Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

A construi o mini piscina

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
winetou1

winetou1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.09.2012
Buna ziua!
M-ar interesa si pe mine sa -mi dati niste sfaturi la urmatoarea idee :
Vreau sa construiesc o piscina de 5m/3m adincime 1.60 m din boltari. Dat fiind ca, costurile sunt foarte ridicate cu achizitionarea unei piscine m-am hotarat la construirea in regie proprie. Metrul de boltar este relativ ieftin ( imi trebuie 4m cubi ), la partea superioara ( adica la suprafata pamintului ) il voi intari cu o bordura de beton groasa de 30 cm ( si inalta de 20 cm - unde va fi supraplinul picinei ), dupa care voi aplica o tencuiala si apoi un strat de lavabila cauciucata. Credeti ca -mi va reusi proiectul? Mai trebuie eventuale intarituri?

#2
krax

krax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 15.05.2012
2 randuri de boltari, folie hidrofuga intre ei, gresie si faianta si ar putea sa mearga. Gandeste-te ca trebuie sa-i faci si scurgere, betonul trebuie sa fie unul bun si intarit cu fier beton si plasa ca sa nu crape.
ia mai cauta pe net principiile constructiei de piscine, altfel o sa bagi bani degeaba .

#3
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
Daca tot nu stai bine cu banii, asteapta intai sa vezi daca iti permiti impozitul pe piscina... :)

#4
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Te vei petici inutil, iar in final iti vei blestema piscina, care va crapa la toate "inchieturile".
Boltarii sunt cea mai proasta idee.

Optiuni:
1. Piscina turnata din fibra de sticla.
2. Piscina turnata din beton, cu intaritura de fier.
2.1 Izolatia poate fi facuta direct din cimentul special, rezistent la infiltratii, peste care "tragi" o pelicula de rasina speciala.
2.2 Exista o membrana speciala pt piscine, ca un linoleu.

P.S. I grija sa nu te considere Ponta chiabur si sa te arda la impozit pt groapa din curte...

#5
winetou1

winetou1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.09.2012
1. Piscina turnata din fibra de sticla.
2. Piscina turnata din beton, cu intaritura de fier.
2.1 Izolatia poate fi facuta direct din cimentul special, rezistent la infiltratii, peste care "tragi" o pelicula de rasina speciala.
2.2 Exista o membrana speciala pt piscine, ca un linoleu.

Variantele care le-am primit ( si pentru care multumesc) sunt costisitoare, drept pentru care cred ca voi renunta la idee. Va dati seama ca pe linga constructia poprizisa apare intretinerea apei care costa luna de luna........

#6
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
nu e mai buna una din aceea de suprafata, de 1,2 m adancimea apei?
pe aceea o strangi iarna, o cureti cu o solutie speciala...etc.
:)

#7
krax

krax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 15.05.2012
da una gonflabila nu e buna?
http://www.piscine-gonflabile.ro/

#8
Rip00

Rip00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.06.2012
Mai e o optiune pe care vad ca baietii nu ti-au spus-o.

Cunosc pentru ca vand aparatura de piscine si iti si zic dinainte asta sa nu crezi ca vreau sa-ti bag ceva pe gat ...

Sunt niste panouri din otel zincat, foarte ieftine care iti fac constructia in felul urmator: sapi groapa, le comanzi pe marimea ta ( sunt de 2 x 1.5 daca nu ma insel, pot verifica ). Ele au un picior in spate care le tine in picioare, piciorul ala trebuie betonat ( Atentie, doar piciorul, 20 de cm ) dupa care astupi in spatele ei cu pamant. Poti sa o acoperi cu liner sau pvc armat ( pvc armat-ul e un liner triplu stratificat care poate arata chiar bine, dar este mai scump si fata de liner, pe care il comanzi pe volumul piscinei tale, vine la un rulou si se sudeaza la caldura ). La partea de PVC armat ai nevoie de ajutor specializat la montaj, dar in rest, ti-o faci singur cu inca 1,2 prieteni. Iti mai trebuie o camera tehnica in care ai nevoie de un regulator de ph si clor si cel mai mic filtru de pe piata :)

In general consumatorul roman are impresia ca o piscina cat de simpla te costa 30.000 de euro si trebuie sa fie de 8 pe 4 cel putin altfel n-ai unde sa inoti ... cautati-i pe baietii de la endless pools ( niste americani ) care au cea mai mica piscina de 2.3 pe 3 daca nu ma insel ... Daca ai un aparat bun de inot contracurent nu ai nevoie de 8 metri sa faci bazine ... check into it poate iti intra in costuri si ti-o faci pana la urma.

PS: desi nu costa atat de mult pe cat te asteptai, sa te astepti la urmatorul fapt ... piscina e ca un copil, e foarte misto dar o sa-ti dea si bataie de cap, trebuie intretinuta, curatata, etc.

#9
Manjo

Manjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 14.09.2011
Buna ziua,
Uite una care initial a fost in varianta blocheti beton + tencuiala +faianta cu optzeci tone apa si pe care din motive de mazga si faianta ordinara care ne-au cam roupt ourul o anvelopam cu beton 10 cm ( reteta pentru 25 kPa : una roaba (60 l) si jumatate nisip + una roaba si jumatate piatra concasata la un sac 50 kg ciment) / tencuim cu mortar Sikalit/vopsim cu vopsea pentru piscine. De la zero am mai construit una in aceeasi tehnologie am folosit-o doar doi ani si am schimbat locatia, actualii utilizatori intra in anul al saselea ,din pacate nu am poze.
Pentru sceptici - aflati ca functioneaza.
Pentru optimisti - spor la treaba.
Pentru vanzatorii de echipamente  piscina - vanzare usoara ,noi nu avem nevoie ca le facem singuri si la pret mult mai mic ( a se vedea filtrul cu nisip din poza si a se compara cu filtrele din magazine scumpe si usor ineficiente)
Pentru optimisti promit ca revin cu poze de final si detalii de executie daca mi se vor cere

Tuturor - Succes !

Manjo

Attached Files



#10
PSIHOLOGU

PSIHOLOGU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.01.2007
Salut Manjo,

Asteptam poze de final si cu stadiile lucrarii, ce detalii poti da de armare, s-a folosit si plasa sudata si fier beton, sau doar s-a tesut o plasa din fier de fi10? ce ar fi suficient pentru o piscina de 7 pe 4 metri  , la o inaltime de 1.5 m ? O sa fie un volum de apa pana in 40 metri cubi. Ce grosime ar trebui la pereti de beton si la placa de jos?

#11
api

api

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.02.2006
salut,

acum cativa ani dupa ceva vreme petrecuta pe forum am luat decizia de construire a unei piscine din beton, in regie proprie.
astazi deja am 3 ani de folosinta si daca va pot ajuta cu info, doar intrebati.
si ca sa raspund colegului "psihologu" piscina realizata de mine este din beton aprox. 8m x 5m fund evolutiv de la 1.4m la 1.8m;
peretii+ fund de aproximativ 20-25cm armati cu plase de buzau (de 6 dublat de 4 - mai ieftin Posted Image); beton de cifa B300
tencuita si vopsita cu vopsea epoxi de la policolor; dezavantaj la beton vopsit > daca nu este protejat peste iarna, primavara trebuie "renovat"
la suprafata respectiva, o "mana" de vopsea reprezinta 5-7 kg + 1/2 zi lucru (curatat + vopsit)
atasez o poza dupa "renovarea" din aceasta primavara

Attached Files



#12
api

api

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.02.2006

 budrom, on 02 octombrie 2012 - 09:22, said:

nu e mai buna una din aceea de suprafata, de 1,2 m adancimea apei?
pe aceea o strangi iarna, o cureti cu o solutie speciala...etc.
Posted Image

salut,

inainte de a lua decizia de a construii o piscina de beton, am avut in "vizor" si una supraterana cu folii de tabla + liner, problema este ca nu-ti garanteaza nimeni:
- daca o desfaci toamna si o montezi primavara ca nu se deterioreaza prinderile;
- nu da garantia daca o montezi ingropata ; aici atentie mare la infiltratiile dintre corpul piscinei si malul taluzat si intarit/betonat, in sensul ca apa stransa in aceasta parte ingheata iarna >> deformari, chiar spargerea carcasei piscinei daca este din fibra de sticla !!

pentru orice alte sfaturi/probleme intalnite in exploatarea zilnica a piscinei va stau la dispozitie
aici sau pm

#13
Manjo

Manjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 14.09.2011
Salutam cu respect !

Domnule PSIHO scuze de intarziere  si de faptul ca nu o sa am toate raspunsurile asteptate , sper totusi ca info de la mine sa foloseasca.
Groapa din imagini a fost initial o zidarie dintr-un singur rand de blocheti beton tencuita si placata cu faianta.Faianta a fost eliminate din motivele postate anterior.

S-a executat o armare cu o singura plasa de armare executata manual (Buzaul e cam departe de Congo Brazzaville / plasa de Brazzaville inca nu s-a inventat)

Partea de fund orizontala cu fier de 8mm ,partea verticala - bare verticale fier de 6mm /bare pe orizontala de 8mm, repet: totul legat manual in ochiuri foarte aproximative  de 15x15 cm.Prima jumatate din dreptul scarilor are adancimea de 1.5 m , urmeaza o ruptura de nivel exact la mijloc dupa care adancimea devine 1,8m. Am preferat ruptura de nivel in locul turnarii in panta.Armatura a fost distantata peste tot la aprox 5 cm.Turnarea fundului s-a executat in trei etape : prima - partea de 1.5m adancime,a doua - cea de 1,8 m adancime , a treia - ruptura de nivel de la mijloc care a necesitat doar cateva scanduri pentru o cat de cat cofrare oblica.
De ce ? - Beton preparat manual in strat de 20 -25 cm.(trei zile -cate o zi per etapa)

Partea verticala a fost cofrata cu multa ,,maiestrie,, pentru o a nu depasi costurile celor 9mc beton calculati pentru anvelopa de 10 cm.Dupa cum vedeti din poze partea asta a reusit perfect, cofrajul nu s-a bombat decat cam peste tot.Hai sa zicem ca pe partea verticala betonul are 10 cm.Iarasi manual ,iarasi cu vibrare maiastra - vibrator tija fier beton dupa cum au avut (sau nu) chef meseriasii.Decofrarea s-a facut (aproape de la sine) dupa trei zile dupa care am astupat gaurile la care priveau cu mirare meseriasii si purces la partea laterala orizontala.

Placa laterala din jurul gropii a reusit in schimb perfect ; dintr-o eroare de greseala a pozitionarii tevilor de circulare, recirculare,stopare si infundare a piscinei meseriasii au reusit o placa de 2o de cm fata de cei 10 cm prevazuti ( ceva mai mult beton decat a inghitit partea verticala- pe scurt aproape dublu ) si astfel economia s-a pierdut in craci.Rezultatul e totusi satisfacator.

Tencuirea cu mortar Sikalit a fost iarasi floare la ureche ; dupa intarirea mortarului nu suna a gol decat cam peste tot ( peste totul a devenit deja brand) asa ca am petrecut un minunat w-end scobind peretii .Decopertarea si plombarea (cu aceiasi meseriasi foarte nemultumiti ca le-am stricat munca de care erau foarte mandri) inca trei zile de distractie.

Ne mandrim in schimb cu sistemul de filtrare /recirculare/evacuare care functioneaza mult mai bine decat tulumba care a costat si mult si prost si fara rost.
In tomberonul de beton creatie proprie apa intra in partea de jos impinsa de pompa cu motor de doar 700 W unde intalneste strat nisip / strat pietris ( si tot asa de cateva ori) si iese prin partea de sus filtrata destul de bine, pentru a se reintoarce prin cadere aproape naturala prin tzevoiul gri de 110 mm.Optiune libera robinet pentru cele doua duze de recirculare pe circuitul de filtrare.Aspiratia dupa cum vedeti in poze are trei tzevoaie in piscina si patru la pompa.A patra tzeava pentru aspiratie e plantata undeva la jumatatea inaltimii piscinei si serveste pentru o golire mai rapida sau in situatii de urgenta (Doamne fereste de incendiu) In legatura cu tzevoiul liber din poza - pentru evacuare. Da , avem si sorb de fund dar nu e de vanzare.Am plantat asa la mishto ca limba mare de la ceas unul singur si mic in diametru ca nu vrem accidente cu copii aspirati ( noi nefiind proprietari nu stim nici cine va utiliza in viitor nici ce coeficient de inteligenta va avea si nici cat de zvapaiat va fi copilul - am preferat varianta principala de evacuare prin pompare).
Nu aruncam nici clor nici fluor nici brom,nici iod si nici altceva din tabelul lui Mendeleev ca are apa din alimentare suficient fiind din retzeaua de alimentare curenta - folosim doar la greu recircularea.
Alimentarea principala nu merita comentare - un tzevoi prin care vine apa.

Nu mai vopsim cu nimic ,bugetul s-a dus pe laterala Sambetei.
Si cam asta ar fi tot.

NU -  o singura plasa de BZ fie ea si de zece ,infinit mai bine si mai sigur armare dubla daca vorbim de Romania.
Daca inca nu te-ai plictisit de povestea gropii domnule PSIHOLOG , sfatul meu ar fi sa preiei in primul rand ideea ca se poate si ca functioneaza o piscina realizata in regie proprie, fara sa cheltuiesti o avere pe o grosime de juma de metru de beton ( grosimea de 10 cm plus zidaria de blocheti rezista cu succes la 80 tone apa in cazul nostru), partea de armare dubla si grosimea peretilor de beton ale domnului API pe care il salutam si respect si admiratie pentru ce a realizat  si partea de filtrare/recirculare iar in regie proprie ca mai sus.

Pentru Romania consider obligatorie o realizare ca a domnului API pentru a nu avea surprize neplacute in caz de seism sau de inghet/dezghet.La noi problema nu e doar cum sa faci sa reziste o groapa betonata la 80 t apa , problema este cum sa faci sa reziste groapa betonata in TIMP.

Ii rog pe cei foarte entuziasti sa inteleaga foarte bine faptul ca descrierea facuta de mine are aplicatie in Congo unde nu avem nici cutremure nici iarna si unde singura problema in a construi un caus pentru optzeci de tone apa ar fi pretul cimentului.Daca ar fi sa repet experienta si la Romania (si sper sa o repet) am sa am in vedere faptul ca regimul de functionare va fi diferit si voi urmari ca absolut toate elementele (calificare mana de lucru,calitate beton ,calitate armare,dimensionare corecta a peretilor pentru rezistenta in timp) sa fie cele corespunzatoare,asta ca sa nu am surpriza sa vad ca dupa vreo doua ierni piscina refuza sa se umple.


Succes domnule PSIHOLOGU,multumesc pentru rabdare ,multa stima tuturor

Manjo

Attached Files



#14
api

api

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.02.2006
Salut domnule Manjo,

in primul rand va felicit pentru realizarea dumneavoastra, si in special pentru introducerea conceptului de regie proprie in Congo !
ce nu am inteles din poze: de ce nu ati folosit sistemul "original" de filtrare? ma refer la skimere, filtrul cu nisip, sifonul de fund...
in exploatarea de cativa ani m-am lovit de cateva mici probleme, care spre norocul meu le-am rezolvat datorita utilizarii acestor elemente din sistemul de filtrare:
- folosind duzele si skimer+fund de sifon pe peretii opusi am reusit sa creez un flux de suprafata si/sau pe fundul piscinei care curata mare parte din impuritatile mari (gen frunze de vegetatie); tot din acest motiv am folosit si forma rotunjita a piscinei (fara colturi); fluxul de suprafata/adancime il realizez din deschidere/inchidere robineti; pentru volumul de 40-50m3 am ajuns la concluzia ca este suficienta teava PE de 50mm;
- tot pe calea de aspiratie mai am o duza pe o laterala la 10cm sub luciu pe care o folosesc la aspirator pentru o curatare la 1-2 saptamani;
- am folosit un filtru de nisip si din "usurinta" curatarii lui; aprox saptamanal cu ajutorul vanei cu 5/7 cai se poate face o spalare a filtrului / circularea apei in sens invers si deversarea apei in afara piscinei pana ce aceasta este limpede; urmeaza completarea si testarea apei;
- in fata pompei cred ca este util un filtru/sita pentru impuritatile mai mari ce pot ajunge accidental in pompa (pietricele, alge, puf de la vegetatie, s.a.);
Cat despre tratarea apei aici inca incerc sa trec "examenele"; am incercat tratarea cu "oxigen activ" pana anul trecut (cel mic a trecut de curand anul :) ), iar acum am trecut pe solutia "clasica" clor cu urmarirea zilnica (sau pe aproape) a concentratiei; atentie mare la temperaturi mai ridicate (gen 30-32 grC in apa) si dupa ploaie, caci atunci chiar tb. controlata zilnic ! si intervenit in consecinta.

in rest bafta tuturor care doresc sa-si realizeze in regie proprie o piscina. nu realizarea este grea, ci intretinerea ei de-a lungul timpului !

#15
Manjo

Manjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 14.09.2011
Salutare tuturor !

Domnule API propun sa renuntam la pluralul politetii se pare ca stima e suficient de reciproca  pentru a permite  acest lucru.
Piscina descrisa de mine are aproape aceleasi functii de recirculare ,filtrare,aspirare atata doar ca au fost facute cu maximum de economie (bani ,materiale) Pentru piscina personala pe care sper sa ajung sa o realizez voi lua modelul de la tine ,in niciun caz nu va semana cu asta africana.Aici chiar nu era cazul sa ne complicam. Am sa mai postez un set de poze care poate ca va lamuri si mai mult cum se face curentul de suprafata pentru eliminarea micilor impuritati plutitoare ,absorbtia prin tevile plantate in ,,buzunar,, si cu filtrul scos la pensie pentru ca nu prea era el dimensionat saracul pentru 80mc.As pastra pentru la Romania doar ideea cu a patra teava de aspiratie pozitionata ceva mai adanc decat la tine ,cam la 80 cm de suprafata apei cat sa se poata ajunge cu mana la fixarea furtunului flexibil.In rest :duze ,skimmere ,pompa/filtru de firma cat mai ascunse posibil si neaparat margine inaltata la un 40cm sa imi cada in piscina doar frunzele din copaci nu si cela deja cazute pe pamant.
Intre timp am realizat din pozele postate, ca ruptura de nivel ceruta exact la mijloc este la mijlocul distantei dintre gard si poarta dar acuma este prea tarzie constatarea si tot intre timp, proprietarul vilei in care cu onoare suntem chiriasi a hotarat sa contribuie cu vopseaua albastra pentru piscine deci sunt sanse sa va mai deranjez cu ceva poze.
Cu stima,
Manjo

Attached Files



#16
Tudorean

Tudorean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.06.2013

 winetou1, on 01 octombrie 2012 - 08:29, said:

Buna ziua!
M-ar interesa si pe mine sa -mi dati niste sfaturi la urmatoarea idee :
Vreau sa construiesc o piscina de 5m/3m adincime 1.60 m din boltari. Dat fiind ca, costurile sunt foarte ridicate cu achizitionarea unei piscine m-am hotarat la construirea in regie proprie. Metrul de boltar este relativ ieftin ( imi trebuie 4m cubi ), la partea superioara ( adica la suprafata pamintului ) il voi intari cu o bordura de beton groasa de 30 cm ( si inalta de 20 cm - unde va fi supraplinul picinei ), dupa care voi aplica o tencuiala si apoi un strat de lavabila cauciucata. Credeti ca -mi va reusi proiectul? Mai trebuie eventuale intarituri?

Pe site-ul asta  sunt informatii despre constructia unei piscine - cel mai ieftin iesi daca iti construiesti o piscina din lemn, atat doar ca se pot construi doar suprateran.

#17
Manjo

Manjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 14.09.2011
Buna ziua ,
Dupa cum am promis, revin cu pozele de dupa vopsire.Cele 80 t de apa netratata cu nimic dar foarte limpede gratie filtrului tricameral, pietris + nisip + chestia aia urata din beton, pe sistem sus - jos - sus - cadere libera spre piscina , stau cuminti si la locul lor fara nici cea mai mica urma de scurgere sau fisurare.Nasul nu ne ustura ,in schimb...  da , stiu ca ati remarcat ,algele inevitabile sunt curatate din cand in cand minus din cand  cu periuta si tubul de aspiratie proptite de gard si toata lumea-I fericita , inclusiv individa aia mica cu penele zburlite care de prea multa baie a ramas fara coeficient de finete si cu interdictie de decolare pina nu am tras-o in poza .
Urmeaza podirea lateralelor cu lemn de esenta tare brun - roscat pe rigle la fel de brune si la fel de roscate.

Multa stima tuturor.

Attached Files



#18
adisome

adisome

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 25.01.2008

 api, on 20 iunie 2013 - 11:00, said:

salut,

acum cativa ani dupa ceva vreme petrecuta pe forum am luat decizia de construire a unei piscine din beton, in regie proprie.
astazi deja am 3 ani de folosinta si daca va pot ajuta cu info, doar intrebati.
si ca sa raspund colegului "psihologu" piscina realizata de mine este din beton aprox. 8m x 5m fund evolutiv de la 1.4m la 1.8m;
peretii+ fund de aproximativ 20-25cm armati cu plase de buzau (de 6 dublat de 4 - mai ieftin Posted Image); beton de cifa B300
tencuita si vopsita cu vopsea epoxi de la policolor; dezavantaj la beton vopsit > daca nu este protejat peste iarna, primavara trebuie "renovat"
la suprafata respectiva, o "mana" de vopsea reprezinta 5-7 kg + 1/2 zi lucru (curatat + vopsit)
atasez o poza dupa "renovarea" din aceasta primavara
D-le Api, apelez la d-voastra pt ca aveti o minima experienta. Vreau sa fac o piscina 9x4x1,5, posibil cu putina diferenta de nivel pt copii. Piscina semi-ingropata, 1m in pamant si 0.5m afara, dar cu paman pe langa ea, un fl de movila. Am nevoie de ceva sfaturi in ceea ce priveste betoanele. Cat de grosi peretii, pt impermeabilitate ce solutii se folosesc?  Cat v-a costat partea de betoane, cu vopsea?

Edited by adisome, 11 June 2014 - 18:29.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate