Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Cum imi maresc acuratetea (dexteritatea) la suturi/pase lungi?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
DavidNr7

DavidNr7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 17.08.2011
1. Ma intereseaza, in special, din loviturile libere.
Cand unghiul dintre minge, centul portii si corner este de aprox. 90 de grade se intampla sa nimeresc mai greu poarta. Ma dau 3 pasi in spate si 2 pasi in lateral. Sutez cu interiorul piciorului drept si se intampla foarte des sa nimeresc aproape de centrul portii sau pe langa poarta. Daca ma pun in pozitia lui Beckham la loviturile libere, am tendinta sa trag prea inspre stanga si astfel ratez. Am mai incercat o pozitionare: sa fac doar un pas in spate si doi laterali si sutez putin peste poarta.
Daca unghiul dintre minge, centrul portii si corner este ascutit nimeresc mai bine (s-a intamplat de foarte multe ori sa nimeresc exact sub vinclu la coltul lung din aceasta pozitie).
2. Stiu sa pun pase scurte. Imprim mingii putin efect si mingea ajunge exact la coechipier (nu tot timpul). Cand vine vorba de pase lungi nu mai e la fel. Dau cam rau.

#2
GabryNane

GabryNane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 24.08.2012
Te crezi in fifa?
Cauta un antrenor.

#3
DavidNr7

DavidNr7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 17.08.2011

View PostGabryNane, on 30 septembrie 2012 - 16:20, said:

Te crezi in fifa?
Cauta un antrenor.
Posted Image

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Exersezi pana epuizezi! Dupa care o iei de la capat! Daca nu ai talent, alta cale nu exista!

#5
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Meri la un curs de dinamica fluidelor.

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Si e musai sa iei bacalaureatul, sa absolvi conservatorul si academia militara tehnica.

#7
DavidNr7

DavidNr7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 17.08.2011
Din nou, Posted Image. Singurul raspuns bun e asta "Exersezi pana epuizezi! Dupa care o iei de la capat!". Atat!
Cam unde ar trebui sa-mi plantez piciorul stang inainte de sut (mai departe/aproape de minge)? Cu ce parte a piciorului drept e mai bine sa sutez (interiorul/siretul/exteriorul)?
Mai exact, asta am vrut sa intreb.
Inteleg, nu aveati de unde sa stiti ca ma refeream la asta. Am zis acum. Rog serozitate!

#8
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View PostDavidNr7, on 30 septembrie 2012 - 20:13, said:

Posted Image

lasa-i mah ca sunt rai... gaseste un loc unde sa exersezi. mie imi e greu sa iti explic ptca am avut piciorul magic... fac ce vreau cu mingea fara sa gandesc asta. dar, sa revenim...gasets un loc, pune un semn unde vrei sa ajunga mingea lovita de tine.doreste-ti sa dai acolo si suteaza. vezi care e diferenta fata de ce ai vrut. uneori poti pur si simplu sa incepi sa iti doresti sa ajunga mingea la la diferenta fata de realitate. adica daca tu sutezi, iti doresti sa ajunga la vinclu dar ea ajunge la 3 metri mai la dreapta, doreste-ti sa ajunga la 3 metri la stanga vinclului. astea nu sunt lucruri pe care sa le gandesti. astea se simt. in functie de cum vine mingea deja ar trebui sa stii unde poti sa tragi, ce efect poti sa imprimi etc... studiaza ce efect are cand lovesti cu mai mult efect, cu mai putin efect, cu interiorul, cu exteriorul eyc. studiaza daca nu ai talent nativ.

View PostDavidNr7, on 01 octombrie 2012 - 09:56, said:

Cam unde ar trebui sa-mi plantez piciorul stang inainte de sut (mai departe/aproape de minge)? Cu ce parte a piciorului drept e mai bine sa sutez (interiorul/siretul/exteriorul)?

nu credeam sa aiba cineva probleme de genul asta...cum sa plantezi piciorul. e o miscare naturala. am exersat acum cu un mar ca sa iti raspund totusi. varful piciorului stang este la centrul mingei. o lovesti in functie de ce vrei sa faci cu ea. uneori daca e nevoie de viteza. sut din scurt cu "cioaca"...pe asta ai uitat sa o intrebi.

sfatul meu...la 16 ani e cam tarziu sa incepi sa inveti fotbal... deja trebuia sa fii intr-o divizie .

Edited by xtremdriving, 01 October 2012 - 10:03.


#9
DavidNr7

DavidNr7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 17.08.2011
Asa da! Hai ca mai vorbim prin PM ca sar astia la bataie daca mai scriu ceva aici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate