Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cauza rca invalid ?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Poti avea probleme cu asigurarea daca masina nu este echipata cu anvelope de dimensiune corespunzatoare ?
Prin o anumita conjuctura am ajuns sa am pe masina 195/65/15 in loc de 185/60/15 .
Am auzit un zvon , ca daca provoci cuiva dauna ,pe motivul de mai sus ,RCA-ul poate face regres impotriva ta pentru recuperarea despagubirilor acordate.


#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
poate te prinde organu in alta conjunctura si se uita pe talon si...il pastreaza ptr el, ce zici de asta?

#3
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010
Cred ca depinde de la firma la firma....citeste contractul ce-l mai bine!
Eu stiam ca daca nu ai anvelope de iarna, iarna te ard la buzunare daca faci accident...acum cine stie, cauta orice scapare sa nu dea banii.

View Postxkos, on 01 octombrie 2012 - 11:03, said:

poate te prinde organu in alta conjunctura si se uita pe talon si...il pastreaza ptr el, ce zici de asta?
Au trecut vremurile alea cand politistul se uita la anvelope...spun asta pentru ca nu intotdeauna dimensiunile din carte sunt trecute si in talon. Inainte se uitau pentru ca exista o singura marca pe drumurile noastre dragi si anume Dacia si avea doua dimensiuni: 155r13 si 165r13 in functie de vechime.

#4
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postxkos, on 01 octombrie 2012 - 11:03, said:

poate te prinde organu in alta conjunctura si se uita pe talon si...il pastreaza ptr el, ce zici de asta?
Am talon nou .Doar rar-ul sa te opreasca .
Pe mine ma intereseaza strict problema ridicata de mine .
Este doar un zvon auzit dar la cate motive cauta astia sa nu plateasca am zis ca merita pusa o intrebare .

View Postccf_cristi, on 01 octombrie 2012 - 11:12, said:

Cred ca depinde de la firma la firma....citeste contractul ce-l mai bine!
Pai la polita RCA nu stiu sa primesti vreun contract ...

#5
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010
Clauzele.... :)

#6
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

View Postccf_cristi, on 01 octombrie 2012 - 11:12, said:

Cred ca depinde de la firma la firma....citeste contractul ce-l mai bine!
Nu exista contract la rca -exista lege.

#7
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postmihai!, on 01 octombrie 2012 - 10:52, said:

Poti avea probleme cu asigurarea daca masina nu este echipata cu anvelope de dimensiune corespunzatoare ?
Prin o anumita conjuctura am ajuns sa am pe masina 195/65/15 in loc de 185/60/15 .
Am auzit un zvon , ca daca provoci cuiva dauna ,pe motivul de mai sus ,RCA-ul poate face regres impotriva ta pentru recuperarea despagubirilor acordate.

Este un zvon fals. Rca-ul despagubeste chiar daca masina este in neregula , adica chiar si cu  ITP-ul expirat !

Conform ordinului CSA NR.14/2011 Art.26
(2) Indiferent de locul in care s-a produs accidentul de vehicul — pe drumuri publice, pe drumuri care nu sunt deschise circulatiei publice, in incinte si in orice alte locuri, atat in timpul deplasarii, cat si in timpul stationarii vehiculului asigurat, asiguratorul RCA acorda despagubiri pana la limita de despagubire prevazuta in polita de asigurare RCA pentru:
------------------
2. prejudiciul produs din culpa conducatorului vehiculului asigurat, inclusiv in cazurile in care la data accidentului conducatorul vehiculului:
— a condus vehiculul fara consimtamantul explicit sau implicit al asiguratului;
— nu este titularul unui permis care sa ii dea dreptul sa conduca vehiculul respectiv;
nu a respectat obligatiile legale de ordin tehnic cu privire la starea si siguranta vehiculului respectiv;

Deasemeni la `Art. 27. — Asiguratorul nu acorda despagubiri pentru: ` nu exista nicio referire la acest aspect

Momentan singura problema pe care o poti avea este refuzul efectuarii ITP.(pe strada RAR-ul nu prea opreste autoturisme .....decat daca sunt Dacii sau daca le atrage atentia ceva dpdv estetic/sonor). Si eu am la anvelopele de iarna in loc de 215/50/16  -205/55/16 asta din cauza faptului ca modelul care este in cartea masinii este foarte rar si destul de scump.

Edited by polizei, 01 October 2012 - 13:53.


#8
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006
Vorbeste de regres.....

#9
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Da  ,de regres*  

*regresul nu este intalnit numai in situatia `reparatie pe Casco cu regres la RCA-ul vinovatului` ; Cred ca vorbea de regres = cu sens de a da inapoi / intoarcere (REGRÉS 2. (Jur.) Drept în virtutea căruia cineva care a plătit o sumă de bani din culpa altuia se întoarce împotriva acestuia din urmă pentru recuperarea sumei plătite.[Pl. -se, -suri. / < lat. regressus < regredior – a da înapoi, cf. fr. régrès, it. regresso].)

Edited by polizei, 01 October 2012 - 17:40.


#10
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Cosmin , de despagubit il despabubeste pe ala , nu imi fac probleme ca nu il despagubeste ca am avut eu anvelope nepotrivite.
Probleme imi fac ca le-ar putea trece prin cap sa isi recupereze banii de la mine pentru faptul ca nu erau anvelopele care trebuie .
Pana la urma, imi bag picioarele, imi iau alte anvelope de iarna si ies pe strada linistit, dar ramane curiozitatea ce s-ar intampla in speta asta .

http://forum.softped.../#entry10630864

View Postpolizei, on 01 octombrie 2012 - 13:34, said:

. Si eu am la anvelopele de iarna in loc de 215/50/16  -205/55/16 asta din cauza faptului ca modelul care este in cartea masinii este foarte rar si destul de scump.
Cam asa a fost si la mine.
Uite detaliile . Posted Image

Edited by mihai!, 01 October 2012 - 18:53.


#11
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Exact de asta am extras articolele din norma CSA . Esti acoperit oricum ai merge.... dpdv tehnic ! Societatea de asigurari trebuie sa despagubeasca pagubitul iar tie nu are dreptul sa-ti ceara / imputa nicio o pretentie financiara !

Ce este inafara normei CSA 14/2011 este inafara legii , deci este un abuz daca ar incerca asa ceva (eu cel putin nu am auzit de astfel de intamplare)  ! Din punctul de vedere prezentat in topic poti merge linistit cu alte anvelope !

Edited by polizei, 01 October 2012 - 20:07.


#12
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Multumesc inca o data pentru "luminare" . A nu stiu cata oara . Posted Image

Edited by mihai!, 01 October 2012 - 20:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate