Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Dacia Logan 2

- - - - -
  • Please log in to reply
3286 replies to this topic

#3205
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postmatrwe, on 20 decembrie 2013 - 14:23, said:

Daca manci, macar manca documentat:
Pachet fumatori (bricheta si scrumiera) o (unde o e optional)
http://cc.porscheinf...!!C!!!/?MGN=250
Si oricum e bine. Vad ca la kiundai i30 nici macar ca optional nu poti pune asa ceva pe masina.

e adevarat, nu poti pune. e acelasi lucru pe care il repet de mii de ani. unii inca nu au inteles. o firma serioasa ARE si nici nu considera ca un isofix, o scrumiera, un bec sau alte nimicuri d'astea sa le treaca la optionale. pricepi? la Dacia si daca iti da un pres, ti-l trece ca dotare suplimentara. altii le baga automat. nici nu se obosesc sa scrie despe aberatii de prostit taranii.
auzi aici dotare: Torpedou cu iluminare si capacitate de 20 litri.

Edited by xtremdriving, 20 December 2013 - 15:05.


#3206
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
Vezi ca ai exemplu mai sus de marca venerata de multi romani, sora mai mica a lu flocsvagen, de-ti da la optionale scrumatoarea. Si e firma serioasa. De aia nu manci nimic? Sa ne uitam pe la alte nemtoaice ce "dotari" au in liste si cum le prezinta? Alea sunt mai putin serioase sau se adreseaza altor categorii de "tarani" mai presus de "taranii" cumparatori de dacii?
PS: Asa-i ca mandria ta de a avea koreana si nu dacie, desi nu-ti permiti altceva mai bun, nu-ti permite sa treci peste subiectul "dacia"? Posted Image

#3207
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
eu am trecut de mult peste subiectul Dacia atata timp cat acceptati ca e doar o masina modesta si nu incepeti cu comparatii dacia vs audi...:)

#3208
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012

View Postxtremdriving, on 20 decembrie 2013 - 15:30, said:

eu am trecut de mult peste subiectul Dacia
Nu se vede.
Oricum, unui om intreg la minte nu prea vad de ce i-ar pasa cine ce cu ce compara; in schimb, inversunarea unora de a demonstra cu orice pret ca parerea lor e cea mai indreptatita lasa impresia de (grave) probleme. Putina atentie pe forum nu face decat sa transforme impresia in convingere.

#3209
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postmatrwe, on 20 decembrie 2013 - 15:37, said:

Nu se vede.
Oricum, unui om intreg la minte nu prea vad de ce i-ar pasa cine ce cu ce compara; in schimb, inversunarea unora de a demonstra cu orice pret ca parerea lor e cea mai indreptatita lasa impresia de (grave) probleme. Putina atentie pe forum nu face decat sa transforme impresia in convingere.
mda. pai gasesti cativa inversunati pe aici pt care Dacia e cea mai tare alegere facuta vreodata. si cate optionale are. si cate...lol
tie ce iti pasa daca te crezi normal la cap? asta daca poti defini normalitatea? de ce scrii aici? de ce iti pasa?
eu ma distrez cu cei care venereaza dacia si ii vad cum se inversuneaza. tu?

#3210
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
Pai eu unul ma distrez pe seama ta; esti tare amuzant in aberatiile tale (nu numai de aici). Cel mai amuzant e ca "razi" de dacioti desi tu ai, cum spuneam, un la fel de harb de masina.

#3211
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postmatrwe, on 20 decembrie 2013 - 16:38, said:

Pai eu unul ma distrez pe seama ta; esti tare amuzant in aberatiile tale (nu numai de aici). Cel mai amuzant e ca "razi" de dacioti desi tu ai, cum spuneam, un la fel de harb de masina.

asa spun multi. care afla noutati si li se par aberatii... ei care credeau ca le stiu pe toate. eu ma mir ca tu te amuzi. dar chiar te rog sa arati o aberatie. daca poti. eu pot sa arat o gramada din cele ( mai toate) scrise de tine. :)
te poti amuza numai la anumite ore? va da drumul la net pe seara?

harbul meu e incomparabil cu o dacie. :) cum spuneam, nu vei gasi nici macar o piesa sa fie atat de urata sau de prost calitativa ca la Logan.

#3212
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012

View Postxtremdriving, on 20 decembrie 2013 - 16:41, said:

scrise de tine. Posted Image
Hai sa vedem una.
In fine, cu mintile odihnite nu e bine sa te iei la intrecere. Eu unul m-am oprit aici. Tu fa-ti de cap in continuare.

#3213
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postmatrwe, on 20 decembrie 2013 - 16:47, said:

Hai sa vedem una.
In fine, cu mintile odihnite nu e bine sa te iei la intrecere. Eu unul m-am oprit aici. Tu fa-ti de cap in continuare.
ma gandeam eu ca esti la fel de penibil ca altii care spun de aberatii dar nu au puterea sa isi sustina vorbele.

#3214
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,861
  • Înscris: 14.08.2007

View Postxtremdriving, on 20 decembrie 2013 - 13:08, said:

si s-au suparat cand le-am spus ca francezii stiu sa pacaleasca taranl roman pe hartie. taranul vine, se uita, ia sa vedem, cat are 0-100? cat are viteza maxima? fara sa gandeasca ca acea masina e conceputa sa obtina NUMAi acele performante. adica a 5 a e lunga doar ca sa aiba viteza, dar pana ajunge acolo te rogi de ea, de exemplu. nu pot sa inteleaga, ce sa le faci?
Ca sa faci 0-100 treci printr-o varietate de turatii si cel putin 4 trepte de viteza, daca Fabia e cu 2 secunde mai lenta ca 1.4 MPI si 4 secunde ca 0.9 TCe singura concluzie pe care o pot trage e ca e lenta.

Reprizele facute intr-a 5-a poate ii intereseaza pe pensionari, pe mine nu ;) Sa faci tu in viata reala 60-100 intr-a cincea ;) Sau la 80, tu te apuci sa depasesti intr-a cincea?

#3215
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

View Postrobbyman, on 20 decembrie 2013 - 10:50, said:

"O Fabia Avantaj (are si AC) 1.2 70 costa 9250,peste 5 ani si 50-60k km pe Fabie iti iei lejer 4500e,pe Logan scoti intr-un caz fericit 3500e."

In niciun caz nu mai iei atat pe Fabia. 3ooo ar fi un pret bun. Megane 2 sedan (alta clasa decat fabia), diesel (valoare de revanzare mai buna), 1.5dci, 105cp, 6 trepte, full, 22ooo euro nou, dupa 6 ani si 9o.ooo km, rulata in strainatate, preponderent in regim de autostrada, niciun fel de probleme, abia mai valora 6.ooo de euro.

Exista un catalog care indica pretul de piata si devalorizarea fiecarei masini. Lucrurile nu se fac dupa ureche. Poti cere oricat la vanzare, dar valoarea de cumparare e una. Nu m-as uita la cat se cere pe o masina in targ in Romania ci la cat se vinde. Uita-te in Germania, spre ex, unde preturile sunt mai aproape de realitate.

Devalorizarea e brutala pentru orice model, cu o singura exceptie: sa-i modifici grosolan nr de km si sa gasesti un fraier s-o cumpere.

Renault tot timpul a stat prost la capitolul revanzare,o skoda fabia 2001 1.2L benzina se vinde la pret de Laguna 2 2001 1.6-1.8L benzina,iar Laguna este o clasa peste Megane.

View Postutopium, on 20 decembrie 2013 - 12:45, said:

Ce nu i-a dat? Bon fiscal la masina second? Baiat neserios, trebuie evitat Posted Image


Nu ai vandut niciodata in viata ta o masina ?

Edited by ionutMembruAnonimut, 20 December 2013 - 17:41.


#3216
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postutopium, on 20 decembrie 2013 - 17:20, said:

Ca sa faci 0-100 treci printr-o varietate de turatii si cel putin 4 trepte de viteza, daca Fabia e cu 2 secunde mai lenta ca 1.4 MPI si 4 secunde ca 0.9 TCe singura concluzie pe care o pot trage e ca e lenta.

Reprizele facute intr-a 5-a poate ii intereseaza pe pensionari, pe mine nu Posted Image Sa faci tu in viata reala 60-100 intr-a cincea Posted Image Sau la 80, tu te apuci sa depasesti intr-a cincea?

ma intreb daca nu cumva nu ai inteles pe dos ce am zis eu. ca sa faci 0-100 treci prin 4 trepte de viteza? care sunt alea?  Posted Image Posted Image Posted Image treapta 0, 1, 2 si 3?

skoda ca si Ford, maestrilor, ca tot va pricepeti la masini, sunt motoare conservatoare. Nu e tras de ele ca sa scoata tot ce se poate.
revenind la a 5a , eu cred ca pe toti cei care cumpara o masina ii intereseaza viteza maxima. se uita la Logan si cica, mama 170 ( sau cat o fi...)...dar acel 170 il obtine dupa mult mai mult timp, e doar o pacaleala, e lungita cutia ca sa prinda viteza mai mare, sa pacaleasca clientii.
peste 100 acel 0,9 e mancat cam de orice 1,4. si vorbim de 0,9 turbo vs aspirat


comentariu pe 4 tunong despre logan: Parasolarele au ambele oglinzi, lucru destul de rar intalnit la o masina de buget

doamne... lol


tce 0-170:http://www.youtube.com/watch?v=6tRWYfdtos0

Edited by xtremdriving, 20 December 2013 - 17:42.


#3217
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,861
  • Înscris: 14.08.2007

View Postionut_ionut, on 20 decembrie 2013 - 17:32, said:

Nu ai vandut niciodata in viata ta o masina ?
Mi-am vandut mie ... de pe firma. Insa nu inteleg ce legatura are starea masinii cu bonul fiscal. Tu zici ca masina aia nu e buna, deoarece tipul ala nu a dat bon fiscal sau nu stiu ce chestii fiscale. Tu ai da pe o Fabia cheala de 70 de cai si 5 ani 4500 de euro? Teoretic ar valora atat la 4 ani vechime, asta daca n-ar fi criza si piata atat de jos. Intr-un an se mai duc minim 500 de euro jos din pret.

View Postxtremdriving, on 20 decembrie 2013 - 17:35, said:

eu cred ca pe toti cei care cumpara o masina ii intereseaza viteza maxima.
Crezi prost, habar n-am cat e viteza maxima la masina mea si nici nu sunt curios. Iar cand imi iau masina noua, nici nu ma intereseaza informatia asta. Asta e genul de informatie care era interesanta la varsta de 12-18 ani.

Edited by utopium, 20 December 2013 - 17:47.


#3218
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postutopium, on 20 decembrie 2013 - 17:46, said:



Crezi prost, habar n-am cat e viteza maxima la masina mea si nici nu sunt curios. Iar cand imi iau masina noua, nici nu ma intereseaza informatia asta. Asta e genul de informatie care era interesanta la varsta de 12-18 ani.
asta crezi tu... aproape orice automobilist intreaba asta

#3219
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,861
  • Înscris: 14.08.2007

View Postxtremdriving, on 20 decembrie 2013 - 17:51, said:

asta crezi tu... aproape orice automobilist intreaba asta
Eu as pune pariu ca daca imi iau toti prietenii si ii intreb care e viteza maxima a masinii lor, 90% habar n-au si nici nu ii intereseaza.

#3220
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

View Postutopium, on 20 decembrie 2013 - 17:46, said:

Mi-am vandut mie ... de pe firma. Insa nu inteleg ce legatura are starea masinii cu bonul fiscal. Tu zici ca masina aia nu e buna, deoarece tipul ala nu a dat bon fiscal sau nu stiu ce chestii fiscale. Tu ai da pe o Fabia cheala de 70 de cai si 5 ani 4500 de euro? Teoretic ar valora atat la 4 ani vechime, asta daca n-ar fi criza si piata atat de jos. Intr-un an se mai duc minim 500 de euro jos din pret.

Cand o persoana fizica vinde o masina,pe langa actul de VC,CI,talon,copie BI,mai nou si dovada ANAF ca taxa nu este recuperata,trebuie sa ii mai dea cumparatorului si o hartie de la fiscal in care este precizat ca vanzatorul nu are datorii la stat si ca a radiat de la circa financiara masina.Fara ac. hartie cumparatorul nu poate inmatricula masina.

In fond cel care vinde Fabia este samsar,mai are la vanzare Lancer,Colt si un Logan,dezmembreaza civic 94.jantele de pe Lancer le vinde separat pe alt site.Unde mai pui ca in anunt nu pomeneste de istoric sau banala carte service.

Daca o luam asa,cel mai ieftin Logan 1.5dci din 2008 cu Ac are un pret de 2600e pe autovit.Eu m-am referit la masini cu unic proprietar,cumparate de noi din ro. cu 0km.Intre o masina samsarita si una cu unic prorpetar este diferenta mare,mare.

Edited by ionutMembruAnonimut, 20 December 2013 - 18:16.


#3221
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postutopium, on 20 decembrie 2013 - 17:55, said:

Eu as pune pariu ca daca imi iau toti prietenii si ii intreb care e viteza maxima a masinii lor, 90% habar n-au si nici nu ii intereseaza.

hai incearca. fii atent ca fac poll. Posted Image
votasi deja? http://forum.softped.../#entry14310014

:)

Edited by xtremdriving, 20 December 2013 - 18:44.


#3222
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,861
  • Înscris: 14.08.2007

View Postxtremdriving, on 20 decembrie 2013 - 18:28, said:

hai incearca. fii atent ca fac poll. Posted Image
votasi deja?
Prietenii mei nu sunt pusti de 16-20 de ani ... atunci stiam si eu chestii de astea la masini, de fapt cumparam constant reviste auto si aveam masini preferate, stiam toate noutatile, urmaream Formula 1, etc, insa mi-a trecut de mai bine de 10 ani chestia asta ... Prietenii mei sunt oameni cu familie, care au cu totul alte criterii de a cumpara o masina decat crezi tu. Chiar daca sunt vreo 2 printre ei care poti zice ca sunt pasionati ... dar pana la urma tot partea practica a invins, adica si-au luat Combi-uri chiar daca ei ca pasionati ar vrea cu totul altceva. Partea practica primeaza de la o varsta. Iar partea practica include lipsa de bataie de cap pe care o ai la o masina noua, voi tot vorbiti de schimbat masini des, cautat masini ieftine, etc ... cand ai familie si joburi mai solicitante n-ai vreme de cautat masini in piata (sau mai rau, prin Germania), umblat prin service-uri sa vezi daca sunt ok, vazut daca au taxa la zi, etc ... pur si simplu preferi de cele mai multe ori lipsa de bataie de cap pe care ti-o ofera o masina noua si faptul ca trebuie sa o schimbi mai rar si sa mergi mai rar cu ea in service.

Tu esti prea implicat in domeniul auto/pasionat ca sa vezi chestia asta, oamenii normali au alte griji decat viteza maxima a masinii lor. Hai sa-ti mai spun o chestie care poate o sa te mire tinand cont de domeniul in care lucrez (IT): habar n-am ce frecventa are procesorul asta de pe calculatorul pe care lucrez toate ziua ... si stii ce? Nici nu ma intereseaza.

Edited by utopium, 20 December 2013 - 21:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate