Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Transfagarasan - locul 1 MONDIAL.

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010

Quote

Transfagarasanul se pregateste de un adevarat asalt turistic. Legendarul drum dintre Carpati a fost declarat de presa internationala drept cel mai frumos din lume.
E si Romania pe primul loc la ceva! Si culmea, chiar o sosea ne face imagine in lume. E drept, Transfagarasanul a fost construit in anii '70 la dorinta lui Nicolae Ceausescu, cel care si-a dorit un drum strategic printre munti.
Intre timp, Romania a reusit sa mai finalizeze un drum care cu siguranta ii va fascina pe straini. Transalpina e inca necunoscut si pentru o buna parte din romani. Asa ca cei de la carsroute.com au relizat topul celor mai tari drumuri din lume si au inclus Transfagarasanul pe numarul 1. Topul a fost preluat de mai multe publicatii importante din intreaga lume, ceea ce inseamna publicitate buna pentru turismul romanesc.

http://www.sport.ro/...l?fb_ref=fb_bar

Posted Image
Transfagarasan....desigur!

#2
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,203
  • Înscris: 03.08.2010
numarul 1 mondial nu stiu, dar numarul 1 national cu siguranta !

#3
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Astia de la Protv (sport.ro) nu mai stiu cum sa faca spam!
Ca sa citesti o stire la ei, le vizitezi 3 site-uri :(

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Eu m-as mai uita o data pe pozele astea inainte sa zic ca Transfagarasanul e nambăr oan.
http://carsroute.com...s-in-the-world/ (Data articolului: August 15, 2010)
Plus ca acel articol nici macar nu pare a fi un clasament, pare mai degraba a fi o lista.

Mancatorii de rahat de la sport.ro nu par sa stie nici sa traduca: "The World's best road". Care inseamna mai degraba: "Cel mai minunat drum din lume", cel mai bun drum nu era nici macar din Romania la nivelul anului 2009 cand era plin de cratere.

P.S.: nu mai lasati link catre surse de mana a treia daca tot puteti gasi usor articolul original.

Edited by gumball3000, 03 October 2012 - 09:49.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Articolul original e un clasament. Asa e obiceiul pe multe site-uri si chiar si emisiuni TV ca un clasament sa fie prezentat in ordine inversa.

Articolul se cheama "Top 15 Most Beautiful Roads in the World". Adica "Top 15 cele mai frumoase drumuri din lume". "The World's best road". " apare doar la sfarsitul articolului ca mentiune despre cum a fost declarat de catre cei de la Top Gear.

#6
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010

View Postunderrated, on 03 octombrie 2012 - 09:34, said:

numarul 1 mondial nu stiu, dar numarul 1 national cu siguranta !

Mie si transalpina mi se pare un drum frumos.
Pacat ca nu e terminat, logic, constructor este firma care face si Nadlac - Pecica , din A1.

titlul jurnalului este frant, precum si articolul protevist!
Posted Image

#7
iulian-13

iulian-13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 26.11.2011
mie nu mi se pare "cel mai frumos"Posted Image

#8
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Poate modifica un moderator titlul topicului: Transfăgărășan...

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Posteiffel, on 03 octombrie 2012 - 10:10, said:

Articolul original e un clasament. Asa e obiceiul pe multe site-uri si chiar si emisiuni TV ca un clasament sa fie prezentat in ordine inversa.

Articolul se cheama "Top 15 Most Beautiful Roads in the World". Adica "Top 15 cele mai frumoase drumuri din lume". "The World's best road". " apare doar la sfarsitul articolului ca mentiune despre cum a fost declarat de catre cei de la Top Gear.

Daca era un clasament in adevaratul sens al cuvantului nu erau postate imagini luate de pe net.
Da, titlul articolului este inselator, daca il citesti cap coada ai sa observi ca cel care l-a scris nu a vizitat fiecare drum in parte ca sa poata face un clasament obiectiv.
Si articolul in engleza este tot unul mediocru, de tabloid, facut doar sa atraga atentia. Mai grav este ca a fost preluat de bun de mai multe publicatii.
Oare cati dintre voi ati auzit de acel site inainte sa fie postat articolul cu asa-zisul "top"?

O lista pertinenta cu drumuri auto poate fi considerata asta de la Top Gear. Nu, nu este vorba despre un top, pt. ca la urma urmei sa fim seriosi este greu sa faci un clasament cu asa ceva, fiecare drum are ceva specific.
Pe vremea cand au realizat acel episod (2007) probabil nici nu au auzit de Transfagarasan.
http://www.topgear.c...orlds-best-road
http://www.redlinebl...road-in-detail/

Edited by gumball3000, 03 October 2012 - 11:43.


#10
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Sunt mai multe drumuri cel putin la fel de spectaculoase. In italia e ceva asemanator dar imi scapa numele si prin elvetia parca. Oricum..cred ca e o strategie de marketing, anul asta e desemnat nr1 transfagarasanul apoi anul celalalt vine randul altui drum din alta tara si tot asa..ca sa fie toata lumea multumita si sa curga valuriule de turisti. :) chestiile astea mi se par prosteala de gradinita auzi.."drumul nr1" probabil ala care a scris articolul nu a fost afara din romania :))))))

#11
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
este in acest clasament si drumul din italia.
selvio, parca....

#12
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Pe câteva de aici am fost http://carsroute.com...s-in-the-world/

Treaba e că sunt frumoase la volanul unei mașini, nu în poze ;)

View Postbudrom, on 03 octombrie 2012 - 12:12, said:

este in acest clasament si drumul din italia.
selvio, parca....
Am fost, Stelvio Pass, supraevaluat sincer și MEGA aglomerat.

#13
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,878
  • Înscris: 14.08.2007

View PostBlueSoon, on 03 octombrie 2012 - 11:58, said:

Sunt mai multe drumuri cel putin la fel de spectaculoase. In italia e ceva asemanator dar imi scapa numele si prin elvetia parca.
Chiar mai multe sunt si in Italia si in Elvetia (plus Franta, Austria, etc daca e sa vorbim doar de Europa) si evident cu peisaje mai faine. Nu stiu cum a ajuns Transfagarasanul asa de bine clasat, cineva a fost foarte subiectiv Posted Image Mie din ce am fost pana acum (nu pot sa zic ca am fost pe foarte multe), mi-a placut mult drumul de-a lungul Coastei Amalfi.

Asta e, vazut din autobuz:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gzJm3S7-VPg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si mai jos vedeti cum e cand e aglomerat:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LhzUgzf7W3k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by utopium, 03 October 2012 - 12:57.


#14
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postbudrom, on 03 octombrie 2012 - 09:28, said:

Transfagarasan....desigur!

Sport.ro cred că are aceleași maimuțe retarde semialfabetizate plătite la numărul de vizualizări ca incont.ro. Îmi place cum joacă ăștia telefonul fără fir, încă 2 site-uri mai încolo și știrea ar fi ajuns de forma LOCALNICI DIN CÂRȚIȘOARA FERIȚI COPII ȘI BĂTRÂNII VĂ VOR LUA CU ASALT MILIOANE DE TURIȘTI AAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!1eleventy

Și turiștii, săracii, acum vreo lună aveau de dat de chestia asta: http://www.skyscrape...an#post94983371

Acuma serios, Tfg-ul e un drum foarte fain. Cu o reasfaltare calumea și o marcare frumoasă, poate fi și mai și. Turiști o să apară mai mulți în vreo 3-4 ani când o fi gata autostrada Sibiu > Vest conectată la rețeaua europeană, se poate face o treabă foarte faină cu Tfg și Transalpina. Dacă s-ar reabilita și drumul dintre ele din sud ar fi și mai bine...

#15
4rings

4rings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.04.2008
sincer ar trebui sa ne bucuram nu sa fim carcotasi cum vad ca sunt unii, desigur Transfagarasanul are avantajul ca e nou venit (multumita Top Gear) si asta il face sa fie acolo sus in top, dar asta nu inseamna ca nu merita locul 1 sau ca noi nu ar trebui sa fim mandri de asta !

#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
4strigs stai jos, nu ai inteles nimic

#17
4rings

4rings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.04.2008
gumita, am inteles mai bine ca voi astia care cautati nod in papura si nu va deosebiti prea mult de "fabulosii" de la sport.ro

#18
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View Post4rings, on 27 ianuarie 2013 - 00:03, said:

sincer ar trebui sa ne bucuram nu sa fim carcotasi cum vad ca sunt unii, desigur Transfagarasanul are avantajul ca e nou venit (multumita Top Gear) si asta il face sa fie acolo sus in top, dar asta nu inseamna ca nu merita locul 1 sau ca noi nu ar trebui sa fim mandri de asta !

''Dupa ce Top Gear a numit Transfagarasnul drept cel mai frumos drum din lume, site-ul carsroute.com i-a oferit locul 1 in topul15 al celor mai frumoase sosele din lume. '' - sursa&continuarea: http://stirileprotv....e-din-lume.html

Edited by DayDreamer, 18 June 2013 - 17:53.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate