Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Organizare vacanță în Ecuador, Peru și Bolivia

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salut,


Am nevoie de puţin ajutor să-mi organizez o tură în Ecuador, Peru şi Bolivia. Timp la dispoziţie aş avea undeva între 4 şi 6 săptămâni. Nu am date de plecare.


Transportul m-am gândit să fie pe ruta Madrid - Quito si retur din Lima sau La Paz către Madrid.

Ce imi recomandaţi să văd în aceste locaţii ? Eu încă lucrez la o listă şi voi posta mai pe seară locurile care mă atrag, ideea este să le vizitez intr-o ordine logică.

Referitor la Ecuador, nu ştiu dacă mă voi putea întinde cu banii să vizitez şi Galapagos. Opţiunile mai ieftine lipsesc aici.

Pentru Inca Trail prefer varianta trek, 4 zile+.

Edited by MembruAnonim, 03 October 2012 - 12:00.


#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pe mine m-ar interesa in aceste zone cum traiesc oamnenii, ce mananca, cum se distreaza, decat sa merg la niste obiective turistice standard. ar fi interesant sa intri in contact si cu localnicii sa vezi cum vad lumea, cum gandesc, ce nivel de cultura au, etc. dar cred ca asta necesita mai mut timp si cunoasterea limbii.

#3
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
in Ecuador treci si pe aici și salută-i pe patroni din partea mea

http://www.pprioverde.com/

iar in bolivia, la uyuni, sa halesti o pizza la minuteman

ai grija ca-n bolivia sint altitudini mari, daca ai de gind sa ajungi si in jungla si ai nevoie de malarone, am o cutie rămasă

renunta la inka trail, nu merita, mai bine alege salkantay - http://www.salkantay.org/

in peru sa ajungi si in golful puerto inka

sa te dai cu parapanta la lima

in bolivia sa te duci in coroico

mai intreaba-ma despre una-alta ca am stat 2 luni pe acolo

Edited by rottweiler2007, 03 October 2012 - 13:26.


#4
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

 rottweiler2007, on 03 octombrie 2012 - 13:26, said:

in Ecuador treci si pe aici și salută-i pe patroni din partea mea

http://www.pprioverde.com/

iar in bolivia, la uyuni, sa halesti o pizza la minuteman

ai grija ca-n bolivia sint altitudini mari, daca ai de gind sa ajungi si in jungla si ai nevoie de malarone, am o cutie rămasă

renunta la inka trail, nu merita, mai bine alege salkantay - http://www.salkantay.org/

in peru sa ajungi si in golful puerto inka

sa te dai cu parapanta la lima

in bolivia sa te duci in coroico

mai intreaba-ma despre una-alta ca am stat 2 luni pe acolo

sal rott,
de ce nu merita inca trail? (din cauza aglomeratiei,etc...?)  e urmatoarea tura la mine dupa M bariera de corali + n zeelanda

sal xwh,
posteaza te rog pregatirile  - poate fur si eu ceva idei/detalii ptr cand o sa ma apuc de asta :)

Edited by benji81, 03 October 2012 - 13:45.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 rich1974, on 03 octombrie 2012 - 12:25, said:

pe mine m-ar interesa in aceste zone cum traiesc oamnenii, ce mananca, cum se distreaza, decat sa merg la niste obiective turistice standard. ar fi interesant sa intri in contact si cu localnicii sa vezi cum vad lumea, cum gandesc, ce nivel de cultura au, etc. dar cred ca asta necesita mai mut timp si cunoasterea limbii.

Și eu am aceleași interese :) Voi intra in contact oricum, până atunci o să încerc să-mi îmbunătățesc cunoștiințele de spaniolă :-)

 rottweiler2007, on 03 octombrie 2012 - 13:26, said:

in Ecuador treci si pe aici și salută-i pe patroni din partea mea

http://www.pprioverde.com/

iar in bolivia, la uyuni, sa halesti o pizza la minuteman

ai grija ca-n bolivia sint altitudini mari, daca ai de gind sa ajungi si in jungla si ai nevoie de malarone, am o cutie rămasă

renunta la inka trail, nu merita, mai bine alege salkantay - http://www.salkantay.org/

in peru sa ajungi si in golful puerto inka

sa te dai cu parapanta la lima

in bolivia sa te duci in coroico

mai intreaba-ma despre una-alta ca am stat 2 luni pe acolo

Maximul pe care îl pot sta și eu ar fi de 7 spre 8 săptămâni. Poți să-mi sugerezi orice chestie îți mai aduci aminte. Până atunci eu mai cercetez.

 benji81, on 03 octombrie 2012 - 13:43, said:

sal xwh,
posteaza te rog pregatirile  - poate fur si eu ceva idei/detalii ptr cand o sa ma apuc de asta Posted Image

O să  incerc să salvez pe desktop într-un document toate resursele pe care le găsesc despre Peru, Bolivia și Ecuador iar la final când vom ajunge la o concluzie să le postez aici în primul post cu ajutorul unui moderator.

Am mai găsit două resurse importante pe care le aveam salvate pe Dropbox despre Peru:

http://www.andeantra...peru/index.html

și

http://www.incatrail..._operators.html care face referire la câteva agenții de turism recomandate, accesând adresele lor web puteți găsi și alte obiective turistice.

A fost careva dintre voi în jungla amazoniană ? Imi pun la socoteala mea și o astfel de tură undeva la 5/6 nopți.

#6
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Si eu vreau plimbare pe acolo la anul dar sa vad ce-oi reusi sa aranjez pentru ca avem in plan si-o mutare care s-ar putea sa-mi dea peste cap planurile.

Mi-ar placea sa am macar vreo 3 luni in America de Sud dar cum mai mult de 3-4 saptamani nu e realist trebuie sa ma limitez cumva. In speranta ca voi mai ajunge si alta data in locurile ramase nevizitate.

Un Peru-Bolivia gen asta de la oasisoverland e interesant dar cred ca tot nerealist pentru mine (oricum, eu prefer sa ma duc pe cont propriu nu cu tur, doar la Inca Trail unde nu se poate altfel as alege tur), mai ales ca as vrea si o saptamana la plaja.
http://www.oasisover...compassed-.html

Am desenat eu o versiune mai scurta pentru mine, ar fi cam asa la prima vedere:
1 lima
2 cuzco
4 inca trail (sau 2 la Machu Picchu fara inca trail?)
1 Aguas Calientes
1 cuzco
2 Pto. Maldonado (sau 3?)
2 titicaca/Puno
1 copacabana
1 la paz
1 Potosí
1 uyuni
1 la paz
--
18 nopti

Pentru plaja m-am uitat initial la Galapagos dar mi-a cam venit sa plang cand am vazut cat costa avioanele si cazarile :D.
Asa ca m-am gandit la Costa Rica sau vreuna din ABC-uri dar inca investighez cum sa ajung acolo. Spre ABC-uri se pare ca ar trebui sa ajung intai in Bogota si abia apoi pe insule. Pana in San Jose e zbor direct din Lima.
Dar nici cu preturile la avioanele astea nu mi-e rusine!

Greu domnle, greu!

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pâna acum mi-a iesit cam asa:


Lima undeva la 3 zile.

Cusco și împrejurimile undeva la două săptămâni și ceva, dintre care: 7 zile de trekking pe Salkantay Trail (între timp am citit mai multe păreri, am văzut câteva galerii foto/video de pe această rută versus Inca Trail - multumesc rottweiler2007 pentru sugestie. Ce am constatat mai mult din comentarii pe diverse forumuri/bloguri de călătorii, acestei rute îi lipsesc siturile arheologice aflate pe Inca Trail, dar peisajul compensează. Prețul este undeva la 40% din costul unei excursii de 4 nopți pe Inca Trail, Salkantay Trail durează în general între 7 și 9 zile după cum ofertează majoritatea agențiilor de turism (http://www.andeantra...ndex.html#cusco).

Înainte de toate, în Cusco voi dori să petrec câteva zile (2-3) pentru aclimatizare. Tot din Cusco voi dori să fac un tur în Manu National Park (http://www.andeantra...ndex.html#cusco manu), tur probabil între 7 și 9 zile, nu sunt decis încă dar doresc sa vad acest parc.

Dupa returul din Manu în Cusco m-aș îndrepta spre Arequipa pentru câteva zile de trekking și mountain biking. Din Arequipa către Puno (Lacul Titicaca) pentru câteva zile și mai departe spre La Paz. Va iesi un traseu destul de lung dar nu este nicio graba.

Mai ramane sa gasesc solutii accesibile de transport (vis-a-vis de costuri).

Alte sugestii pentru Peru ?

#8
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
nu pune botul la 7-9 zile un drum intre cuzco si m.picchu Posted Image
il lungesc ei intentionat, in realitate daca mergi de capul tau faci maxim 3-4 zile si stai in cortul tau, halesti mincarea ta, nu ai nevoie de porteri pt un tur d-ăsta.
in cuzco nu cred ca ai nevoie de aclimatizare, eu de exemplu nu am avut nicio problema

s-ar putea sa ai unele probleme in la paz sau pe la uyuni sau potosi sau pe titicaca(pe titicaca am jucat fotbal 2 ore cu baștinașii), eu nu am avut probleme nicăieri dar prietena mea si alții au avut, dar nu-i bai, bagi coca la gingie Posted Image, la hoja de coca no es droga

- mie nu mi-a placut arequipa dar daca tot vrei acolo opreste-te 2 zile măcar in golful puerto inka care-i intre lima si arequipa dar inainte de astea vezi ca ai liniile de la nazca
- nu ti face programul fff strict, daca prinzi vreo grevă in peru blochează ăia soselele, trenurile, noi am rămas blocați 9 zile-n gaura aia de cuzco, cred ca am călcat pe fiecare piatră, cunosc cuzco pe toate părțile Posted Image

@DEV

pt america de sud cei mai buni îs tucan travel și nu oasis, au cele mai bune camioane și cind mergi 12 ore pe zi conteaza confortul camioanelor Tucan

Edited by rottweiler2007, 05 October 2012 - 12:45.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Turul e destul de ieftin, cel de 7 zile iese sub 200 USD ... In Cusco am citit ca ar fi nevoie de aclimatizare , si m-am gandit sa folosesc zilele de aclimatizare pentru un tur de oras pe jos, ceva mountain biking prin zona, o zi de Sacred Valley tour ...

Alte sugestii pentru Peru ?

Pentru La Paz mi-am salvat http://www.gravitybo...=videos_bolivia , mi se pare ceva ft tare si mi-as pierde 2-3 zile facand numai asta.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Liniile de la Nazca nu prea ma atrag de niciun fel. Prefer sa imi lungesc sederea in Bolivia. Am facut niste socoteli in mare asa, si nu cred ca m-as incadra nici cu timpul nici cu banii sa mai adaug si Ecuador in aceasta tura si asa va iesi destul de scump aceasta excursie...

In mare cam asa mi-am conturat eu partea de Peru. Singurul lucru de care mi-este teama: transportul cu autocarul intre orase, in special pe timp de noapte...

#11
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
2 luni doar pt peru și bolivia mi se pare cam mult

dacă ai orange la telefonul mobil vei avea probleme și in peru si in bolivia

vezi ca pt bolivia ai nevoie de viză

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
5-6 saptamani era timpul maxim pe care il puteam acorda acestei excursii, dar se bate cu bugetul :) Realist vorbind, tura nu va dura mai mult de 4-5 saptamani.

Nu pot folosi cartele SIM prepaid locale ? Nu prea folosesc roamingul. Am Vodafone.

Detalii despre viza de Bolivia ? M-am apucat de cautat.

#13
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
cel mai usor iei viza de bolivia din peru, fă rost de telefonul ambasadei noastre de la lima, eu așa am făcut

pe scurt, te duci la ambasada boliviei din Lima, completezi niște formulare, nu mai stiu daca era și vreo taxă, dacă faci asta dis-de-dimineață pe la ora 16 ai ditai viza pe pasaport, cel mai bine însă contactează ambasada României de la Lima și verifică ce am scris eu

http://www.mae.ro/ro...n-missions/3218

nu stiu dacă in telefonul tău din romania poți băga cartelă locală, de ex. in Turcia nu pot băga cartela locala în telef meu din România.

intereseaza-te bine-bine la vodafone dacă vei avea semnal in bolivia și in peru

de ex. eu am orange iar in peru telefonul a fost mort complet iar in bolivia am putut da semeseuri.

vezi că  aștia de pe la companii habar nu au ce e aia peru-bolivia, confundă cu vreo pastă de dinți

uite niste poze făcute intre vama peruană și cea boliviană

Attached Files


Edited by rottweiler2007, 05 October 2012 - 18:58.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am un iPhone 4S neverlocked ... (GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 ș 3G network HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO) , teoretic ar trebui sa functioneze. Eu de obicei achizitionez cartele prepaid locale unde se poate si un telefon foarte ieftin daca nu vreau sa ma car cu al meu dupa mine. Sa zicem ca asta nu ar fi nicio problema.

Am trimis un email la [email protected] , sper sa existe adresa de email si sa primesc un raspuns.

#15
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
uite aici intrebarile mele cind mă interesam despre viza de bolivia, citeste cu atentie, am postat raspunsul ambasadei romane din Lima

http://forum.softped...hp/t648887.html

#16
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 24.05.2006

 MembruAnonim, on 03 octombrie 2012 - 11:58, said:

Salut,



Cam ce buget ti-ai propus? Mi-am planificat si eu pentru anul viitor ceva backpacking in america de sud, dar, sincer, nici nu stiu de unde sa incep. Am doar perioada, cam 3 saptamani, si suma, aproximativ 4000 de euro. Credeti ca am ceva sanse? Multumesc.

#17
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
4000 minus sa zicem 1000 avionul = 3000 : 21 zile = 142 euro pe zi, eu zic ca te descurci

#18
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 24.05.2006

 rottweiler2007, on 05 octombrie 2012 - 20:35, said:

4000 minus sa zicem 1000 avionul = 3000 : 21 zile = 142 euro pe zi, eu zic ca te descurci

da, ma gandesc ca nu e mai scump decat in europa, unde te descurci cu 50-60 de euro pe zi, transport, cazare si masa...daca te mai intreb una-alta, te deranjeaza? Mi-ar placea cateva sfaturi de la cineva care chiar a fost acolo, mai ales ca presupun ca n-ai stat intr-un hotel pe malul marii. Multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate