21:52, said:

E obligatoru sa vedem asta ca pe un lucru negativ ?
Eu din asta inteleg ca problemele romanilor cu dintii au scazut pentru ca au inceput sa si-i ingrijeasca acasa corespunzator.

Serios, ii ingrijesc mai bine ?

Un român consumă un tub de pastă de dinţi pe an şi o periuţă la doi ani

Quote

Un român îşi schimbă periuţa de dinţi o dată la doi ani şi cumpără doar unu sau două tuburi de pastă de dinţi pe an pentru care alocă doar zece lei, aceşti indicatori clasându-ne mult în urma altor state din Europa.
Românii cheltuie anual pentru achiziţiile de pastă şi periuţe de dinţi circa 240 de milioane de lei (56 mil. euro), respectiv 12 lei per capita, potrivit calculelor ZF pe baza datelor din piaţă.
Datele despre această piaţă a igienei orale, care reprezintă de altfel un indicator al sănătăţii şi educaţiei popu­laţiei, sunt puţine şi sunt deţinute de jucătorii care activează pe aceste segmente. La polul opus, nici reprezentanţii Ministerului Sănătăţii, nici cei ai Ministerului Economiei sau ai INS nu deţin informaţii despre câte tuburi de pastă de dinţi cumpără românii într-un an sau cât de des îşi schimbă periuţa de dinţi.

http://www.zf.ro/com...oi-ani-10055820

Mi se pare o ingrijire precara spre deloc. Si oricat i-ai ingriji, dintii au si ei termenul lor de valabilitate. Tot le mai trebuie cate-o carpeala.

Edited by chaosss, 03 October 2012 - 22:04.


#6
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011
Atunci suntem masochisti ?

#7
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Eu nu ma includ in acesta categorie. In ultimii 11 ani de cand am inceput anul 1 de studentie am mers constant la dentist. In ultimii 4 ani am cheltuit si foarte multi bani pentru unele reparatii, chiar anul trecut dentista mi-a zis ca exagerez, vin prea des. Posted Image
Imi si permit sa ma duc cand vreau, dar chiar si asa problemele apar oricat ai avea grija de ei si oricat i-ai spala.

Din pacate multi romani, ori din neglijenta, ori din lipsa de bani au de tineri probleme sau ii vezi cu dinti lipsa.

Edited by chaosss, 03 October 2012 - 22:20.


#8
mngx

mngx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 30.07.2009
parerea mea este ca pastele de dinti sunt doar sa curete dintii si sa ai o respiratie proaspata, nu ca numai faci carii. Cea mai mare minciuna...banii vorbescPosted Image . Stiu persoane care nu se spala mai deloc, mananca multe dulciuri si nu au o carie. Este  genetic...

Edited by mngx, 03 October 2012 - 22:29.


#9
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postmngx, on 03 octombrie 2012 - 22:28, said:

parerea mea este ca pastele de dinti sunt doar sa curete dintii si sa ai o respiratie proaspata, nu ca numai faci carii. Cea mai mare minciuna...banii vorbescPosted Image . Stiu persoane care nu se spala mai deloc, mananca multe dulciuri si nu au o carie. Este  genetic...
baiat destept ala care a inventat pasta de dinti
sunt sigur ca acum are munti de bani..sau daca el o fi murit au copiii lui

Edited by bilibistrocizel, 04 October 2012 - 01:01.


#10
Fin

Fin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 09.10.2012

View Postchaosss, on 03 octombrie 2012 - 21:55, said:

Un român consumă un tub de pastă de dinţi pe an şi o periuţă la doi ani
Va zic eu de ce.

Azi la supermarket, in fata mea un barbat cumpara:
- 3kg detergent
- 2 cutii de iaurt
- 2 beri la sticla
- si cea mai ieftina pasta de dinti din magazin

Cu 1 minut inainte sa ajunga la casa, isi reanalizeaza cumparaturile si decide ca trebuie sa renunte la ceva. Ghici ce produs a scos de pe banda. A renuntat la bere, nu? Posted Image

#11
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
A scazut pentru ca traiesc de pe-o zi pe alta, foarte multi. Ajung doar in ultima faza cand nu mai rezista de dureri si de cele mai multe ori n-ai ce face decat extractie. O sa radeti, dar daca ati sti ce departe va pot povesti ca are ca implicatii nationale lucrul asta... o sa spuneti ca aberez. Pe termen lung, asa, nu cativa ani. Daca se continua in stilul asta, in 10 ani va fi jale.
Educatia sanitara e praf, la pamant, profilaxia stomatologica la fel, servicii mult prea scumpe pentru salariile populatiei, etc. Toate conditiile ca sa ne ingrijoreze soarta tarii, din punct de vedere medical si restul lucrurilor grave ce pleaca de aici.
Trist!

#12
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postripper, on 12 octombrie 2012 - 22:14, said:

Educatia sanitara e praf, la pamant, profilaxia stomatologica la fel, servicii mult prea scumpe pentru salariile populatiei, etc.
Trist!
ASTA e principala problema. Educatia nu ar fi o problema, dar cand vezi cat te costa, iti vine sa urli. Si nu numai pretul serviciilor e problema, ci si calitatea lor. Cand dai o multime de bani, parca o garantie ceva ar fi utila. E hilar sa platesti cateva mii de euro si sa nu fii protejat in nici un fel.

#13
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Preturile sunt cele care sunt, nu le face nimeni asa pentru ca vrea muschiul lui. Tu aici probabil vorbesti de implanturi, noi vorbeam despre igiena banala, carii si alte asemenea.
Cat despre garantie, din pacate nu se poate oferi. Nicaieri in lume nu se ofera, stai linistit.

#14
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Chiar si cu igiena banala, aka pasta de dinti, tot se ajunge la carii sau tartru. Ultima data la detartraj mi-a cerut 120 lei. O fi mult, o fi putin ... asta e. Am auzit ca ajunge si la mult mai mult. Acum nu ca nu vrea romanul, dar sa dai jumatate de salar doar pentru atat, e cam mult.

Unii se tem de dentist :). Nush de ce dracu`, ca mare lucru nu simti. Face injectie, te intreaba mereu daca simti ceva, etc. Dar prejudecata durerii exista.

Ca nu se da nicaieri garantie, este irelevant. Dar sa te trezesti cu o lucrare cu probleme si sa nu ai nici o protectie, e nasol. E normal ca oamenii sa aiba unele dubii in priviinta asta.

#15
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Apar dinti naturali crescuti in afara. Cu tot cu partea de radacina. Si se prind in 30 zile, natural.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate