Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

VELIKO TARNOVO (inclusiv Arbanassi si imprejurimi)

- - - - -
  • Please log in to reply
208 replies to this topic

#181
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014

View Postmischaela, on 26 ianuarie 2021 - 12:07, said:

  • Bună! A mers cineva iarna la Krushuna? e deschis? si mai ales acum in contextul covid...

Nu stiu daca e deschis, dar vezi ca Bulgaria a inceput sa ceara la intrarea in tara teste anticovid, inclusiv pentru cei care vin din U.E.: https://www.digi24.r...ovid-19-1440021

#182
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 26.09.2005
Nu prea se postează despre Veliko deși week-end-ul asta e plin de romani, vremea e superba.
Am venit prima data și cred că ultima. Păcat că nu se salubrizeaza și clădirile arată ca în Ukraina, are potențial uriaș.

Attached Files


Edited by Doggfather, 26 March 2022 - 21:16.


#183
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014
A mai dat maica-mea o tura weekendul asta la Veloko Tarnovo si la Arbanasi. La ultima locatie a fost tzeapa, in sensul ca mai toate casele erau inchise, asa ca nu a vazut mai nimic. A vrut sa intre la doua biserici din sat, se percepea taxa cate 10 leva de persoana. La prima nu a intrat nimeni, la a doua s-a negociat si au ajuns la 5 leva de persoana si au intrat cativa turisti.
Veliko Tarnovo a fost ok, si-a cumparat iar maruntisuri (sapunuri, parfumuri, creme de maini) preturile nu prea au cescut, au ramas cam aceleasi din 2020, mi-a zis. A vizitat catedrala patriarhala, cea din oras, nu biserica din varful cetatii. Aici nu le-a cerut nimeni nici un ban.

A mancat la restaurantul Shtastliveca. O portie de bucatele prajite de porc si de rata cu cartofi gratinati (350 de grame) a costat 14,90 leva, plus o bere Zagorka 3,60 leva. Carnea a fost putin cam sarata, dar a fost multumita. Servire rapida, chelnerita foarte politicoasa, baia curata. Restaurantul, duminica dupa amiaza, plin. Vremea a fost destul de rece, a plouat in reprize, dar a fost o excursie reusita.

Poze o sa pun pe topic cand o sa mi le trimita pe Whatsapp, asa cum mi-a promis, deocamdata mama e la "job" (are grija de nepotel) si mi-a transmis ca nu are timp "de stat pe telefon" Posted Image

P.S. Despre certificatul verde. A venit Garcea bulgar la autocar si l-a intrebat pe ghid daca au toti pasagerii certificat, ala a zis ca da si bulgarul l-a crezut, fara sa ceara vreo dovada. Apoi ghidul a zis ca in urma cu o zi cand fusese in excursie cu alti turisti in Bulgaria, nici macar nu au pomenit bulgarii la vama de certificat si era revoltat de "tupeul" pe care l-au avut acum. Vama Ruse.

Edited by Costel2014, 11 April 2022 - 10:11.


#184
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014
Asa cum am promis revin cu cateva poze.

Arbanasi primele 7 poze.


Apoi cateva poze si din Veliko Tarnovo, inclusiv din vechea catedrala patriarhala (destul de micuta, de altfel). La cetate intrarea a costat 10 leva (in 2020 era doar 6 leva) pentru intarea in cladirea patriarhiei nu s-au cerut bani.

Attached Files


Edited by Costel2014, 14 April 2022 - 20:43.


#185
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Bisericile din Arbanassi sunt muzeu, monument istoric, cea din Veliko Tarnovo e biserica functionala.

#186
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014

View Postmdt, on 14 aprilie 2022 - 21:08, said:

Bisericile din Arbanassi sunt muzeu, monument istoric, cea din Veliko Tarnovo e biserica functionala.
Corecta observatia, dar mi se pare foarte mult cat cer bulgarii (10 leva). La casele de schimb din vama era leva intre 2,90 si 3,07 lei.
Sa dau 30 de lei, echivalentul a 6 euro, pentru a vedea o amarata de bisericuta dintr-un sat oarecare din Bulgaria, mi se pare foarte mult, in conditiile in care, pentru a vizita biserica Santa Croce din Florenta, cea mai mare biserica franciscana din lume, decorata cu fresce realizate de Giotto, unde sunt ingropati printre altii Galileo, Michelangelo si Machiavelli, se cer doar 4 euro.
Tot in Florenta, intrarea in catedrala Santa Maria del Fiore e gratis iar ca sa vezi Baptisteriul te costa doar 5 euro. La Roma, nu te costa nimic sa vezi bazilica Santa Maria Maggiore, la fel, daca vrei sa vezi San Giovanni in Laterano. Gratis e si vizitarea catedralei Santiago din Compostela.
Si as putea continua, desigur, cu exemplele.

Edited by Costel2014, 14 April 2022 - 22:34.


#187
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Ca sa fim corecti, leva e 2.53-2.55, ca schimbi tu la bisnitari cu 3 si ceva nu e relevant. Iar referitor la pretul de intrare, iti convine intri, nu iti convine nu cred ca te baga cineva cu forta sa vizitezi si apoi sa-ti ceara bani. Nu cred ca te-a dus cineva cu forta intr-un "sat amarit" din Bulgaria desi tu ai fi vrut sa ajungi in alta parte.

Edited by blue74lion, 15 April 2022 - 09:22.


#188
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014

View Postblue74lion, on 15 aprilie 2022 - 09:08, said:

Ca sa fim corecti, leva e 2.53-2.55, ca schimbi tu la bisnitari cu 3 si ceva nu e relevant. Iar referitor la pretul de intrare, iti convine intri, nu iti convine nu cred ca te baga cineva cu forta sa vizitezi si apoi sa-ti ceara bani. Nu cred ca te-a dus cineva cu forta intr-un "sat amarit" din Bulgaria desi tu ai fi vrut sa ajungi in alta parte.
Maica-mea nu a schimbat la bisnitari, a luat leva din tara cu 2,5 lei. Si nici nu a intrat unde nu i-a convenit pretul. Dar tu nu ai inteles ceea ce am spus eu. Nu m-am plans ca te obliga cineva, ca iti baga mana in buzunar, ci ca, in opinia mea, bulgarii cer prea mult pentru a vizita obiectivele lor turistice. E o simpla opinie.

Ca sa fim corecti, ar trebui sa citesti cu atentie postarile altora, nu sa bati campii despre bisnitari sau ca "eu" am vrut sa merg altundeva.

#189
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View PostCostel2014, on 14 aprilie 2022 - 22:22, said:

Corecta observatia, dar mi se pare foarte mult cat cer bulgarii (10 leva). La casele de schimb din vama era leva intre 2,90 si 3,07 lei.
Sa dau 30 de lei, echivalentul a 6 euro, pentru a vedea o amarata de bisericuta dintr-un sat oarecare din Bulgaria, mi se pare foarte mult...

Stai putin!
Pe langa aspectul subiectivitatii referitor la a categorisi un obiectiv [bisericuta amarata / sat oarecare]... stau si ma intreb ce naiba cautati in satele alea pe langa bisericutele vietii?  mult / putin este un aspect meschin mai ales cand nu iti este impus

Plus ca sus zici ce zici, dar referirea [ta] este la intrarea in cetatea din VT:

View PostCostel2014, on 14 aprilie 2022 - 20:42, said:

La cetate intrarea a costat 10 leva (in 2020 era doar 6 leva) pentru intarea in cladirea patriarhiei nu s-au cerut bani.

Ori, cetatea respectiva [o stiu, #amfostpeacoloshea :) ] are totusi niste costuri de amenajare / intretinere. Chiar si o bisericuta amarata dintr-un sat oarecare are asemenea costuri. Costuri mari / mici, nu conteaza atat timp cat ai optiunea de a trece peste.

________

View PostCostel2014, on 14 aprilie 2022 - 22:22, said:

Si as putea continua, desigur, cu exemplele.

Nu mai continua!
Bucurati-va de viata si de lumea asta larga si primitoare, atat tu cat si mama ta!
Nu va stricati / amarati viata [si asa scurta] cu meschinarii din astea!

Edited by BlueKing-69, 15 April 2022 - 19:42.


#190
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014
Mai oameni buni, va lovit astenia de primavara de nu mai intelegeti lucurri simple? Hai ca repet a treia oara:
1 Mama a fost la Veliko Tarnovo weekendul trecut, nu eu.
2 Eu doar am zis ca sunt prea mari preturile pe care le cer bulgarii pentru a vizita obiectivele lor turistice si am dat niste exemple de obiective din vestul Europei care sunt fie gratis, fie mai ieftin de vizitat (tot biserci functionale colegule, cum e catedrala Santiago din Compostela, de exemplu). Nu vad nicio meschinarie, am exprimat o opinie, doar atat.
Un weekend frumos tuturor, cine sarbatoreste Floriile sa se bucure, cine sarbatoreste Pastele sa aiba parte de un Paste fericit.

#191
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007
Buna. O recomandare pentru cazare. va rog, se poate? 2 adulti si 1 copil. Multumesc!

#192
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Vezi aici:
https://forum.softpe...4#entry24616601

#193
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Salut!
Am parcurs acest topic dar nu am gasit raspuns la intrebarea mea. Este ok de vizitat la inceputul lunii decembrie? Ne gandim la minivacanta de 1 decembrie la o iesire de 3 zile. A fost cineva in perioada aceasta a anului?

#194
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Pai de ce nu ar fi ok?
Te uiti pe prognoze si daca temperaturile se anunta ok, da-i bataie.
Clar ca nu o sa ai vegetatia care exista din primavara pana toamna, dar aia e. Macar sunt sanse sa prinzi ceva mai liber / aerisit orasul.

#195
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostDitian, on 02 noiembrie 2022 - 10:23, said:

... Este ok de vizitat la inceputul lunii decembrie? ...

Deşi nu am vizitat încă zona, am fost de nenumărate ori în trecere (în drumurile noastre spre Grecia sau spre Plovdiv sau litiralul bulgar). Aşa încât pot spune că iarna vederea nu mai este obturată de frunziş, eu consider că e perioada ideală să merg acolo, chiar dacă ziua este mult mai scurtă.
Plus că bulgarii nu au sărbătoare de 1 decembrie, deci obiectivele pot fi vizitate în voie. Însă s-ar putea să fie mulţi români pe-acolo.


Sănătate şi zoate cele bune !

#196
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Depinde foarte mult de starea vremii. Am fost intr-un decembrie si a fost vreme urata, destul de dificil de parcurs pe jos distante mai mari. La intoarcere am prins si niste ploaie inghetata pe sosele.
Dar dupa cum s-au schimbat conditiile meteo in ultimii ani...ar fi de incercat.
Noi am avut cazare in Arbanassi, aveam si carciuma la parter. Altfel, se mai inchid din restaurante.
In Veliko gasesti cu siguranta optiuni pentru masa.

#197
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 13.06.2005
Am fost la început de ianuarie 3 zile Sofia plus 3 zile Veliko. A fost perfect deși am avut și ninsori iar ziua cam zero grade... Am ajuns și la Bojentite și Treavna plus niste peșteri în zona dar iarna e mai pustiu :)

In Veliko sa alegi cu atenție cazarea referitor la căldură, unde am stat eu as fi vrut câteva grade in plus ...

Edited by dansysro, 03 November 2022 - 18:41.


#198
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.04.2007

View PostOvidiuNS, on 02 noiembrie 2022 - 10:33, said:

Însă s-ar putea să fie mulți români pe-acolo.
Ma voi numara printre ei :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate